Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

Εσωτερικά έγγραφα της Apple αποκαλύπτουν πως το iPhone βρίσκεται σε κρίση


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
49 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 09/04/2014 - 09:22

Καλο το ψαρεμα αντιδρασεων με την "διαρροη"...

Ενα παγκοσμιο τσαμπα feedback για το πως βλεπει ο κοσμος τις παραπανω ιντσες απο οσο "φτανει ο αντιχειρας" που ελεγαν το 2012 καθως και μια τελεια προετοιμασια για να μην φανει κωλοτουμπα... "μα... γιατι εσεις το ζητησατε"!

Apple σε αυτα εισαι μανουλα, στο παραδεχομαι!

 

Το τσάμπα feedback υπάρχει εδώ και χρόνια μέσα από κοινότητες, όπως το π.χ το iPhoneHellas στην Ελλάδα.

 

Είναι τουλάχιστον αστείο αυτό που αναφέρεις...

 

Δηλαδή έγινε ένα στημένο δικαστήριο μεταξύ Apple και Samsung όπου διακυβεύονται δις,και οι δικηγόροι έφεραν στο προσκήνιο τα εν λόγω έγγραφα απλά και μόνο για να ψαρέψουν αντιδράσεις από τον κόσμο. LOL  


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 09/04/2014 - 09:48

καλα μην ξεχνατε οτι η αππλε για 11η χρονια (τα 9 στη σειρα) βγηκε πρωτη σto customer satisfaction!  πως γινετε αυτο δεν το καταλαβαινω, απο τι μια και καλα ο κοσμος ειναι ξενερωμενος που δεν εχει και καλα αυτο που ζηταει απο την αλλη οταν τον ρωτανε αν εισαι ευχαριστιμενος με την αππλε και τα προιοντα που εχεις αγορασει την βγαζει πρωτη!!!!


Τελευταία επεξεργασία από: valsamis, 09/04/2014 - 09:49

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#33   tomster

tomster

    iPH Addict

  • 612 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/04/2014 - 11:10

Μιας και φέρατε παραδείγματα με αυτοκίνητα κλπ για μένα η Apple συμπεριφέρεται σαν δύσκολη γκομενα που δεν ενδίδει εύκολα στις ορέξεις των μνηστήρων της και αυτό είναι που τραβάει. Το βλέπουμε σε κάθε έκφανση της δραστηριότητας της είτε είναι event που έχουν λίγοι τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν, είτε είναι διαρροή σχεδίων επόμενου μοντέλου όπου γίνεται ο κακός χαμός και παίζει πρώτη είδηση σε όλα τα ΜΜΕ, ακόμα ακομα και η στάση εργασίας ή μια μικρή δυσλειτουργία στα εργοστάσια παραγωγής είναι είδηση. Με λίγα λόγια έχει καταφέρει μέχρι στιγμής με υψηλής ποιότητας προϊόντα και απίστευτης ευφυΐας μάνατζμεντ να βρίσκεται στην κορυφή, έχοντας δημιουργήσει παράλληλα φανατικούς υποστηρικτές. Δεν ξέρω αν η πορεία της είναι φθίνουσα ή στασιμη αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα ακολουθήσει σύντομα το κύμα της εξέλιξης στην αγορά των smartphones.

#34   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 09/04/2014 - 11:51

Μιας και φέρατε παραδείγματα με αυτοκίνητα κλπ για μένα η Apple συμπεριφέρεται σαν δύσκολη γκομενα που δεν ενδίδει εύκολα στις ορέξεις των μνηστήρων της και αυτό είναι που τραβάει. Το βλέπουμε σε κάθε έκφανση της δραστηριότητας της είτε είναι event που έχουν λίγοι τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν, είτε είναι διαρροή σχεδίων επόμενου μοντέλου όπου γίνεται ο κακός χαμός και παίζει πρώτη είδηση σε όλα τα ΜΜΕ, ακόμα ακομα και η στάση εργασίας ή μια μικρή δυσλειτουργία στα εργοστάσια παραγωγής είναι είδηση. Με λίγα λόγια έχει καταφέρει μέχρι στιγμής με υψηλής ποιότητας προϊόντα και απίστευτης ευφυΐας μάνατζμεντ να βρίσκεται στην κορυφή, έχοντας δημιουργήσει παράλληλα φανατικούς υποστηρικτές. Δεν ξέρω αν η πορεία της είναι φθίνουσα ή στασιμη αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα ακολουθήσει σύντομα το κύμα της εξέλιξης στην αγορά των smartphones.

Μέχρι ένα σημείο πιάνουν τα "τρικ" του marketing και του "έξυπνου management", από ένα σημείο και πέρα καταντάει κουραστικό και ο κόσμος αρχίζει και βαριέται με τα ίδια και τα ίδια. Περιμένετε και θα δείτε τι έχει να γίνει, δεν χρειάζεται να λέμε πολλά. Κρίμα γιατί πραγματικά θα μπορούσε να κάνει (ακόμη) την διαφορά όπως παλιότερα, αλλά μας έχει κουράσει.... Και εγώ είμαι πλέον από αυτούς που γλυκοκοιτάζουν προς Samsung, LG και Nexus...



#35   wh0ami

wh0ami

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:aloeveras

Δημοσίευση 09/04/2014 - 12:27

Πιστεύω πάντως πως αν βγάλει κινητό με 5.5 ίντσες, κάτι που λογικά θα αυξήσει το μέγεθος της μπαταρίας και σε συνεργασία με το iOS η αυτονομία θα πάει στα ύψη :)

 

Λίγη υπομονή και θα τα δούμε βέβαια όλα αυτά. 

 

Αυτό που λες είναι πολύ σχετικό. Μεγαλύτερο μέγεθος σημαίνει μεγαλύτερη μπαταρία, ΑΛΛΑ και μεγαλύτερη οθόνη, ΑΡΑ μεγαλύτερη κατανάλωση. Εξαρτάται ποιό απο τα 2 θα επικρατήσει του άλλου, η μεγαλύτερη μπαταρία ή η μεγαλύτερη κατανάλωση? Με αυτή τη λογική, το Galaxy Note έπρεπε να έχει αυτονομία αρκετές βδομάδες.



#36   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 09/04/2014 - 13:04

καλα μην ξεχνατε οτι η αππλε για 11η χρονια (τα 9 στη σειρα) βγηκε πρωτη σto customer satisfaction!  πως γινετε αυτο δεν το καταλαβαινω, απο τι μια και καλα ο κοσμος ειναι ξενερωμενος που δεν εχει και καλα αυτο που ζηταει απο την αλλη οταν τον ρωτανε αν εισαι ευχαριστιμενος με την αππλε και τα προιοντα που εχεις αγορασει την βγαζει πρωτη!!!!

+100000

 

Πέραν της μεγαλύτερης οθόνης που αρκετοι εδώ μέσα ζητάτε (προσωπικα εγω οχι), τι περιμένετε να κανει παραπάνω ενα τηλεφωνο από αυτο που ήδη κάνει, να μην πώ το 5αρι και φανώ γραφικός, το 5s??

 

Να ψήνει καφε ή να βάζει από μόνο του ηλεκτρική?? 

 

Γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια αλλα μόλις βγεί: ''Ναι μωρή Apple τωρα αξιζει να στα ακουμπήσω''... :P  :o

 

Όλοι θα το πάρουμε στο τέλος ας μην κοροιδευομαστε (κι εγω μαζί).

 

p.s.: Μην πέσετε να με φάτε τη γνώμη μου λεω και πλακίζω σε γενικές γραμμες  :)



#37   Bonewarrior

Bonewarrior

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/04/2014 - 18:46

δεν θελω μεγαλυτερη οθονη με τιποτα! ειμαι υπερκαλυμενος με το 5s. Αν θέλω κατι εχω το tablet μου. Απορώ γιατί όλος ο κόσμος θέλει κινητά με μεγαλυτερη οθόνη???

Πραγματικα έχουμε όλοι καταλάβει ότι μιλάμε για κινητά ?

Το μόνο κακό είναι η μπαταρία και αρχίζει και γίνεται κουραστικό κάθε 3 και λίγο φόρτιση. Δεν δέχομαι την πιπίλα ότι εφόσον κανει αυτά που κανει το κινητό δεν μπορεί να κρατήσει η μπαταρία πιο πολυ. 

Παλευουν την αναβάθμιση της μπαταρίας καιρό τώρα .... έλεος πια.

Και κύριοι της Apple δεν θέλουμε ασύρματη φόρτιση να ψηθεί το κεφαλάκι μας... θέλουμε ΜΠΑΤΑΡΙΑΑΑΑΑΑΑ



#38   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/04/2014 - 22:08

Είναι πολύ άκυρο το παράδειγμά σου. Η διαφορά του iPhone από τα υπόλοιπα καλά Smartphones της αγοράς, ιδιαίτερα όσο αφορά το hardware, δεν υφίσταται πλέον, το αντίθετο μάλιστα τα (καλά) smartphones του ανταγωνισμού έχουν συνήθως από λίγο έως αρκετά ανώτερο hardware. Επιπλέον, αν το θέλεις και "αυτοκινητιστικά", η Ferrari κάποτε είχε τεράστια διαφορά από τον ανταγωνισμό της, πλέον, ιδιαίτερα στην Formula 1, μπορείς να δεις τι γίνεται και ποιοι κερδίζουν τους αγώνες, πάντως όχι πια τόσο η Ferrari.... Κάτι που σημαίνει ότι πρέπει να προσπαθείς να βελτιώνεσαι συνεχώς για να παραμείνεις 1ος και να μην επαναπαύεσαι στις "δάφνες" σου.

Τέλος, ακόμη και όσο αφορά το software, μιλάμε για το λειτουργικό του smartphone, το Android έχει κάνει άλματα βελτίωσης. Προσωπικά εξακολουθώ να προτιμώ σαν πιο εύχρηστο το iOS, αλλά και το Android είναι εξαιρετικό, ιδιαίτερα αν έχεις κάποια εμπειρία, σκαμπάζεις λίγο από τεχνολογία και δεν είσαι κανένα κοριτσάκι που δεν ξέρει τι του γίνεται οπότε χρειάζεται το πιο ευκολονόητο iOS, τότε με το Android μπορείς σχετικά εύκολα να κάνεις τα πάντα που κάνεις και με το iOS. Για να μην αναφέρω πάλι το ηλίθ.ο πρόβλημα του iOS με τα 4G κινητά (5, 5c, 5s), που όταν απενεργοποιείς το 4G (ακόμη και με τα Data στο OFF) στο background εξακολουθεί το τηλέφωνο να ψάχνει για 3G σήμα, με τα γνωστά προβλήματα με το σήμα σε περιοχές που δεν υπάρχει καλή 3G κάλυψη και που έχω αναφέρει πολλάκις εδώ μέσα. Το έχω αναφέρει στην Apple και με feedback και με online chat και.. με έχουν "συνδέσει με Κάϊρο". Και δεν είναι μόνο το σοβαρότατο θέμα με το σήμα αλλά και η άσκοπη κατανάλωση μπαταρίας του iPhone που ψάχνει για σήμα 3G, ενώ εγώ μπορεί να θέλω να σώσω μπαταρία για να μιλάω μόνο όσο γίνεται περισσότερο. Τέτοιο θέμα δεν υπάρχει στις Android 4G συσκευές, εγγυημένα, όταν θέλεις μόνο GSM υπάρχει αυτή ακριβώς η ρύθμιση στο λειτουργικό.

Καιρός λοιπόν να αρχίζει να ακούει η Apple τους πελάτες της και για θέματα hardware και για θέματα software, αλλιώς η πορεία θα εξακολουθήσει να είναι φθίνουσα....

+1

Απο τα πιο λογικα πραγατα που εχω διαβασει τελευταια.....

Το κυνηγητο που κανει το κινητο σε περιοχες που δεν εχει σημα κανει απιστευτο drain.

Αν μπορουσες να το κλεισεις τα περισσοτερα παραπονα για την μπαταρια θα σταματουσαν. Απο τις μεγαλυτερες βλακειες ever...



#39   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 10/04/2014 - 01:07

+1

Απο τα πιο λογικα πραγατα που εχω διαβασει τελευταια.....

Το κυνηγητο που κανει το κινητο σε περιοχες που δεν εχει σημα κανει απιστευτο drain.

Αν μπορουσες να το κλεισεις τα περισσοτερα παραπονα για την μπαταρια θα σταματουσαν. Απο τις μεγαλυτερες βλακειες ever...

Έτσι είναι. Άσε τι γίνεται με τις χαμένες κλήσεις... Εγώ τα είχα ακούσει από την γυναίκα μου και τον πατέρα μου ότι με έπαιρναν τηλ. και δεν μπορούσαν να βγάλουν κλήση κάποιες φορές και μάλιστα τους έλεγε στο τέλος και το γνωστό ηχητικό μήνυμα "Ο συνδρομητής που καλείτε θα ειδοποιηθεί για την κλήση σας όταν βρεθεί εντός(!) δικτύου ή όταν ενεργοποιήσει το κινητό του"!!!!  Tragic!!

Δυστυχώς η μόνη λύση είναι να κάνεις downgrade τα carrier settings (με τον γνωστό οδηγό εδώ στο forum) ώστε να επανέλθει το 3G switch και να μπορείς να κάνεις το disable, σώνοντας έτσι μπαταρία και με αποτέλεσμα να έχεις GSM σήμα για να μην χάνεις κλήσεις σου σε περιοχές με κακή κάλυψη 3G αλλά με καλό σήμα GSM μόνο. Αλλά έτσι αναγκαστικά "απαρνείσαι" τις 4G δυνατότητες του iPhone σου (εφόσον έχεις ένα εκ των 5, 5c, 5s), όπου υπάρχει κάλυψη 4G! It sucks!.....



#40   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/04/2014 - 01:55

Downgrade δεν κανω. Εχω 4g ικανό κινητό και θελω να το χρησιμοποιώ όπου υπάρχει. Να σοβαρευτεί η apple και να βάλει ένα διακόπτη ακομα στο data να τελειώνουμε.
Εδω υπάρχουν τέτοια καυτά θέματα και ασχολούνται όλοι με μπούρδες 5ιντσες οθόνες (πάρε ταμπλετ αδερφέ...)και λοιπές γνωστές καραμέλες...
Συζητάμε ότι γουστάρει το μάρκετινγκ της κάθε εταιρίας και μας κατευθύνουν όπως θέλουν...

#41   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 10/04/2014 - 09:55

Εγώ νομίζω οτι η τεχνολογία κάνει κύκλους !!! Πότε ο ένας πότε ο άλλος , και η apple τώρα είναι στα κάτω της....Αν έρθουν οι δύο νέες συσκευές πιστεύω οτι θα ξαναέρθει στη θέση που της αρμόζει..Τα 5 και 5S είχαν να να πούνε λίγα στο διαβαμένο χρήστη τη στιγμή που ο ανταγωνισμός έδινε απλόχερα οτι τραβούσε η ψυχή σου . οθόνες HD , κάμερες κλπ...

 

Περιμένωντας λοιπόν τα καλύτερα γιατί αγαπάμε apple !!



#42   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 10/04/2014 - 16:44

Downgrade δεν κανω. Εχω 4g ικανό κινητό και θελω να το χρησιμοποιώ όπου υπάρχει. Να σοβαρευτεί η apple και να βάλει ένα διακόπτη ακομα στο data να τελειώνουμε.
Εδω υπάρχουν τέτοια καυτά θέματα και ασχολούνται όλοι με μπούρδες 5ιντσες οθόνες (πάρε ταμπλετ αδερφέ...)και λοιπές γνωστές καραμέλες...
Συζητάμε ότι γουστάρει το μάρκετινγκ της κάθε εταιρίας και μας κατευθύνουν όπως θέλουν...


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!! Όμως, όπως σου είπα, δυστυχώς με έχουν γειώσει και εμένα και όσους έχουν παραπονεθεί πολλές φορές για αυτό το βασικό θέμα. Το κακό είναι ότι υπάρχουν πολλά fanboys που ακολουθούν όσα τους προστάζει το marketing της Apple και δεν λένε τίποτα, αντίθετα σχεδόν "επικροτούν"(!) αυτή την ηλίθ.α τακτική και την απόφαση της εν λόγω εταιρείας να αγνοεί το feedback και τα παράπονα των πελατών της με το "σκεπτικό" ότι η Apple ξέρει τι κάνει και ότι αφού η Apple αποφάσισε ότι πρέπει να λειτουργεί με 3G στο background, τότε "καλά κάνεί"! Αρκεί να κοιτάξεις τι μου απαντούν κάποιοι και εδώ μέσα στο forum για το σοβαρό αυτό θέμα που έχω αναφέρει συχνά, σχεδόν με χλευάζουν! Από εκεί και πέρα τι θέλεις να κάνει η Apple φίλε μου αν έχουν να κάνουν με πρόβατα;.....

#43   eNeRGy

eNeRGy

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/04/2014 - 08:42

Το τσάμπα feedback υπάρχει εδώ και χρόνια μέσα από κοινότητες, όπως το π.χ το iPhoneHellas στην Ελλάδα.

 

Είναι τουλάχιστον αστείο αυτό που αναφέρεις...

 

Δηλαδή έγινε ένα στημένο δικαστήριο μεταξύ Apple και Samsung όπου διακυβεύονται δις,και οι δικηγόροι έφεραν στο προσκήνιο τα εν λόγω έγγραφα απλά και μόνο για να ψαρέψουν αντιδράσεις από τον κόσμο. LOL  

Τι σχεση εχει η δικαστικη μαχη και ποσο μαλλον οι δικηγοροι με την "διαρροη"...?

Μηπως βλεπεις πολυ Suits?



#44   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 11/04/2014 - 09:13

Τι σχεση εχει η δικαστικη μαχη και ποσο μαλλον οι δικηγοροι με την "διαρροη"...?

Μηπως βλεπεις πολυ Suits?

Τα εσωτερικά έγγραφα της Apple κατατέθηκαν ως πειστήρια στο δικαστήριο και στη συνέχεια διέρευσαν στο διαδίκτυο.

 

Τι δεν καταλαβαίνεις; 

 

Καλο το ψαρεμα αντιδρασεων με την "διαρροη"...

Ενα παγκοσμιο τσαμπα feedback για το πως βλεπει ο κοσμος τις παραπανω ιντσες απο οσο "φτανει ο αντιχειρας" που ελεγαν το 2012 καθως και μια τελεια προετοιμασια για να μην φανει κωλοτουμπα... "μα... γιατι εσεις το ζητησατε"!

Apple σε αυτα εισαι μανουλα, στο παραδεχομαι!

Ακόμη πιστεύεις δλδ πως όλο αυτό είναι  στημένο για να λάβει η Apple feedback για το τι θέλει ο κόσμος;
 
Το αντίθετο ακριβώς συμβαίνει.
 
Τα έγγραφα αποδεικνύουν πως η Apple γνώριζε εδώ και πολύ καιρό τι ζητούσε ο κόσμος... απλώς τον έγραψε.

Behind the Scenes...

#45   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 11/04/2014 - 14:31

Τα εσωτερικά έγγραφα της Apple κατατέθηκαν ως πειστήρια στο δικαστήριο και στη συνέχεια διέρευσαν στο διαδίκτυο.

Τι δεν καταλαβαίνεις;

Ακόμη πιστεύεις δλδ πως όλο αυτό είναι στημένο για να λάβει η Apple feedback για το τι θέλει ο κόσμος;

Το αντίθετο ακριβώς συμβαίνει.

Τα έγγραφα αποδεικνύουν πως η Apple γνώριζε εδώ και πολύ καιρό τι ζητούσε ο κόσμος... απλώς τον έγραψε.


Εδώ θα συμφωνήσω. Η Apple είχε κάνει καιρό τις μελέτες τις και ξέρει τι δεν έχει να δώσει. Προφανός είχε επαναπαυθεί στις δάφνες τις.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες