Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

80% των (ενεργών) χρηστών iOS έχουν ήδη μεταβεί στο iOS 7


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
49 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 28/01/2014 - 19:37

Δεν ξέρω για τους χρήστες iPhone 5/5S αλλά οι χρήστες iPad (όλα), iPhone 4 και 4S αν είχαν τη δυνατότητα θα γύρναγαν στο iOS 6 ΧΤΕΣ..

Eιδικά στο iPhone 4 τα πράγματα είναι τραγικά και θα έπρεπε να έδινε τη δυνατότητα..


Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.454 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 28/01/2014 - 19:40

Φοβάμαι λίγο τη γνωστή ρήση "ουδεν μονιμότερον του προσωρινου".. Και ξαναλέω , θέλω να ερθει αυτη η υποστήριξη ξανα.

Μεγαλη αλλαγή τα εικονίδια ρε Παύλο ή το CC ?

Μεγάλη αλλαγή ήταν τα iMessages με το iOS 5 , ήταν η γενική χρήση του Notification Center. Αυτά ήταν μεγάλες αλλαγές για μένα.

Μεγάλη αλλαγή επίσης θα θεωρούσα τη χρήση "Quick Reply" και τέτοιων πραγμάτων.

Αν μιλήσουμε για τη γενική αρχιτεκτονική του iOS 7 δεν γνωρίζω τις αλλαγες για να μπορώ να μιλήσω.

Μωρέ δεν κρίνω βάσει αυτού. Κρίνω βάσει των όσων διαβάζω και ακούω γενικά .

Όχι μονο στο forum αλλα και απο φίλους "all over the world" που λεμε και στο χωρίο μου :P

Η ρήση καταργείται ήδη από τη b2 και μετά δεν γίνεται η final να μην πετάει,απλά δεν γίνεται.

Από πολύ τεχνικά δεν θα μιλήσω γιατί πολύ απλά δεν ξέρω,αλλά το πως γίνεται η διαχείρηση στο background και το updating των εφαρμογών ανάλογα με το συνήθη τρόπο που χρησιμοποιούνται,δεν το λες και πολύ απλό χαρακτηριστικό ειδικά αν εκτελείται σωστά,τουλάχιστον αυτό το κομμάτι.

Το ότι εκτελεί σωστά τουλάχιστον αυτό το κομμάτι το κρίνω απο πλευράς μπαταρίας,καθώς αν υπήρχε τραγικό λάθος με τις tiny μπαταρίες που έχουμε δεν θα βγάζαμε ούτε ώρα..

Την κρίση σου να την διαμορφώνεις πρώτα από προσωπική εμπειρία και μετά απο το τι ακούς.Το κάθε review και ο κάθε reviewer λέει τα δικά του +- με βάση τα πιστεύω του και τα συμφέροντα του αν έχει.

#18   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 28/01/2014 - 19:41

Το ποσοστό που θα ήθελε να έχει την επιλογή να επιστρέψει σε προηγούμενο iOS, δεν είναι μεγάλο, αλλά ταυτοχρόνως δεν είναι και μικρό..

 

Αρκεί να ρωτήσει κανείς τους κατόχους των iPh 4 που έκαναν το λάθος να αναβαθμίσουν ψάχνοντας το τρόπο να γυρίσουν πίσω.

 

Ακόμα και κατόχους iPad. Aκόμα κλαίνε..

 

Το ποσοστό παραπάνω λοιπόν, είναι πλασματικό. Πάντα τέτοιες έρευνες και στατιστικές θα είναι πλασματικές, όταν δε δίνεις τη δυνατότητας ο χρήστης να επιλέξει που θέλει να πάει τη συσκευή που πληρώνει.

 

Όσο για το iOS 7, παραμένει Beta απο τη 1η μέρα διάθεσης. Σχεδιασμένο για 64bit-ες συσκευές και μόνο. Η 7.1 θα αλλάξει κάποια πράγματα, αλλά όχι το "Beta" κομμάτι.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 28/01/2014 - 19:42

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#19   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/01/2014 - 19:50

Δεν ξέρω για τους χρήστες iPhone 5/5S αλλά οι χρήστες iPad (όλα), iPhone 4 και 4S αν είχαν τη δυνατότητα θα γύρναγαν στο iOS 6 ΧΤΕΣ..

Eιδικά στο iPhone 4 τα πράγματα είναι τραγικά και θα έπρεπε να έδινε τη δυνατότητα..

 

 

Το ποσοστό που θα ήθελε να έχει την επιλογή να επιστρέψει σε προηγούμενο iOS, δεν είναι μεγάλο, αλλά ταυτοχρόνως δεν είναι και μικρό..

 

Αρκεί να ρωτήσει κανείς τους κατόχους των iPh 4 που έκαναν το λάθος να αναβαθμίσουν ψάχνοντας το τρόπο να γυρίσουν πίσω.

 

Ακόμα και κατόχους iPad. Aκόμα κλαίνε..

 

Το ποσοστό παραπάνω λοιπόν, είναι πλασματικό. Πάντα τέτοιες έρευνες και στατιστικές θα είναι πλασματικές, όταν δε δίνεις τη δυνατότητας ο χρήστης να επιλέξει που θέλει να πάει τη συσκευή που πληρώνει.

 

Όσο για το iOS 7, παραμένει Beta απο τη 1η μέρα διάθεσης. Σχεδιασμένο για 64bit-ες συσκευές και μόνο. Η 7.1 θα αλλάξει κάποια πράγματα, αλλά όχι το "Beta" κομμάτι.

Μα όταν λέω ότι αυτοί που θα ήθελαν να γυρίσουν πίσω δεν είναι όσοι νομίζουμε βάση της εικόνας του φόρουμ αυτό ακριβώς εννοώ.

 

Ξέρεις πόσος κόσμος κυκλοφορεί με 4άρια έξω ΠΑΝΕΥΤΥΧΗΣ που έχει iOS 7? Πόσοι δεν προσέχουν καν τα lags? Μπορεί να ακούσεις ένα  "μου έκανε το κινητό πιο αργό" αλλά αμέσως ακούς "αλλά δε με νοιάζει είναι τέλειο".

 

Και μόνο το γεγονός ότι το 4 πουλιέται ακόμα και τώρα και οι αγοραστές ρωτάνε αν θα έχει iOS 7 (συνέβη δίπλα μου) για να το πάρουν τα λέει όλα.

 

Σε ρωτάνε "να βάλω το 7 στο 4άρι μου". Τους λες ΟΧΙ. Ανάβεις ταμπέλες. Σηκώνεις πανό. Ο-Χ-Ι!!!!

 

Και την άλλη μέρα ακούς "δεν άντεξα το έβαλα μωρέ, ντάξει καλό είναι δεν είναι τόσο αργό".

 

Και πιστέψτε με αυτές οι περιπτώσεις είναι η πλειοψηφεία των χρηστών με παλιότερες συσκευές.

 

Για αυτό λέω ότι όπως αν κρίνει κάποιος από το φόρουμ θα νομίζει ότι τα ποσοστά του jb είναι στο 80%, κάτι ανάλογο συμβαίνει και για τους δυσαρεστημένους χρήστες του iOS 7.

 

Υπάρχουν μεν, είναι πολύ λιγότεροι από όσους νομίζουμε δε.



#20   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 28/01/2014 - 19:50

Και επίσης μην ξεχνάμε ότι για να πας σε 4.4 πρέπει να στο δώσει η κάθε samsung-sony κτλ, αν είχαν την επιλογή, όλοι εκεί θα ήταν!!!


Φυσιολογικο ειναι αυτο απο την στιγμη που η καθε εταιρια βαζει το δικο της ui πανω στο λειτουργικο της google.. ειναι υπευθυνη για τα updates η καθεμια προσωπικα

#21   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 28/01/2014 - 19:52

Θα έπρεπε να δίνει την δυνατότητα στο iPhone 4 που αποδεδειγμένα έχει πρόβλημα για downgrade.Είναι λάθος που δεν το κάνει.

 

Μα όταν λέω ότι αυτοί που θα ήθελαν να γυρίσουν πίσω δεν είναι όσοι νομίζουμε βάση της εικόνας του φόρουμ αυτό ακριβώς εννοώ.

 

Ξέρεις πόσος κόσμος κυκλοφορεί με 4άρια έξω ΠΑΝΕΥΤΥΧΗΣ που έχει iOS 7? Πόσοι δεν προσέχουν καν τα lags? Μπορεί να ακούσεις ένα  "μου έκανε το κινητό πιο αργό" αλλά αμέσως ακούς "αλλά δε με νοιάζει είναι τέλειο".

 

Και μόνο το γεγονός ότι το 4 πουλιέται ακόμα και τώρα και οι αγοραστές ρωτάνε αν θα έχει iOS 7 (συνέβη δίπλα μου) για να το πάρουν τα λέει όλα.

 

Σε ρωτάνε "να βάλω το 7 στο 4άρι μου". Τους λες ΟΧΙ. Ανάβεις ταμπέλες. Σηκώνεις πανό. Ο-Χ-Ι!!!!

 

Και την άλλη μέρα ακούς "δεν άντεξα το έβαλα μωρέ, ντάξει καλό είναι δεν είναι τόσο αργό".

 

Και πιστέψτε με αυτές οι περιπτώσεις είναι η πλειοψηφεία των χρηστών με παλιότερες συσκευές.

 

Για αυτό λέω ότι όπως αν κρίνει κάποιος από το φόρουμ θα νομίζει ότι τα ποσοστά του jb είναι στο 80%, κάτι ανάλογο συμβαίνει και για τους δυσαρεστημένους χρήστες του iOS 7.

 

Υπάρχουν μεν, είναι πολύ λιγότεροι από όσους νομίζουμε δε.


Αναρτημένη εικόνα


#22   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/01/2014 - 19:56

Αν φάνηκε να λέω ότι δεν πρέπει να δίνει τη δυνατότητα τότε έκανα λάθος.

 

Φυσικά και πρέπει να τη δίνει.

 

Αλλά εδώ συζητάγαμε το πόσοι θα γύρναγαν πίσω αν είχαν τη δυνατότητα όχι το αν θα έπρεπε να τη δίνει ή όχι.

 

Όσο για το 4, προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι η 7.1 θα είναι ότι ήταν και η 4.2.1 για το 3G.

 

Η τελευταία που θα υποστηρίξει το 4άρι και η πιο ελαφριά από τις 7άρες για το συγκεκριμένο μοντέλο.



#23   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 28/01/2014 - 20:06

Μα όταν λέω ότι αυτοί που θα ήθελαν να γυρίσουν πίσω δεν είναι όσοι νομίζουμε βάση της εικόνας του φόρουμ αυτό ακριβώς εννοώ.

Μα γι' αυτό γράφω πιο πάνω για το ποσοστό. Αυτό δεν αναιρεί όμως το πόσο λάθος ήταν η διάθεση του iOS 7 για το 4.

 

Μη δίνοντας ξανά τη δυνατότητα να γυρίσουν πίσω εκεί που θέλουν, υπόψην το 'χε κάνει στο 3GS και τη 4.1.

 

Οι περισσότεροι φυσικά και πέφτουν στη παγίδα της ανανέωσης, μην έχοντας την επιλογή να κάνουν κάτι άλλο..


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#24   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 28/01/2014 - 20:06

Η ρήση καταργείται ήδη από τη b2 και μετά δεν γίνεται η final να μην πετάει,απλά δεν γίνεται.

Από πολύ τεχνικά δεν θα μιλήσω γιατί πολύ απλά δεν ξέρω,αλλά το πως γίνεται η διαχείρηση στο background και το updating των εφαρμογών ανάλογα με το συνήθη τρόπο που χρησιμοποιούνται,δεν το λες και πολύ απλό χαρακτηριστικό ειδικά αν εκτελείται σωστά,τουλάχιστον αυτό το κομμάτι.

Το ότι εκτελεί σωστά τουλάχιστον αυτό το κομμάτι το κρίνω απο πλευράς μπαταρίας,καθώς αν υπήρχε τραγικό λάθος με τις tiny μπαταρίες που έχουμε δεν θα βγάζαμε ούτε ώρα..

Την κρίση σου να την διαμορφώνεις πρώτα από προσωπική εμπειρία και μετά απο το τι ακούς.Το κάθε review και ο κάθε reviewer λέει τα δικά του +- με βάση τα πιστεύω του και τα συμφέροντα του αν έχει.

Την κρίση μου τη διαμορφώνω με βάση το 5άρι που είχα μέχρι και την τελευτάια beta του iOS 7 , με βάση το 4άρι του αδερφού μου που είχα μεχρι πριν λίγες μέρες (και αυτό σε iOS 7) , με βάση το iPad 4 και τo iPhone 4s του κολλητού μου . Αυτά νομίζω ειναι αρκετά για να βγάλω μια γνώμη για όσα βλέπω. 

 

Το iOS 7 θα το θεωρώ beta οπως ειπα.

 

Οι μπαταρίες δεν ειναι καθόλου "tiny" για τα χαρακτηριστικά του τηλ. Είναι ακριβώς όσες θα ειχαν και αλλα τηλέφωνα στις 4 ιντσες. 

 

Τελος παντων :) Συμφωνουμε οτι διαφωνουμε σε ορισμενα πραγματα :)


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#25   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/01/2014 - 20:18

Μα γι' αυτό γράφω πιο πάνω για το ποσοστό. Αυτό δεν αναιρεί όμως το πόσο λάθος ήταν η διάθεση του iOS 7 για το 4.

 

Μη δίνοντας ξανά τη δυνατότητα να γυρίσουν πίσω εκεί που θέλουν, υπόψην το 'χε κάνει στο 3GS και τη 4.1.

 

Οι περισσότεροι φυσικά και πέφτουν στη παγίδα της ανανέωσης, μην έχοντας την επιλογή να κάνουν κάτι άλλο..

Η συζητηση ξεκινησε σχετικα με το ποσοι θα γυριζαν πισω αν υπηρχε η δυνατοτητα.

 

Η δυνατοτητα ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να υπαρχει, τελος.

 

Αλλα λιγοι θα γυριζαν, ακομα και απο αυτους που ειχαν προβλημα οπως αυτοι με τα 4αρια...



#26   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 28/01/2014 - 20:24

Εαν η Apple έδινε την δυνατότητα να μπορεί ο χρήστης να είναι σε όποια iOS Version τότε το iOS θα είχε μεγαλύτερο Fragmentation απ'ότι έχει σήμερα το Android.

Η Apple θες δεν θες θα σε πάει εκεί που γουστάρει με τον τρόπο τις και να εύχεστε μην σου κάτσει πρόβλημα με iOS 6 Device και να θες να κάνεις Restore διότι με ευγενικό τρόπο την Π....σες και βουαλά μετα το restore το iOS 7.



#27   mtifosi

mtifosi

    iPH Member

  • 258 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:mtifosi

Δημοσίευση 28/01/2014 - 20:31

Δεν ξέρω για τους χρήστες iPhone 5/5S αλλά οι χρήστες iPad (όλα), iPhone 4 και 4S αν είχαν τη δυνατότητα θα γύρναγαν στο iOS 6 ΧΤΕΣ..

Eιδικά στο iPhone 4 τα πράγματα είναι τραγικά και θα έπρεπε να έδινε τη δυνατότητα..

 

Ισως στο iphone4 να τρεχει τραγικα αλλα στο 4S το ios7 αν και πιο βαρυ απο το 6 τρεχει ικανοποιητικοτατα.

Δεν ενοιωσα να μου λειπει το ios6 αν και εκανα την μεταβαση καπως διστακτικα. 



#28   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 28/01/2014 - 20:36

Αλλα λιγοι θα γυριζαν, ακομα και απο αυτους που ειχαν προβλημα οπως αυτοι με τα 4αρια...

Λίγοι όχι. Σίγουρα όμως όχι όσο νομίζουν ορισμένοι.

 

μην σου κάτσει πρόβλημα με iOS 6 Device και να θες να κάνεις Restore διότι με ευγενικό τρόπο την Π....σες και βουαλά μετα το restore το iOS 7.

Τώρα.. Τη πρόλαβαν οι evad3rs.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#29   depydms

depydms

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 28/01/2014 - 20:53

εγλω δηδ που το iphone 4 το εχω σταματησει στην 6.1 να μην το παω σε ios7 που με τρωει το χερι μου. ε??????? 



#30   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/01/2014 - 20:59

Λίγοι όχι. Σίγουρα όμως όχι όσο νομίζουν ορισμένοι.

 

Τι ποσοστό χρηστών νομίζεις ότι έχει ακούσει το restore έστω και σαν έννοια? Από ελάχιστοι έως πολύ λίγοι (σε σύγκριση με το σύνολο).

 

εγλω δηδ που το iphone 4 το εχω σταματησει στην 6.1 να μην το παω σε ios7 που με τρωει το χερι μου. ε :huh:? :huh:

Όχι φίλε μου να μην το πας. Είναι πολύ αργό.

 

Ίσως η 7.1 να είναι πιο ελαφριά για τα 4άρια, κάνε υπομονή να το δεις όταν βγει.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες