Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Ο Phil Schiller απαντάει: Γιατί κυκλοφορούν ακόμη iOS συσκευές με χωρητικότητα 16GB;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
84 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 10/06/2015 - 11:21

phil_schiller-john_gruber16gb-devices-de

 

Ο Phil Schiller (Apple SVP of Worldwide Marketing) σε μία ενδιαφέρουσα συζήτηση με τον John Gruber (βλ.Daring Fireball) απαντάει σε ερωτήματα που όλοι μας έχουμε αναρωτηθεί:

  • Γιατί κυκλοφορούν ακόμη iOS συσκευές με χωρητικότητα 16GB;
  • Γιατί δεν μπαίνει φρένο στην "συρρίκνωση" των συσκευών με σκοπό να υπάρξει αύξηση στη διάρκεια χρήσης μέσω μίας μεγαλύτερης μπαταρίας, έστω σε ένα παχύτερο σασί;

Όσον αφορά την πρώτη ερώτηση, γιατί δηλαδή σε μία εποχή που το περιεχόμενο που καταναλώνεται (rich media apps) και παράγεται (βλ. φωτογραφίες και HD video) η Apple συνεχίζει και προσφέρει την χωρητικότητα των 16GB, ο Phil Schiller δήλωσε πως η απάντηση είναι το iCloud:
 

"The belief is more and more as we use iCloud services for documents and our photos and videos and music that perhaps the most price-conscious customers are able to live in an environment where they don't need gobs of local storage because these services are lightening the load"

 

Επιπλέον, σύμφωνα με τον Phil Schiller, η συνέχιση των μοντέλων με χωρητικότητα 16GB βοηθάει στη μείωση του συνολικού κόστους ανάπτυξης και αναβάθμισης της συσκευής με νέες τεχνολογίες

 

"We model every thickness, every size, every weight and try to figure out what the tradeoffs are. I think we've made great choices there."

 

Όσον αφορά τη δεύτερη ερώτηση, γιατί δηλαδή δεν δίνεται έμφαση στην μπαταρία των συσκευών αντί του υπερ-λεπτού design η απάντηση του Phil Schiller ήταν πως αυτό θα επηρέαζε όχι μόνο το πάχος της συσκευής αλλά και το βάρος της ενώ ταυτόχρονα θα αύξανε το κόστος τελικής διάθεσης. Παράλληλα θα χρειαζόταν ακόμη περισσότερος χρόνος για να ολοκληρωθεί η φόρτιση της συσκευής: 

 

"If you want a product that's thicker with a bigger battery it's also heavier, more costly, takes longer to charge"

 

Phil Schiller δήλωσε επίσης το αυτονόητο, η Apple δοκιμάζει πολλούς διαφορετικούς συνδυασμούς μεγεθών, βάρους και

πάχους ώστε να καταλήξει στην παραγωγή ενός μοντέλου:

 

"We model every thickness, every size, every weight and try to figure out what the tradeoffs are. I think we've made great choices there."

[via]


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   eytyxhs

eytyxhs

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Twitter:@Eytyxhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:eytyxhs

Δημοσίευση 10/06/2015 - 11:41

Ήθελα να πάρω το iphone 6s αλλα αν βγει πάλι 16 αρι δύσκολο... Το τελευταίο μου iphone ήταν το 5s καθώς είχα απο το το 3g. Σταμάτησα γιατί εχουν ξεφύγει στην κοστολόγηση. Θυμάμαι το iphone 4 το είχα πάρει απο Cosmote 700ευρω το 32αρι. Τώρα για να πάρει κάποιος το iphone που του χρειάζεται θέλει απο 1000αρικο και πάνω.

#3   ddr2

ddr2

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 10/06/2015 - 11:43

Χαζοδικαιολογίες όλα τα παραπάνω, με αποκορύφωμα ότι μια συσκευή με μεγαλύτερη μπαταρία θα αργούσε πιο πολύ να φορτίσει.

Ε, και??



#4   vasileiosm

vasileiosm

    iPH Addict

  • 722 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:miralas1977

Δημοσίευση 10/06/2015 - 12:10

Ο χρόνος φόρτισης όμως στο τέλος του μήνα θα ήταν λιγότερος..αφού οι φορτίσεις θα ήταν λιγότερες...α ρε APPLE...πάλι μας περνάς για αμερικανάκια...



#5   Chester21

Chester21

    iPH newbie

  • 69 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 10/06/2015 - 12:31

Ω ρε τι μπούρδες μας ταΐζουν.....



#6   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 10/06/2015 - 12:47

Θράσος που έχουν μερικοί να ζητάνε τη κατάργηση των 16GB. Αφού υπάρχει το iCloud.

 

"Θα μας τα σκάσετε και εκεί. ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ." Ακούγεται νομίζω πολύ λογικό. Apple είσαι.

 

Επαναφορά 32GB? Και ποιός θα πάρει μετα 64άρια?


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#7   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 10/06/2015 - 13:05

Πάμε πάλι. 

 

Αυτός που έπαιρνε πάντα 16, θα πάρει πάλι 16 γιατί του αρκεί.

 

Αυτός που τα 16 δεν του ήταν αρκετά θα πήγαινε στα 32 (με +100 ευρώ).

 

Τώρα με +100 πάει στα 64. Δεν καταλαβαίνω γιατί το αναλύουμε.

 

Και εγώ 16 είχα και έχω γιατί μου φτάνει και μου περισσεύει. Αν κάποια στιγμή χρειαστώ παραπάνω χώρο θα πάω στο 64, απο εκεί που θα πήγαινα στο 32.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#8   PanosK0

PanosK0

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 10/06/2015 - 13:11

Φωτογραφίες βίντεο ηχοι όλα στο ίντερνετ , icloud ,google drive ,dropbox κ.α., μονο με εφαρμογές πιστεύω αρκούν τα 16./και αν αλλαζεις κάθε χρονο συσκευή δεν αξίζει να πας στο 64αρι γιατί ποσο να την πουλησεις ενα 30Αρι παραπανω απο το 16αρι

#9   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 10/06/2015 - 13:15

Το 16άρι υπάρχει γιατί τα άλλα είναι ακριβά !!!



#10   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 10/06/2015 - 13:19

Ήθελα να πάρω το iphone 6s αλλα αν βγει πάλι 16 αρι δύσκολο... Το τελευταίο μου iphone ήταν το 5s καθώς είχα απο το το 3g. Σταμάτησα γιατί εχουν ξεφύγει στην κοστολόγηση. Θυμάμαι το iphone 4 το είχα πάρει απο Cosmote 700ευρω το 32αρι. Τώρα για να πάρει κάποιος το iphone που του χρειάζεται θέλει απο 1000αρικο και πάνω.

 

Δε μπορείς να ξέρεις τι χρειάζεται ο καθένας. Ανέκαθεν αγόραζα 16GB συσκευές και με φωτο, εφαρμογές και μουσική είχα πάντα 5GB ελεύθερα. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ ένα 8GB 4S και με τη μουσική μου και τις εφαρμογές μου και το σύννεφο έχω ελεύθερα 3GB χώρου της συσκευής.

 

Αν το 16άρι κοστολογείται λογικά για εμένα πάντα αποτελεί καλή πρόταση και είμαι σίγουρος για πολλούς. Ούτως ή άλλως βασική αγορά είναι αυτή της Αμερικής και εκεί σχεδόν όλα βασίζονται στην ιδέα του streaming και του cloud.



#11   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2015 - 13:28

Εγώ πάλι έχω την εξής άποψη: 

 

To 16άρι υπάρχει για να έχουμε να κάνουμε καμιά ερώτηση στον Phil Schiller

 

To 32άρι καταργήθηκε γιατί αλλιώς... δεν θα είχαμε τι να ρωτήσουμε τον Phil Schiller

 

Το 64άρι υπάρχει γιατί αλλιώς... δεν θα ήξερε τι να απαντήσει ο Phil Schiller

 

& τέλος...το 128άρι υπάρχει.... γιατί πολύ απλά το έχει ο Phil Schiller  :P 


Big things have small beginnings

#12   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2015 - 13:29

Aυτα που λεει για τις χωρητικοτητες τα θεωρω αφελη και φανταζουν σαν δικαιολογιες και μονο. Αυτο που γινεται ειναι καθαρα εμπορικο κολπο και τιποτα αλλο οποτε δεν εχει και νοημα να το αναγουμε στη λογικη του καταναλωτη.

 

 

phil_schiller-john_gruber16gb-devices-de

 


 

Επιπλέον, σύμφωνα με τον Phil Schiller, η συνέχιση των μοντέλων με χωρητικότητα 16GB βοηθάει στη μείωση του συνολικού κόστους ανάπτυξης και αναβάθμισης της συσκευής με νέες τεχνολογίες

 


 

Αναρωτιεμαι ποιο ειναι το πραγματικο κοστος για την apple απο τα 16 στα 64 Gb.



#13   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2015 - 13:34

Aυτα που λεει για τις χωρητικοτητες τα θεωρω αφελη και φανταζουν σαν δικαιολογιες και μονο. Αυτο που γινεται ειναι καθαρα εμπορικο κολπο και τιποτα αλλο οποτε δεν εχει και νοημα να το αναγουμε στη λογικη του καταναλωτη.

 

Αναρωτιεμαι ποιο ειναι το πραγματικο κοστος για την apple απο τα 16 στα 64 Gb.

Μηδαμινό. Για να μην σου πω, πως είναι εξίσου κοστοβόρο αλλά από την διαφορά των iCloud συνδρομών κερδίζουν απίστευτα ποσά. Άσε που οι SSD είναι ανακυκλώσιμοι.


Big things have small beginnings

#14   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 10/06/2015 - 13:44

Αναρωτιεμαι ποιο ειναι το πραγματικο κοστος για την apple απο τα 16 στα 64 Gb.

$4.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#15   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 10/06/2015 - 13:47

Υπάρχει και η άλλη άποψη σε αυτά όμως.

 

- Καταρχάς αυτός που έπαιρνε 16άρι δεν είναι απόλυτο ότι του αρκεί και τώρα. Το μέγεθος των photos όλο και μεγαλώνει, το ίδιο με τα videos. Ακόμα και οι εφαρμογές πλέον είναι μεγαλύτερες (έστω και με μικρές διαφορές). Και το λέω εγώ που αφήνω ελάχιστες photos στο κινητό και τις ανεβάζω όλες στο Flickr.

Βλέπω τις εφαρμογές μου και μπορώ να εντοπίσω τις διαφορές σε σχέση με το παρελθόν. Πχ έχω πλέον ως αναντικατάστατες (για τις δικές μου ανάγκες) τις εφαρμογές της Apple (Pages, Numbers) που δεσμεύουν  400 MB η κάθε μια (!). Η μουσική μου (με μόνο μία playlist 57 τραγουδιών (είναι λίγα για μένα) δεσμευει 480 mb, το HERE maps με 2 χάρτες που χρειάζομαι αυτό το καιρό που πηγαίνω εξωτερικό δεσμευει 700 MB, κ.ο.κ. 

 

- Εγώ πάντα έπαιρνα 16άρι (απο το 3G) αλλά πλέον με ζορίζει λίγο και ελπίζω την επόμενη φορά να είμαι σε θέση να πάρω μεγαλύτερο. Δίνουμε τόσα λεφτά και δεν αξίζει να αγχωνόμαστε με το πόσος χώρος μας μένει - κι αν αυτός φτάνει (μη ξεχνάμε ότι χρειάζεται να υπάρχει και λίγος ελεύθερος χώρος για να λειτουργεί απροβλημάτιστα το λειτουργικό).

 

- Κι εδώ ακριβώς είναι η ουσία. Το θέμα δεν είναι απλά να ξανακυκλοφορήσει τα 32αρια. Θα είχε νόημα να καταργήσει τα 16άρια, και το φθηνότερο μοντέλο (στην τιμή που παίρνεις τώρα το 16άρι) να είναι το 32άρι, όπως ήδη κάνει π.χ. η Samsung στα high end smartphones της.

 

 

 

 

Πάμε πάλι. 

 

Αυτός που έπαιρνε πάντα 16, θα πάρει πάλι 16 γιατί του αρκεί.

 

Αυτός που τα 16 δεν του ήταν αρκετά θα πήγαινε στα 32 (με +100 ευρώ).

 

Τώρα με +100 πάει στα 64. Δεν καταλαβαίνω γιατί το αναλύουμε.

 

Και εγώ 16 είχα και έχω γιατί μου φτάνει και μου περισσεύει. Αν κάποια στιγμή χρειαστώ παραπάνω χώρο θα πάω στο 64, απο εκεί που θα πήγαινα στο 32.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες