Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Microsoft Office Vs iWork


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   iandy

iandy

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/09/2014 - 11:31

Εγώ πάντως πολλές φορές είπα να κάτσω να μάθω να δουλεύω με Pages & Numbers, αλλά πάντα αγανακτούσα και ξαναγύρναγα στο Office.

 

Πραγματικά, ένιωθα οτι η Apple περιέπλεκε τα μενού και τις επιλογές των προγραμμάτων της, ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ OFFICE, χωρίς να νοιάζεται για την χρηστικότητα που (δεν) προσέφερε στον χρήστη 

 

εγω νομιζω οτι η microsoft περικλεκε το office for mac μονο και μονο να ειναι διαφορετικο απο το Office for windows. ο τροπος που δουλευει το office for mac δεν μου αρεσει καθολου και αρχισα να χρησιμοποιω τα pages number και keynote. δεν δυσκολευτικα ιδιαιτερα και οντως πιστευω οτι το Keynote κανει ποιο ωραια presentaitons



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   iandy

iandy

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/09/2014 - 11:33

Εγώ πιστεύω πως τα Office είναι περίπλοκα!

Άσε που μπορείς να κάνεις και edit από icloud.com η από οποιοδήποτε άλλο υπολογιστή και έχεις και cloud...

κανεις το ιδιο με office 365 (με χρεωση ομως)



#18   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 30/09/2014 - 18:23

εγω νομιζω οτι η microsoft περικλεκε το office for mac μονο και μονο να ειναι διαφορετικο απο το Office for windows. ο τροπος που δουλευει το office for mac δεν μου αρεσει καθολου και αρχισα να χρησιμοποιω τα pages number και keynote. δεν δυσκολευτικα ιδιαιτερα και οντως πιστευω οτι το Keynote κανει ποιο ωραια presentaitons


Επειδή το έχω ξανακούσει τι διαφορετικό έχει αν μπορείς πες μου σε παρακαλώ 2 παραδείγματα

#19   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/10/2014 - 14:13

Άλλα εφέ στις αλλαγές έτοιμα θέματα πιο στυλάτες , πιο εύκολη εισαγωγή media στις παρουσιάσεις κλπ κλπ.

#20   manosbar

manosbar

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:manosbar

Δημοσίευση 18/10/2014 - 19:04

Κατά τη δική μου άποψη, οπωσδήποτε το Keynote. Πέραν του ότι μπορείς να έχεις καταπληκτικά αποτελέσματα πολύ πιο εύκολα από το Powerpoint, θα σε κάνει να «ξεχωρίσεις» ανάμεσα στα βαρετά Powerpoint που θα φέρουν οι συμφοιτητές σου.

 

Όσον αφορά το Pages, εγώ θα στο προτείνω μόνο αν τα κείμενά σου είναι κάτι περισσότερο από Times New Roman 12άρι και δώστου τα 10σέλιδα. Αν απλά θες να γράφεις, μείνε στο Word για να αποφύγεις οποιαδήποτε διαφορά σε μορφοποίηση. Αν πάλι τα κείμενά σου είναι πιο πλούσια (με εικόνες, γραφήματα κτλ) τότε το Pages είναι πραγματικά εκπληκτικό για αυτό.

 

Το Numbers δεν το χρησιμοποίησα πολύ, παρά μόνο όταν χρειάστηκε να συνδέσω κάποια φύλλα με ένα αρχείο Pages. Ουσιαστικά είχα έτοιμους τους πίνακες στο Pages, και όποτε άλλαζα το φύλλο στο Numbers άλλαζε αυτόματα όλο το κείμενο. Πολύ βοηθητικό.



#21   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 18/10/2014 - 19:22

Τις παρουσιάσεις που μπορείς να κανείς στο keynote ποτέ δεν θα τις έκανες στο PowerPoint. Έχω χρησιμοποιήσει keynote παρά πολύ κατα την διάρκεια του μάστερ μου και αν έχεις όρεξη να το μάθεις καλά μπορείς να κανείς θαύματα.. Και το pages πλέον ανώτερο είναι για μενα..

#22   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 22/10/2014 - 19:51

Τελικά αγόρασα το office 365 δεν θα έλεγα ότι είναι έτοιμο για την ρετίνα. Έκανα την τελευταία αναβάθμιση. Κάνετε κανένα κόλπο?

Έχει ακούσει κανείς για το retinizer?



#23   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 23/01/2015 - 20:00

Παρατηρώ από όταν έβαλα yosemite 10.10.1 μόνο στο word όχι excel, powerpoint ότι όποτε το ανοίγω για πρώτη φορά για 3-5 δευτερόλεπτα εμφανίζεται η μπάλα που φορτώνει αντί για τον κέρσορα.

Έχω 256ssd τα 225 άδεια, 8 ram και έκανα disk permissions τι λέτε να φταίει ??



#24   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1.024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 23/01/2015 - 20:44

Λοιπόν, το θέμα έχει ειπωθεί ξανά και από τότε δεν έχουν γίνει τρελές αναβαθμίσεις στο "iwork". Ναι, μια χαρά είναι η σουίτα της apple και μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις άνετα χωρίς προβλήματα. Από την άλλη αν θες κάτι για πιο επίσημη εργασία (πχ συγκεκριμένες μορφοποιήσεις για συνέδρια, επιμελημένη στατιστική επεξεργασία και παρουσιάσεις απροβλημάτιστα σε υπολογιστές με office-win ανεξάρτητου έκδοσης, χρειάζεσαι office). 



#25   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 23/01/2015 - 20:48

Χαχα σωστό, άρα και εσένα σου κάνει έτσι?



#26   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/01/2015 - 22:41

Καλησπέρα και από μένα.Χρόνια χρήστης σε περιβάλλον Windows και Office εδώ και 1,5 χρόνο που πέρασα στον κόσμο των Mac έχω βρεί την υγειά μου με το iWork.Πολύ εύκολο,κατανοητό και κάνει τα πράγματα απλούστερα.Θα συμφωνήσω πάραυτα ότι σε γενικές γραμμές,το Office  έχει κάποιες επιπλέον εξειδικευμένες λειτουργίες τόσο στο Word όσο και στο Excel.



#27   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 23/01/2015 - 23:06

Απλά για να μην ανοίγω νέο θέμα έγραψα εδώ το πρόβλημα που Παρατηρώ από όταν έβαλα yosemite 10.10.1 μόνο στο word όχι excel, powerpoint ότι όποτε το ανοίγω για πρώτη φορά για 3-5 δευτερόλεπτα εμφανίζεται η μπάλα που φορτώνει αντί για τον κέρσορα.

για αυτό?



#28   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 24/01/2015 - 07:21

Εδώ και χρόνια δουλεύω iWork , όλα μου τα έγγραφα ειναι σε αυτή την μρφή

Όταν χρειάζεται να στείλω κάπου αρχείο κάνω εξαγωγή σε doc , excel ppt pdf

Σπάνια επίσης τα επεξεργάζομαι και με το libreoffice

Το iWork ειναι απείρως καλύτερο πιο εύχρηστο με πιο πολλές δυνατότητες.
Για εμένα το δυνατό του σημείο ειναι η συνεργασία μεταξύ των προγραμμάτων του. Δλδ να βάλω ένα πίνακα του numbers μέσα σε κείμενο το pages. Να προσθέσω ήχους στο keynotes μέσα απο το iTunes ή φωτογραφίες μέσα απο το iphoto κλπ.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σαν βασική ομαδα δουλειάς λύνει τα χέρια με πολύ απλούς τρόπους.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες