Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

iPhone 6: Διέρρευσαν οι τιμές πώλησης;


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
92 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   el3ctronick

el3ctronick

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 05/09/2014 - 12:39

Το 5s είναι απο τα καλύτερα κινητά και αν το προσέχεις κιόλας θα σε βγάλει για πολλά χρόνια, μαζί με τα updates του ios κάθε χρόνο!

Εδώ το 4άκι μου κ βαστάει ακόμα γερά :)

ειναι 64αρι κιολας..καταλαβαινεις! Και το 4αρι μια χαρα ειναι τελικα..εχω ipad2 και μια χαρα παει...:) παντως αν αυξησουν τις τιμες ειναι σιγουρο οτι θα φυγω..κατι βγηκε για 100ευρω πανω στις 4.7 και 250(!!!!!) για το 5.5...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   mjaros

mjaros

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2014 - 13:32

Έτσι πάντα είναι στην αρχή.

Το iPhone 5s πέρισι τέτοια εποχή το είχαν 750-800 και μετά τα Χριστούγεννα 550.

Τα ίδια θα γίνουν και τώρα.

Άντε να πάει 600 για το 5.5



#78   Tziko18

Tziko18

    iPH Contributor

  • 1.169 μηνύματα
  • Twitter:@Tziko18
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Tziko18

Δημοσίευση 05/09/2014 - 14:19

Έτσι πάντα είναι στην αρχή.

Το iPhone 5s πέρισι τέτοια εποχή το είχαν 750-800 και μετά τα Χριστούγεννα 550.

Τα ίδια θα γίνουν και τώρα.

Άντε να πάει 600 για το 5.5

τα χριστουγεννα φιλε μου το 5ς ηταν 670 και οταν το πηρα εγω ιανουαριο ηταν 650€

 

οποτε υπολογισε..


We all in the same game, just different levels. Dealing with the same hell, just different devils.  User

 


#79   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 05/09/2014 - 14:45

Πολλά για μετρητοίς. Από την άλλη στην Αμερική το αγοράζουν πάντα με συμβόλαιο στα 199 δολλάρια, οπότε...



#80   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 05/09/2014 - 14:47

Να βοηθήσω;

Κάνε την εξής σκέψη. 1000€ για κάτι που θα σου κρατήσει άλλα 4 χρόνια... 250€ ανά έτος. Αν δεν είναι πολλά και αυτά.

Επίσης, κοίτα μήπως το 16άρι σε βολεύει, σε συνδυασμό με υπηρεσίες άλλες.

 

  • Είτε μία συνδρομή στο iTunes Match, οπότε και ξεχνάς τον χώρο που καλύπτει η μουσική (Spotify, Napster κτλ.)
  • είτε ένα CloudStorage, όπου ανεβαίνουν βίντεο και φωτό πλέον αυτόματα
  • είτε ένα καλοστημένο προσωπικό NAS για συνεχή πρόσβαση στα αρχεία σου.

 

Επίσης, ένα καλό καθάρισμα σε εφαρμογές και η σωστή συνδυαστική χρήση ενός τάμπλετ, εμένα μου εξοικονόμησε χώρο από το κινητό. Φύγανε τα Real Racing, Infinity Blade και πήγαν στο iPad mini. (Αυτό θα το έπαιρνα σε 32... πιο πολύ νόημα έχει)

Έρχεται και το iCloud Drive και μπορεί για τα επόμενα 2-3 χρόνια να είναι σε καλή τιμή, οπότε να συμφέρει να πληρώνεις κάτι σε σύννεφο από το να δώσεις +100€ για 16GB παραπάνω.

Λύσεις υπάρχουν.

Αλλά το σημαντικότερο για μένα είναι σε 2 χρόνια να έχει αξιοπρεπή λειτουργία και φυσικά να μπορώ να το πουλήσω-σκοτώσω σε δικό μου άνθρωπο. Και ομολογουμένως τα 16άρια φεύγουν πιο εύκολα στα 2 χρόνια χρήσης.

Βασικός παράγοντας σε αυτό είναι ο όγκος δεδομένων. Και για να κάνεις συνεχώς χρήση του σύννεφου θέλεις πολύ κάθε μήνα, επομένως θέλεις συμβόλαιο, επομένως στο φινάλε θα σου βγει πιο ακριβά.



#81   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/09/2014 - 15:19

Την περίπτωση να μην "γουστάρει" κάποιος το σύννεφο; Δεν βρίσκω κανεναν απολύτως λόγο να ανεβάζω σε ενα σερβερ προσωπικά μου data. Μόνο αν δεν ειχα προσβαση σε μακ για το itunes backup, τότε και μόνο -ίσως- να το σκεφτόμουν ως επιλογή το cloud.

#82   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 05/09/2014 - 15:24

Θα συμφωνήσω με όλους για 

  • τον όγκο των δεδομένων
  • την μπαταρία και χρήση του κινητού δικτύου και
  • την ποιότητα του ίδιου του δικτύου και των ταχυτήτων

Και έχω τώρα εγώ:

  • Έχω λύσει το πρώτο με συνδυαστική προσφορά σταθερή και κινητή και επίσης με χριστουγεννιάτικη προσφορά 2GB με 8€ επιπλέον στο πάγιο του μικρού μου συμβολαίου. Δεν μπορώ με λιγότερο πλέον. Τα πάντα όλα ανοιχτά με συγχρονισμούς και δίχως σκέψη. Δεν διαννοούμαι πλέον Smartphone χωρίς συνεχόμενη online χρήση.
  • Το iOS είναι έτσι φτιαγμένο ώστε αν το χρησιμοποιείς όποτε θες και όχι με γνώμονα του πότε θα τελειώσει η μπαταρία, καταφέρνει να κάνει καλύτερη διαχείριση ενέργειας (με τους συγχρονισμούς). Σε αυτοκίνητο και σπίτι έχω φορτιστές και όποτε γουστάρω το φορτίζω, ανάλογα πότε θα το χρειαστώ. Επίσης μια φορητή μπαταρία με έχει σώσει σε μακράς διάρκειας απουσίας από σπίτι/αυτοκίνητο. Αξίζει
  • Όταν βλέπω ότι το δίκτυο είναι εντελώς χάλια, προτιμώ να βάζω το κινητό σε Airplane Mode, εις γνώσιν όμως ότι δεν είμαι διαθέσιμος.

Όσον αφορά τώρα το σύννεφο και τα «περίεργά» του, υπάρχουν και καλύτερες και πιο ιδιωτικές λύσεις. Όπως το NAS που ανέφερα. Είναι το ΟΛΟΔΙΚΟ σου σύννεφο. Πάλι όμως θα πρέπει να μπει το χέρι βαθιά στην τσέπη. Αλλά με αυτή τη λύση δεν θα ξεμείνεις ποτέ από χώρο.

 

Και τα 16 και τα 32 και τα 128 μπορούν να γεμίσουν εύκολα. Αλλά θέλουμε κινητό για αντικατάσταση υπολογιστή ή το θέλουμε ως Communicator, Camera, Navi, BusinessTool, CreativityTool και συν αυτά να έχει και απεριόριστο χώρο... ...?

 

Το να κρατάμε δηλαδή τις φωτό τριών χρονών πίσω των γενεθλίων του 2ου παιδιού μας δεν είναι λίγο άσκοπη χρήση χώρου, τη στιγμή που στον υπολογιστή μπορούν να αξιοποιηθούν και να προβλήθουν σε TV και οπουδήποτε αλλού?


Τελευταία επεξεργασία από: iAthanasios, 05/09/2014 - 15:27


#83   DonJuan

DonJuan

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 05/09/2014 - 22:18

Πολύ ακριβό, πάρα πολύ ακριβό, αδιανόητα ακριβό. Σκόπευα να το πάρω για την γυναίκα μου που έχει το 5 για δώρο γιορτής, αλλά ε όχι και τόσα λεφτά. Προτιμώ να της πάρω μία Louis vuitton που θα της μείνει μία ζωή πάρα να τα δώσω τζάμπα στον Τιμ. Ελπίζω στην εκλογικευση των τιμών..

#84   el3ctronick

el3ctronick

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 05/09/2014 - 23:48

Μέχρι Χριστούγεννα όλα θα έχουν πάει στη θέση τους , τιμή , χρώματα , διαθεσιμότητα .... Οπότε αυτή τη φορά δεν θα αγοράσουμε κατευθείαν , εκτός αν ...βρεθεί κατα τύχη στα χέρια μας !!

η τιμη δεν παιζει φιλε μου..οσο βγηκε τοσο θα κανει. εγω παντως στην apple δε θα δωσω παραπανω λεφτα για κανενα λογο..και ολος ο ανταγωνισμος εχει κρατησει τις ιδιες(εξωφρενικες φυσικα) τιμες...να παει τωρα η apple να ανεβασει? θα την αφησω και θα παω android, ετσι κι αλλιως αν κανουν κι αλλες αυξησεις θα αλλαξω σε 1 - 2 χρονια..η apple θα ναι απλισιαστη..οποτε πιο καλα να κανω αλλαγη τωρα παρα σε 1 - 2 χρονια και τους δωσω και αλλα λεφτα στο appstore...ας τα παρει η google για να εχω τις εφαρμογες εκει πληρωμενες..



#85   hardrock

hardrock

    iPH Member

  • 229 μηνύματα
  • Twitter:@arisilio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/09/2014 - 10:35

Διαβάζω, διαβάζω διαβάζω, ειναι ακριβό.

Ποτε ήταν φτηνό ρε παιδιά;;;

Φυσικά και ειναι ακριβό όπως πάντα.
Αλλά εμπορικά ειναι προτιμότερο να πάρω κάτι που όταν το πουλήσω θα πάρω πίσω μέρος της αξίας του, απο το να πάρω κάτι που δε με φτιάχνει (οχι δεν ειναι καλό) με σκεπτικό την τιμή του...

Εχω φίλους που αγόρασαν s4 και g2, αν θέλουν να το πουλήσουν τωρα ας δουμε τι έδωσαν και τι παίρνουν για να κάνουν αλλαγή τωρα.

Ο καθένας μας λοιπον έχει τις "ανάγκες" του και αποφασίζει τι θέλει...

#86   sioulisn

sioulisn

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Twitter:@sioulisn
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 09/09/2014 - 13:43

Παιδιά μένω Χονγκ Κονγκ. Οι τιμές που βλέπετε ΔΕΝ είναι Χονκ Κονγκ δολλάρια. Αλλα YUAN (RMB) κινέζικα. Δηλαδή η ισοτιμία δεν είναι διά του 10 που έχετε κάνει, αλλά διά του 8,2 (περίπου).

Πιο ακριβές από αυτές που αναφέρετε. Ενδεικτικά:
 

  • iPhone 6 16GB (4.7 ιντσών) 6,663 ~ € 812
  • iPhone 6 32GB (4.7 ιντσών) 7,671 ~ € 935
  • iPhone 6 64GB (4.7 ιντσών) 8,679 ~ € 1058

Με κάθε επιφύλαξη αν είναι σωστή η φωτογραφία και έγκυρη



#87   parhss

parhss

    iPH Contributor

  • 1.663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:paridion

Δημοσίευση 09/09/2014 - 13:53

καθε χρονο και 100ε πανω ..και σιγα το κινητο που βγαλαν σχεδιαστικα δε λεει κατι .....α ρε steve μετα απο σενα το χαος



#88   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/09/2014 - 14:02

Παιδιά μένω Χονγκ Κονγκ. Οι τιμές που βλέπετε ΔΕΝ είναι Χονκ Κονγκ δολλάρια. Αλλα YUAN (RMB) κινέζικα. Δηλαδή η ισοτιμία δεν είναι διά του 10 που έχετε κάνει, αλλά διά του 8,2 (περίπου).

Πιο ακριβές από αυτές που αναφέρετε. Ενδεικτικά:
 

  • iPhone 6 16GB (4.7 ιντσών) 元 6,663 ~ € 812
  • iPhone 6 32GB (4.7 ιντσών) 元 7,671 ~ € 935
  • iPhone 6 64GB (4.7 ιντσών) 元 8,679 ~ € 1058

Με κάθε επιφύλαξη αν είναι σωστή η φωτογραφία και έγκυρη

οι τιμές περιλαμβάνουν και των φόρο της χώρας?



#89   FlushRoyal

FlushRoyal

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 09/09/2014 - 14:16

Δεν νομιζω οτι θα παιξουν σε αυτο το επιπεδο οι τιμες. Στο κατω κατω αν καποιος ενδιαφερεται για το 64αρι δε παει στη τελικη να παει να παρει Mac..
Ενταξει ειπαμε, ζαφειρι βάλανε,οχι διαμάντι.



#90   sioulisn

sioulisn

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Twitter:@sioulisn
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 09/09/2014 - 14:32

Δεν έχει φόρο το Χονγκ Κονγκ

**πιο σωστά... Δεν έχει ΦΠΑ το Χονγκ Κονγκ.
Μόνο φόρο επί των κερδών από 15-25%.
Αν έχεις αγγλική εταιρεία στο Χονγκ Κονγκ (offshore) δεν έχει ούτε φόρο επί των κερδών

Τελευταία επεξεργασία από: sioulisn, 09/09/2014 - 14:36


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες