Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

80% των (ενεργών) χρηστών iOS έχουν ήδη μεταβεί στο iOS 7


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
49 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 28/01/2014 - 21:23

Τι ποσοστό χρηστών νομίζεις ότι έχει ακούσει το restore έστω και σαν έννοια? Από ελάχιστοι έως πολύ λίγοι (σε σύγκριση με το σύνολο).

 

Όχι φίλε μου να μην το πας. Είναι πολύ αργό.

 

Ίσως η 7.1 να είναι πιο ελαφριά για τα 4άρια, κάνε υπομονή να το δεις όταν βγει.

 

Νίκο Δες και το άλλο πχ αγορασα ενα iPad mini στην γυναίκα μου πριν 3 μήνες περίπου και πήγε το μεγάλο το παιδί μου και τις έκανε update χωρις να την ρωτήσει σε iOS 7 απο iOS 6 .Είχε συνηθήσει το iOS 6 και τωρα έχει ξενερώσει με το  iOS 7.Γιατί να μην μπορεί να γυρίσει πίσω όταν δεν τις αρεσει καθόλου το iOS 7;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   depydms

depydms

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 28/01/2014 - 21:57

 

Όχι φίλε μου να μην το πας. Είναι πολύ αργό.

 

Ίσως η 7.1 να είναι πιο ελαφριά για τα 4άρια, κάνε υπομονή να το δεις όταν βγει.

η αλήθεια είναι ότι το ios 7 εμενα μου αρεσει στο ipad air. απο την ωρα που εκανα set up as new δεν εχω ουτε θεματα με κρασαρισματα ουτε τπτ... γι'αυτο και το σκεφτομουν. εχω δει  iphone4 που να κολλαει τρελλα με ios 7 και αλλο που να μην εχει κανενα θεμα. γι'αυτο και ρωτησα. νομιζω όμως ότι θα περιμενω 7.1 για να δω αν και πιστευω οτι δεν εχει μεγαλεσ διαφορες.... btw κοπελα εδω!!!!!!!!!!!!!



#33   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 29/01/2014 - 03:08

Νίκο Δες και το άλλο πχ αγορασα ενα iPad mini στην γυναίκα μου πριν 3 μήνες περίπου και πήγε το μεγάλο το παιδί μου και τις έκανε update χωρις να την ρωτήσει σε iOS 7 απο iOS 6 .Είχε συνηθήσει το iOS 6 και τωρα έχει ξενερώσει με το  iOS 7.Γιατί να μην μπορεί να γυρίσει πίσω όταν δεν τις αρεσει καθόλου το iOS 7;

Μα δεν ειπα ποτε οτι δεν πρεπει να εχει τη δυνατοτητα να παει εκει που θελει.

 

Ειπα οτι πολλοι ακομα και να την ειχαν δεν θα αλλαζαν. Οχι οτι αυτο σημαινει οτι η Apple δεν θα επρεπε να το επιτρεψει ειδικα για καποιες συσκευες.



#34   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 29/01/2014 - 03:14

η αλήθεια είναι ότι το ios 7 εμενα μου αρεσει στο ipad air. απο την ωρα που εκανα set up as new δεν εχω ουτε θεματα με κρασαρισματα ουτε τπτ... γι'αυτο και το σκεφτομουν. εχω δει  iphone4 που να κολλαει τρελλα με ios 7 και αλλο που να μην εχει κανενα θεμα. γι'αυτο και ρωτησα. νομιζω όμως ότι θα περιμενω 7.1 για να δω αν και πιστευω οτι δεν εχει μεγαλεσ διαφορες.... btw κοπελα εδω!!!!!!!!!!!!!

Sorry δεν ειχα δει οτι εισαι κοπελα.

 

Ολες οι αναφορες λενε οτι εχει διαφορα η 7.1.

 

Και οι τοσοι μηνες σε δοκιμαστικη εκδοση κατι τετοιο υποδηλωνουν.

 

Οσο για τις διαφορες απο 4αρι σε 4αρι, με καποιες ρυθμισεις ισως να μπορεις να ελαφρυνεις λιγο την κατασταση αλλα οχι τραγικα πραγματα.



#35   valour

valour

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Twitter:@valourakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/01/2014 - 11:09

+ από μένα. Αν υπήρχε η δυνατότητα να γυρίσουμε σε παλιότερο iOS μετά την 7αρα τα ποσοστά θα ήταν άλλα.

Όντως, ειδικά για τα 4άρια το iOS 7 είναι ότι χειρότερο μπορούσα να κάνω. Η συσκευή έχει γίνει απελπιστικά αργή.



#36   dedalos

dedalos

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2014 - 11:52

Η ρήση καταργείται ήδη από τη b2 και μετά δεν γίνεται η final να μην πετάει,απλά δεν γίνεται.

Από πολύ τεχνικά δεν θα μιλήσω γιατί πολύ απλά δεν ξέρω,αλλά το πως γίνεται η διαχείρηση στο background και το updating των εφαρμογών ανάλογα με το συνήθη τρόπο που χρησιμοποιούνται,δεν το λες και πολύ απλό χαρακτηριστικό ειδικά αν εκτελείται σωστά,τουλάχιστον αυτό το κομμάτι.

Το ότι εκτελεί σωστά τουλάχιστον αυτό το κομμάτι το κρίνω απο πλευράς μπαταρίας,καθώς αν υπήρχε τραγικό λάθος με τις tiny μπαταρίες που έχουμε δεν θα βγάζαμε ούτε ώρα..

Την κρίση σου να την διαμορφώνεις πρώτα από προσωπική εμπειρία και μετά απο το τι ακούς.Το κάθε review και ο κάθε reviewer λέει τα δικά του +- με βάση τα πιστεύω του και τα συμφέροντα του αν έχει.

To iOS 7 κατέστρεψε το στοιχειώδες multitasking που έκανε η συσκευή "παγώνοντας" τις εφαρμογές στο υπόβαθρο.

Αυτή την στιγμή με iOS 7.1 beta 4 ενώ το λειτουργικό είναι ομαλό και γρήγορο όπως γνωρίζει ο καθένας μας, όταν σηκώνουμε μια εφαρμογή από το υπόβαθρο κάνει συνεχώς reload και σε πηγαίνει στο αρχικό μενού της εφαρμογής. Το ίδιο και ο σαφάρι με πολλά tabs. Αυτά σε 4S και δεν νομίζω ότι είναι θέμα μνήμης. Το 3GS λειτουργούσε "πετώντας" στο 6.1.3 από μια εφαρμογή στην άλλη και είχε μόλις 256 ΜΒ.

 

Ισως στο iphone4 να τρεχει τραγικα αλλα στο 4S το ios7 αν και πιο βαρυ απο το 6 τρεχει ικανοποιητικοτατα.

Δεν ενοιωσα να μου λειπει το ios6 αν και εκανα την μεταβαση καπως διστακτικα. 

Μου λείπουν τα quick reply του tweeter και facebook που ενώ έπρεπε να επεκταθούν σε reminders και notes χάθηκαν τελείως.

Το άλλο με τα all day events που δεν φαίνονται στο notification center στο ημερολόγιο τι βλακεία είναι ;

Δεν μιλάω για τα widgets καιρού και των μετοχών που αφερέθηκαν.

Αισθητικά δεν θέλω να γυρίσω πίσω με τίποτα αλλά λειτουργικά αυτό με το reload των εφαρμογών κάνει το τηλέφωνο πιο δύσχρηστο και από android των 80 ευρώ.


Τελευταία επεξεργασία από: dedalos, 29/01/2014 - 11:53


#37   knight

knight

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 29/01/2014 - 12:12

Η άποψη μου είναι ότι η Apple σκέφτεται μόνο το κέρδος τον τελευταίο καιρό και γι'αυτό δεν πρόκειται να ξαναγοράσω συσκευή της.

Προφανώς δεν δίνει την δυνατότητα Downgrade στους χρήστες για να εξαλείψει το jb αλλά με αυτό τον τρόπο υποφέρουν όλοι όσοι έχουν παλιά συσκευή.

Δηλαδή εγώ που έδωσα 910 ευρώ σαν κορόιδο και πήρα το iPad 4 όταν βγήκε, πρίν από 15 μήνες περίπου, γιατί πρέπει να κάνω το πειραματόζωο μέχρι η Apple να βγάλει σωστό λειτουργικό για τη συσκευή μου;

Μήπως πρέπει να το πουλήσω όσο όσο και να πάρω το Air γιατί το iOS 7 δημιουργήθηκε για τις φετινές συσκευές και απλά "μπορεί" να τρέξει και σε παλιότερες αλλά με δεκάδες προβλήματα;

Απαντάω μόνος μου: Δεν σφάξανε!



#38   udhar

udhar

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 29/01/2014 - 16:03

εγλω δηδ που το iphone 4 το εχω σταματησει στην 6.1 να μην το παω σε ios7 που με τρωει το χερι μου. ε :huh:? :huh:

Αν έχεις 32ρι, θα σκεφτόσουν να το ανταλλάξεις με το δικό μου που ειναι σε 7ρι?? 



#39   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 31/01/2014 - 14:22

Επειδή δεν γνωρίζω καλά το θέμα... η Google δίνει τη δυνατότητα downgrade στους χρήστες της;

 

1) Αν αγοράσω σήμερα το Nexus 5 μπορώ να του βάλω Jelly Bean αντί του 4.4 Kit Kat;

 

2) Αν έχω μία παλαιότερη συσκευή π.χ το Nexus 4 και έχω αναβαθμίσει σε 4.4 Kit Kat, μπορώ να κάνω downgrade σε Jelly Bean; Χωρίς να μπλέξω με booloaders κτλ. Ένας απλός καθημερινός χρήστης Android, μπορεί δηλαδή εύκολα να κάνει downgrade την συσκευή του;


Behind the Scenes...

#40   Alexandros_T

Alexandros_T

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2014 - 17:43

Νομιζω οτι το περιβαλλον σκιαγραφειται ξεκαθαρα απο τα comment σας και γενικοτερα τα παραπονα του κοινου. Αν υπηρχε δυνατοτητα downgrade το ποσοστο θα ηταν πολυ διαφορετικο. Πιστά iOs 6 εγω και φανατικος Apple user απο το 1994. Αλλα με κουρασε αυτη η δικτατορια του iOs.



#41   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 01/02/2014 - 11:22

Επειδή δεν γνωρίζω καλά το θέμα... η Google δίνει τη δυνατότητα downgrade στους χρήστες της;

1) Αν αγοράσω σήμερα το Nexus 5 μπορώ να του βάλω Jelly Bean αντί του 4.4 Kit Kat;

2) Αν έχω μία παλαιότερη συσκευή π.χ το Nexus 4 και έχω αναβαθμίσει σε 4.4 Kit Kat, μπορώ να κάνω downgrade σε Jelly Bean; Χωρίς να μπλέξω με booloaders κτλ. Ένας απλός καθημερινός χρήστης Android, μπορεί δηλαδή εύκολα να κάνει downgrade την συσκευή του;


Στο nexus 5 δεν μπορεις να βαλεις κατι πιο παλιο απο kitkat, επειδη με kitkat κυκλοφορησε το μοντελο... δεν υπαρχει firmware jellybean για nexus 5, αρα καταλαβαινεις..
Αν εχεις παλαιοτερη συσκευη κ εχεις περασει kitkat χωρις να πειραξεις τον bootloader, γυρνας πισω.. ειτε περνωντας επισημο firmware (στα sammy ειναι μεσω odin, δεν ξερω πως ειναι στα nexus ή στις λοιπες εταιριες), ειτε αν εχεις καποιο nandroid backup απο παλαιοτερο firmware μεσα στην συσκευη το οποιο μπορεις μετα να το επαναφερεις με custom recovery.. φανταζομαι οταν φερνεις σαν παραδειγμα εναν απλο χρηστη android, εννοεις καποιον ο οποιος δεν εχει πληρη γνωση απο root, custom recoveries και τετοια.. ενας τετοιος χρηστης πιστευω οτι δεν θα ζητουσε να γυρισει σε καποιο παλιο firmware.. δεν θα εχει καποια αντικειμενικη κριση να συγκρινει δυο διαφορετικα firmwares και να προτιμησει το παλαιοτερο, μιας κ δεν ασχολειται με mods κ ιστοριες. Θελει να συνδεει την συσκευη του στο pc και να περναει το τελευταιο update οταν ειναι διαθεσιμο, ή να το παιρνει over the air κ τελος.. ακριβως οπως γινεται κ στο ios κ στο android.. αρα δεν υπαρχει κ λογος να γυρισει πισω.. γι αυτους που ψαχνονται κ ασχολουνται, υπαρχουν τροποι με καποιες προυποθεσεις βεβαια...

#42   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 01/02/2014 - 23:36

Στο nexus 5 δεν μπορεις να βαλεις κατι πιο παλιο απο kitkat, επειδη με kitkat κυκλοφορησε το μοντελο... δεν υπαρχει firmware jellybean για nexus 5, αρα καταλαβαινεις..
Αν εχεις παλαιοτερη συσκευη κ εχεις περασει kitkat χωρις να πειραξεις τον bootloader, γυρνας πισω.. ειτε περνωντας επισημο firmware (στα sammy ειναι μεσω odin, δεν ξερω πως ειναι στα nexus ή στις λοιπες εταιριες), ειτε αν εχεις καποιο nandroid backup απο παλαιοτερο firmware μεσα στην συσκευη το οποιο μπορεις μετα να το επαναφερεις με custom recovery.. φανταζομαι οταν φερνεις σαν παραδειγμα εναν απλο χρηστη android, εννοεις καποιον ο οποιος δεν εχει πληρη γνωση απο root, custom recoveries και τετοια.. ενας τετοιος χρηστης πιστευω οτι δεν θα ζητουσε να γυρισει σε καποιο παλιο firmware.. δεν θα εχει καποια αντικειμενικη κριση να συγκρινει δυο διαφορετικα firmwares και να προτιμησει το παλαιοτερο, μιας κ δεν ασχολειται με mods κ ιστοριες. Θελει να συνδεει την συσκευη του στο pc και να περναει το τελευταιο update οταν ειναι διαθεσιμο, ή να το παιρνει over the air κ τελος.. ακριβως οπως γινεται κ στο ios κ στο android.. αρα δεν υπαρχει κ λογος να γυρισει πισω.. γι αυτους που ψαχνονται κ ασχολουνται, υπαρχουν τροποι με καποιες προυποθεσεις βεβαια...

Bottom line, ένας απλός χρήστης που κάνει το update ΚΑΝΟΝΙΚΑ δεν μπορεί να γυρίσει πίσω, όπως ακριβώς και στο iOS.



#43   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 02/02/2014 - 01:54

Bottom line, ένας απλός χρήστης που κάνει το update ΚΑΝΟΝΙΚΑ δεν μπορεί να γυρίσει πίσω, όπως ακριβώς και στο iOS.


Μς την διαφορα οτι δεν χρειαζεται γνωσεις πηρυνικης φυσικης για να συνδεσεις την συσκευη με το pc, να περασεις το odin μεσα, να μπεις στο sammobile και να κατεβασεις ενα παλαιοτερο firmware( μιλαω για samsung συσκευες επειδη δεν ξερω πως γινεται σε συσκευες αλλων εταιριων).. γνωριζω ατομα πανω απο 45 ετων που το κανουν..στο ios απλα δεν μπορεις να το κανεις νομιζω...

#44   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 02/02/2014 - 22:33

Και εγώ γνωρίζω ρε συ Στέφανε άτομα άνω των 45 που κάνουν downgrade με shsh.

 

Στην τελική τη μ@κ@κία του Saurik πληρώνουμε και δεν γίνεται το downgrade πλέον με τα τελευταία shsh δεν άλλαξε κάτι στο σύστημα.

 

Και δε νομίζω ότι είναι πυρηνική φυσική το downgrade όπως γινόταν. Κατέβαζες shsh, redsn0w, DFU, έτοιμος.



#45   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 02/02/2014 - 23:21

Και εγώ γνωρίζω ρε συ Στέφανε άτομα άνω των 45 που κάνουν downgrade με shsh.

Στην τελική τη μ@κ@κία του Saurik πληρώνουμε και δεν γίνεται το downgrade πλέον με τα τελευταία shsh δεν άλλαξε κάτι στο σύστημα.

Και δε νομίζω ότι είναι πυρηνική φυσική το downgrade όπως γινόταν. Κατέβαζες shsh, redsn0w, DFU, έτοιμος.


Τα εχω ξεχασει.. κ μονο που τα διαβαζω αυτα που λες κουραζομαι.. αχαχαχχαχαχαχααχαααα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες