Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Εναλλακτικά πληκτρολόγια για το iOS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
155 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 18/09/2014 - 15:49

Το fleksy προς το παρόν.
 

 
Ξεκίνησαν με λίγες γλώσσες, φαντάζομαι σε βάθος χρόνου θα προσθέσουν γλώσσες κλπ ώστε να το φέρουν στο ίδιο σημείο ανάπτυξης με το android.


Πάντως και στο android beta ήταν τα ελληνικά ....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   cgkr

cgkr

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 18/09/2014 - 15:59

Πάντως και στο android beta ήταν τα ελληνικά ....

Ας τα βαφτίσουν όπως θέλουν αρκεί να υπάρχουν :)

 

Επίσης, ελπίζω γρήγορα να υποστηρίξουν και one-hand mode για τα 6άρια επειδή ειδικά στο 6+ με κανονικό πλάτος πληκτρολογίου δεν στέλνεις sms με ένα χέρι για κανένα λόγο.



#18   mikektm

mikektm

    iPH Addict

  • 672 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/09/2014 - 16:34

Ρε παιδια συγνωμη αλλα θα κανω το συνηγορο του διαβολου λεγοντας οτι στο αντιπαλο στρατοπεδο ΟΛΑ αυτα τα πληκτρολογια ειναι προεγκατεστημενα ή δωρεαν....Εδω οπως παντα να 'σταξουμε' λιγο κασερι.



#19   cgkr

cgkr

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 18/09/2014 - 16:59

Ρε παιδια συγνωμη αλλα θα κανω το συνηγορο του διαβολου λεγοντας οτι στο αντιπαλο στρατοπεδο ΟΛΑ αυτα τα πληκτρολογια ειναι προεγκατεστημενα ή δωρεαν....Εδω οπως παντα να 'σταξουμε' λιγο κασερι.

https://play.google....swype.dtc&hl=en

https://itunes.apple...ard/id916365675

 

https://play.google.....keyboard&hl=en

https://itunes.apple...d520337246?mt=8

 

To swype έχει την ίδια τιμή και στα 2, το fleksy είναι πιο ακριβό στο Android και το swiftkey είναι δωρεάν και στα 2. Τι εννοείς;



#20   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 18/09/2014 - 17:02

Από χτες έχω βάλει για πρώτη φορά third party keyboard, το Flexy...

Δυστυχώς, αν και μου αρέσει σαν ιδέα, δεν ξέρω αν έχω το χρόνο και την υπομονή να μάθω να το δουλεύω όσο γρήγορα δουλεύω το original που μετά από τόσα χρόνια και άπειρες ώρες chatting ακόμη και κάτω από αντίξοες συνθήκες, έχω πάρει master :P

Ενδεικτικά πόσο χρόνο σας πήρε να γίνεται πολύ γρήγοροι με ένα τέτοιο πληκτρολόγιο;

Επίσης, έχει νόημα να το έχει κάποιος που στο original δεν κάνει σχεδόν ποτέ λάθος πατήματα και ξέρει σωστή ορθογραφία;

 

+99999999

Δεν είμαι για ένα νέο learning curve, οπότε παραμένω στα original, και μαζί και με την φωντηική υπαγόρευση που καταλαβαίνει και ενδιάμεσες αγγλικές λέξεις, είμαι απόλυτα καλυμμένος. Βέβαια δεν γίνεται να μιλάω συνέχεια και μέσα στον κόσμο και θα συνεχίσω το πληκτρολόγημα.

Επίσης εδώ και 3,5 χρόνια σε iPhone, πιστεύω έχει μάθει σωστά τις λέξεις μου, την ορθογραφία που είναι κατά 99,9% «ΜΙΑ», και όλα αυτά συγχρονίζονται και στο iPad μου. Αν και εκεί είναι πάλι διαφορετικός ο τρόπος πληκτρολόγησης.

 

Επίσης, μία συμβουλή. Αν κρατάτε συσκευή «καθαρή», δεν χάνετε τις ρυθμίσεις λεξιλογίου κάθε φορά (ούτε και το μάθημα που έχετε κάνει στην αγγλίδα Siri). Σε κάθε setup as new, θέλει και το iOS 8 να μάθει ξανά από την αρχή.


Τελευταία επεξεργασία από: iAthanasios, 18/09/2014 - 17:05


#21   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/09/2014 - 17:20

+99999999
Δεν είμαι για ένα νέο learning curve, οπότε παραμένω στα original, και μαζί και με την φωντηική υπαγόρευση που καταλαβαίνει και ενδιάμεσες αγγλικές λέξεις, είμαι απόλυτα καλυμμένος. Βέβαια δεν γίνεται να μιλάω συνέχεια και μέσα στον κόσμο και θα συνεχίσω το πληκτρολόγημα.
Επίσης εδώ και 3,5 χρόνια σε iPhone, πιστεύω έχει μάθει σωστά τις λέξεις μου, την ορθογραφία που είναι κατά 99,9% «ΜΙΑ», και όλα αυτά συγχρονίζονται και στο iPad μου. Αν και εκεί είναι πάλι διαφορετικός ο τρόπος πληκτρολόγησης.

Επίσης, μία συμβουλή. Αν κρατάτε συσκευή «καθαρή», δεν χάνετε τις ρυθμίσεις λεξιλογίου κάθε φορά (ούτε και το μάθημα που έχετε κάνει στην αγγλίδα Siri). Σε κάθε setup as new, θέλει και το iOS 8 να μάθει ξανά από την αρχή.

Η δική μου περίπτωση είναι λίγο διαφορετική καθώς όσα χρόνια έχω iPhone, το πρώτο που απενεργοποιώ είναι το autocorrection... Οπότε έχω συνηθίσει τρομερά να έχω τον απόλυτο έλεγχο της κάθε λέξης που γράφω και μου είναι τρομερά εκνευριστικό όταν από το πουθενά ξεπηδάει μια άλλη λέξη - την οποία μπορεί να μην πάρω καν χαμπάρι, ή να την πάρω στον διπλοέλεγχο που κάνω πριν πατήσω το send - μην τυχόν στείλω καμιά βλακεία :P

Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 18/09/2014 - 17:21


#22   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 18/09/2014 - 17:31

Η δική μου περίπτωση είναι λίγο διαφορετική καθώς όσα χρόνια έχω iPhone, το πρώτο που απενεργοποιώ είναι το autocorrection... Οπότε έχω συνηθίσει τρομερά να έχω τον απόλυτο έλεγχο της κάθε λέξης που γράφω και μου είναι τρομερά εκνευριστικό όταν από το πουθενά ξεπηδάει μια άλλη λέξη - την οποία μπορεί να μην πάρω καν χαμπάρι, ή να την πάρω στον διπλοέλεγχο που κάνω πριν πατήσω το send - μην τυχόν στείλω καμιά βλακεία :P

Εκεί όμως είναι και η κρυμμένη εξυπνάδα του iOS keyboard. Αν την γράψεις 3 φορές την λέξη, την διορθώσει όπως αυτό νομίζει, και στην τρίτη κάνεις εσύ την ίδια χειροκίνητη διόρθωση πατώντας πάνω στο pop-up πεδίο, τότε έχει μάθει την λέξη. Αν χρησιμοποιείς την εγγενή λέξη, αλλά και την νέα μαθημένη, τότε απλά μαθαίνει την διαφορά τους και περιμένει να πατήσεις το γράμμα-τόνο που θα διαφοροποιεί τις δυο λέξεις μέχρι να σου «συστήσει» την σωστή λέξη. Αυτό με τις 3 φορές πάντως ισχύει. Πειραματίσου στις Σημειώσεις με δυο παρόμοιες λέξεις π.χ. «κανείς - κάνεις»



#23   mikektm

mikektm

    iPH Addict

  • 672 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/09/2014 - 18:01

https://play.google....swype.dtc&hl=en

https://itunes.apple...ard/id916365675

 

https://play.google.....keyboard&hl=en

https://itunes.apple...d520337246?mt=8

 

To swype έχει την ίδια τιμή και στα 2, το fleksy είναι πιο ακριβό στο Android και το swiftkey είναι δωρεάν και στα 2. Τι εννοείς;

'Αλλο εννοούσα φιλε μου. Γραψε λαθος.



#24   argisak

argisak

    iPH User

  • 171 μηνύματα
  • Twitter:@argisak
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:argisak

Δημοσίευση 18/09/2014 - 18:35

Θα μου επιτρέψετε παιδιά να αναφερθώ σε κάτι διαφορετικό από αυτά που συζητάτε αυτή τη στιγμή και θα ήθελα μια ακριβή, άμεση απάντηση. Πήγα να εγκαταστήσω ένα από τα πληκτρολόγια και έριξα μια ματιά στους όρους του προγράμματος. Σε μια παράγραφο λοιπόν η Apple αναφέρει πως ο κάθε χρήστης αναλαμβάνει την ευθύνη αυτών που πληκτρολογεί( λέξεις, αριθμούς, αριθμούς πιστωτικών καρτών και άλλων ευαίσθητων στοιχείων ), διότι ο Developer του εκάστοτε πληκτρολογίου μπορεί να μεταφέρει τα στοιχεία αυτά στους δικούς τους servers!!! Αυτό με ανησύχησε πολύ κι έτσι δεν προχώρησα στην εγκατάστασή του. Έτσι είναι ή λάθος κατάλαβα; Πόσο ασφαλή είναι αυτά τα πληκτρολόγια λοιπόν;

#25   cgkr

cgkr

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 18/09/2014 - 18:51

Θα μου επιτρέψετε παιδιά να αναφερθώ σε κάτι διαφορετικό από αυτά που συζητάτε αυτή τη στιγμή και θα ήθελα μια ακριβή, άμεση απάντηση. Πήγα να εγκαταστήσω ένα από τα πληκτρολόγια και έριξα μια ματιά στους όρους του προγράμματος. Σε μια παράγραφο λοιπόν η Apple αναφέρει πως ο κάθε χρήστης αναλαμβάνει την ευθύνη αυτών που πληκτρολογεί( λέξεις, αριθμούς, αριθμούς πιστωτικών καρτών και άλλων ευαίσθητων στοιχείων ), διότι ο Developer του εκάστοτε πληκτρολογίου μπορεί να μεταφέρει τα στοιχεία αυτά στους δικούς τους servers!!! Αυτό με ανησύχησε πολύ κι έτσι δεν προχώρησα στην εγκατάστασή του. Έτσι είναι ή λάθος κατάλαβα; Πόσο ασφαλή είναι αυτά τα πληκτρολόγια λοιπόν;

Για να δουλέψουν κάποια features των πληκτρολογίων πράγματι πρέπει να τους δώσεις πρόσβαση στο internet κλπ κλπ.

 

Αυτό σημαίνει ότι ναι δυνητικά μπορούν να μεταφέρουν τέτοιες πληροφορίες στους servers τους.

 

ΟΜΩΣ:

  • Όταν πας να γράψεις κωδικό σε κάποιο πεδίο, το iOS από μόνο το παίρνει την πρωτοβουλία να σε ξαναγυρίσει στο "δικό του" πληκτρολόγιο ώστε τα 3d party keyboards να μην έχουν πρόσβαση στους κωδικούς σου.
  • Το ίδιο μπορείς να κάνεις -χειροκίνητα- και όταν πχ γράφεις κάπου τα στοιχεία κάποιας κάρτας σου (αν και btw, ο καινούργιος safari μπορεί να τα πάρει μόνος του βγάζοντας φώτο την κάρτα σου).
  • Είναι καλύτερο να προτιμήσεις κάποιο και γνωστό διαδεδομένο πληκτρολόγιο το οποίο είναι σχετικά απίθανο να αποθηκεύει προσωπικά στοιχεία και όχι το πρώτο που θα σου "γυαλίσει" στο app store από άγνωστο dev κλπ.


#26   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 18/09/2014 - 19:04

Ας τα βαφτίσουν όπως θέλουν αρκεί να υπάρχουν :)
 
Επίσης, ελπίζω γρήγορα να υποστηρίξουν και one-hand mode για τα 6άρια επειδή ειδικά στο 6+ με κανονικό πλάτος πληκτρολογίου δεν στέλνεις sms με ένα χέρι για κανένα λόγο.


Το swift key το είχα στο note 3 μια χαρά γράφεις σε 5.7 με ένα χέρι με τα gestures.

#27   cgkr

cgkr

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 18/09/2014 - 19:14

Το swift key το είχα στο note 3 μια χαρά γράφεις σε 5.7 με ένα χέρι με τα gestures.

Έφτανες με ένα χέρι στην απέναντι άκρη της οθόνης;



#28   stalll

stalll

    iPH Contributor

  • 1.125 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 18/09/2014 - 19:16

μολις επεσε το ματι μου σε αυτο εδω.... λεει οτι μεταφραζει τα λογια σε emojil ! :P

Keymoji : Emoji Autocomplete Keyboard

https://itunes.apple...app/id886476394


Τελευταία επεξεργασία από: stalll, 18/09/2014 - 19:17


#29   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 18/09/2014 - 20:24

Έφτανες με ένα χέρι στην απέναντι άκρη της οθόνης;


Ναι κανονικά. Αυτά πιστεύω είναι υπερβολές, οι περισσότεροι απο εμάς φτάνουμε στην απέναντι μεριά της οθόνης!

#30   Cunondrum

Cunondrum

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/09/2014 - 00:17

Εγκατέστησα το SwiftKey και παρατήρησα πως όταν για παράδειγμα σου ζητάει κωδικό το app store, δεν το εμφανίζει το πληκτρολόγιο σαν να μην υπαρχει( όταν εγκατέστησα το SwiftKey αφαίρεσα τα αγγλικά στο πληκτρολόγιο). Το εχει πάθει κάποιος. Πως μπορεί να διορθωθεί;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες