Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Βιβλιοθηκη φωτογραφιων iCloud


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
420 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2014 - 12:25

Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι όσο αφορά την βιβλιοθήκη iCloud:

 

Όταν ΔΕΝ είναι ενεργοποιημένη η βιβλιοθήκη τότε στις φωτό και συγκεκριμένα στο tab albums, ο πρώτος φάκελος χαρακτηρίζεται σαν ''camera roll''.

Επίσης όταν ταυτόχρονα είναι ενεργοποιημένη και η ροή, τότε κάτω ακριβώς κάτω από τον φάκελο του ''camera roll'' υπάρχει ο φάκελος ''my photo stream'' που έχει την λειτουργία που είχε πάντα.

Σε περίπτωση όμως που η βιβλιοθήκη ΕΙΝΑΙ ενεργοποιημένη όλα αυτά αυτομάτως αλλάζουν ως εξής:

 

Στις φωτό και συγκεκριμένα στο tab albums, ο πρώτος φάκελος χαρακτηρίζεται σαν ''all photos'', και ο φάκελος ''my photo stream'' εξαφανίζεται.

 

Αυτό που συμβαίνει είναι απόλυτα λογικό εφόσον η βιβλιοθήκη συγχρονίζει αμφίδρομα φωτό και βίντεο σε 2 ή παραπάνω συσκευές. Έτσι ο πραγματικός χαρακτήρας της ροής εξασθενεί (ακυρώνεται) αφού η βιβλιοθήκη αναλαμβάνει να "μοιράσει" ούτως ή άλλως τις μη κοινές φωτό στις συσκευές (στον φάκελο all photos), γι΄αυτό και εξαφανίζεται. Αντιστοίχως ο διακόπτης του είναι άχρηστος.  :wacko: (beta???)

 

Γι΄αυτό πολλοί από τους φίλους παραπονέθηκαν για εξαφάνιση της ροής....τι να κάνουμε συνεχώς μαθαίνουμε!!! :D


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 23/10/2014 - 12:34

Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1.977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 23/10/2014 - 12:47

Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι όσο αφορά την βιβλιοθήκη iCloud:

 

Όταν ΔΕΝ είναι ενεργοποιημένη η βιβλιοθήκη τότε στις φωτό και συγκεκριμένα στο tab albums, ο πρώτος φάκελος χαρακτηρίζεται σαν ''camera roll''.

Επίσης όταν ταυτόχρονα είναι ενεργοποιημένη και η ροή, τότε κάτω ακριβώς κάτω από τον φάκελο του ''camera roll'' υπάρχει ο φάκελος ''my photo stream'' που έχει την λειτουργία που είχε πάντα.

Σε περίπτωση όμως που η βιβλιοθήκη ΕΙΝΑΙ ενεργοποιημένη όλα αυτά αυτομάτως αλλάζουν ως εξής:

 

Στις φωτό και συγκεκριμένα στο tab albums, ο πρώτος φάκελος χαρακτηρίζεται σαν ''all photos'', και ο φάκελος ''my photo stream'' εξαφανίζεται.

 

Αυτό που συμβαίνει είναι απόλυτα λογικό εφόσον η βιβλιοθήκη συγχρονίζει αμφίδρομα φωτό και βίντεο σε 2 ή παραπάνω συσκευές. Έτσι ο πραγματικός χαρακτήρας της ροής εξασθενεί (ακυρώνεται) αφού η βιβλιοθήκη αναλαμβάνει να "μοιράσει" ούτως ή άλλως τις μη κοινές φωτό στις συσκευές (στον φάκελο all photos), γι΄αυτό και εξαφανίζεται. Αντιστοίχως ο διακόπτης του είναι άχρηστος.  :wacko: (beta???)

 

Γι΄αυτό πολλοί από τους φίλους παραπονέθηκαν για εξαφάνιση της ροής....τι να κάνουμε συνεχώς μαθαίνουμε!!! :D

 

Εγω ειμαι ο μονος που εξαφανιστηκαν...! ....  :excl:  :excl:



#93   psideras

psideras

    iPH User

  • 169 μηνύματα
  • Twitter:@psideras
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:psideras

Δημοσίευση 23/10/2014 - 14:01

Να προσθέσω κατι επίσης κουλό που μόλις είδα όσον αφορά το τι υπάρχει πραγματικά μεσα στο τηλεφωνο. Το σύνδεσα σε PC και έχει πλέον ενα φάκελο φωτογραφιών όμως έχουν φύγει οι πρώτες 200 φωτογραφίες! Οτι να ναι!! Ενώ στη βιβλιοθήκη iCloud καθώς και στο "Όλες οι φωτογραφίες" ειναι 1205 στο κινητό με USB στο DCIM φάκελο υπάρχουν 1005! Λέτε να αδειάζει σταδιακά;!;!

#94   psideras

psideras

    iPH User

  • 169 μηνύματα
  • Twitter:@psideras
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:psideras

Δημοσίευση 23/10/2014 - 14:51

Ξέρω ξέρω είπαμε beta

#95   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1.977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 23/10/2014 - 15:09

Τρο-beta θα ελεγα...



#96   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 23/10/2014 - 15:23

Έχω ενεργοποιήσει iCloud Photo Library σε iPhone και iPad και έχω αφήσει ανοιχτή και τη Ροή. Οι φωτογραφίες έχουν ανεβεί κανονικά στη βιβλιοθήκη χωρίς όμως να αλλάξει κατι στο μέγεθος στο κινητό παρόλο που έχω επιλέξει βελτιστοποίηση χώρου.
Το iPad δε βλέπει τις φωτογραφίες του iPhone και επίσης η Ροή έχει εξαφανιστεί και απο τις δυο συσκευές. Έχω iCloud backup με τα δωρεαν 5GB και οι 1200 φωτογραφίες ειναι 3.1GB. Φαινεται οτι το backup των φωτογραφιών στο iCloud και η βιβλιοθήκη ειναι το ίδιο πράγμα. Αυτά έχω παρατηρήσει εγω μέχρι στιγμής.

Το iCloud Photo Library λειτουργεί ακριβώς όπως και το iTunes Match. Απο τη στιγμή που το εν/ποιήσεις οι φώτο - video μεταφέρονται εκεί.

 

Ο χώρος που βλέπεις στη συσκευή δεν είναι δεσμευτικός. Το εμφανίζει απλά στη Cache της συσκευής ως διαθέσιμες.

 

Ο συγκεκριμένος χώρος ελλατώνεται όσο γεμίζεις τη συσκευή σου.

 

Οπως σε μενα που δεν περασε καθολου τις παλιες φωτος της ροης..! Αλλα τις καινουργιες τις παιζει μια χαρα..

Στο είπα και πιο πίσω. Οι παλιές φώτο μετά το πέρας 30 ημερών δε θα τις δεις στη συσκευή.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#97   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1.977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 23/10/2014 - 15:25

Ναι αλλά δεν ήταν πριν από 30!! Το ξέρω ότι η ΡΟΗ κρατάει 30 μέρες η 1000 φωτό!!!! Αλλά είχα και πριν 4-5 μέρες και παπαλα

#98   psideras

psideras

    iPH User

  • 169 μηνύματα
  • Twitter:@psideras
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:psideras

Δημοσίευση 23/10/2014 - 15:57

Το iCloud Photo Library λειτουργεί ακριβώς όπως και το iTunes Match. Απο τη στιγμή που το εν/ποιήσεις οι φώτο - video μεταφέρονται εκεί.

Ο χώρος που βλέπεις στη συσκευή δεν είναι δεσμευτικός. Το εμφανίζει απλά στη Cache της συσκευής ως διαθέσιμες.

Ο συγκεκριμένος χώρος ελλατώνεται όσο γεμίζεις τη συσκευή


Δηλαδή δεν γίνεται πλέον backup φωτογραφιών άσχετα αν το γράφει στα "επόμενο". Παίζει κι αυτό
Οπως καταλαβαίνω αν εγω τωρα σβήσω το φάκελο DCIM απο τη συσκευή μέσω υπολογιστή δεν θα αλλάξει κατι σωστά;

#99   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2014 - 16:19

Λογικά τα συμψηφίζει

Επιβεβαιώνω και γω ότι όταν η βιβλιοθήκη δεν είναι ενεργοποιημένη το backup δουλεύει όπως πριν. (φώτο1)

Στην αντίθετη περίπτωση δεν δεσμεύει επιπλέον χώρο από το backup και μάλιστα κάτω από τον διακόπτη υπάρχει η ένδειξη no data.

 

Συνημμένο αρχείο  2014-10-23 15.34.38.png   116,78KB   25 λήψεις     Συνημμένο αρχείο  2014-10-23 15.29.56.png   116,33KB   23 λήψεις    


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 23/10/2014 - 16:21

Big things have small beginnings

#100   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1.977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 23/10/2014 - 16:25

Επιβεβαιώνω και γω ότι όταν η βιβλιοθήκη δεν είναι ενεργοποιημένη το backup δουλεύει όπως πριν. (φώτο1)
Στην αντίθετη περίπτωση δεν δεσμεύει επιπλέον χώρο από το backup και μάλιστα κάτω από τον διακόπτη υπάρχει η ένδειξη no data.

attachicon.gif2014-10-23 15.34.38.png attachicon.gif2014-10-23 15.29.56.png


Άρα κάνει μόνο στη βιβλιοθήκη ;

#101   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2014 - 16:27

Δηλαδή δεν γίνεται πλέον backup φωτογραφιών άσχετα αν το γράφει στα "επόμενο". Παίζει κι αυτό
Οπως καταλαβαίνω αν εγω τωρα σβήσω το φάκελο DCIM απο τη συσκευή μέσω υπολογιστή δεν θα αλλάξει κατι σωστά;

Μην το κάνεις.


Big things have small beginnings

#102   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 23/10/2014 - 16:27

Ναι αλλά δεν ήταν πριν από 30!! Το ξέρω ότι η ΡΟΗ κρατάει 30 μέρες η 1000 φωτό!!!! Αλλά είχα και πριν 4-5 μέρες και παπαλα

Τις νέες που τραβάς στις εμφανίζει στη ροή?

 

Δηλαδή δεν γίνεται πλέον backup φωτογραφιών άσχετα αν το γράφει στα "επόμενο". Παίζει κι αυτό
Οπως καταλαβαίνω αν εγω τωρα σβήσω το φάκελο DCIM απο τη συσκευή μέσω υπολογιστή δεν θα αλλάξει κατι σωστά;

Γενικότερα το όλο θέμα είναι για την ώρα ένα μπάχαλο. Προβλήματα και κολλήματα πολλά.

 

Θεωρητικά όλο αυτό δικαιολογείται απο το Beta. Τι φάκελος είναι αυτός?


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#103   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2014 - 16:28

Άρα κάνει μόνο στη βιβλιοθήκη ;

Ναι, η οποία δεσμεύει χώρο στο ICloud


Big things have small beginnings

#104   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2014 - 16:29

Τις νέες που τραβάς στις εμφανίζει στη ροή?

 

Γενικότερα το όλο θέμα είναι για την ώρα ένα μπάχαλο. Προβλήματα και κολλήματα πολλά.

 

Θεωρητικά όλο αυτό δικαιολογείται απο το Beta. Τι φάκελος είναι αυτός?

Όταν είναι ενεργοποιημένη η βιβλιοθήκη δεν υπάρχει ροή. Καταργείται αυτόματα.


Big things have small beginnings

#105   psideras

psideras

    iPH User

  • 169 μηνύματα
  • Twitter:@psideras
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:psideras

Δημοσίευση 23/10/2014 - 16:30

Είναι ο φάκελος που βρίσκονται οι φωτογραφίες που τραβάς με το iPhone σαν να ήταν η κάρτα μιας φωτογραφικής μηχανής

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες