Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Βιβλιοθηκη φωτογραφιων iCloud


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
420 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#376   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 14/12/2014 - 19:42

ρε παιδιά, μονο εμένα μου φαίνεται οτι το upload των φωτογραφιών και κυρίως των video παίρνει αιώνες?

Σα να μην έχει resume ένα πράμα, ή το ανεβάζεις όλο ή τίποτα.

 

Επίσης μεγάλη ηλιθιότητα που ακόμα κι αν σβήσω φωτο, τις σβήσω και απο τα recently deleted, εκεί αυτό! τις ανεβάζει, τις βλέπω για λίγο στις άλλες συσκευές μου και μετά πάλι τις σβήνει απο παντού.

 

Αν τραβήξεις καμια 100 σε μια μέρα, θα πρέπει να περιμένεις μια εβδομάδα για να ανέβουν.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#377   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/12/2014 - 19:50

ρε παιδιά, μονο εμένα μου φαίνεται οτι το upload των φωτογραφιών και κυρίως των video παίρνει αιώνες?
Σα να μην έχει resume ένα πράμα, ή το ανεβάζεις όλο ή τίποτα.

Επίσης μεγάλη ηλιθιότητα που ακόμα κι αν σβήσω φωτο, τις σβήσω και απο τα recently deleted, εκεί αυτό! τις ανεβάζει, τις βλέπω για λίγο στις άλλες συσκευές μου και μετά πάλι τις σβήνει απο παντού.

Αν τραβήξεις καμια 100 σε μια μέρα, θα πρέπει να περιμένεις μια εβδομάδα για να ανέβουν.

Είναι beta και τρώει κολλήματα ακόμα. Ακούγεται ότι θα στρώσει με την 8.2 & την έκδοση για MAC το 2015.
Όσο για το upload, είναι λογικό με 50kb/sec να αργεί.
Πάντως όταν έχει πρόβλημα, κλείσε την βιβλιοθήκη για λίγο και επανενεργοποίησε την πάλι.
Big things have small beginnings

#378   al3xis

al3xis

    iPH Member

  • 313 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/12/2014 - 12:47

Στο icloud, όταν στέλνουμε photos, δεν μπορουν να ανεβαίνουν στο background?Πρεπει να εχουμε ανοιχτη την εφαρμογη "φωτογραφιες" για να γινονται upload?



#379   taigetos

taigetos

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@niko_grigo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/12/2014 - 17:50

Φίλος αγόρασε πρόσφατα iPad και θέλει να έχει ΌΛΕΣ τις φωτογραφίες,αυτές που ήδη έχει αλλά και αυτές που θα βγάζει στο Ρήξης με το iPhone αποθηκευμένες στο iPad;
Τι πρέπει να κάνει;
Από ότι έχω καταλάβει αυτό είναι εφικτό αν ενεργοποιήσει την βιβλιοθήκη.... Σωστά;

#380   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 21/12/2014 - 18:33

Ναι. Εν/ποιεί τη βιβλιοθήκη καλύτερα και θα τις έχει όλες εκεί.

 

Παλιές και νέες.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#381   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 21/12/2014 - 19:50

Στο facebook απο το ipad εχω μονο προσβαση στις φωτογραφιες που εχουν τραβηχτει απο την καμερα της συσκευης και οχι σε οοολες τις φωτογραφιες που εχουν ερθει και απο τις αλλες συσκευες (iphone). Τις βλεπω κανονικα διαθεσιμες στις φωτογραφιες αλλα δεν ´´βλεπω ´´ καμμια για ανεβασμα στο φβ.
Ξερουμε πως διορθωνεται αυτο ;

#382   taigetos

taigetos

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@niko_grigo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/12/2014 - 20:55

Ναι. Εν/ποιεί τη βιβλιοθήκη καλύτερα και θα τις έχει όλες εκεί.

Παλιές και νέες.


Αυτές που βρίσκονται ήδη στο iPhone θα μεταφερθούν στο iPad ή θα χαθούν και πρέπει να πάρει backup και να συγχρονισμό από pc;
Ρωτάω γιατί πήγα να ενεργοποιήσω τον διακόπτη της βιβλιοθήκης και πέταξε μήνυμα ότι θα διαγραφούν οι φωτογραφίες από την ροη.

#383   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 21/12/2014 - 21:07

Ναι όλες μετά μεταφέρονται εκεί.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#384   taigetos

taigetos

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@niko_grigo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/12/2014 - 21:36

Ναι όλες μετά μεταφέρονται εκεί.


Ευχαριστώ πολύ Νικόλα.

#385   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 21/12/2014 - 21:48

Τίποτα συνονόματε.. :)


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#386   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 12/02/2015 - 08:51

Παιδιά που πήγε ξαφνικά το iCloud Photo Library.????? Εξαφανίσθηκε!!!!

Μπήκα σήμερα στο iCloud μέσω PC και δεν υπάρχει!



#387   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 12/02/2015 - 08:55

Δεν την παλεύουν εκεί στην Apple, έκανα log out & log in και επανεμφανίσθηκαν!!!



#388   june

june

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 02/03/2015 - 21:28

Βγήκε και το Photos σε beta με την 10.10.3...

 

Άιντε να δούμε!

 

apple-seeds-first-public-beta-photos-app-os-x-10-10-3



#389   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 19/04/2015 - 20:31

 
Επειδή είμαι και εγώ ένας από αυτούς που εδώ και 5-10 μέρες που αναβάθμισα στην 8.3 και έχω το συγκεκριμένο θέμα με τις φωτογραφίες, μετά από προτροπή του @vrachamis κάθησα και διάβασα  λίγο αυτό το τόπικ. Διάβασα τις πρώτες 5-10 σελίδες και σε κάποια μπερδεύτηκα καλύτερα και σε κάποια χειρότερα. Ωστόσο θέλω να πιστεύω πως μια καλή περιγραφή είναι αυτή που κάνει ο ίδιος εδώ:

 

 

Λοιπόν... Έχουμε και λέμε:
Ξεκινάμε με την παραδοχή πως iCloud Photo Library και camera roll backup είναι 2 ξεχωριστά πράγματα και το ένα δεν υποκαθιστά το άλλο.
Η βιβλιοθήκη iCloud δεν έχει τον χαρακτήρα και την φιλοσοφία του backup και δεν πρέπει να τον σκεφτόμαστε έτσι.Όπως περιγράφεται και ακριβώς κάτω από τον διακόπτη του, είναι ένας τρόπος προκειμένου όλο το μη κοινό multimedia υλικό από 2 ή περισσότερα iDevices να βρίσκεται σε ένα σύννεφο όπου όλες οι συσκευές θα έχουν πρόσβαση σε αυτό.
Έτσι για παράδειγμα εάν έχω στο τηλ. 50 φωτό + 10 βίντεο και στο iPad άλλες 25 φωτό + 5 βίντεο τότε θα συμβεί το περίφημο bi-directional synchronization στο iCloud ΚΑΙ τις συσκευές:

δηλαδή το τηλ μου θα κάνει upload το περιεχόμενο του και ταυτόχρονα download το περιεχόμενο του iPad. Το iPad θα κάνει ακριβώς το ίδιο, και έτσι στο τέλος και τα 2 θα έχουν το ίδιο περιεχόμενο.
εδώ όμως ξεκινάνε τα προβλήματα και το μπέρδεμα. Αν όλο αυτό το merged υλικό είναι 6GB, σύμφωνα με την Apple είμαι υποχρεωμένος αυτά τα 6GB να τα δεσμεύω ΚΑΙ στο τηλ ΚΑΙ στο iPad ΚΑΙ στο iCloud (με την επιλογή optimize storage unchecked).
Έάν βέβαια το τηλ μου πέσει τώρα και καταστραφεί όλο το υλικό είναι στο σύννεφο και εδώ είναι που αρχίζουμε και σκεφτόμαστε τον χαρακτήρα του backup. Όμως πoιος ο λόγος να δεσμεύω 18GB για να έχω πραγματικό backup τα 6;

Επανέρχομαι σε 5' έχω και άλλα....

Αυτά που δεν έχω καταλάβει και πιθανότατα στις προηγούμενες 25-30 σελίδες κάπου έχουν συζητηθεί, είναι τα εξής:

1) Τι γίνεται αν έχω 5GB στο cloud μου, έχω ενεργοποιημένη τη beta βιβλιοθήκη του cloud, και οι φωτογραφίες του iPad μου είναι ας πούμε 10GB. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Ποιες θα ανέβουν στο σύννεφο από τη στιγμή που δε θα χωράνε όλες. 

2) Καταλήγουμε στο ότι αν έχω 2GB στο κινητό και 5GB στο iPad αν έχω ενεργοποιημένη την beta βιβλιοθήκη τότε θα έχω 7GB χώρου να καταλαμβάνεται και στις δύο συσκευές μου; 

3) Αν έχω ενεργοποιημένη στην ίδια περίπτωση μόνο τη Ροή πόσα GB θα καταλαμβάνουν οι φωτογραφίες μου σε κάθε συσκευή, όπου πάλι θα τις βλέπω όλες;

4) Δεν έχω καταλάβει καθόλου γιατί αναφέρετε διαρκώς ότι μόνο η βιβλιοθήκη του iCloud είναι back up και όχι η ροή. Αφού και με τη Ροή οι φωτογραφίες περνιούνται στο Photo Stream στον υπολογιστή (αλλά και στις υπόλοιπες συσκευές) άρα έχω ένα αντίγραφο τους αν πχ μου πάθει κάτι το iPhone ή η μία από όλες τις συσκευές;

5) Η σύνοψη φωτογραφιών τι ακριβώς κάνει τελικά και πότε χρειάζεται να τη χρησιμοποιούμε;

6) Τέλος ο φάκελος Photo Stream μου δεν δουλεύει. Δεν πρνάει τις φωτό που έχω στο Camera Roll μου. Καμιά ιδέα γιατί; Μήπως πρέπει να το σβήσω και να το ξαναπεράσω από το πισί;

 

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για την προσπάθεια που κάνετε να μας δώσετε τα φώτα σας ειδικά Vrachamis και nikosgnr αλλά και όλοι οι υπόλοιποι!!!

 

Το τόπικ είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο!!!

 

 

edit ps. Υποψιάζομαι κατόπιν ανάγνωσης του ποστ που μόλις έκανα, ότι η απάντηση στο 4 είναι επειδή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα ή αριθμό φωτογραφιών ορισμένες διαγράφονται. κάτι τέτοιο θυμάμαι ότι αναφέρθηκε σε μία σελίδα, κάτι για 30 μέρες ή 1000 φωτό. έχω δίκιο αυτός είναι ο λόγος ή υπάρχει κάτι άλλο;


Τελευταία επεξεργασία από: Fade2Black, 19/04/2015 - 20:33


#390   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/04/2015 - 14:36

 

 
Επειδή είμαι και εγώ ένας από αυτούς που εδώ και 5-10 μέρες που αναβάθμισα στην 8.3 και έχω το συγκεκριμένο θέμα με τις φωτογραφίες, μετά από προτροπή του @vrachamis κάθησα και διάβασα  λίγο αυτό το τόπικ. Διάβασα τις πρώτες 5-10 σελίδες και σε κάποια μπερδεύτηκα καλύτερα και σε κάποια χειρότερα. Ωστόσο θέλω να πιστεύω πως μια καλή περιγραφή είναι αυτή που κάνει ο ίδιος εδώ:

 

 

Αυτά που δεν έχω καταλάβει και πιθανότατα στις προηγούμενες 25-30 σελίδες κάπου έχουν συζητηθεί, είναι τα εξής:

1) Τι γίνεται αν έχω 5GB στο cloud μου, έχω ενεργοποιημένη τη beta βιβλιοθήκη του cloud, και οι φωτογραφίες του iPad μου είναι ας πούμε 10GB. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Ποιες θα ανέβουν στο σύννεφο από τη στιγμή που δε θα χωράνε όλες. 

2) Καταλήγουμε στο ότι αν έχω 2GB στο κινητό και 5GB στο iPad αν έχω ενεργοποιημένη την beta βιβλιοθήκη τότε θα έχω 7GB χώρου να καταλαμβάνεται και στις δύο συσκευές μου; 

3) Αν έχω ενεργοποιημένη στην ίδια περίπτωση μόνο τη Ροή πόσα GB θα καταλαμβάνουν οι φωτογραφίες μου σε κάθε συσκευή, όπου πάλι θα τις βλέπω όλες;

4) Δεν έχω καταλάβει καθόλου γιατί αναφέρετε διαρκώς ότι μόνο η βιβλιοθήκη του iCloud είναι back up και όχι η ροή. Αφού και με τη Ροή οι φωτογραφίες περνιούνται στο Photo Stream στον υπολογιστή (αλλά και στις υπόλοιπες συσκευές) άρα έχω ένα αντίγραφο τους αν πχ μου πάθει κάτι το iPhone ή η μία από όλες τις συσκευές;

5) Η σύνοψη φωτογραφιών τι ακριβώς κάνει τελικά και πότε χρειάζεται να τη χρησιμοποιούμε;

6) Τέλος ο φάκελος Photo Stream μου δεν δουλεύει. Δεν πρνάει τις φωτό που έχω στο Camera Roll μου. Καμιά ιδέα γιατί; Μήπως πρέπει να το σβήσω και να το ξαναπεράσω από το πισί;

 

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για την προσπάθεια που κάνετε να μας δώσετε τα φώτα σας ειδικά Vrachamis και nikosgnr αλλά και όλοι οι υπόλοιποι!!!

 

Το τόπικ είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο!!!

 

 

edit ps. Υποψιάζομαι κατόπιν ανάγνωσης του ποστ που μόλις έκανα, ότι η απάντηση στο 4 είναι επειδή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα ή αριθμό φωτογραφιών ορισμένες διαγράφονται. κάτι τέτοιο θυμάμαι ότι αναφέρθηκε σε μία σελίδα, κάτι για 30 μέρες ή 1000 φωτό. έχω δίκιο αυτός είναι ο λόγος ή υπάρχει κάτι άλλο;

 

Αγαπητέ μου φίλε καλησπέρα,

 

Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω στον βαθμό που γνωρίζω μια μια τις ερωτήσεις σου....

 

1. Μιλώντας υποθετικά, αν ενεργοποιήσεις την βιβλιοθήκη με όλο αυτό τον όγκο δεδομένων στα Camera Roll των συσκευών σου, τότε.. 2 είναι πιθανά να συμβούν:

 Την στιγμή που οι συσκευές σου θα κάνουν indexing το περιεχόμενο τους προκειμένου να ξεκινήσουν να το μεταφορτώνουν στο σύννεφο, τότε θα δεχτείς ειδοποίηση από το iCloud πως ο χώρος δεν επαρκεί και θα σε προτρέψει να αναβαθμίσεις με αγορά extra χώρου...

 

     ή

 

 θα ξεκινήσει κανονικά η μεταφόρτωση με ημερολογιακή προτεραιότητα στο multimedia υλικό σου, μέχρι εξαντλήσεως των 5GB, οπότε και θα δεχτείς την προαναφερθείσα ειδοποίηση.

 

2. Ναι, εφόσον δεν έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή optimize Storage

 

3. Η ροή με τους περιορισμούς που έχει, αποκλείεται να εξυπηρετήσει τόσο μεγάλο όγκο φωτογραφιών και από τις 2 συσκευές σου & δεν υποστηρίζει βίντεο.

    Ωστόσο να σου θυμίσω πως με την ροή, τα δεδομένα δεν αποθηκεύονται στο iCloud, αλλά το τελευταίο μεσολαβεί για να κάνει push τις φωτό μεταξύ των συσκευών σου. Από την άλλη ο χώρος που δεσμεύεται είναι λίγο λιγότερος λόγω ελαφράς χαμηλότερης ανάλυσης.

 

4. όπως ακριβώς σημείωσες στο υστερόγραφο σου.

 

5. Δεν έχω ιδέα ποια είναι η σύνοψη φωτογραφιών, το μενού μου είναι στα Αγγλικά :P

 

6. Επειδή υποθέτω πως έχεις ανοιγοκλείσει τους διακόπτες της βιβλιοθήκης στις συσκευές σου λόγω πειραματισμών πολλές φορές, κάτι έχει κολλήσει. Ανοιγόκλεισε τους πάλι, συνοδεύοντας με ένα Hard Reset.


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 20/04/2015 - 14:44

Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες