Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 12 ψήφοι

iOS 8: Όλα όσα πρέπει να ξέρεις για το νέο λειτουργικό


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3041 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 05/06/2014 - 20:18

Παιδια εσεις που βαλατε την 8 beta 1 μηπως εχει επιστρεψει η πληρης φωτο στην οθονη οταν σας καλουν??

οχι και δεν ξερω γιατι μετα αο τοσο feedback


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 05/06/2014 - 21:22

οχι και δεν ξερω γιατι μετα αο τοσο feedback

Διορθωσε με αν κανω λάθος αλλα εδω νομιζω υπάρχει http://www.apple.com...os8/continuity/



#108   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 05/06/2014 - 21:53

Διορθωσε με αν κανω λάθος αλλα εδω νομιζω υπάρχει http://www.apple.com...os8/continuity/

εμεναπου με καλεσανε που ειχα, δεν εμφανιζε, δεν ξερω μηπως θελει να ξαναβαλεις φωτο απο την αρχη


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#109   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 05/06/2014 - 22:14

εμεναπου με καλεσανε που ειχα, δεν εμφανιζε, δεν ξερω μηπως θελει να ξαναβαλεις φωτο απο την αρχη

Try it και ενημερωσε με λίγο. Ετσι για την περιεργεια. Ελπίζω να το βάλανε.



#110   ichbin

ichbin

    iPH Enthousiast

  • 398 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 06/06/2014 - 06:44

Φίλε μου nik198x, δεν μίλησα καθόλου για δακτυλικό αποτύπωμα. Δεν με ενδιαφέρει και θεωρώ ότι είναι αντισυνταγματικό να σου παίρνουν το δαχτυλικό αποτύπωμα συν τοις άλλοις και τα άλλα προσωπικά σου δεδομένα και να τα διαχειρίζονται και εγώ δεν ξέρω ποιος;
Και νομίζεις ότι επειδή κάνει τακτικά αναβαθμίσεις ότι είναι και επιτυχείς;
Τι να το κάνω εγώ όταν απο την ώρα που πήρα τις συσκευές της το σήμα είναι σχεδόν ανύπαρκτο. Η μπαταρία τελειώνει αμέσως με κάθε καινούργια αναβάθμιση, η μπαταρία υπερθερμαίνεται πάρα πολύ, η αγορά είναι πανάκριβη σε σχέση με το κόστος κατασκευής, η εστίαση σε ένα πράγμα είναι ανύπαρκτη απο το 3G κιόλας και υποστήριξη αρχείων flash είναι ανύπαρκτη, η Έλλειψη ραδιοφώνου, η έλλειψη αύξησης της χωρητικότητας με κάρτες, η παντελής έλλειψη HDMI και άλλων που αν τα σκεφτείς συνεχίζεις το γράψιμο.
Και εσύ φίλε μου μένεις στο περιτύλιγμα;
Για το περιτύλιγμα πρόκειται!
Θεωρώ ότι δεν μετράει αν αλλάξει το καπάκι ,αυξήσει τα πίξελ στην κάμερα και κάνει λίγο καλύτερο τον επεξεργαστή σε σχέση το προηγούμενο μοντέλο και προσθέσει το siri και το δακτυλικό αποτύπωμα, όταν παραμένουν τα ίδια προβλήματα, με το σήμα, την μπαταρία ενώ συγχρόνως αδιαφορεί πλήρως για την ληστεία που κάνουν οι επιτήδειοι στην Ελλάδα που τις πωλούν πανάκριβα και όταν δεν ελέγχει τους μεταπωλητές της αν κάνουν σωστά την δουλειά τους, δηλαδή αν αντικαθιστούν τις ελαττωματικές της συσκευές με καινούργιες ,δίχως να ταλαιπωρούνται και δυσαρεστούνται οι πελάτες της.
Σε αυτό το κομμάτι απέχει και θέλει πιστεύω να απέχει γιατί κερδίζει αρκετά με την ληστεία στην οποία προβαίνουν οι εταιρείες που πωλούν αυτές τις συσκευές εν καιρώ κρίσης ,με τοκογλυφικό τρόπο.
Γιατί θα το καταλάβαινα αν μία συσκευή στοιχίζει στην apple 250 δολάρια να την πωλούσαν στην Ελλάδα 300 ευρώ (αν και πάλι ακριβά είναι) ,αλλά πως να καταπιείς το 600,700,800 και 900 ευρώ;
Γι' αυτό πιστεύω ότι το να αδιαφορεί για όσους την στήριξαν με προηγούμενα μοντέλα της και να τους σπρώχνει εκβιαστικά για να αγοράσουν τις νέες συσκευές της και για να αυξήσει τις πωλήσεις της, είναι μεγάλο σφάλμα και δείχνει αλαζονεία , θράσος και ότι καβάλησε καλάμι και γράφει στα παλιά των υποδημάτων της, εκείνους που την υποστήριξαν με τα λεφτά τους.
Προσωπικά αν δεν αλλάξει αυτό σύντομα, δεν θα ξανά ασχοληθώ με το αντικείμενο, διότι μόνο προβλήματα μου προσφέρει και πολλούς πεταμένους παράδες!

Φιλε μου πραγματικα, αφου εισαι τοσο δυσαρεστημενος, ελευθερη βουληση... Απλα πας σε αλλη εταιρεια... Αυτα που λες καλα ειναι αλλα δεν ισχυουν στην πραγματικοτητα. Αυτη η καραμελα οτι το κινητο σαν μοναδα παραγωγης στοιχιζει πχ 250 δολλαρια και πωλειται πανακριβα ειναι ανυποστατη. Θα πω οτι μπορει οντως σαν μοναδα παραγωγης να κοστιζει τοσο, ομως σε αυτα τα χρηματα δεν εχει υπολογιστει η εξελιξη του λογισμικου, το μαρκετινγκ και αλλα πραγματα που αυτη τη στιγμη μου διαφευγουν. Το μονο που θα συμφωνησω ειναι οτι απλα στην Αμερικη ειναι πολυ φτηνοτερες οι συσκευες της Αpple αλλα και παλι αυτο εχει την εξηγηση του. Το γεγονος οτι οι μισθοι πλεον στην Ελλαδα ειναι στα 538-800€ δεν ειναι προβλημα της Apple για να σου ριξει την τιμη. Ειναι σαν λες πως και εταιρειες οπως Mercedes ή Porsche ή BMW θα πρεπει να δινουν τα αυτοκινητα τους σε πιο λογικη τιμη επειδη οι μισθοι των Ελληνων ειναι πλεον χαμηλοι. Ομως η πραγματικοτητα ειναι οτι οποιος εχει αγοραζει, οποιος δεν εχει παιρνει αυτο που αντεχει η τσεπη του, οσο και αυτο δεν ειναι αρεστο. Μην λαικιζουμε, δεν εχει νοημα. Επισης οι υπολοιποι εχουν απολυτο δικιο στο γεγονος οτι η Αpple ειναι η μοναδικη ισως εταιρεια που δεν γραφει στα παλια της τα παπουτσια τους καταναλωτες της. Ξερεις τι σημαινει να εχεις συσκευη κινητου 2010 μοντελο οπως iΡhοne 4 και να την υποστηριζει μετα απο 4 χρονια σε καθε update του ios; Για παραδειγμα εγω εχω iΜac απο το 2009. Μεχρι τωρα παιρνει ολα τα updates του osx και μαλιστα δωρεαν και τα τρεχει απροβληματιστα... Επισης το παραδειγμα σου με ο σημα ειναι ατυχες γιατι απλα σ αυτο ευθυνεται αποκλειστικα και μονο η εταιρεια κινητης σου και το σημα της περιοχης σου. Οσο για το θεμα μπαταρια, αν ολη την ωρα εισαι με το κινητο στο χερι και και με την κεραια να γραφει υπερωριες λογω της κακης καλυψης σηματος ε τοτε λογικο ειναι να σου τελειωνει η μπαταρια. Κανεις δεν ειπε ποτε οτι τα iphone εχουν την μπαταρια του lg g2. Ξερεις πολυ καλα τι παιρνεις. Και εφοσον τα λεφτα βγαινουν δυσκολα και πια ειναι και περιορισμενα τοτε φιλε μου καλο ειναι να παιρνει καποιος αυτο που πραγματικα τον εξυπηρετει.

Τελευταία επεξεργασία από: ichbin, 06/06/2014 - 06:52


#111   dedalos

dedalos

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/06/2014 - 09:07

Παιδια εσεις που βαλατε την 8 beta 1 μηπως εχει επιστρεψει η πληρης φωτο στην οθονη οταν σας καλουν??


Η 8 beta δεν είχε αλλά πολλοί λένε ότι θα υπάρχει.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
IOS 8
Main Features:

Handoff
Continuity
Phone and SMS Features across devices
Notification Centre
Multitasking Interface
Messages Features - Leave Group Messages
Keyboard Options - 'QuickType'
Photos App - iCloud Photo Library
Camera - Time Lapse Mode
Health App
Siri - "Hey Siri" Activation
iCloud Drive
Wi-Fi Calling (Subject to Carrier Approval)
'Smart Home' compatibility with Siri
Interactive Notifications

 

Smaller Features:

Settings
Battery Usage by app
Dictionary improvements (multiple languages)
New Options for TouchID
Store/Delete Messages Option
Increases in Location Services Option Per app
All apps have their own menu within Settings
Notification Centre
*'Missed' Tab Removed * Notifications include Travel Time * Notifications can be Individually Dismissed * Notifications - 'Swipe left to Reply' * "Raise to Dial Call" from Messages Quick Reply
Safari
'Duck Duck Go' - Search Option
Open closed tabs (Press and Hold +)
Request Desktop Site
RSS Feeds in Shared Links
Tiled Grid & Incognito Tabs
Ability to "Scan Credit Card" into Safari when requested *Safari 'Toggles' can be re-arranged
Miscellaneous
Weather App sourced via The Weather Channel
Tips app (Unknown Use)
New font
'In Case of Emergency' Card for Lock screen Emergency Menu
Lunar Calendar Support
Place Cards in Other Apps
First time search Spotlight page
Attachments can be deleted in Mail
Location-Based App Suggestion on Lock Screen (Starbucks/Apple Store)
Airplay no longer requires Wi-Fi connection
"Send Last Location" feature added to 'Find My iPhone'
Notes app now features Rich Text & Images Support
Facetime caller waiting
Full Screen Caller ID
Smiley Icon for Keyboard Option with Emoji Installed
Spotlight - Shows suggestions from more sources
Family Sharing (Same Feature as found in Yosemite)
"Buy" Button in Control Centre for iTunes Radio
Camera/Photos
Panoramic Photos - iPad
Instant Burst
Timer Mode
Photo Exposure
Time Lapse
Photos app has timestamps on all photos
"Recently Deleted" Album
Mail/Calendar*
Calendar - Decline Events with a comment.
New Swipe Gestures for Mail
Mail Conversations are now threads
Individual Alerts for threads
Exchange Automatic Reply
'Travel Time' For Calendar Appointments
Calendar Week # Shown
"When I need to leave" Alert
"Out of office" feature for both Mail and Calendar Events
iBooks
Now Default App
Night mode Feature
iBooks can be sorted into series
Accessibility*
Braille Keyboard
"Alex Voice" Settings > Accessibility
Greyscale mode Settings > Accessibility
FaceTime 'Call Waiting'
Siri
iTunes Purchases Via Siri
Shazam with Siri



#112   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/06/2014 - 10:44

παιδιά μια ερώτηση,

τα νέα χαρακτηριστικά των μηνυμάτων εφόσον δεν γίνονται μέσω imessage, θα στέλνονται ως mms?

για παράδειγμα αυτό με την ηχογράφηση φωνής και βίντεο?

επίσης τα μηνύματα του group texting θα πηγαίνουν σε όλους τους παραλήπτες ή σε ένα κοινό σημείο που θα έχουν πρόσβαση όλοι? πάντα όσων αφορά τα απλά μηνύματα, το λέω αυτό γιατί πιο λογικό είναι να χρεώνεσαι πχ 0.10ευρώ επί των αριθμό των παραληπτών.



#113   gsfakianakis2

gsfakianakis2

    iPH Member

  • 324 μηνύματα
  • Twitter:@gsfakianakis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:gsfakianakis7

Δημοσίευση 06/06/2014 - 11:06

Εχει κανεις προβλημα με βαιμπερ στην 8 του κρασσαρει ανελλιπως?



#114   MrSmith

MrSmith

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 06/06/2014 - 11:12

Ναι και σε εμένα το ίδιο συμβαίνει. Επίσης το quick reply κάποιες φορές ψιλό laggarei


Edit: Επίσης, καμία φορά στα iMessages, κολλάει και γράφει συνέχεια πάνω sending... Ενώ έχει ήδη παραδοθεί.

Τελευταία επεξεργασία από: MrSmith, 06/06/2014 - 11:17


#115   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 06/06/2014 - 18:13

Καλά μόλις με κούφανε τολ κινητό  ειμαι αεροδρόμιο και βγάζω να παρω τεφωνο,  βλέπω στη οθόνη κλειδοματος κάτω αριστερα (εκεί που είχε το εικονίδιο για το continuing) το σηματάκι της Aegean. Τι ειναι αυτο λέω; Το σέρνω προς τα πάνω βάζω κωδικό και μου ανοίγει στο καπάκι την εφαρμογή της Aegean για το Τσακ Ιν . Τωρα κατάλαβε απο μόνο του οτι ειμαι στο αεροδρόμιο και το εμφάνισε; Εγω δεν έκανα τιποτα χαχα . Με κούφανε, άσχετο αλλα δεν πέταγα με Aegean χαχα


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#116   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 06/06/2014 - 18:32

Συνημμένο αρχείο  image.jpg   48,72KB   104 λήψεις

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#117   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 06/06/2014 - 18:35

Με την εφαρμογή του αεροδρομίου άραγε?

iTunes Link



#118   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 06/06/2014 - 18:41

Με την εφαρμογή του αεροδρομίου άραγε?
iTunes Link

δεν την εχω περασμενη

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#119   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 06/06/2014 - 18:47

Σκέφτομαι ότι είναι αδύνατον να έχει αναβαθμιστεί ήδη ελληνική εφαρμογή, είτε της Aegean είτε του αεροδρομίου. Οπότε και μόνο από τις υπηρεσίες τοποθεσίας που ζητάνε οι εφαρμογές αυτές, θα αναλαμβάνει το iOS8 να είναι προσβάσιμη από την κλειδωμένη οθόνη, όπως το Passbook.

Επίσης η κατηγορία στο AppStore Near Me, αποκτά έναν ακόμα λόγο ύπαρξης.



#120   vampirios

vampirios

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:vampirios

Δημοσίευση 06/06/2014 - 18:51

Καλή η 8αρα παίδες αλλά τα bugs-λαγκαρίσματα και η πτώση μπαταρίας δεν αντέχονται..

 

Γύρισα πίσω σε 7.1.1 και από cloud backup όλα όπως τα άφησα ακριβώς πριν περάσω την beta:)

 

Μόλις πάμε σε Beta 2-3 επιστρέφω για μόνιμη κατάσταση.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες