Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Βιβλιοθηκη φωτογραφιων iCloud


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
420 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   psideras

psideras

    iPH User

  • 169 μηνύματα
  • Twitter:@psideras
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:psideras

Δημοσίευση 23/10/2014 - 16:31

Μην το κάνεις.

Δίκιο έχεις δεν πειράζω τιποτα ακομα. Άσε να γινει stable πρώτα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1.977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 23/10/2014 - 16:32

Όταν είναι ενεργοποιημένη η βιβλιοθήκη δεν υπάρχει ροή. Καταργείται αυτόματα.


Όταν είναι ενεργοποιημένα και τα 2 ανεβαίνει και στην βιβλιοθήκες από ότι είδα στο www.icloud.com αλλά και στην ΡΟΗ στο Mac στο iPhoto !!! Εννοείς καταργείται ο φάκελος στο iPhone !!!!

#108   psideras

psideras

    iPH User

  • 169 μηνύματα
  • Twitter:@psideras
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:psideras

Δημοσίευση 23/10/2014 - 16:34

Όλες οι φωτογραφίες κατέβηκαν στο iPad!!! Όλεεε! Η συγκίνηση δε περιγράφεται!! Γεια σου ρε Apple

#109   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2014 - 16:34

Όταν είναι ενεργοποιημένα και τα 2 ανεβαίνει και στην βιβλιοθήκες από ότι είδα στο www.icloud.com αλλά και στην ΡΟΗ στο Mac στο iPhoto !!! Εννοείς καταργείται ο φάκελος στο iPhone !!!!

Δεν υπάρχει ακόμα βιβλιοθήκη για το mac, από το 2015


Big things have small beginnings

#110   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 23/10/2014 - 16:40

Είναι ο φάκελος που βρίσκονται οι φωτογραφίες που τραβάς με το iPhone σαν να ήταν η κάρτα μιας φωτογραφικής μηχανής

Ναι, γιατί να τον σβήσεις όμως? Μη πειράξεις κάτι.

 

Όταν είναι ενεργοποιημένα και τα 2 ανεβαίνει και στην βιβλιοθήκες από ότι είδα στο www.icloud.com αλλά και στην ΡΟΗ στο Mac στο iPhoto !!! Εννοείς καταργείται ο φάκελος στο iPhone !!!!

Η ροή είναι τελείως διαφορετικό πράγμα.. Πάλι να τα λέμε? :)


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#111   psideras

psideras

    iPH User

  • 169 μηνύματα
  • Twitter:@psideras
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:psideras

Δημοσίευση 23/10/2014 - 16:47

Ναι, γιατί να τον σβήσεις όμως? Μη πειράξεις κάτι.


Για να ελευθερώσω χώρο. Εφόσον ανέβηκαν δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν και στο κινητό. Κατι μου λέει όμως οτι θα φύγουν μόνες τους. Ήδη λείπουν οι 200 πρώτες ενώ φαίνονται στην εφαρμογή που λογικά βλέπει πλέον iCloud και όχι φάκελο κινητού

#112   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2014 - 16:50

Για να ελευθερώσω χώρο. Εφόσον ανέβηκαν δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν και στο κινητό. Κατι μου λέει όμως οτι θα φύγουν μόνες τους. Ήδη λείπουν οι 200 πρώτες ενώ φαίνονται στην εφαρμογή που λογικά βλέπει πλέον iCloud και όχι φάκελο κινητού

Οι φωτό είναι αμφίδρομα συγχρονισμένες με βιβλιοθήκη ICloud, θα σβηστουν και από κει , πρόσεχε.


Big things have small beginnings

#113   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2014 - 16:55

Για να ελευθερώσω χώρο. Εφόσον ανέβηκαν δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν και στο κινητό. Κατι μου λέει όμως οτι θα φύγουν μόνες τους. Ήδη λείπουν οι 200 πρώτες ενώ φαίνονται στην εφαρμογή που λογικά βλέπει πλέον iCloud και όχι φάκελο κινητού

Στην πραγματικότητα το icloud photo library συγχωνεύει τις φωτό και βίντεο από τις συσκευές σου στο σύννεφο και με την σειρά του, τις κάνει mirror στις συσκευές και με την επιλογή μειωμένης ανάλυσης για εξοικονόμηση χώρου.

Εάν π.χ.  διαγράψεις ή τροποποιήσεις μία φωτό στο τηλέφωνο, αυτή η αλλαγή θα λάβει χώρα αυτομάτως στο σύννεφο αλλά και στο iPad.


Big things have small beginnings

#114   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 23/10/2014 - 17:01

Για να ελευθερώσω χώρο. Εφόσον ανέβηκαν δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν και στο κινητό. Κατι μου λέει όμως οτι θα φύγουν μόνες τους. Ήδη λείπουν οι 200 πρώτες ενώ φαίνονται στην εφαρμογή που λογικά βλέπει πλέον iCloud και όχι φάκελο κινητού

To Optimized το έχεις εν/ποιήσει? Σταδιακά οι φώτο μεταφέρονται στο iCloud.

 

Αυτό που βλέπεις μετά στο φάκελο δεν είναι οι πραγματικές φώτο, αλλά μικρογραφίες τους με απειροελάχιστο μέγεθος.

 

Όταν θες να τη δείς κατεβάζει τη φώτο απο το iCloud.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#115   psideras

psideras

    iPH User

  • 169 μηνύματα
  • Twitter:@psideras
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:psideras

Δημοσίευση 23/10/2014 - 17:04

Το έχω ενεργοποιήσει. Κανονικό μέγεθος έχουν οπως και πριν. Απλα λείπουν οι πρώτες 200
Θα σβήσω μερικές όταν θα έχω πρόσβαση σε PC να δω τι θα γινει

#116   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 23/10/2014 - 19:03

Πραγματικά έχω μπερδευτεί. Να τα πιάσουμε ένα- ένα. Δε με ενδιαφέρει καθόλου η ροή φωτό, με ενεργοποιημένο το iCloud drive όταν τραβάω μια φωτό ή βίντεο αυτά πάνε αυτόματα στο iCloud και αν τα σβήσω απο την συσκευή υπάρχουν στο drive? Πως μπορώ να περάσω όλες τις υπάρχουσες φωτο και βίντεο στο drive και να τις διαγράφω μετά από τη συσκευή ώστε να ελευθερώσω χώρο;

#117   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2014 - 19:45

Πραγματικά έχω μπερδευτεί. Να τα πιάσουμε ένα- ένα. Δε με ενδιαφέρει καθόλου η ροή φωτό, με ενεργοποιημένο το iCloud drive όταν τραβάω μια φωτό ή βίντεο αυτά πάνε αυτόματα στο iCloud και αν τα σβήσω απο την συσκευή υπάρχουν στο drive? Πως μπορώ να περάσω όλες τις υπάρχουσες φωτο και βίντεο στο drive και να τις διαγράφω μετά από τη συσκευή ώστε να ελευθερώσω χώρο;


Εάν διαγράψεις ή τροποποιήσεις μία φωτό στο τηλέφωνο, αυτή η αλλαγή θα λάβει χώρα αυτομάτως στο σύννεφο αλλά και στο iPad.
Big things have small beginnings

#118   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 23/10/2014 - 19:53

Εάν διαγράψεις ή τροποποιήσεις μία φωτό στο τηλέφωνο, αυτή η αλλαγή θα λάβει χώρα αυτομάτως στο σύννεφο αλλά και στο iPad.

Τι σχέση έχει λοιπόν με το Dropbox? Εγώ θέλω να σβήσω φωτο και βίντεο ώστε να έχω χώρο ση συσκευή αλλά να μπορώ να έχω πρόσβαση όποια στιγμή θέλω

#119   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2014 - 19:53

Η βιβλιοθήκη iCloud δεν έχει απαραίτητα τον χαρακτήρα και την φιλοσοφία του backup και δεν πρέπει να τον σκεφτόμαστε έτσι.Όπως περιγράφεται και ακριβώς κάτω από τον διακόπτη του, είναι ένας τρόπος προκειμένου όλο το μη κοινό multimedia υλικό από 2 ή περισσότερα iDevices να βρίσκεται σε ένα σύννεφο όπου όλες οι συσκευές θα έχουν πρόσβαση σε αυτό.
Έτσι για παράδειγμα εάν έχω στο τηλ. 50 φωτό + 10 βίντεο και στο iPad άλλες 25 φωτό + 5 βίντεο τότε θα συμβεί το περίφημο bi-directional synchronization στο iCloud ΚΑΙ τις συσκευές:

δηλαδή το τηλ μου θα κάνει upload το περιεχόμενο του και ταυτόχρονα download το περιεχόμενο του iPad. Το iPad θα κάνει ακριβώς το ίδιο, και έτσι στο τέλος και τα 2 θα έχουν το ίδιο περιεχόμενο.
Εάν διαγράψεις μία φωτό στο τηλέφωνο, θα διαγραφεί και από το iCloud library.
iPhone, iPad & iCloud έχουν πάντα το ίδιο περιεχόμενο.
Big things have small beginnings

#120   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 23/10/2014 - 19:56

Η βιβλιοθήκη iCloud δεν έχει απαραίτητα τον χαρακτήρα και την φιλοσοφία του backup και δεν πρέπει να τον σκεφτόμαστε έτσι.Όπως περιγράφεται και ακριβώς κάτω από τον διακόπτη του, είναι ένας τρόπος προκειμένου όλο το μη κοινό multimedia υλικό από 2 ή περισσότερα iDevices να βρίσκεται σε ένα σύννεφο όπου όλες οι συσκευές θα έχουν πρόσβαση σε αυτό.
Έτσι για παράδειγμα εάν έχω στο τηλ. 50 φωτό + 10 βίντεο και στο iPad άλλες 25 φωτό + 5 βίντεο τότε θα συμβεί το περίφημο bi-directional synchronization στο iCloud ΚΑΙ τις συσκευές:

δηλαδή το τηλ μου θα κάνει upload το περιεχόμενο του και ταυτόχρονα download το περιεχόμενο του iPad. Το iPad θα κάνει ακριβώς το ίδιο, και έτσι στο τέλος και τα 2 θα έχουν το ίδιο περιεχόμενο.
Εάν διαγράψεις μία φωτό στο τηλέφωνο, θα διαγραφεί και από το iCloud library.
iPhone, iPad & iCloud έχουν πάντα το ίδιο περιεχόμενο.

Οπότε για την δουλειά που το θέλω (και περιγράφω στο προηγούμενο ποστ) δεν κάνει. Σωστά;

Τελευταία επεξεργασία από: georgeol, 23/10/2014 - 19:57


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες