Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

App store: Δεν είναι πλέον δυνατή η αγορά εφαρμογών με Ελληνική πιστωτική κάρτα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
161 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/06/2015 - 23:03

μας καταντησαν τριτοκοσμικη χωρα να μην μπορουμε να κανουμε τιποτα αυτο με τσαντιζει,τωρα για της gift card κτλ τα διαβαςα το γνωριζω

Aυτό φίλε άσε είναι μεγάλη πίκρα και πολύ φοβάμαι πως θα κρατήσουν πολύ καιρό οι περιορισμοί. Στην Κύπρο τα capital controls κράτησαν 2 χρόνια. Ας ελπίσουμε σε μας να λήξουν γρήγορα.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5.413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 30/06/2015 - 23:05

Aυτό φίλε άσε είναι μεγάλη πίκρα και πολύ φοβάμαι πως θα κρατήσουν πολύ καιρό οι περιορισμοί. Στην Κύπρο τα capital controls κράτησαν 2 χρόνια. Ας ελπίσουμε σε μας να λήξουν γρήγορα.

αυτο με ενδιαφερει οχι να μην αγοραζω οι περιορισμοι λες κι ειμαστε ζιμπαμπουε και μετα σου λενε ευρωπη ενταξει εχουμε προβληματα θα τα λησουν οχι δεν εχουν αξια τα ευρω μου

Τελευταία επεξεργασία από: gismo301278, 30/06/2015 - 23:05

Rafael Nadal

#33   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/06/2015 - 23:18

Εμένα δε μου κατεβάζει free updates, λέει ότι εκκρεμεί πληρωμή κάποιας εφαρμογής, που δεν ισχύει... Κανείς άλλος με αυτό το πρόβλημα; Νομίζω ξεκίνησε όταν μου έβγαλε ότι δε δέχεται την κάρτα μου για το Apple Music, καθώς λίγο πριν είχα κατεβάσει κανονικά update...

#34   costasp

costasp

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/06/2015 - 23:44

Εμένα δε μου κατεβάζει free updates, λέει ότι εκκρεμεί πληρωμή κάποιας εφαρμογής, που δεν ισχύει... Κανείς άλλος με αυτό το πρόβλημα; Νομίζω ξεκίνησε όταν μου έβγαλε ότι δε δέχεται την κάρτα μου για το Apple Music, καθώς λίγο πριν είχα κατεβάσει κανονικά update...


Ακριβώς το ίδιο αντιμετωπίζω και εγώ. Χρεωστική που χρησιμοποιώ χρόνια στο App Store δεν γίνεται δεκτή. Και να το καταλάβω το να μην με αφήσει να αγοράσω εφαρμογή επί πληρωμή, αφού προφανώς θεωρείται μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό και θα το κόψει. Το να μην με αφήνει όμως να κατεβάσω τα free updates που εκκρεμούν, πως εξηγείται άραγε; Η διαδικασία δείχνει να ξεκινά, αλλά μου ζητά επιβεβαίωση των στοιχείων της κάρτας, τα ξαναδίνω, αλλά εν ματαίω... μου λέει ότι δεν ειναι σωστά τα στοιχεία χρέωσης (!!!) Ξαναλέω, αναφερομαι σε free updates και όχι, δεν έχω κανένα pending app στο ITunes... Όσο ζω, μαθαίνω...

#35   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5.413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 30/06/2015 - 23:51

Ακριβώς το ίδιο αντιμετωπίζω και εγώ. Χρεωστική που χρησιμοποιώ χρόνια στο App Store δεν γίνεται δεκτή. Και να το καταλάβω το να μην με αφήσει να αγοράσω εφαρμογή επί πληρωμή, αφού προφανώς θεωρείται μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό και θα το κόψει. Το να μην με αφήνει όμως να κατεβάσω τα free updates που εκκρεμούν, πως εξηγείται άραγε; Η διαδικασία δείχνει να ξεκινά, αλλά μου ζητά επιβεβαίωση των στοιχείων της κάρτας, τα ξαναδίνω, αλλά εν ματαίω... μου λέει ότι δεν ειναι σωστά τα στοιχεία χρέωσης (!!!) Ξαναλέω, αναφερομαι σε free updates και όχι, δεν έχω κανένα pending app στο ITunes... Όσο ζω, μαθαίνω...

μου φαινεται οτι σας κρατησαν χρηματα σαν παρακρατιση η apple να ειναι σιγουρη και εβγαλε την καρτα σας off μιας και λογω κρισης δεν μπορουμε να αγορασουμε απο το εξωτερικο!!!στειλτε τους ενα email μην το αφηνετε ετσι μιας κι εχετε χρηματα στην καρτα σας
Rafael Nadal

#36   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/06/2015 - 23:54

Ακριβώς το ίδιο αντιμετωπίζω και εγώ. Χρεωστική που χρησιμοποιώ χρόνια στο App Store δεν γίνεται δεκτή. Και να το καταλάβω το να μην με αφήσει να αγοράσω εφαρμογή επί πληρωμή, αφού προφανώς θεωρείται μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό και θα το κόψει. Το να μην με αφήνει όμως να κατεβάσω τα free updates που εκκρεμούν, πως εξηγείται άραγε; Η διαδικασία δείχνει να ξεκινά, αλλά μου ζητά επιβεβαίωση των στοιχείων της κάρτας, τα ξαναδίνω, αλλά εν ματαίω... μου λέει ότι δεν ειναι σωστά τα στοιχεία χρέωσης (!!!) Ξαναλέω, αναφερομαι σε free updates και όχι, δεν έχω κανένα pending app στο ITunes... Όσο ζω, μαθαίνω...

Σου ξεκίνησε κι εσένα το πρόβλημα μετά από προσπάθεια να ενεργοποιήσεις το Apple Music, ή εντελώς ξαφνικά;

#37   VasmaV

VasmaV

    iPH Member

  • 241 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:VASMAV

Δημοσίευση 01/07/2015 - 00:02

Εμένα πάντως μου κατέβασε κανονικά updates, αφού με ανάγκασε να αποδεχθώ καινούργιους όρους και προϋποθέσεις, που λέγανε ότι η τιμή που αναγράφεται είναι πλέον χωρίς ΦΠΑ ή οποιαδήποτε άλλη φορολογική επιβάρυνση που θα απαιτήσει το κράτος της Ελλάδας. Δεν μου φάνηκε να μειώθηκαν οι τιμές πάντως...

Όσο για το γεγονός ότι δεν μπορούμε να αγοράσουμε, δεν φταίει η αππλ, δεν έβαλε αυτή τα capital controls. Τα λεφτά μας εξακολουθεί να τα θέλει, απλά δεν μπορεί να τα πάρει

Επίσης να ξέρετε ότι πουθενά και σε καμία από τις χώρες που επιβλήθηκαν δεν έφυγαν σύντομα. Α και να μην ξεχάσω πριν ένα λεπτό χρεωκοπηςαμε και επίσημα ως έθνος

Αν κάποιος σε τέτοιους καιρούς θέλει απαραίτητα να πάρει αππς, μόνο με iTunes gift card μπορεί, αλλά καλύτερα να μην δώσει τα χρήματα του εκεί

#38   fusa

fusa

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/07/2015 - 02:19

Καλησπέρα παιδια! 
Διάβαζα τα σχόλια για το πρόβλημα που υπάχει με την πιστωτική κάρτα το οποίο "παρακάμτεται" με giftcard  όπως είπατε. Με συνδρομές icloud τι γίνεται;;;
Έχω συνδρομή εδώ και καιρό και χρησιμοποιώ αρκετό χώρο τον οποίο δεν εχω στις συσκευες μου! Αν ακυρωθεί η συνδρομη τι θα γίνει με φωτογραφίες και ότι έχω  στο icloud;  Υπαρχει τρόπος να πληρώσω κάπως αλλιώς;;!  :unsure:  :wacko:  :excl:



#39   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 01/07/2015 - 06:30

@fusa με gift card μπορείς να πληρώσεις-ανανεώσεις και τις συνδρομές σου χωρίς άλλο πρόβλημα. Το έχω τσεκαρισμένο.

#40   Leonidas1994

Leonidas1994

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/07/2015 - 06:53

Καλημέρα.

Εγώ από χθες δεν μπορώ να κάνω ούτε αναβάθμιση των αγορασμένων εφαρμογών, αλλά ούτε να αγοράσω και τις δωρεάν...

Συμβαίνει και σε άλλους αυτό; Είναι μήπως από το Capital control;;;

Επίσης, μόλις συνειδητοποίησα ότι δεν μπορώ να κατεβάσω αναβαθμίσεις ούτε από το iTunes στον υπολογιστή μου, αλλά ούτε καν τις αγορασμένες από το App Store...

Προτείνετε κάποια λύση;

Τελευταία επεξεργασία από: Leonidas1994, 01/07/2015 - 07:00


#41   costasp

costasp

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 01/07/2015 - 07:18

Σου ξεκίνησε κι εσένα το πρόβλημα μετά από προσπάθεια να ενεργοποιήσεις το Apple Music, ή εντελώς ξαφνικά;

Εντελώς ξαφνικά! Δεν είχα καν κάνει το upgrade σε 8.4. Στην αρχή θεώρησα ότι έφταιγε το εκκρεμόν upgrade. Το έκανα, αλλά και πάλι δεν....



#42   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 01/07/2015 - 07:27

Καλό είναι να αναφέρετε όσοι έχετε προβλήματα τι είδος κάρτα χρησιμοποιείτε, χρεωστική - πιστωτική κλπ.



#43   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5.413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 01/07/2015 - 07:32

Κατι μου ηρθε στο μυαλο σαν τι μπορει να εγινε αυτοι που εχουν προβλημα δεν το ειχαν στην 8.3 που εβγαλε τους νεους ορους η apple στο apple store οποτε δεν εκαναν την αποδοχη του με συνεπεια οτι μαλλον το πηρε σαν να μην αποδεχεστε τους ορους χρησης της εταιρειας και να μην σας αφηνει να κατεβασετε!!!για οσους λενε οτι ειναι απο το apple music ισως ειναι τυχαιο δεν ξερω!!!ας στειλει ενα email ενας σας στην apple να του πει τι γινετε τι μπορει να φταει να ενημερωσει και τους αλλους

Τελευταία επεξεργασία από: gismo301278, 01/07/2015 - 07:33

Rafael Nadal

#44   Leonidas1994

Leonidas1994

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/07/2015 - 07:34

Χρησιμοποίησα πιστωτική. Ξέρω ότι δεν λειτουργεί εκτός Ελλάδας λόγω του capital control. Αλλά οι δωρεάν εφαρμογές και η αναβάθμιση (update) παλιών αγορασμένων εφαρμογών δεν δικαιολογείται.

Για να γίνω πιο σαφής πατάω στο Αγορασμένες και μέτα στο συννεφάκι κάποιας αγορασμένης εφαρμογής. Μου βγάζει το μήνυμα "Απαιτείται Επαλήθευση". Εκεί με στέλνει στο ρυθμίσεις λογαριασμού για να δώσω σωστά στοιχεία πιστωτικής κάρτας, επειδή λέει με κόκκινα ότι υπάρχει πρόβλημα χρέωσης με μια προηγούμενη αγορά...

Τελευταία επεξεργασία από: Leonidas1994, 01/07/2015 - 07:40


#45   costasp

costasp

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 01/07/2015 - 07:42

Ας ανακεφαλαιώσω, μήπως όλοι μαζί βγάλουμε μία άκρη...

Η κάρτα είναι χρεωστική Visa, την έχω χρόνια και τη χρησιμοποιώ μόνο για onine αγορές. Μέχρι προχθές, δεν είχα πρόβλημα.... Το πρόβλημα παρουσιάστηκε προτού αναβαθμιστώ σε 8.3 και πίστευα ότι με την αναβάθμιση θα παίξει το σύστημα χρεώσεων, πράγμα το οποίο δεν έγινε. Ναι, έχω κάνει accept τους νέους όρους χρήσης. Μόλις έκλεισα το phone service της Τρ. Πειραιώς και με διαβεβαίωσαν ότι η κάρτα είναι καθ' όλα λειτουργική, αλλά βλέπουν εδώ και 3 ημέρες προσπάθεια χρέωσης €0,99 από το iTunes Store. Και εδώ είναι το περίεργο. Εδώ και αρκετές ημέρες, δεν έχω αγοράσει κάποια εφαρμογή, το επιβεβαίωσα και από τη σελίδα αναφοράς προβλημάτων. Από την άλλη, οι εφαρμογές που εκκρεμούν σε updates είναι (θεωρητικά) όλες δωρεάν: Viber, Booking, eBay, YouTube, Hangouts, Spotify, Halftone 2 (είναι μεν επί πληρωμή, αλλά το είχα κατεβάσει σαν "free app of the day"). Ποιά εκ των παραπάνω μπορεί να είναι χρεώσιμη εφαρμογή και να μην με αφήνει να κάνει update και τις υπόλοιπες? Α, και ναι, προσπάθησαν να τις κάνω και μία-μία ξεχωριστά, αλλά επίσης, δεν...

Άντε βγάλε άκρη με άλλα λόγια. Any (other) ideas...?

 

Edit: συμβαίνει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που περιγράφει παραπάνω ο φίλος Leonidas1994, αλλά σε εμένα είναι χρεωστική η κάρτα...


Τελευταία επεξεργασία από: costasp, 01/07/2015 - 07:45


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες