Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

iPhone 6: Διέρρευσαν οι τιμές πώλησης;


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
92 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 05/09/2014 - 08:27

Να ρωτήσω κάτι off topic τα iPhone αγορασμένα στην Αμερική λειτουργούν στην Ελλάδα ;

Ποιο off topic πεθαινεις! Ναι λειτουργούν εαν ειναι ξεκλειδωτα, εαν δεν ξέρεις τι ειναι ξεκλειδωτα άνοιξε καινούριο post!
Στο θέμα μας τωρα! Και εγω πιστεύω πως οι τιμές θα ειναι ίδιες με τις περσινές απλά το 16 το περσινό στην τιμή του 32 φέτος και κατάργηση των 16 gb

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 05/09/2014 - 08:34

Μέχρι Χριστούγεννα όλα θα έχουν πάει στη θέση τους , τιμή , χρώματα , διαθεσιμότητα .... Οπότε αυτή τη φορά δεν θα αγοράσουμε κατευθείαν , εκτός αν ...βρεθεί κατα τύχη στα χέρια μας !!



#63   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/09/2014 - 08:36

Αν και έχω αμφιβολίες για τις τιμές, για παράδειγμα λόγω της ύπαρξης του 16GB, οι τιμές αυτές ανεβάζουν πλέον πολύ τον πήχη αγοράς. 900 ευρώ για ένα κινητό είναι πολλά γαμώτο.

Είμαι με το 4άρι τόσα χρόνια και φέτος θέλω να αγοράσω το νέο iPhone.
Αλλά 900-1000 ευρώ για ένα κινητο; Φυσικά πλέον δεν αξίζει να πάρει κάποιος το 16GB, πεταμένα λεφτά. Έχω το 32 κ έλεγα να πάω για το 64GB φέτος, το οποίο είναι απλησίαστο κοστολογικά.

Τι να πω, ας περιμένουμε πρώτα να δουμε τι θα δούμε την Τρίτη, να ανακοινωθούν οι τιμές, να τα πιάσουμε απο κοντά και βλέπουμε.

#64   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 05/09/2014 - 09:03

Είμαι με το 4άρι τόσα χρόνια και φέτος θέλω να αγοράσω το νέο iPhone.
Αλλά 900-1000 ευρώ για ένα κινητο; Φυσικά πλέον δεν αξίζει να πάρει κάποιος το 16GB, πεταμένα λεφτά. Έχω το 32 κ έλεγα να πάω για το 64GB φέτος, το οποίο είναι απλησίαστο κοστολογικά.

Να βοηθήσω;

Κάνε την εξής σκέψη. 1000€ για κάτι που θα σου κρατήσει άλλα 4 χρόνια... 250€ ανά έτος. Αν δεν είναι πολλά και αυτά.

Επίσης, κοίτα μήπως το 16άρι σε βολεύει, σε συνδυασμό με υπηρεσίες άλλες.

 

  • Είτε μία συνδρομή στο iTunes Match, οπότε και ξεχνάς τον χώρο που καλύπτει η μουσική (Spotify, Napster κτλ.)
  • είτε ένα CloudStorage, όπου ανεβαίνουν βίντεο και φωτό πλέον αυτόματα
  • είτε ένα καλοστημένο προσωπικό NAS για συνεχή πρόσβαση στα αρχεία σου.

 

Επίσης, ένα καλό καθάρισμα σε εφαρμογές και η σωστή συνδυαστική χρήση ενός τάμπλετ, εμένα μου εξοικονόμησε χώρο από το κινητό. Φύγανε τα Real Racing, Infinity Blade και πήγαν στο iPad mini. (Αυτό θα το έπαιρνα σε 32... πιο πολύ νόημα έχει)

Έρχεται και το iCloud Drive και μπορεί για τα επόμενα 2-3 χρόνια να είναι σε καλή τιμή, οπότε να συμφέρει να πληρώνεις κάτι σε σύννεφο από το να δώσεις +100€ για 16GB παραπάνω.

Λύσεις υπάρχουν.

Αλλά το σημαντικότερο για μένα είναι σε 2 χρόνια να έχει αξιοπρεπή λειτουργία και φυσικά να μπορώ να το πουλήσω-σκοτώσω σε δικό μου άνθρωπο. Και ομολογουμένως τα 16άρια φεύγουν πιο εύκολα στα 2 χρόνια χρήσης.



#65   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 05/09/2014 - 09:08

Επίσης μπορείς να περιμένεις κανένα 6μηνο και να το πάρεις ελαφρώς μετ/νο σε πολύ καλύτερη τιμη...



#66   crisk

crisk

    iPH Enthousiast

  • 453 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/09/2014 - 11:10

Για μένα, άνω των 16 δεν αξίζει για ΤΗΛΕΦΩΝΟ.

Οκ, ξέρω, τα σμάρτφονς δεν είναι "τηλέφωνα" - μόνο. Αλλά άπαξ κι έχεις πχ. και ταμπλέτα (για να μη προσθέσω αν έχεις και λάπτοπ ή ντέσκτοπ ή και τα δυο), τότε για μένα δεν χρειάζεσαι παραπάνω από 16 για τηλέφωνο.

 

Εγώ έχω ένα Hackintosh desktop, ένα λάπτοπ Win8, ένα μίνι ρετίνα 32άρι άιπαντ και το 16άρι το 5άρι (τηλέφωνο).
Πιθανόν να πάρω το 6άρι ή να περιμένω για το 6ς. Αλλά παραπάνω από 16 δεν παίρνω μοντέλο, για τηλέφωνο. Έχω "πετάξει" τα πάντα απ' το κινητό (μόνο τις απαιτούμενες καθημερινές apps) και όλα τ' άλλα τα 'χω "φορτώσει" στο άιπαντ. (Μάλλον χρειάζομαι 64άρι - το επόμενο τέτοιο θα 'ναι).



#67   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/09/2014 - 11:19

Να βοηθήσω;
Κάνε την εξής σκέψη. 1000€ για κάτι που θα σου κρατήσει άλλα 4 χρόνια... 250€ ανά έτος. Αν δεν είναι πολλά και αυτά.
Επίσης, κοίτα μήπως το 16άρι σε βολεύει, σε συνδυασμό με υπηρεσίες άλλες.

  • Είτε μία συνδρομή στο iTunes Match, οπότε και ξεχνάς τον χώρο που καλύπτει η μουσική (Spotify, Napster κτλ.)
  • είτε ένα CloudStorage, όπου ανεβαίνουν βίντεο και φωτό πλέον αυτόματα
  • είτε ένα καλοστημένο προσωπικό NAS για συνεχή πρόσβαση στα αρχεία σου.

Επίσης, ένα καλό καθάρισμα σε εφαρμογές και η σωστή συνδυαστική χρήση ενός τάμπλετ, εμένα μου εξοικονόμησε χώρο από το κινητό. Φύγανε τα Real Racing, Infinity Blade και πήγαν στο iPad mini. (Αυτό θα το έπαιρνα σε 32... πιο πολύ νόημα έχει)
Έρχεται και το iCloud Drive και μπορεί για τα επόμενα 2-3 χρόνια να είναι σε καλή τιμή, οπότε να συμφέρει να πληρώνεις κάτι σε σύννεφο από το να δώσεις +100€ για 16GB παραπάνω.
Λύσεις υπάρχουν.
Αλλά το σημαντικότερο για μένα είναι σε 2 χρόνια να έχει αξιοπρεπή λειτουργία και φυσικά να μπορώ να το πουλήσω-σκοτώσω σε δικό μου άνθρωπο. Και ομολογουμένως τα 16άρια φεύγουν πιο εύκολα στα 2 χρόνια χρήσης.

Θανάση έτσι ακριβώς το έχω σκεφτεί. Οτι πχ 700-800 ευρώ είναι πες 200 ευρώ το χρόνο, αν το κρατήσω πάλι για 4 χρόνια. Αλλά κοντά στα 1000 είναι πολλά. Τουλάχιστον για εμένα που δεν είμαι ελεύθερος και ωραίος, αλλά με γυναίκα και παιδί.

Τα 16gb είναι κοροιδία. Η γυναίκα μου εχει το 5 με 16gb και το έχουμε μετανοιώσει.
Ειμαι με 32 κ δε θα κατέβαινα ποτέ στα 16. Δε θέλω να σκέφτομαι, ωχ μη τραβήξω πολλες φωτογραφίες γιατί δεν εχω άλλο χώρο, ή να σβήσω το app.

Για να δούμε τι θα δούμε κ αποφασίζουμε.

#68   crisk

crisk

    iPH Enthousiast

  • 453 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/09/2014 - 11:22

Φίλε μου, μόνο φωτό και βίντεο έχω (της μικρής) στο 16άρι μου - και τα apps που θέλω για την καθημερινότητα μου.

Από τότε που βγήκε το 5άρι ως τώρα, ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΒΗΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ - κι έχω 5.5 γίγα ελεύθερα.

 

Αν τώρα εσύ βγάζεις ασταμάτητα φωτό και βίντεο - και δεν τα αποθηκεύεις στο iCloud ή στο κομπιούτερ σου - και τα θες τα πάντα μέσα στο κινητό, τότε σόρρυ αλλά θες... 128άρι!

Είπαμε, ναι μεν "smartphone" αλλά είναι... "PHONE", δεν είναι... λάπτοπ.



#69   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/09/2014 - 11:23

Επίσης μπορείς να περιμένεις κανένα 6μηνο και να το πάρεις ελαφρώς μετ/νο σε πολύ καλύτερη τιμη...


Φίλε Gas, πολλοί μπορεί να είναι υπέρ για μεταχειρισμενο, αλλά προσωπικά 1000 φορές καινούριο να ξέρεις απο την αρχή τι παίζει, παρά να μη σου εχει πει ο άλλος καποιο πρόβλημα κ να έχεις θέματα μετά.

#70   crisk

crisk

    iPH Enthousiast

  • 453 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/09/2014 - 11:24

Φίλε Gas, πολλοί μπορεί να είναι υπέρ για μεταχειρισμενο, αλλά προσωπικά 1000 φορές καινούριο να ξέρεις απο την αρχή τι παίζει, παρά να μη σου εχει πει ο άλλος καποιο πρόβλημα κ να έχεις θέματα μετά.

Ε ναι. Μια φορά πήρα μεταχειρισμένο άιπαντ (2άρι) και το μετάνιωσα.
Ο φίλος μου το 'χε μια χαρά διατηρημένο, αλλά είχε φάει χρήση, πώς να το κάνουμε;

 

Καλύτερα υπομονή και παίρνεις ολοκαίνουργιο δικό σου.



#71   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/09/2014 - 11:38

Φίλε μου, μόνο φωτό και βίντεο έχω (της μικρής) στο 16άρι μου - και τα apps που θέλω για την καθημερινότητα μου.
Από τότε που βγήκε το 5άρι ως τώρα, ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΒΗΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ - κι έχω 5.5 γίγα ελεύθερα.

Αν τώρα εσύ βγάζεις ασταμάτητα φωτό και βίντεο - και δεν τα αποθηκεύεις στο iCloud ή στο κομπιούτερ σου - και τα θες τα πάντα μέσα στο κινητό, τότε σόρρυ αλλά θες... 128άρι!
Είπαμε, ναι μεν "smartphone" αλλά είναι... "PHONE", δεν είναι... λάπτοπ.


Φίλε μου, η χρήση που κάνει ο καθένας μας ειναι διαφορετική. Ξεκαθάρισα οτι με το 16αρι της γυναίκας μου, που τραβάει κ εκείνη τη μικρή μας, φτάνουμε τα 2gb free πολύ εύκολα. Εγω που ειμαι με 32, όχι δεν σβήνω τόσο εύκολα data.

Τώρα σχετικά με το οτι ειναι κινητό και οχι λαπτοπ, σύμφωνοι, αλλά οταν δινεις 900-1000 ευρώ, για ένα κινητό, εχεις και τις ανάλογες απαιτήσεις. Δεν δινεις 100 ευρώ για ένα αλί-μπάμπα made in china κινητό, για να πεις.. Δε βαριέσαι...

Τέλος καλό θα ήταν μη φτάνουμε τη μνήμη στο αμήν του γιατί, κινητό είναι και δε σηκώνει πολλα πολλά. Θα σου κολλάει, θα αργεί κτλ κτλ.

#72   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/09/2014 - 11:42

για να έχεις κάποιος 16gb και όλες τις cloud υπηρεσίες πρέπει να έχει και 4G data plan πολλών gb + εξωτερική μπαταρία 

γιατί λοιπόν δεν αγοράζει το 32gb από την αρχή? και όταν πάει σπίτι κάνει και ένα back up στο itunes και όλα μια χαρα.



#73   el3ctronick

el3ctronick

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 05/09/2014 - 12:06

για μενα, οσο κρατησει το 5ς, μετα παω σε αλλη λυση, αλλο λειτουργικο..δε θα κραξω. ο καθενας οτι πιστευει οτι αξιζει πληρωνει, για μενα δεν αξιζει. πολυ την ειδαν εκει στην καλιφορνια..



#74   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/09/2014 - 12:33

για να έχεις κάποιος 16gb και όλες τις cloud υπηρεσίες πρέπει να έχει και 4G data plan πολλών gb + εξωτερική μπαταρία
γιατί λοιπόν δεν αγοράζει το 32gb από την αρχή? και όταν πάει σπίτι κάνει και ένα back up στο itunes και όλα μια χαρα.


Συμφωνώ με όλα φίλε μου!

#75   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/09/2014 - 12:36

για μενα, οσο κρατησει το 5ς, μετα παω σε αλλη λυση, αλλο λειτουργικο..δε θα κραξω. ο καθενας οτι πιστευει οτι αξιζει πληρωνει, για μενα δεν αξιζει. πολυ την ειδαν εκει στην καλιφορνια..


Το 5s είναι απο τα καλύτερα κινητά και αν το προσέχεις κιόλας θα σε βγάλει για πολλά χρόνια, μαζί με τα updates του ios κάθε χρόνο!

Εδώ το 4άκι μου κ βαστάει ακόμα γερά :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες