Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Parrot AR.Drone - Remote Controlled Quadricopter from Iphone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
43 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   coolvaggos

coolvaggos

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/01/2010 - 18:15

Δε ξερω αν εχεις παρατηρησει τα ασυρματα modem/router που μας δίνει ο οτε forthnet vivodi κλπ μερικα απο αυτα εχουν τη δυνατοτητα να βγαλεις τη κεραία τους και να βαλεις μια δικια σου.
Τωρα γενικα εγω μιλαω για αναμεταδοση του σηματος δλδ εχεις το ελικοπτερακι σου, εχεις την αλλη συσκευη της βαζεις μια δυνατη κεραια που πιανει μακρια και με το iphone συνδεεσαι πανω σε αυτη και ετσι επεκτεινεις την εμβέλεια όσο θες εσυ :-)


οκ το κατάλαβα!!!!!!!!!Thanks!!!!Αυτό ομως γίνεται μόνο στο σπίτι σου σωστά????

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   mastoras

mastoras

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2010 - 15:32

Παιδιά το μαιγνίδι έχει κυκλοφορήσει.
Έχω κάνει παραγκελία στον Άι Βασίλη :rolleyes:
Περίπου 300 €

http://ardrone.parro...t-ar-drone/usa/

#18   eurisakella

eurisakella

    iPH Enthousiast

  • 387 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:eurisakella

Δημοσίευση 12/09/2010 - 15:54

Παιδιά μούφα θα είναι διότι, θα είναι πολύ δύσκολο στον χειρισμό και θα κρατάει ΠΟΛΥ λίγο η μπαταρία. Σκεφτείτε οτι τα καλά ελικόπτερα με μπαταρία, κρατάνε οι μπαταρίες περίπου στο τέταρτο. Και δεν έχουν wifi πάνω ούτε κάμερα. Αυτό, άν το δουλεύεις με την κάμερα θα κρατάει ούτε πέντε λεπτά πτήσης. Σας το λέω γιατί έχω 3 ελικόπτερα 3ών μεγεθών και ξέρω.

#19   mastoras

mastoras

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2010 - 15:56

Παιδιά μούφα θα είναι διότι, θα είναι πολύ δύσκολο στον χειρισμό και θα κρατάει ΠΟΛΥ λίγο η μπαταρία. Σκεφτείτε οτι τα καλά ελικόπτερα με μπαταρία, κρατάνε οι μπαταρίες περίπου στο τέταρτο. Και δεν έχουν wifi πάνω ούτε κάμερα. Αυτό, άν το δουλεύεις με την κάμερα θα κρατάει ούτε πέντε λεπτά πτήσης. Σας το λέω γιατί έχω 3 ελικόπτερα 3ών μεγεθών και ξέρω.


Η μπαταρία κρατάει 12' και μπορείς να αγοράσεις δεύτερη με 30 €

#20   giorgos92

giorgos92

    iPH Member

  • 220 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/09/2010 - 15:59

Η μπαταρία κρατάει 12' και μπορείς να αγοράσεις δεύτερη με 30 €

κάπου ειχα διαβάσει σε ένα review οτι κρατάει γύρω στη μισή ώρα κανονικής χρήσης άσχετα με αυτο που λέει στα specs

#21   eurisakella

eurisakella

    iPH Enthousiast

  • 387 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:eurisakella

Δημοσίευση 12/09/2010 - 16:15

κάπου ειχα διαβάσει σε ένα review οτι κρατάει γύρω στη μισή ώρα κανονικής χρήσης άσχετα με αυτο που λέει στα specs

Εννοείται φίλε μου. Στα specs, εννοεί ώρα αιώρησης. Ούτε προσγειώσεις-απογειώσεις, ούτε ελιγμούς. Τα μοτεράκια του, την ώρα της απογείωσης ή ανήψωσης, καταναλώνουν 40% παραπάνω μπαταρία απο αυτή της αιώρησης.

#22   Raider

Raider

    iPH newbie

  • 84 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/09/2010 - 15:34

στο e-bay η τιμη του ειναι στα 500!!

#23   arisarts

arisarts

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Twitter:@arisarts
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 14/09/2010 - 10:49

στο e-bay η τιμη του ειναι στα 500!!


299$ Στην Αμερική και 299€ στην Ευρώπη (γερμανία , Γαλλία) και 299£ στην αγγλία..απο τα επίσιμα parrot e-shop

Αυτό το 299 δεν μου αρέσει όμως που παίζει παντού.

Τι ισοτιμία έχει η £ το € και το $ ;;;

Πάντως για 299€ ΙΜΟ είναι πολύ καλή τιμή.
Είμαι αρκετά χρόνια αερομοντελιστής και αντίστοιχο quadcopter σε αυτήν την τιμή ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...
Ξεκινούν από 300$ χωρίς φορτιστές,μπαταρίες, κάμερες , πομπούς ...

Αναμονή λοιπόν να έρθει και στην Ελλάδα να δούμε πόσο θα το έχουν..

#24   deemeetris

deemeetris

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/09/2010 - 16:37

Λοιπόν παιδιά, το έχω στα χέρια μου από 11 σεπτεμβρίου! Λόγω φουλ δουλειάς έχω κάνει μόνο 5 πτήσεις.. Είναι απίστευτα σταθερό, πανεύκολο στη βασική του χρήση (εξαρτάται και τι ταρζανιές θες να κάνεις..) και με δυνατότητες που θέλουν ώρες πτήσης για να τις εξαντλήσεις.. Η μπαταρία με τις πρώτες φορτίσεις κρατάει 10 -12 λεπτά, πράγμα απόλυτα φυσιολογικό για όσους ξέρουν βασικά πράγματα από μοντελισμό και μάλλον θα παραγγείλω μια ακόμα (φορτίζει σε 90 λεπτά)
Περιμένω απορίες..!!!! ;)

#25   jwr

jwr

    iPH Contributor

  • 1.090 μηνύματα
  • Twitter:@jwr_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:jwr_p

Δημοσίευση 15/09/2010 - 18:52

Καλές πτήσεις, είναι απλά φοβερό. Η τιμή είναι λιγάκι τσουχτερή(όχι ότι δεν τα αξίζει)

#26   Fotis88

Fotis88

    iPH Enthousiast

  • 491 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/09/2010 - 19:14

Λοιπόν παιδιά, το έχω στα χέρια μου από 11 σεπτεμβρίου! Λόγω φουλ δουλειάς έχω κάνει μόνο 5 πτήσεις.. Είναι απίστευτα σταθερό, πανεύκολο στη βασική του χρήση (εξαρτάται και τι ταρζανιές θες να κάνεις..) και με δυνατότητες που θέλουν ώρες πτήσης για να τις εξαντλήσεις.. Η μπαταρία με τις πρώτες φορτίσεις κρατάει 10 -12 λεπτά, πράγμα απόλυτα φυσιολογικό για όσους ξέρουν βασικά πράγματα από μοντελισμό και μάλλον θα παραγγείλω μια ακόμα (φορτίζει σε 90 λεπτά)
Περιμένω απορίες..!!!! ;)


Μπορείς να μας πείς εμβέλεια???

#27   deemeetris

deemeetris

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/09/2010 - 19:43

Μπορείς να μας πείς εμβέλεια???

Δεν εξάντλησα την απόσταση που λέει (50 μετρα) αλλά το έφτασα έως τα 35 μετρα (ένα γήπεδο μπάσκετ κατά μήκος και λίγο ακόμα) και τα πάντα λειτουργούσαν άψογα (κοντρόλ και streaming video). Έχει πάντως στην οθόνη μπάρες (όμοιες με αυτές του σήματος κινητής στο τηλέφωνο) που δείχνει πόσο εξασθενεί το σήμα του wifi όσο απομακρύνεται, στην περίπτωση μου δεν έπεσε στην μια μπάρα (οπότε προτείνεται να μην το απομακρύνεις άλλο). Πάντως σύμφωνα με το μάνιουαλ σε περίπτωση που χάσει επαφή με το κοντρόλ (iphone) μπαίνει αυτόματα στη λειτουργία σταθερής αιώρησης (ακίνητο στον αέρα) οπότε πλησιάζεις όσο χρειάζεται για να ανακτήσεις τον έλεγχο. Γενικά άν κάποια στιγμη αφήσεις τα χέρια σου απ το iphone μπαίνει αυτόματα σε λειτουργία αιώρησης κ σε περιμένει! πολύ βολικό για όσο το μαθαίνεις τουλάχιστον!
Το κόστος του ήταν 300 ευρώ (μαζί με το φπα) και 15,90 τα μεταφορικά. Εγώ το παρήγγειλα από εδώ http://ardrone.parro...drone_main.aspx ακολουθόντας την διαδικασία κανονικά (buy now κτλ.)και παρόλο που λέει 299 λίρες αγγλίας για κόστος, όταν η παραγγελία είναι προς Ελλάδα, αναδρομολογείται αυτόματα προς το γαλλικο expansys οπότε και το κόστος είναι 299 ευρώ

#28   Fotis88

Fotis88

    iPH Enthousiast

  • 491 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/09/2010 - 19:57

Κατατοπιστικότατος!!! Μπράβο... ::) Θα το κοιτάξω το θέμα..Ομολογώ οτι ακούγεται ελκυστικό.. Πάντως αυτό με την αυτόματη αιώρηση μόλις χάνει σήμα πολύ βολικό..Φαντάζεσαι να έπεφτε.. :lol: Πάντως το όλο concept μου θυμίζει που αρκετά παλιά η sony ericsson είχε βγάλει για ένα μοντέλο της ένα μικρό rc αυτοκινητάκι που το οδηγούσες με bluetooth..Για την εποχή του ήταν πολύ προχωρημένο!

#29   deemeetris

deemeetris

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/09/2010 - 20:01

Κατατοπιστικότατος!!! Μπράβο... ::) Θα το κοιτάξω το θέμα..Ομολογώ οτι ακούγεται ελκυστικό.. Πάντως αυτό με την αυτόματη αιώρηση μόλις χάνει σήμα πολύ βολικό..Φαντάζεσαι να έπεφτε.. :lol: Πάντως το όλο concept μου θυμίζει που αρκετά παλιά η sony ericsson είχε βγάλει για ένα μοντέλο της ένα μικρό rc αυτοκινητάκι που το οδηγούσες με bluetooth..Για την εποχή του ήταν πολύ προχωρημένο!

Γενικά είναι πολύ δύσκολο να το σαβουριάσεις! έχει κουμπί και προσγειώνεται αυτόματα (τουλάχιστον στο mode για αρχάριους που έχω επιλέξει απ το iphone) και μάλιστα όταν τελειώνει η μπαταρία (έχει ένδειξη επί της εκατό στην οθόνη) προσγειώνεται από μόνο του!

#30   Raider

Raider

    iPH newbie

  • 84 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/09/2010 - 20:34

Μηπως ξερει κανεις να μας πει απο που μπορουμε να το προμηθευτουμε?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες