Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Ο Phil Schiller απαντάει: Γιατί κυκλοφορούν ακόμη iOS συσκευές με χωρητικότητα 16GB;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
84 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 12/06/2015 - 19:04

"δεν υφισταται συσκευη πλεον με 16gb".....ελεος ρε νικο ελεος.εδω βγαλανε με 8gb και δεν μας κανουν τα 16αρια;μια χαρα υφισταται και μια χαρα κανω την δουλεια μου.παλι τα ιδια πρεπει να λεμε;

Προφανώς και τη κάνεις. Παρόλα αυτά θες να μου πείς πως ποτέ δεν έχει τύχει να πείς, να 'χα παραπάνω GB? Ποτέ? Δε το νομίζω.

 

Καλά και χρυσά τα 16άρια, αλλά οι καιροί αλλάζουν, τα μεγέθη σε φώτο, εφαρμογές, λειτουργικά αυξάνονται.

 

Για κάποιον που ακούει μουσική, τραβάει και κανα βίντεο, sorry αλλά δε φτάνουν.

 

Και προσωπικά τα Cloud Services δε τα θεωρώ λύση. Πόσω μάλλον όταν τα πληρώνεις κι αυτά.

 

Το σωστό θα ήταν να έμεναν τα 32άρια. Όχι αυτό το αστείο των 16. Για τα 8 που λες, ασ'το. Σκέψου όλους αυτούς που έβαλαν iOS 8 εκεί και πόσο ελεύθερο έμενε μετά.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/06/2015 - 19:10

Προφανώς και τη κάνεις. Παρόλα αυτά θες να μου πείς πως ποτέ δεν έχει τύχει να πείς, να 'χα παραπάνω GB? Ποτέ? Δε το νομίζω.

Καλά και χρυσά τα 16άρια, αλλά οι καιροί αλλάζουν, τα μεγέθη σε φώτο, εφαρμογές, λειτουργικά αυξάνονται.

Για κάποιον που ακούει μουσική, τραβάει και κανα βίντεο, sorry αλλά δε φτάνουν.

Και προσωπικά τα Cloud Services δε τα θεωρώ λύση. Πόσω μάλλον όταν τα πληρώνεις κι αυτά.

Το σωστό θα ήταν να έμεναν τα 32άρια. Όχι αυτό το αστείο των 16. Για τα 8 που λες, ασ'το. Σκέψου όλους αυτούς που έβαλαν iOS 8 εκεί και πόσο ελεύθερο έμενε μετά.

νικο πιστεψε με απο το 3g μεχρι και σημερα με το 6+ δεν χρειαστηκα παραπανω και οχι μονο δεν χρειαστηκα αλλα εχω και 6.5 gb ελευθερα ακομα..ρε φιλε δεν κανουν ολοι την ιδια χρηση.απο το πρωτο 3g που επιασα στα χερια μου κανω την ιδια χρηση και εχω πανω κατω τα ιδια πραγματα στις συσκευες.και ναι δεν πηρα το 8αρι ποτε γιατι ξερω τι χρειαζομαι.αν εβλεπα οτι το θελω μονο για τηλεφωνα και φμπ μπορει να το επερνα και αυτο αν ηταν να πληρωνα λιγοτερα.

#78   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 12/06/2015 - 19:41

νικο πιστεψε με απο το 3g μεχρι και σημερα με το 6+ δεν χρειαστηκα παραπανω και οχι μονο δεν χρειαστηκα αλλα εχω και 6.5 gb ελευθερα ακομα..ρε φιλε δεν κανουν ολοι την ιδια χρηση.απο το πρωτο 3g που επιασα στα χερια μου κανω την ιδια χρηση και εχω πανω κατω τα ιδια πραγματα στις συσκευες.και ναι δεν πηρα το 8αρι ποτε γιατι ξερω τι χρειαζομαι.αν εβλεπα οτι το θελω μονο για τηλεφωνα και φμπ μπορει να το επερνα και αυτο αν ηταν να πληρωνα λιγοτερα.

Τόσα χρόνια μια φορά έκανα την αλλαγή σε 32 και σώθηκα.

 

Καταλαβαίνω τι λες για τη χρήση και συμφωνούμε σε αυτό. Δε νομίζω να σε χάλαγε κανέναν όμως να ξεκινάνε οι  συσκευές απο τα 32 πληρώνοντας ουσιαστικά 16.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#79   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 12/06/2015 - 20:50

Για...κινητό και όχι για...υπολογιστή τσέπης, τα 16GBs είναι υπερ-αρκετά κατ' εμέ. Μιλάμε (επαναλαμβάνω) για...ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, όχι για υπολογιστή! Αν θέλετε να 'χετε την συσκευή του...Σποκ του ΣταρΤρεκ ή του... Χαν Σόλο, οκ... μάλλον δεν είναι αρκετά τα 16GBs. Για μένα, είναι ΥΠΕΡ-ΑΡΚΕΤΑ! Έχω το 6άρι (το "απλό", όχι το + ) απ' την πρώτη περίπου στιγμή που βγήκε, το 'χω τιγκάρει με καμιά 300 τραγούδια, έχω καμιά 10ριά βίντεο του παιδιού, καμιά 40ριά φωτό του παιδιού, μπόλικες εφαρμογές, γύρω στα 12-15 παιχνίδια (2-3 μάλιστα μεγάλου μεγέθους)...και διαθέτω ΑΚΟΜΑ... 3GBs χώρο!!!!!!
Τι διάολο άλλο θέλετε να περάσετε μέσε σ' ένα...ΤΗΛΕΦΩΝΟ, τους... παγκόσμιους χάρτες του...Γαλαξία, σε... TIF format;!



#80   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 12/06/2015 - 21:24

Για...κινητό και όχι για...υπολογιστή τσέπης, τα 16GBs είναι υπερ-αρκετά κατ' εμέ. Μιλάμε (επαναλαμβάνω) για...ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, όχι για υπολογιστή! Αν θέλετε να 'χετε την συσκευή του...Σποκ του ΣταρΤρεκ ή του... Χαν Σόλο, οκ... μάλλον δεν είναι αρκετά τα 16GBs. Για μένα, είναι ΥΠΕΡ-ΑΡΚΕΤΑ! Έχω το 6άρι (το "απλό", όχι το + ) απ' την πρώτη περίπου στιγμή που βγήκε, το 'χω τιγκάρει με καμιά 300 τραγούδια, έχω καμιά 10ριά βίντεο του παιδιού, καμιά 40ριά φωτό του παιδιού, μπόλικες εφαρμογές, γύρω στα 12-15 παιχνίδια (2-3 μάλιστα μεγάλου μεγέθους)...και διαθέτω ΑΚΟΜΑ... 3GBs χώρο!!!!!!
Τι διάολο άλλο θέλετε να περάσετε μέσε σ' ένα...ΤΗΛΕΦΩΝΟ, τους... παγκόσμιους χάρτες του...Γαλαξία, σε... TIF format;!

Το HD2 LEO σου ΑΝΟΙΓΕ τιφ;


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#81   mithra

mithra

    iPH Addict

  • 801 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 12/06/2015 - 21:46

 Phil φίλε μου είμαι fan σου αλλά αυτή τη φορά με τα συγκεκριμένα επιχειρήματα το τερμάτισες  :lol: 

 

Αφήστε τα 16άρια και τα 32άρια.. δώστε στο λαό από 64 και πάνω στις υπάρχουσες έστω τιμές και μειώστε ταυτόχρονα την τιμή του icloud!

 

Κατ' εμέ ας υπάρχει πλεονάζων χώρος και ας φαίνεται άχρηστος... μία φορά αγόρασα iPhone 16άρι και τελευταία όταν θέλησα να τραβήξω άμεσα βίντεο και δεν είχα χώρο. Από τότε αγοράζω μόνο της μέγιστης χωρητικότητας εκδόσεις και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Πόσο μάλλον που πλέον το βίντεο είναι μόνο σε HD ;)


Τελευταία επεξεργασία από: mithra, 12/06/2015 - 21:54


#82   PanosK0

PanosK0

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 12/06/2015 - 23:19

 [/size]Phil φίλε μου είμαι fan σου αλλά αυτή τη φορά με τα συγκεκριμένα επιχειρήματα το τερμάτισες  :lol: 
 
Αφήστε τα 16άρια και τα 32άρια.. δώστε στο λαό από 64 και πάνω στις υπάρχουσες έστω τιμές και μειώστε ταυτόχρονα την τιμή του icloud!
 
Κατ' εμέ ας υπάρχει πλεονάζων χώρος και ας φαίνεται άχρηστος... μία φορά αγόρασα iPhone 16άρι και τελευταία όταν θέλησα να τραβήξω άμεσα βίντεο και δεν είχα χώρο. Από τότε αγοράζω μόνο της μέγιστης χωρητικότητας εκδόσεις και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Πόσο μάλλον που πλέον το βίντεο είναι μόνο σε HD ;)


Κάποιος διαθέτει πολλα λεφτά για μια συσκευή .Οταν θελήσεις να την πουλήσεις εδώ σε μένα απευθηνσου

#83   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/06/2015 - 23:27

Για...κινητό και όχι για...υπολογιστή τσέπης, τα 16GBs είναι υπερ-αρκετά κατ' εμέ. Μιλάμε (επαναλαμβάνω) για...ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, όχι για υπολογιστή! Αν θέλετε να 'χετε την συσκευή του...Σποκ του ΣταρΤρεκ ή του... Χαν Σόλο, οκ... μάλλον δεν είναι αρκετά τα 16GBs. Για μένα, είναι ΥΠΕΡ-ΑΡΚΕΤΑ! Έχω το 6άρι (το "απλό", όχι το + ) απ' την πρώτη περίπου στιγμή που βγήκε, το 'χω τιγκάρει με καμιά 300 τραγούδια, έχω καμιά 10ριά βίντεο του παιδιού, καμιά 40ριά φωτό του παιδιού, μπόλικες εφαρμογές, γύρω στα 12-15 παιχνίδια (2-3 μάλιστα μεγάλου μεγέθους)...και διαθέτω ΑΚΟΜΑ... 3GBs χώρο!!!!!!
Τι διάολο άλλο θέλετε να περάσετε μέσε σ' ένα...ΤΗΛΕΦΩΝΟ, τους... παγκόσμιους χάρτες του...Γαλαξία, σε... TIF format;!

forcef θεος....τα ρεστα μου.

#84   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 13/06/2015 - 13:55

Το βίντεο της συνέντευξης του Phil Schiller στον John Gruber, για όσους θέλουν να το παρακολουθήσουν:

 


Behind the Scenes...

#85   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 24/06/2015 - 17:51

Κάποιες σκέψεις που έχω κάνει σχετικά με το "μικρότερο μέγεθος" του iOS9...

 

Από τα διάφορα άρθρα που διαβάζω στα sites, εγώ εκλαμβάνω ότι μάλλον το iOS 9 συνολικά ΔΕΝ θα καταλαμβάνει μικρότερη χωρητικότητα. Τι εννοώ:

 

Αν π.χ. τώρα το iOS 8 καταλαμβάνει περίπου 4 GB (οπότε μένουν περίπου 12 GB ελεύθερα στα 16άρια), και στο iOS 9 πάλι τα ίδια θα είναι τα μεγέθη.

Η διαφορά φοβάμαι ότι θα είναι ΜΟΝΟ στα OTA update files. Δηλαδή εκεί που χρειαζόσουν ξέρω γω 4,5 GB free για το εκάστοτε OTA iOS 8 update (για να κατεβάσεις δηλαδή το update file), τώρα θα χρειάζεσαι λιγότερα (1,3 GB). 

Συνολικά όμως το λειτουργικό (ακόμα και το iOS9) τον ίδιο χώρο θα καταλαμβάνει, μετά και από την διαγραφή των OTA update files (που υπάρχει σαν δυνατότητα από το iOS8). 

 

Οπότε ναι μεν θα είναι καλό για να κάνεις update αν έχεις 16άρι iPhone, αλλά μακροπρόθεσμα δεν κερδίζεις κάτι στον συνολικό σου χώρο με το iOS 9.

 

Εξαίρεση σε αυτό η κίνηση με τα thinner apps, που σίγουρα θα βοηθήσει με το storage των μικρών συσκευών.

 

Δική μου θεωρία όλα αυτά, ελπίζω να διαψευστώ.

 

 

 

Μην ξεχνάτε οτι μείωσε την χωρητικότητα του ιος9 αρα τ βρίσκω δύσκολο έως εντελώς απίθανο να αποσύρει τ 16αρι εξάλλου οποιον δεν την φτανει έχει και τ ,ιcloud






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες