Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Το Foursquare "σπάει" σε 2 ξεχωριστές εφαρμογές: Swarm και Foursquare


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
51 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 02/05/2014 - 00:12

Μεγάλες αλλαγές έρχονται πολύ σύντομα στο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο  καθώς η εταιρεία ανακοίνωσε πως η εφαρμογή Foursquare θα "σπάσει" σε 2 ξεχωριστά apps με διαφορετικές λειτουργίες: Foursquare και Swarm.

Με το Swarm app θα μπορείτε να δείτε ποιοι από τους φίλους σας βρίσκονται σε κοντινή ακτίνα ενώ θα μπορείτε να διαμοιραστείτε τις σκέψεις/κινήσεις σας ευκολότερα/γρηγορότερα από οτι κάνατε μέχρι σήμερα με το Foursquare.

 

Το Foursquare app πλέον θα επικεντρωθεί γύρω από την εύρεση ποιοτικότερων αποτελεσμάτων για τις αναζητήσεις των χρηστών του.

 

Στο βίντεο που ακολουθεί μπορείτε να παρακολουθήσετε την συνέντευξη που έδωσε η ομάδα του Foursquare στο TheVerge με σκοπό να ξεκαθαριστούν οι παράγοντες που οδήγησαν στην αλλαγή στρατηγικής της εταιρείας:

 

 

Το πως θα αντιδράσουν οι χρήστες του Foursquare είναι κάτι που θα το μάθουμε μέσα στις ερχόμενες εβδομάδες όταν και θα υλοποιηθούν οι αλλαγές που ανακοινώθηκαν.

Ποια η άποψη σας για την κίνηση αυτή του Foursquare;


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/05/2014 - 06:43

Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη, καθώς προσωπικά χρησιμοποιώ το Foursquare μόνο για αναζητήσεις POI και κατηγοροιοποίησή τους σε λίστες για εύκολη εύρεση... Δε με ενδιαφέρει καθόλου ως feature το να βλέπω πού βρίσκεται ο καθένας, γι' αυτό δεν έχω και προσθέσει κανένα φίλο στο συγκεκριμένο app...

#3   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 16/05/2014 - 12:45

Από σήμερα μπορείτε να κατεβάσετε το Swarm (iTunes link) καθώς έγινε διαθέσιμο στο App store και να ξεκινήσετε την "μάχη για τα Mayorships" με τους φίλους σας.

 

Αξίζει να σημειωθεί πως η λειτουργία Mayors 2.0 αλλάζει τα δεδομένα καθώς η "δημαρχία" μιας τοποθεσίας έχει πλέον αμέτρητους δημάρχους και ο κάθε χρήστης ανταγωνίζεται για  αυτήν μόνο τους φίλους του και όχι όλους τους χρήστες του κοινωνικού δικτύου.


Behind the Scenes...

#4   RheaJohansen

RheaJohansen

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Twitter:@RheaJ5
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Ellie_24 38

Δημοσίευση 16/05/2014 - 13:59

Πολύ καλή δουλειά έκανε η ομάδα του foursquare στην νέα εφαρμογή swarm.Καιρός ήταν να μην είναι σε μια εφαρμογή και τα check in με τα POI.

#5   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 16/05/2014 - 14:11

Βασικά για την ώρα και τα δυο το ίδιο κάνουν...

Knowledge Is Power


#6   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 16/05/2014 - 14:18

Για όσους παρατηρητικούς το πρόσεξαν: Μετά την εγκατάσταση του swarm φαίνεται να τρέχουν μονίμως τα location services ακόμα και όταν κλείσουμε την εφαρμογή από το background.

 

Αυτή είναι η By default λειτουργία της εφαρμογής. Σύμφωνα με τους developers, η κατανάλωση μπαταρίας εξαιτίας αυτού είναι αμελητέα, το πολύ 0,7% την ώρα. Μάλιστα αν έχετε λιγότερο από 30% μπαταρία τότε η λειτουργία αυτή απενεργοποιείται αυτόματα.

 

Το πρωί που το δοκίμασα λίγο, φαίνεται ότι οι ισχυρισμοί τους σχετικά με την μηδαμινή κατανάλωση είναι αληθείς.

 

Γιατί τρέχουν μονίμως τα location? Για να μπορούν ανά πάσα στιγμή να σας έρχονται προτάσεις για πράγματα που βρίσκονται γύρω σας και για την νέα λειτουργία neighbor.

 

Όσοι νιώθετε too much αυτήν την παρακολούθηση ή όσοι απλά δεν γουστάρετε να βλέπετε το βελάκι των location μονίμως αναμένο, μπορείτε να μπείτε στην εφαρμογή και από το Settings>Privacy να απενεργοποιήσετε τις δύο σχετικές επιλογές.



#7   iosif__one

iosif__one

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 16/05/2014 - 19:32

τα location services είναι ανοιχτά ακόμα και με κλειστό το neighbourhood sharing. Εμένα από χθες η επιπλέον κατανάλωση μπαταρίας, μόνο αμελητέα δεν ήταν...  



#8   tomster

tomster

    iPH Addict

  • 612 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/05/2014 - 20:01

Κάνανε π@π@ρια.

#9   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 16/05/2014 - 21:18

Κάνανε π@π@ρια.

Κάπως έτσι...μεγάλη -κατα την γνώμη μου- μαμακια....

Knowledge Is Power


#10   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 16/05/2014 - 21:32

γιατι ρε παιδια?



#11   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 16/05/2014 - 21:43

Εντάξει όπως το βλέπει κανεις εχει δυο εφαρμογές που συνεργάζονται γιατί να μην εχει μια;Εγώ αφού έβαλα το swarm μου έβγαλε μνμ το foursquare αν θέλω τωρα να γυρίσει το foursquare σε λειτουργία μονο για poi και να έχω το swarm για check in λίγο που το έψαξα ενώ ειμαι στο foursquare και πατάω να κάνω check in μου ανοίγει το swarm άρα γιατί να έχω δυο εφαρμογές;Να έχω το foursquare για να μου ανοίγει το swarm να κάνω check in;Βασικά ειναι πως το βλέπει κανεις...αν ήθελε να κάνει να έκανε μια εφαρμογή μονο για poi.

Knowledge Is Power


#12   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/05/2014 - 21:44

τα location services είναι ανοιχτά ακόμα και με κλειστό το neighbourhood sharing. Εμένα από χθες η επιπλέον κατανάλωση μπαταρίας, μόνο αμελητέα δεν ήταν...


με απενεργοποίηση του swarm από το background refresh δεν χρησιμοποιεί τα location services όταν κλείνω το app. Και με ανοιχτό το neighbourhood sharing.

Follow me on twitter


#13   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 16/05/2014 - 21:52

αυτη η επιλογη προτεινεται για καλυτερη μπαταρια?



#14   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/05/2014 - 22:31

Αφού δεν χρησιμοποιεί το location service θεωρώ ότι είναι καλύτερη επιλογή. Δεν χρειάζεται να είναι πάντα ανοιχτό σιγά

Follow me on twitter


#15   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 16/05/2014 - 22:42

τι ακριβως να απενεργοποιησω δλδ?δεν βρισκω ρυθμισεις τις εφαρμογης



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες