Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Wind σταθερό & ιντερνετ τραγικό απλα.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   DIMITR7

DIMITR7

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 11/02/2014 - 13:54

Eγώ ρε παιδιά να σας πω την αλήθεια με την forthnet είμαι πολύ ευχαριστημενος ένα χρόνο τώρα και όταν πριν μερικές μέρες μου πρότειναν επέκταση της συμβάσεως για ένα έτος απάντησα αμέσως θετικά . Ταχύτητα σταθερή, ίδια περίπου με OTE, τιμή 49Ε το δίμηνο σταθερά και το κυριότερο δεν έχω αποσυνδέσεις όπως με ΟΤΕ που ήταν συχνές και μου έσπαγαν τα νεύρα. Επίσης υπερτερεί του ΟΤΕ στο εξής: Όταν έχω ανοιχτές πολλές σελίδες ή και κατεβάζω αρχεία ταυτόχρονα, οι σελίδες ανοίγουν σφαίρα ενώ στο οτε όχι. Το μόνο μείον ήταν που πριν 2-3 μήνες είχε χαμηλή ταχύτητα downloading αλλά τελευταια πετάει (για 24αρα πάντα). Σημειωτέον πως μένω Αγία Παρασκευή και είναι κοινό μυστικό ότι έχει χάλια χαλκό. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   crisk

crisk

    iPH Enthousiast

  • 453 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/02/2014 - 13:57

Φιλε με το προβλημα στη Wind..

Παιζει ρολο η περιοχη.

Σε μενα που 'χα πολλα χρονια Otenet, ειχα απειρα προβληματα και παραπονα. Πηγα στην Wind και εδω και 5 χρονια ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

 

Βασικα κοιτας/ρωτας τους γειτονες τι εχουν και αν ειναι ευχαριστημενοι. Εγω ετσι εκανα. Σε μενα εδω, η Wind και η Cita σκιζουν (οι αλλες ειναι χαλια).



#18   Manousos1994

Manousos1994

    iPH Contributor

  • 1.596 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 11/02/2014 - 14:04

Forthnet εδώ και μια 5ετία και βάλε και δεν έχω δει αποσύνδεση ...... ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ !


Το πτυχίο μου αντί για βαθμό θα γράφει "Επιτέλους" !!!

#19   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2.189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 12/02/2014 - 16:49

Τελικά μετα απο μερικές συζητήσεις με φίλους και γείτονες νομίζω οτι τα αποτελέσματα ειναι βασισμένα σε στατιστικά στοιχεία, με απλα λόγια δηλαδή αμα σου κάτσει σου εκατσε η καλη-σωστή εταιρεία.

Εκανα λοιπον αίτηση φορητότητας στον ΟΤΕ και περιμένω να γίνει η αλλαγή, περιμένω πως και πως να με παρουν απο την WIND να με ρωτήσουν γιατι φευγω, εχω κρατήσει τα logs απο το router το μεγαλύερο uptime που είχα τον τελευταίο καιρό ηταν 1 ώρα, και η αποσταση μου απο τον βρόγχο είναι 2,1 χιλιόμετρα οπότε τυπικά πρεπει να πιάνω (πληρώνω 24αρα) 16,51MB/s ελα μου ομως που το router κλείδωνε στις καλές του στα 10 και στις κακές του στα 2,8



#20   crisk

crisk

    iPH Enthousiast

  • 453 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/02/2014 - 09:48

Δεν είναι θέμα τύχης ακριβώς, είναι σε ποιας εταιρείας τον κόμβο είσαι κοντά. Πχ σε μένα, ο ΟΤΕ κόμβος είναι 5-6 χιλ μακριά!
Γιαυτο κι είχα απαίσια σύνδεση με ΟΤΕ...

#21   Atom

Atom

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2014 - 22:39

Ουδέποτε είχα το παραμικρό πρόβλημα με Wind. Μηδέν αποσυνδέσεις, πληρώνω αναλογικά ελάχιστα χρήματα και μέχρι τώρα δεν έχει προκύψει το παραμικρό. Φίλε slay3rg, νομίζω ότι έπεσες στην περίπτωση. Προσωπικά δεν ξέρω αν θα άλλαζα πάροχο με όλα αυτά που έχω δει και ακούσει τελευταία.



#22   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 14/02/2014 - 10:53

Μια απο τα ίδια κ εγώ με wind. Απλα τραγικοί. Εκεί που παίζω ωραία και καλά, χτυπάει κάτι latency 3000-4000ms και αρχίζω καντήλια. Φυσικά μετα πέφτει DC. Το ίδιο παράπονο έχω κ απο αλλους φιλους π έχουν wind. Φύγε όσο προλαβαινεις :) Για εμένα, σκέψου και τον ΟΤΕ - Conn-X. Λένε οτι έχει φτιαξει άπειρα.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#23   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 14/02/2014 - 11:18

Αφού ασχολείστε με γουιντ ακόμα...:P ΟΤΕ κ τπτ άλλο...ότι πληρώνεις παίρνεις φίλε μου..

#24   crisk

crisk

    iPH Enthousiast

  • 453 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/02/2014 - 14:20

Αφού ασχολείστε με γουιντ ακόμα... :P ΟΤΕ κ τπτ άλλο...ότι πληρώνεις παίρνεις φίλε μου..

Σοβαρα, ε;

Εγω που ημουν αρχικα ΟΤΕ πελατης για δεκαετια, μη σου που τι... επιανα στην συνδεση! Απαισια συνδεση και πανακριβο το κοστος.
Πηγα Wind και εδω και 3 χρονια ειμαι τζετ.

 

Επιτελους, καταλαβετε το. Για καλη συνδεση ιντερντετ, χρειαζεται να ξερεις ποιου παροχου τον κομβο (χαμπ) εχεις κοντα σου (το πολυ 500 μετρα) και φυσικα να εχεις και αγορασμενο δικο σου σοβαρο ρουτερ. Αν πχ εχεις Wind και ο ΟΤΕ εχει κομβο διπλα σου (και χρησιμοποιεις την πικρα φτινιαρικο ρουτερ που σου δινουν τσαμπα), τοτε προφανως και δεν θα εχεις καλη συνδεση.

 

Αναλογα με την περιοχη που μενεις, διαλεγεις και παροχο - δεν υπαρχει "παγια" λυση/επιλογη.


Τελευταία επεξεργασία από: crisk, 14/02/2014 - 14:21


#25   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 14/02/2014 - 14:22

Σοβαρα, ε;
Εγω που ημουν αρχικα ΟΤΕ πελατης για δεκαετια, μη σου που τι... επιανα στην συνδεση! Απαισια συνδεση και πανακριβο το κοστος.
Πηγα Wind και εδω και 3 χρονια ειμαι τζετ.

Επιτελους, καταλαβετε το. Για καλη συνδεση ιντερντετ, χρειαζεται να ξερεις ποιου παροχου τον κομβο (χαμπ) εχεις κοντα σου (το πολυ 500 μετρα) και φυσικα να εχεις και αγορασμενο δικο σου σοβαρο ρουτερ. Αν πχ εχεις Wind και ο ΟΤΕ εχει κομβο διπλα σου (και χρησιμοποιεις την πικρα φτινιαρικο ρουτερ που σου δινουν τσαμπα), τοτε προφανως και δεν θα εχεις καλη συνδεση.

φου μόνος σου το λες, όλοι το δίκτυο του ΟΤΕ έχουν, άρα καλύτερος η ίσος ειναι μόνο ο ΟΤΕ...;)

#26   ckanas

ckanas

    iPH newbie

  • 80 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 15/02/2014 - 10:57

Είναι πολλά κάθε φορά, πιστεύω η Wind έχει φτιάξει πάρα πολύ τον τελευταίο καιρό και χθες είδα μια ωραία προσφορά που δίνει κινητό W, adsl με απεριόριστα σταθερά και ένα tablet δώρο με 50το μήνα

#27   Atom

Atom

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/02/2014 - 21:16

Είναι πολλά κάθε φορά, πιστεύω η Wind έχει φτιάξει πάρα πολύ τον τελευταίο καιρό και χθες είδα μια ωραία προσφορά που δίνει κινητό W, adsl με απεριόριστα σταθερά και ένα tablet δώρο με 50το μήνα

Σε αυτήν εδώ αναφέρεσαι; Δεν υπάρχει...



#28   Atom

Atom

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/02/2014 - 18:50

Σοβαρα, ε;

Εγω που ημουν αρχικα ΟΤΕ πελατης για δεκαετια, μη σου που τι... επιανα στην συνδεση! Απαισια συνδεση και πανακριβο το κοστος.
Πηγα Wind και εδω και 3 χρονια ειμαι τζετ.

 

Επιτελους, καταλαβετε το. Για καλη συνδεση ιντερντετ, χρειαζεται να ξερεις ποιου παροχου τον κομβο (χαμπ) εχεις κοντα σου (το πολυ 500 μετρα) και φυσικα να εχεις και αγορασμενο δικο σου σοβαρο ρουτερ. Αν πχ εχεις Wind και ο ΟΤΕ εχει κομβο διπλα σου (και χρησιμοποιεις την πικρα φτινιαρικο ρουτερ που σου δινουν τσαμπα), τοτε προφανως και δεν θα εχεις καλη συνδεση.

 

Αναλογα με την περιοχη που μενεις, διαλεγεις και παροχο - δεν υπαρχει "παγια" λυση/επιλογη.

Από τα πιο εύστοχα σχόλια ever. Με τον ΟΤΕ πλήρωνα τα μαλλιά της κεφαλής μου και προσωπικά δεν παρατήρησα καμία διαφορά σε σχέση με Wind. Το αντίθετο, εξοικονομώ αρκετά ευρώ κάθε μήνα, τα όποια χρησιμοποιώ για να καλύψω άλλες μου ανάγκες. Κλισέ και άλλα τέτοια όμορφα τα ακούω βερεσέ...






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες