Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 5 ψήφοι

iPhone 6: Δες τώρα πως είναι το νέο μοντέλο της Apple


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
676 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#331   theoapo

theoapo

    iPH Addict

  • 646 μηνύματα
  • Twitter:@theoapo
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2014 - 11:39

Να πω και εγώ με την σειρά μου πως είχα τις εξής συσκευές με την συγκεκριμένη ακριβώς σειρά iPhone 3-3g-4-4s galaxy s3 iPhone 5 galaxy s4 iPhone 5s note 3 lg g2.... δεν γίνετε οπότε είχα συσκευές Android να τρώγανε κυριολεκτικά από το πουθενά κολλήματα και οπότε είχα μηλοφωνα να λειτουργούσαν απροβλημάτιστα!
Ας τελειώσει αυτή η καραμέλα πως και καλά πλέον το Android είναι "σταθερό" γιατί απλά ΔΕΝ είναι! Και αυτό είναι μία κατάσταση de facto που δεν είναι διαπραγματεύσιμη! Και το λέω έχοντας χρησιμοποιήσει flagship συσκευές από αμφότερες πλευρές...
Κατ εμέ το νέο μηλοφωνα είναι κούκλα.... το hardware θα είναι πλήρως εναρμονισμένο με το software είτε είναι 1Gb ram είτε μισοgb ram....
Και αυτά (Εκτός από το θέμα εμφάνισης) είναι πάλι de facto....

 

Όλοι οι άνθρωποι τείνουμε να επικεντρωνόμαστε στα αρνητικά στοιχεία όποιων πραγμάτων δεν μας αρέσουν και να παραβλέπουμε τα αρνητικά όσων λατρεύουμε.

Κι εσύ κι εγώ και όλοι μας εδώ μέσα δεν αποτελούμε εξαίρεση του κανόνα.

 

Κοινώς αν κάτι έχεις συνηθίσει και σ' αρέσει, οι ανοχές σου στα προβλήματα του μεγαλώνουν και λες: "δεν βαριέσαι, ας κρασάρει και μια φορά η εφαρμογή".

Αν κάτι είσαι αναγκασμένος να το χρησιμοποιήσεις ή απλά δεν σου ταιριάζει, λες: "πω ρε π****η μου πάλι κόλλησε η λαλακία".

 

Και κάτι τελευταίο και κλείνω γιατί έχουμε βγει εντελώς off topic:

H λειτουργία και σταθερότητα κάθε συστήματος έχει να κάνει και με την χρήση και τις γνώσεις του χειριστή!

Αν δεν θες να ασχοληθείς ή δεν γουστάρεις καν αυτό που έχεις στα χέρια σου, εννοείται ότι δεν θα ασχοληθείς και με την λύση οποιουδήποτε προβλήματος προκύψει!

Το οικοσύστημα της Apple είναι πιο σταθερό γιατί πολύ απλά έτσι είναι σχεδιασμένο.

Αν θυμάμαι καλά ο αείμνηστος είχε πει ότι "για αυτό πληρωνόμαστε, για να παίρνουμε εμείς τις αποφάσεις για τους πελάτες μας"



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#332   crisk

crisk

    iPH Enthousiast

  • 453 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/09/2014 - 11:56

Eγώ που έχω και τα δυο λειτουργικά σε κινητά και σε υπολογιστές (Mac & Win8), λέω ότι πια δεν επιστρέφω σε κάτι που δεν έχει το μήλο για έμβλημα.

Εάν είσαι πιτσιρικάς, μια χαρά είναι το Android & τα Windows.

Άμα είσαι μεγάλος (αρκετά) και δεν έχεις πολύ χρόνο για να μπλέξεις με customizing και όλα τα πιθανά προβλήματα που θα σου παρουσιάσει αυτό, τότε επιλέγεις την Apple και δεν γυρίζεις το βλέμμα πίσω ξανά.

 

Τα Apple προϊόντα, σχεδιάζονται έτσι ώστε ο χρήστης να μην ασχολείται με πιθανά προβλήματα και απλά να χειρίζεται (όπως έχει εργοστασιακά στηθεί) τα μηχανήματά του.

Παλιά, πιο νέος, γούσταρα να "τα κάνω βίδες" τα μηχανήματα που είχα. Τώρα πια, όχι, βαριέμαι.

Και τα Apple σου παρέχουν αυτή την άνεση, απλά να τα ανοίγεις και να δουλεύεις.

 

Γνώμη μου πάντα.

 

Όσο αφορά το νέο iPhone6, εάν είναι έτσι όπως το βλέπω, μ' αρέσει - αν και κάτι άλλα designers' concepts που 'χα δει πιο παλιά, μου άρεσαν περισσότερο.

Αλλά μια χαρούλα δείχνει κι αυτό.



#333   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 03/09/2014 - 12:00

"για αυτό πληρωνόμαστε, για να παίρνουμε εμείς τις αποφάσεις για τους πελάτες μας"

 

Δεν είναι κακό αυτό !!



#334   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1.600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 03/09/2014 - 12:03

Έχει και τα καλά του το android όπως ότι είναι full customization... αλλά το γεγονός πως λαγκαρει η για να αναφερθώ στο πρόσφατο γεγονός πριν από 2 μήνες με το lg g2 που απλά έκλεισε και έπρεπε να γυρίσει στηνlg προκειμένου να γυρίσει απλά blank πίσω χάνοντας Όλα μου τα δεδομένα φωτός και τα συναφή... μου φτανει.... το κινητό το lg ήταν της γυναίκας το μόνο που έκανε ήταν φωτο μηνύματα και τηλ.... Ούτε μια εφαρμογή δεν είχε κατεβάσει.... τεσπα! Ναι έχει Καλά το Android αλλά τα άσχημα είναι ακόμα περισσότερα....

#335   Gfb3

Gfb3

    iPH Enthousiast

  • 474 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 03/09/2014 - 12:06

Έχει και τα καλά του το android όπως ότι είναι full customization... αλλά το γεγονός πως λαγκαρει η για να αναφερθώ στο πρόσφατο γεγονός πριν από 2 μήνες με το lg g2 που απλά έκλεισε και έπρεπε να γυρίσει στηνlg προκειμένου να γυρίσει απλά blank πίσω χάνοντας Όλα μου τα δεδομένα φωτός και τα συναφή... μου φτανει.... το κινητό το lg ήταν της γυναίκας το μόνο που έκανε ήταν φωτο μηνύματα και τηλ.... Ούτε μια εφαρμογή δεν είχε κατεβάσει.... τεσπα! Ναι έχει Καλά το Android αλλά τα άσχημα είναι ακόμα περισσότερα....

 

Έχουμε βγει τελείως off-topic αλλα αν είχατε back up δεν θα χανατε δεδομένα. Δεν φταίει η LG για αυτό ούτε η Google ούτε η Apple.



#336   theoapo

theoapo

    iPH Addict

  • 646 μηνύματα
  • Twitter:@theoapo
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2014 - 12:06

Eγώ που έχω και τα δυο λειτουργικά σε κινητά και σε υπολογιστές (Mac & Win8), λέω ότι πια δεν επιστρέφω σε κάτι που δεν έχει το μήλο για έμβλημα.

Εάν είσαι πιτσιρικάς, μια χαρά είναι το Android & τα Windows.

Άμα είσαι μεγάλος (αρκετά) και δεν έχεις πολύ χρόνο για να μπλέξεις με customizing και όλα τα πιθανά προβλήματα που θα σου παρουσιάσει αυτό, τότε επιλέγεις την Apple και δεν γυρίζεις το βλέμμα πίσω ξανά.

 

Τα Apple προϊόντα, σχεδιάζονται έτσι ώστε ο χρήστης να μην ασχολείται με πιθανά προβλήματα και απλά να χειρίζεται (όπως έχει εργοστασιακά στηθεί) τα μηχανήματά του.

Παλιά, πιο νέος, γούσταρα να "τα κάνω βίδες" τα μηχανήματα που είχα. Τώρα πια, όχι, βαριέμαι.

Και τα Apple σου παρέχουν αυτή την άνεση, απλά να τα ανοίγεις και να δουλεύεις.

 

Γνώμη μου πάντα.

 

Όσο αφορά το νέο iPhone6, εάν είναι έτσι όπως το βλέπω, μ' αρέσει - αν και κάτι άλλα designers' concepts που 'χα δει πιο παλιά, μου άρεσαν περισσότερο.

Αλλά μια χαρούλα δείχνει κι αυτό.

 

Μ' αρέσουν όσα λες και είναι και δική μου σκέψη κάποτε να ασχοληθώ και με Mac.

 

 

"για αυτό πληρωνόμαστε, για να παίρνουμε εμείς τις αποφάσεις για τους πελάτες μας"

 

Δεν είναι κακό αυτό !!

 

Όχι δεν είναι καθόλου κακό, μου άρεσε όταν το άκουσα πριν λίγο καιρό και για αυτό το θυμάμαι ακόμα!



#337   Gfb3

Gfb3

    iPH Enthousiast

  • 474 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 03/09/2014 - 12:08

Και για να κλείσω το off topic δύο ήταν για μένα τα μεγάλα αρνητικά στο iphone: Μικρή οθόνη και περιορισμός στη χωρητικότητα. Με το note είμαι άνετος και στα δύο...



#338   crisk

crisk

    iPH Enthousiast

  • 453 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/09/2014 - 12:12

Το Νοτε είναι γιγάντιο, ρε φιλαράκι.

Σαν... παιδικό παραμύθι βιβλίο της κόρης μου (σε μέγεθος) είναι!



#339   Gfb3

Gfb3

    iPH Enthousiast

  • 474 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 03/09/2014 - 12:14

Θεμα συνήθειας είναι. Ακόμα με κοροιδεύουν στο δρόμο :P Αλλά το iphone πλεον μου φαίνεται πολύ mini. Στο note ευχαριστιέσαι οθόνη. Και για φωτος-videos, παιχνίδια, vnc... Τα πάντα



#340   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/09/2014 - 12:29

πόσο σπαστικό είναι να θες να ανοίξεις μια φωτογραφία και να πετάγονται 50 εφαρμογές ρωτώντας με πια από όλες να ανοίξει?

το ίδιο και στα άλλα βίντεο/ αρχεία/ κοκ.

πόσο σπαστικό είναι να ψάχνεις κάποιο αρχείο πατώντας έναν έναν τους φακέλους? αντί να αποθηκεύονται οι εικόνες στις εικόνες, η μουσική στη μουσική κοκ. (έχω χάσει μισά ωρο ψάχνοντας ένα συγκεκριμένο αρχείο-φωτογραφία)

πόσο σπαστικό είναι η υπερηφάνεια της super duper οθόνης και η χειρότερη κατανάλωση ενέργειας ακόμα και από iphone 

πόσο σπαστικό είναι να κάνεις root και να σου λένε ότι αυτό που έκανες είναι semi-root

 

εγώ ξέρω ότι ή κάνεις JB ή δεν κάνεις, δεν γνώριζα όμως ότι υπάρχει περίπτωση να ανοίξει το κελί και εσύ να κάθεσαι ακόμα μέσα.



#341   crisk

crisk

    iPH Enthousiast

  • 453 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/09/2014 - 12:37

Θεμα συνήθειας είναι. Ακόμα με κοροιδεύουν στο δρόμο :P Αλλά το iphone πλεον μου φαίνεται πολύ mini. Στο note ευχαριστιέσαι οθόνη. Και για φωτος-videos, παιχνίδια, vnc... Τα πάντα

Προφανώς το μηλόφωνο είναι πια μικρό σε μέγεθος. Αλλά αν γίνει 4,7 ή 5,0, είναι σούπερ-υπεραρκετό.

Το Νοτε, είναι σαν... μικρό μίνι άιπαντ! Έχω μίνι άιπαντ, τί να κάνω το κινητό να το 'χω σε σχεδόν ίδιο μέγεθος;

Γενικά, μετά το μίνι που πήρα, έχω βγάλει όλα τα παιχνίδια απ' το μηλόφωνο - δεν χρειάζεται πια να παίζω εκεί, έχω το άιπαντ.


Τελευταία επεξεργασία από: crisk, 03/09/2014 - 12:37


#342   crisk

crisk

    iPH Enthousiast

  • 453 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/09/2014 - 12:41

πόσο σπαστικό είναι να θες να ανοίξεις μια φωτογραφία και να πετάγονται 50 εφαρμογές ρωτώντας με πια από όλες να ανοίξει?

το ίδιο και στα άλλα βίντεο/ αρχεία/ κοκ.

πόσο σπαστικό είναι να ψάχνεις κάποιο αρχείο πατώντας έναν έναν τους φακέλους? αντί να αποθηκεύονται οι εικόνες στις εικόνες, η μουσική στη μουσική κοκ. (έχω χάσει μισά ωρο ψάχνοντας ένα συγκεκριμένο αρχείο-φωτογραφία)

πόσο σπαστικό είναι η υπερηφάνεια της super duper οθόνης και η χειρότερη κατανάλωση ενέργειας ακόμα και από iphone 

πόσο σπαστικό είναι να κάνεις root και να σου λένε ότι αυτό που έκανες είναι semi-root

 

εγώ ξέρω ότι ή κάνεις JB ή δεν κάνεις, δεν γνώριζα όμως ότι υπάρχει περίπτωση να ανοίξει το κελί και εσύ να κάθεσαι ακόμα μέσα.

Αυτό ισχύει στα Droids, όντως.
Το μόνο σπαστικό με τα Apple devices, είναι ότι θέλει μια συγκεκριμένη διαδικασία να προσθαφαιρέσεις αρχεία κτλ. Αλλά, άπαξ και την κάνεις βίωμα αυτή την διαδικασία, είσαι οκ.

Το κυριώτερο μείον για τους χρήστες (υπέρ για την εταιρεία, για να κονομάει), είναι ότι δεν σου δίνει δυνατότητα επέκτασης με κάρτα μνήμης.

Πχ. τώρα στις διακοπές, ενώ πριν μου φαινόταν το 32άρι μίνι άιπαντ μου μια χαρά (ως χωρητικότητα), πέρασα καμιά 20ρια βιντεάκια "Ντιέγκο" και "ΟύμιΖούμι" για την μικρή και... από 'κει που 'χα 18γίγα ελεύθερα, πήγε στα... 5γίγα! Οπότε, σκέφτομαι σοβαρά να το δώσω τα Χριστούγεννα και να πάρω ένα 64άρι...
Ε... αν είχε δυνατότητα επέκτασης με κάρτα μνήμης, θα απεύφευγα την διαδικασία να μεταπωλήσω το δικό μου και να πάρω το αμέσως μεγαλύτερο (ίσως τελικά να χρειαστεί και ...132άρι!).



#343   Gfb3

Gfb3

    iPH Enthousiast

  • 474 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 03/09/2014 - 12:42

Προφανώς το μηλόφωνο είναι πια μικρό σε μέγεθος. Αλλά αν γίνει 4,7 ή 5,0, είναι σούπερ-υπεραρκετό.

Το Νοτε, είναι σαν... μικρό μίνι άιπαντ! Έχω μίνι άιπαντ, τί να κάνω το κινητό να το 'χω σε σχεδόν ίδιο μέγεθος;

Γενικά, μετά το μίνι που πήρα, έχω βγάλει όλα τα παιχνίδια απ' το μηλόφωνο - δεν χρειάζεται πια να παίζω εκεί, έχω το άιπαντ.

Και γω είχα ipad mini kai iphone 5. Πλεον έχω μόνο το νοτε3 και το ipad πηγε στη γυναίκα μου. Φοβερό το ipad mini αλλα δεν μπορώ να το κουβαλάω παντού μαζί μου.

 

Όσο για τον φίλο 108 πιο πάνω όλα αυτά που λες φτιάχνονται πολύ απλά και δεν ειναι προβλήματα. Υπάρχει και αναζήτηση και τα πάντα. Το να έχω 1500 φωτογραφίες σε ένα φακελο δεν με εξυπηρετει.

Για το root που λες δεν ξέρω. Δεν έχω ασχοληθεί



#344   Gfb3

Gfb3

    iPH Enthousiast

  • 474 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 03/09/2014 - 12:44

Αυτό ισχύει στα Droids, όντως.
Το μόνο σπαστικό με τα Apple devices, είναι ότι θέλει μια συγκεκριμένη διαδικασία να προσθαφαιρέσεις αρχεία κτλ. Αλλά, άπαξ και την κάνεις βίωμα αυτή την διαδικασία, είσαι οκ.

Το κυριώτερο μείον για τους χρήστες (υπέρ για την εταιρεία, για να κονομάει), είναι ότι δεν σου δίνει δυνατότητα επέκτασης με κάρτα μνήμης.

Πχ. τώρα στις διακοπές, ενώ πριν μου φαινόταν το 32άρι μίνι άιπαντ μου μια χαρά (ως χωρητικότητα), πέρασα καμιά 20ρια βιντεάκια "Ντιέγκο" και "ΟύμιΖούμι" για την μικρή και... από 'κει που 'χα 18γίγα ελεύθερα, πήγε στα... 5γίγα! Οπότε, σκέφτομαι σοβαρά να το δώσω τα Χριστούγεννα και να πάρω ένα 64άρι...
Ε... αν είχε δυνατότητα επέκτασης με κάρτα μνήμης, θα απεύφευγα την διαδικασία να μεταπωλήσω το δικό μου και να πάρω το αμέσως μεγαλύτερο (ίσως τελικά να χρειαστεί και ...132άρι!).

Σε καταλαβαίνω και έγω έχω 3χρονο γιο. :D  Πολυ πιο απλό το copy paste αρχείων στο note. Μέχρι και απο στικάκι κατευθείαν το κάνω, χωρίς υπολογιστή. Πετάς παιδικά (σε mkv, avi ότι θέλεις) και είσαι έτοιμος.



#345   crisk

crisk

    iPH Enthousiast

  • 453 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/09/2014 - 12:47

Καλά, έτσι γίνεται και στο iTunes, με το VLC player. Απλά τα κάνεις κόπι μέσα και τέλος. (Το 'μαθα πρόσφατα, γιατί ο κόπανος τα 'κανα πρώτα πριν το μάθω, με sync!)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες