Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Ο Phil Schiller απαντάει: Γιατί κυκλοφορούν ακόμη iOS συσκευές με χωρητικότητα 16GB;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
84 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   StavSanis

StavSanis

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/06/2015 - 13:48

Πραγματικά νομίζω οτι υποβιβάστηκε η νοημοσύνη μου και μόνο που το διάβασα.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2015 - 13:48

$4.

Παρέθεσες τον φίλο @rromeodim.... αλλά μόλις εξέθεσες τον Phil Schiller. ;) 


Big things have small beginnings

#18   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 10/06/2015 - 13:50

16αρι παντα! Φωτο απο καρναβαλι του 2003 και Lord of the Rings blu-ray στο pc!

Yeaaaaaaa!

You'll Never Walk Alone


#19   sfakyia

sfakyia

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Twitter:@sfakyia
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:sfakyia

Δημοσίευση 10/06/2015 - 14:08

θα σταθώ μόνο στο κομμάτι της μπαταρίας: 

"If you want a product that's thicker with a bigger battery it's also heavier, more costly, takes longer to charge"

 

Γιατί σήμερα το να είσαι όλη μέρα πανω απο μια πρίζα είναι innovation και feature :lol:



#20   StavSanis

StavSanis

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/06/2015 - 14:10

Nαι ενώ άλλα και άλλα κινητά που έχουν μεγαλύτερες μπαταρίες κάνουν 5 ώρες για να φορτίσουν.

#fail



#21   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/06/2015 - 14:29

16αρι παντα! Φωτο απο καρναβαλι του 2003 και Lord of the Rings blu-ray στο pc!

Yeaaaaaaa!

ναι ναι κοροιδευε εσυ και οταν θα σου πει καποιος τι εκανες στο καρναβαλι του 2003 να δω τι θα απαντησεις μετα....αλλα που να ξερεις εσυ απο τετοια ασχετε.

#22   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 10/06/2015 - 14:43

ναι ναι κοροιδευε εσυ και οταν θα σου πει καποιος τι εκανες στο καρναβαλι του 2003 να δω τι θα απαντησεις μετα....αλλα που να ξερεις εσυ απο τετοια ασχετε.


Τοχω πει, αυτο φοβαμαι. Να με πετυχει καποιος στο δρομο και να μου ζητησει τιποτα photos 10ετιας απο κανα καρναβαλι ή Πασχα. Και να μην εχω τι να του δειξω... θα πεθανω απο ντροπη!!!

Yeaaaaaa!!

You'll Never Walk Alone


#23   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 10/06/2015 - 14:44

Ο χρόνος φόρτισης όμως στο τέλος του μήνα θα ήταν λιγότερος..αφού οι φορτίσεις θα ήταν λιγότερες...α ρε APPLE...πάλι μας περνάς για αμερικανάκια...


Δηλαδή τα αμερικανακια θέλουν μικρή μνήμη και μικρή μπαταρία; Α ρε κακομοιρα ελληνακια..

#24   fireleader

fireleader

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 10/06/2015 - 14:49

Πάμε πάλι. 

 

Αυτός που έπαιρνε πάντα 16, θα πάρει πάλι 16 γιατί του αρκεί.

 

Αυτός που τα 16 δεν του ήταν αρκετά θα πήγαινε στα 32 (με +100 ευρώ).

 

Τώρα με +100 πάει στα 64. Δεν καταλαβαίνω γιατί το αναλύουμε.

 

Και εγώ 16 είχα και έχω γιατί μου φτάνει και μου περισσεύει. Αν κάποια στιγμή χρειαστώ παραπάνω χώρο θα πάω στο 64, απο εκεί που θα πήγαινα στο 32.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υποστηρίζουμε την apple σε αυτήν την χαζή απόφαση της.

 

Νομίζω ότι όλοι μπορούμε να καταλάβουμε ότι αν η apple αντί για 16 έβαζε 32 στο μικρότερο μοντέλο (με κόστος για την εταιρεία ίσως 2-3 δολάρια παραπάνω), τότε αυτός που έπαιρνε πάντα 32, θα πάρει πάλι 32 χωρίς να αναγκαστεί να πληρώσει +120 (και όχι 100) για να πάει στο επόμενο που τώρα είναι το 64 (αφου δεν χρειάζεται 64 και του αρκούν τα 32). Δηλαδή θα γλιτώσει 120 ευρώ αφού θα αγοράσει τα 32 με 740 και όχι με 860 όπως συνήθιζε να αγοράζει. Εκτός και αν βέβαια έχει τόσα πολλά χρήματα διαθέσιμα που του φαίνεται λογικό να πληρώσει επιπλέον 120 ευρώ για να αγοράσει τα 64 (που δεν τα χρειάζεται και που κοστίζουν στην apple το πολύ 5 δολάρια). Νομίζω πώς όλοι συμφωνούμε ότι δεν είναι καιρός για να σπαταλάμε αδίκως 120 ευρώ. Αυτή είναι η γνώμη μου.

 

Και φυσικά αυτός που έπαιρνε 16 στα 740, τώρα θα πάρει 32 στα 740 και θα είναι ευχαριστημένος από τη στιγμή που δεν τον βάζουν να πληρώσει παραπάνω για την αύξηση στην χωρητικότητα.

 

Θεωρώ πολύ "φθηνό" το κόλπο που έκανε η apple για να αναγκάσει τους χρήστες να πάνε στα 64gb, γιατί είναι όντως εκβιασμός, καθώς, αν έβαζε 32 στο φθηνοτερο iphone, τότε όλοι θα αγόραζαν τα 32.

 

Εντελώς φιλικά, καταλαβαίνεις τώρα γιατί το αναλύουμε; Γιατί στην apple δεν κοστίζει τίποτα η μετάβαση από τα 16 στα 32 ενω σε εμάς κοστίζει 120 ευρώ παραπάνω για να πάρουμε τα 64 (που στο κάτω κάτω είναι και αχρείαστα). Απο τη στιγμή που αναβαθμίζει τα υπόλοιπα 2 μοντέλα, και από τη στιγμή που οι άλλες εταιρείες δίνουν 32gb, ποιος ο λόγος να μη βάλει 32 στο base model? Αν της κόστιζε ακριβά, θα το καταλάβαινα, αλλά δεν γίνεται να σπάμε εμείς τα νεύρα μας επειδή η apple τσιγκουνεύεται τα 5 δολάρια... Στα κάτω κάτω δίνουμε 740 ευρώ, όχι 100 και 200.



#25   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/06/2015 - 14:51

Τοχω πει, αυτο φοβαμαι. Να με πετυχει καποιος στο δρομο και να μου ζητησει τιποτα photos 10ετιας απο κανα καρναβαλι ή Πασχα. Και να μην εχω τι να του δειξω... θα πεθανω απο ντροπη!!!

Yeaaaaaa!!

απλα τοτε μονο θα καταλαβεις την πραγματικη αξια ενος 64gb και 128gb συσκευη...γατακι ε γατακι...αλλα θα ειναι αργα οταν ο αλλος θα γελαει μαζι σου και θα σε δειχνει με το δαχτυλο!αντε πηγαινε να το πεταξεις το κουβαδακι σου τωρα...ακου εκει 16αρια και πρασινα αλογα.

#26   PanosK0

PanosK0

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 10/06/2015 - 14:52

Μηπως πρέπει να τους σαμποτάρουμε και λίγο στισ επόμενες μελλοντικες συσκευές ;; Οπως και στις αλλες Εταιρίες για να δουν οτι δεν μασαμε;;αλλά παλι θα βρεθούν μισομυαλοι να τ αγοράσουν ...

#27   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 10/06/2015 - 14:54

Οικονομικά η Apple θα κάνει αυτό που την βολεύει για να βγάλει περισσότερα λεφτά. Ιδιωτική εταιρία είναι και από άποψη μάρκετινγκ η κίνηση με τα 16-64-128 είναι πολύ έξυπνη. Κάθε εταιρία το ίδιο κάνει, ψάχνει τροπο να βγάλει περισσότερα. Η hsbc ανακοίνωσε ότι διώχνει 50000 κόσμο. Δεν σκέφτεται τον κάθε κακομοίρη που θα χάσει την δουλειά του; Όχι γιατί κυνηγάει το κέρδος.. Αντί να γκρινιάζουμε λοιπόν δεν κοιτάμε απλά να ευχαριστηθούμε τις συσκευές μας και την ζωή μας γενικα;

#28   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2015 - 15:01

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υποστηρίζουμε την apple σε αυτήν την χαζή απόφαση της.

 

Νομίζω ότι όλοι μπορούμε να καταλάβουμε ότι αν η apple αντί για 16 έβαζε 32 στο μικρότερο μοντέλο (με κόστος για την εταιρεία ίσως 2-3 δολάρια παραπάνω), τότε αυτός που έπαιρνε πάντα 32, θα πάρει πάλι 32 χωρίς να αναγκαστεί να πληρώσει +120 (και όχι 100) για να πάει στο επόμενο που τώρα είναι το 64 (αφου δεν χρειάζεται 64 και του αρκούν τα 32). Δηλαδή θα γλιτώσει 120 ευρώ αφού θα αγοράσει τα 32 με 740 και όχι με 860 όπως συνήθιζε να αγοράζει. Εκτός και αν βέβαια έχει τόσα πολλά χρήματα διαθέσιμα που του φαίνεται λογικό να πληρώσει επιπλέον 120 ευρώ για να αγοράσει τα 64 (που δεν τα χρειάζεται και που κοστίζουν στην apple το πολύ 5 δολάρια). Νομίζω πώς όλοι συμφωνούμε ότι δεν είναι καιρός για να σπαταλάμε αδίκως 120 ευρώ. Αυτή είναι η γνώμη μου.

 

Και φυσικά αυτός που έπαιρνε 16 στα 740, τώρα θα πάρει 32 στα 740 και θα είναι ευχαριστημένος από τη στιγμή που δεν τον βάζουν να πληρώσει παραπάνω για την αύξηση στην χωρητικότητα.

 

Θεωρώ πολύ "φθηνό" το κόλπο που έκανε η apple για να αναγκάσει τους χρήστες να πάνε στα 64gb, γιατί είναι όντως εκβιασμός, καθώς, αν έβαζε 32 στο φθηνοτερο iphone, τότε όλοι θα αγόραζαν τα 32.

 

Εντελώς φιλικά, καταλαβαίνεις τώρα γιατί το αναλύουμε; Γιατί στην apple δεν κοστίζει τίποτα η μετάβαση από τα 16 στα 32 ενω σε εμάς κοστίζει 120 ευρώ παραπάνω για να πάρουμε τα 64 (που στο κάτω κάτω είναι και αχρείαστα). Απο τη στιγμή που αναβαθμίζει τα υπόλοιπα 2 μοντέλα, και από τη στιγμή που οι άλλες εταιρείες δίνουν 32gb, ποιος ο λόγος να μη βάλει 32 στο base model? Αν της κόστιζε ακριβά, θα το καταλάβαινα, αλλά δεν γίνεται να σπάμε εμείς τα νεύρα μας επειδή η apple τσιγκουνεύεται τα 5 δολάρια... Στα κάτω κάτω δίνουμε 740 ευρώ, όχι 100 και 200.

πρωτον ειναι η βασικη τιμη που πρεπει να φαινεται "χαμηλη" η "σταθερη"

δευτερον αν υπηρχε 32αρι τοτε πανω απο το 90% των αγοραστων θα πηγαινε εκει με αποτελεσμα το icloud να φανταζε λιγοτερο ελκυστικο

τριτον και με βαση τα 2 πρωτα εφηρμοσε ενα ειδος εκβιασμου στους πελατες της τον οποιο θα παρει πισω καποια στιγμη και εφοσον εχει πετυχει αυτο που θελει.



#29   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1.117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 10/06/2015 - 15:15

Ανέκαθεν έπαιρνα 16αρι λόγω κόστους αλλα ποτέ δε μου ήταν "αρκετό" μετα απο χρήση μερικών μηνών. Είναι καθαρά θέμα χρήσης. Στο 6αρι με τις εφαρμογές που χρησιμοποιω μου απόμενε 10GB χώρου περίπου. Βάλε και λίγο μουσικη και φωτο/βίντεο ε γέμιζε αμέσως. 

 

Μετά πήρα 64άρι Plus και.. ηρέμησα :P

 

Το σωστό θα ήταν κατ' εμε να ξεκίναγε απο 32GB χώρο που θεωρώ ιδανικό για μια μέση χρήση. Απ τα 16 στα 32 είναι χαοτική η διαφορά, απ τα 32 στα 64 όχι τόσο καθώς κάνεις πολυ λιγότερες παραχωρήσεις στον χώρο της συσκευής. 

 

Αλλά δεν θα αγόραζε τότε ο κόσμος πακέτο με παραπάνω χώρο iCloud ( αρα και των $$$ που συνεπάγεται) και ούτε θα προτιμούσε τα μεγαλύτερα μοντέλα. 

 

Και απ τα λεγόμενα του κυρίου δε βλέπω να γίνεται σύντομα αυτή η μετάβαση σε μεγαλύτερη χωρητικότητα δυστηχως..



#30   PanosK0

PanosK0

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 10/06/2015 - 15:29

Μην ξεχνάτε οτι μείωσε την χωρητικότητα του ιος9 αρα τ βρίσκω δύσκολο έως εντελώς απίθανο να αποσύρει τ 16αρι εξάλλου οποιον δεν την φτανει έχει και τ ,ιcloud

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες