Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

Info για αγορά iPhone 6 & 6Plus από Αμερική & Apple Store..


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
137 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   karmaolis

karmaolis

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/10/2014 - 00:30

με μπέρδεψες kakao  :huh:  απο τι καταλάβα μόνο σε apple store το παίρνεις ξεκλείδωτο σωστά ? πρέπει να πω κάτι συγκεκριμένο ? ή απλά ότι το θέλω για ευρώπη ? :rolleyes: δεν ισχύει οτι γράφουν απο πίσω model**** κάτι  ?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 15/10/2014 - 00:35

Απο τα 5S/C και μετά το μοντέλο δε παίζει κανένα ρόλο. Δε σε απαχολεί.

 

Αρκεί η συσκευή να είναι ξεκλείδωτη.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#18   karmaolis

karmaolis

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/10/2014 - 00:44

ελπίζω να με κατάλαβουν εκεί οι γιάνκιδες με την βρετανική μου προφορά Unlocked oi



#19   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 15/10/2014 - 04:45

Αpple Care+ Τι ισχύει?

 

Με ερωτηματικό γιατί μίλησα με 2 ανθρώπους και μου είπαν 2 διαφορετικά πράγματα...

 

 

1η Περίπτωση:

Για να ισχύσει το Apple Care+ Αμερικής στην Ευρώπη θα πρέπει το τηλέφωνο να είναι δηλωμένο σε αμερικάνικη οδό και μάλιστα αν είστε σε χώρα που δεν έχει Apple Store θα πρέπει να μιλήσετε με την Apple Ευρώπης για να σας πει τι να κάνετε και πως θα γίνει η αντικατάσταση του τηλεφώνου. Όπως είναι λογικό δεν ξέρουν ακριβώς την διαδικασία.. Αν η χώρα στην οποία βρίσκεστε έχει Apple Store κάνετε μια επίσκεψη η τους κάνετε ένα τηλέφωνο...

 

 

2η Περίπτωση:

Από την στιγμή που αγοράσετε από την Αμερική η από οποιαδήποτε χώρα Apple Care+ από την Apple, είναι Global και σε οποιοδήποτε Apple Store και να πάτε στο κόσμο βλέποντας από το IMEI της συσκευής αν ισχύει και τέλος..

 

Μάλιστα όταν του είπα πως μίλησα με δικός άνθρωπο πριν από εσάς και μου είπε αυτά τα πράγματα που σας περιέγραψα πιο πάνω, μου είπε χαρακτηριστικά πως μάλλον θα μπερδεύτηκε και σας έδωσε λάθος πληροφορίες..

 

 

Εγώ κρατάω την 2η περίπτωση σαν σωστή και λογική γιατί εκτός ότι για να αγοράσεις Apple Care το μόνο που ζητάνε είναι το IMEI όπως έγινε εχτές και πως συνδέεται απόλυτα με την συσκευή από την στιγμή που έχεις να κάνεις με την Apple παγκόσμια... Μάλιστα μου θύμισε ο φίλος που ήμασταν μαζί εχτές μιλώντας μαζί του, πως ρώτησε για το Apple Care+ εκείνος στο κατάστημα και του είπαν την 2η περίπτωση και αυτοί..

 

Στην περίπτωση που η χώρα δεν έχει Apple Care όπως η Ελλάδα και δεν ισχύει αφού δεν υπάρχουν Apple Store, μου είπε ακριβώς τα ίδια, πως δεν ξέρουν την διαδικασία και πως θα πρέπει να επικοινωνήσουν με κάποιο τρόπο με την Apple Ευρώπης για να τους πουν τι κάνουν, δεν ξέρουν την διαδικασία.. Αν το στέλνεις η πρέπει να πας σε Apple Store...

 

Καλό είναι αν κάποιος βρεθεί σε κατάστημα να ρωτήσει και αυτός επιτόπου, για τυχών παρερμηνείες..


Τελευταία επεξεργασία από: velkus, 15/10/2014 - 04:47

@CaLi@


#20   kakao

kakao

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/10/2014 - 07:55

με μπέρδεψες kakao  :huh:  απο τι καταλάβα μόνο σε apple store το παίρνεις ξεκλείδωτο σωστά ? πρέπει να πω κάτι συγκεκριμένο ? ή απλά ότι το θέλω για ευρώπη ? :rolleyes: δεν ισχύει οτι γράφουν απο πίσω model**** κάτι  ?

Ρωτησα αν παρω απο αμερικανικο apple store το iphone 6+ contract free , θα μπορεσω να το λειτουργισω ελλαδα με cosmote sim card κανονικα?επισης 4g θα πιανει ?γιατι καπου διαβασα οτι μπορει και οχι αναλογα τη χωρα.


Τελευταία επεξεργασία από: kakao, 15/10/2014 - 07:55


#21   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 15/10/2014 - 08:03

Ρωτησα αν παρω απο αμερικανικο apple store το iphone 6+ contract free , θα μπορεσω να το λειτουργισω ελλαδα με cosmote sim card κανονικα?επισης 4g θα πιανει ?γιατι καπου διαβασα οτι μπορει και οχι αναλογα τη χωρα.

Θα δουλεύει κανονικά στην Ελλάδα δεν θα έχεις πρόβλημα αν η αγορά γίνει όπως είπαμε από Apple Store η από οποιαδήποτε κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών, από αναφορές που υπάρχουν και με από 5 και 5S παίζει το 4G χωρίς πρόβλημα, κάπου διάβασα στο Forum πως δουλεύει άψογα το 4G σε iPhone 6 από Αμερική το οποίο αγοράστηκε από νέα Υόρκη από κάποιο κατάστημα με ηλεκτρονικά ήδη και νομίζω πως ήταν το μοντέλο της Verizon..


@CaLi@


#22   zEr0c0oL

zEr0c0oL

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:valexo83

Δημοσίευση 15/10/2014 - 08:16

Αpple Care+ Τι ισχύει?

 

Με ερωτηματικό γιατί μίλησα με 2 ανθρώπους και μου είπαν 2 διαφορετικά πράγματα...

 

 

1η Περίπτωση:

Για να ισχύσει το Apple Care+ Αμερικής στην Ευρώπη θα πρέπει το τηλέφωνο να είναι δηλωμένο σε αμερικάνικη οδό και μάλιστα αν είστε σε χώρα που δεν έχει Apple Store θα πρέπει να μιλήσετε με την Apple Ευρώπης για να σας πει τι να κάνετε και πως θα γίνει η αντικατάσταση του τηλεφώνου. Όπως είναι λογικό δεν ξέρουν ακριβώς την διαδικασία.. Αν η χώρα στην οποία βρίσκεστε έχει Apple Store κάνετε μια επίσκεψη η τους κάνετε ένα τηλέφωνο...

 

 

2η Περίπτωση:

Από την στιγμή που αγοράσετε από την Αμερική η από οποιαδήποτε χώρα Apple Care+ από την Apple, είναι Global και σε οποιοδήποτε Apple Store και να πάτε στο κόσμο βλέποντας από το IMEI της συσκευής αν ισχύει και τέλος..

 

Μάλιστα όταν του είπα πως μίλησα με δικός άνθρωπο πριν από εσάς και μου είπε αυτά τα πράγματα που σας περιέγραψα πιο πάνω, μου είπε χαρακτηριστικά πως μάλλον θα μπερδεύτηκε και σας έδωσε λάθος πληροφορίες..

 

 

Εγώ κρατάω την 2η περίπτωση σαν σωστή και λογική γιατί εκτός ότι για να αγοράσεις Apple Care το μόνο που ζητάνε είναι το IMEI όπως έγινε εχτές και πως συνδέεται απόλυτα με την συσκευή από την στιγμή που έχεις να κάνεις με την Apple παγκόσμια... Μάλιστα μου θύμισε ο φίλος που ήμασταν μαζί εχτές μιλώντας μαζί του, πως ρώτησε για το Apple Care+ εκείνος στο κατάστημα και του είπαν την 2η περίπτωση και αυτοί..

 

Στην περίπτωση που η χώρα δεν έχει Apple Care όπως η Ελλάδα και δεν ισχύει αφού δεν υπάρχουν Apple Store, μου είπε ακριβώς τα ίδια, πως δεν ξέρουν την διαδικασία και πως θα πρέπει να επικοινωνήσουν με κάποιο τρόπο με την Apple Ευρώπης για να τους πουν τι κάνουν, δεν ξέρουν την διαδικασία.. Αν το στέλνεις η πρέπει να πας σε Apple Store...

 

Καλό είναι αν κάποιος βρεθεί σε κατάστημα να ρωτήσει και αυτός επιτόπου, για τυχών παρερμηνείες..

 

Θενκς velkus! Εγώ οριστική απάντηση θα μπορώ να δώσω τον Μάρτιο που θα πάω Αμερική και θα ρωτήσω πριν την αγορά του iPhone για το AppleCare+

 

/offtopic mode on: Από Los Angeles ή Νέα Υόρκη να το πάρω? 9,75% και 10% αντίστοιχα δεν είναι το tax/vat που πρέπει να πληρώσω? /offtopic mode off



#23   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 15/10/2014 - 08:37

Θενκς velkus! Εγώ οριστική απάντηση θα μπορώ να δώσω τον Μάρτιο που θα πάω Αμερική και θα ρωτήσω πριν την αγορά του iPhone για το AppleCare+

 

/offtopic mode on: Από Los Angeles ή Νέα Υόρκη να το πάρω? 9,75% και 10% αντίστοιχα δεν είναι το tax/vat που πρέπει να πληρώσω? /offtopic mode off

Δεν θα το έλεγα off topic, είναι μία εύλογη ερώτηση που ενδιαφέρει πολλούς που δεν γνωρίζουν..

 

Στην Νέα Υόρκη είναι 8.9%, στο Los Angeles δεν ξέρω ακριβώς.. Κάπου είχε πάρει το μάτι κάτι πίνακες με τα Τaxis των States, αν το βρω θα το ποστάρω..


@CaLi@


#24   zEr0c0oL

zEr0c0oL

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:valexo83

Δημοσίευση 15/10/2014 - 09:08

Δεν θα το έλεγα off topic, είναι μία εύλογη ερώτηση που ενδιαφέρει πολλούς που δεν γνωρίζουν..

 

Στην Νέα Υόρκη είναι 8.9%, στο Los Angeles δεν ξέρω ακριβώς.. Κάπου είχε πάρει το μάτι κάτι πίνακες με τα Τaxis των States, αν το βρω θα το ποστάρω..

Νομίζω ότι σε έβγαλα από τον κόπο! (Να κάνω κάτι κι εγώ ε...  :P )

 

http://en.wikipedia....es_of_taxpayers

 

California has a base sales tax of 7.50% (composed of a 6.5% state tax and a 1.0% uniform local tax) and can total up to 10.00% with local sales tax included depending on the city in which the purchase is made.

The default sales tax rate in New York is 7%, of which 4% is levied by the state. All counties, by default, are authorized to collect a 3% sales tax on top of the state levy; under the state's home rule laws, counties and other local municipalities may only levy a higher sales tax if it is approved by the New York State Legislature, and this approval must be repeated every two years.[127] As of 2012, all but five counties in New York charge a higher sales tax rate than the default.[128] The combined sales tax in Utica, for example, is 8.75%. In New York City, total sales tax is 8.875%, which includes 0.375% charged in the Metropolitan Commuter Transportation District (MCTD).

 

Y.Γ. Στα 749 $ του iPhone 6 64gb μιλάμε για 6 ευρώ διαφορά ανά πολιτεία..δεν είναι τίποτα! Αλλά για iMac, MAcPro κτλ.,έχει μια διαφορά...


Τελευταία επεξεργασία από: zEr0c0oL, 15/10/2014 - 09:12


#25   guapeton

guapeton

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/10/2014 - 09:19

καλημερα σε ολη την παρεα

θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις,αν αγοραζα το iphone 6 16gb gold απο το apple store παραγγελια μεσω internet ξεκλειδωτο γιατι σου βγαινει κιολας 570ευρω με τα taxis θα ειχα καποιο προβλημα με το τελωνειο η θα μου φτασει στα χερια μου χωρις να μπλεξω με παραπανω αποτι θα εχω πληρωσει??

 

το εχει κανει κανεις η ψαξει?? 



#26   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 15/10/2014 - 10:26

καλημερα σε ολη την παρεα
θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις,αν αγοραζα το iphone 6 16gb gold απο το apple store παραγγελια μεσω internet ξεκλειδωτο γιατι σου βγαινει κιολας 570ευρω με τα taxis θα ειχα καποιο προβλημα με το τελωνειο η θα μου φτασει στα χερια μου χωρις να μπλεξω με παραπανω αποτι θα εχω πληρωσει??

το εχει κανει κανεις η ψαξει??


Αν είσαι Ελλάδα δεν μπορείς να παραγγείλεις online και να στο στείλουν...

@CaLi@


#27   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 15/10/2014 - 10:30

Νομίζω ότι σε έβγαλα από τον κόπο! (Να κάνω κάτι κι εγώ ε... :P )

http://en.wikipedia....es_of_taxpayers

California has a base sales tax of 7.50% (composed of a 6.5% state tax and a 1.0% uniform local tax) and can total up to 10.00% with local sales tax included depending on the city in which the purchase is made.
The default sales tax rate in New York is 7%, of which 4% is levied by the state. All counties, by default, are authorized to collect a 3% sales tax on top of the state levy; under the state's home rule laws, counties and other local municipalities may only levy a higher sales tax if it is approved by the New York State Legislature, and this approval must be repeated every two years.[127] As of 2012, all but five counties in New York charge a higher sales tax rate than the default.[128] The combined sales tax in Utica, for example, is 8.75%. In New York City, total sales tax is 8.875%, which includes 0.375% charged in the Metropolitan Commuter Transportation District (MCTD).

Y.Γ. Στα 749 $ του iPhone 6 64gb μιλάμε για 6 ευρώ διαφορά ανά πολιτεία..δεν είναι τίποτα! Αλλά για iMac, MAcPro κτλ.,έχει μια διαφορά...


Ωραίος!! :)

Πάντως υπάρχουν 4 states που δεν έχουν φόρο.. Αλλά ποιος πάει εκεί.. Ένα είναι βέβαια σχετικά κοντά μου αλλά ότι γλιτώσω θα το δώσω σε βενζίνες.. Αλλά όπως λες και εσύ το σκέφτομαι για μια αγορά Mac Pro που θέλω να κάνω στο μέλλον..

@CaLi@


#28   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/10/2014 - 11:08

Πήγαινε όταν έρθεις σε ένα κοντινό σου Apple Store και ρώτα αν γίνετε αυτό που έγραψα παραπάνω, δηλαδή αν πας πολύ πρωί και έχουν φέρει και πάρεις σειρά..

 

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος αν το θέλεις άμεσα, εκτός και αν το βρεις τυχαία σε κάποιο άλλο μαγαζί με ηλεκτρονικά... Θέλει έντονο ψάξιμο και ίσως φανείς τυχερός.. 

 

Για ποιο State μιλάμε και πια πόλη??

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Κοινώς δύσκολα θα καταφέρω να το πάρω... :(

Μιλάμε για την περιοχή της Washington DC, και συγκεκριμένα Bethesda & Silver Springs

 

Όταν λες να πάω νωρίς, εννοείς στο άνοιγμα; Ή ακόμα νωρίτερα;

 

Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες!


Τελευταία επεξεργασία από: giostau, 15/10/2014 - 11:08


#29   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 15/10/2014 - 11:26

Θα δουλεύει κανονικά στην Ελλάδα δεν θα έχεις πρόβλημα αν η αγορά γίνει όπως είπαμε από Apple Store η από οποιαδήποτε κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών, από αναφορές που υπάρχουν και με από 5 και 5S παίζει το 4G χωρίς πρόβλημα, κάπου διάβασα στο Forum πως δουλεύει άψογα το 4G σε iPhone 6 από Αμερική το οποίο αγοράστηκε από νέα Υόρκη από κάποιο κατάστημα με ηλεκτρονικά ήδη και νομίζω πως ήταν το μοντέλο της Verizon..


Καλημερα σπυρο! Επιβεβαιωνω κ εγω! 6αρι t-mobile ξεκλειδωτο απο apple store usa. Τοχω 1,5 βδομαδα κ το 4g (vodafone) δουλευει ΚΑΜΠΑΝΑ!!

#30   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 15/10/2014 - 20:25

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Κοινώς δύσκολα θα καταφέρω να το πάρω... :(

Μιλάμε για την περιοχή της Washington DC, και συγκεκριμένα Bethesda & Silver Springs

 

Όταν λες να πάω νωρίς, εννοείς στο άνοιγμα; Ή ακόμα νωρίτερα;

 

Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

 

Όταν βρεθείς εκεί πήγαινε μια βόλτα και ρώτα θα σου πουν αυτοί ακριβώς τι πρέπει να κάνεις και πως... Λογικά θέλει πολύ πρωί, αλλά ποτέ δεν ξέρεις μέχρι να έρθεις στην περιοχή που θα είσαι να υπάρχουν... Μην απογοητεύεσαι υπάρχουν περιοχές με Apple Stores που υπάρχουν αποθέματα αλλά το θέμα είναι να βρεθείς σε αυτά αν είσαι τυχερός..

 

Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μία βόλτα να πάρεις τις πληροφορίες σου !!

 

Καλημερα σπυρο! Επιβεβαιωνω κ εγω! 6αρι t-mobile ξεκλειδωτο απο apple store usa. Τοχω 1,5 βδομαδα κ το 4g (vodafone) δουλευει ΚΑΜΠΑΝΑ!!

 

Ωραίος ρε Μάγκα, αυτό είναι καλό να το ξέρουμε!!


@CaLi@


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες