Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

To 60% των A9 επεξεργαστών του iPhone 6S κατασκευάζεται από την TSMC και το 40% από την Samsung


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
145 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 12/10/2015 - 11:52

Και κάτι άλλο ν ασχολιάσουμε λίγο και την επίσημη απάντηση της Apple όταν λέμε 2-3% απόκλιση

 

Σχόλιο 1-

καλό είναι να λέμε και τη διασπορά. Το  2-3% μπορεί να βγει η μέσος όρος με σημαντικές διαφορές, αν βάλεις τον 15χρονο που το σανιδώνει και έναν που κοιτά την ώρα μόνο και το κλείνει και τους σουμάρεις και τους 2 ακραίους χρήστες. Οι ακραίες τιμές και ο μέσος όρος δε λένε την αλήθεια.Οπότε δίνεις και το διάστημα εμπιστοσύνης που έχει το 95% των μετρήσεων

 

Σχόλιο 2-

2-3% αν μιλάμε για 10 ώρες είναι 30 λεπτα παραπάνω χρήση δεν ακούγεται και ΄τοσο αμελητέο. Και για κάποιους power χρήστες μπορεί να ξεπερνάει την μία ώρα. Εδώ τα πράγματα σκουραίνουν γιατι με τυχαίο τρόπο έχω συσκευή με μεγάλη διαφορά πλέον που ξεπερνάει το 2-3% της θεωρητικής ανεκτής απόκλισης μεταξύ συσκευών.

 

Σχολιο 3-

2-3% ανεκτή διακύμανση γίνεται δεκτή,  ΕΦΟΣΟΝ ΟΜΩΣ δεν είναι υπερ ενός CPU σταθερα. Τότε δε μιλάμε για απόκλιση τυχαιότητας αλλά συστηματικό λάθος.....

Σε βρίσκω δυνατό στην στατιστική πάντως.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 12/10/2015 - 18:04

Εμενα το 6s λεει n71ap.τι διαφορα εχει με το n66ap?

#78   tsokorrello

tsokorrello

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 12/10/2015 - 19:10

Εμενα το 6s λεει n71ap.τι διαφορα εχει με το n66ap

Το 6s είναι N71 και το 6s plus N66.Άρα το δικό σου είναι 6s samsung.



#79   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 12/10/2015 - 19:10

Το 6s είναι N71 και το 6s plus N66.Άρα το δικό σου είναι 6s samsung.

Α ωραια σε ευχαριστω φιλε μου

#80   tsokorrello

tsokorrello

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 12/10/2015 - 19:12

Α ωραια σε ευχαριστω φιλε μου

Να είσαι καλά



#81   trickster

trickster

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 15/10/2015 - 18:08

Υπάρχει ένα app Lirum Info Lite. Κατέβασέ το και γράφει μέσα. Αν σου λέει Model: N71AP έχεις Samsung, εάν λέει N71mAP έχεις TSMC.

Φτου!
Samsung κι εγώ.
6S 128

#82   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1.977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 16/10/2015 - 09:41

6s Plus με Samsung και γω ..! Αλλα νομιζω οτι πρεπει να ειναι το πιο ηλιθιο ...gate που βγαλανε....



#83   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 16/10/2015 - 09:50

ΕΛΕΟΣ με τον επεξεργαστη!! Απολαυστε το κινητο ρε παιδες!! Στο τελος θα βλεπουμε αγγελιες του τυπου:

 

Ανταλλασετε 6s με επεξεργαστη γρηγορο και ενεργοβορο με 6s και επεξεργαστη αργο αλλα με καλυτερη αυτονομια μπαταριας και 10 ευρα απο μερους σας!! ΕΛΕΟΟΟΟΣ



#84   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2015 - 10:13

Δεν ξέρω πόσο ηλίθιο είναι . Τελικα υπάρχει κάποια αξιόπιστη δοκιμή για το θέμα γιατι ο καθένας απο δω δεν μπορει να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα. Να συγκρίνει τι ? Εγω χωρίς να θέλω να δω το CPU (για να μην γίνω ψυχαναγκαστικός και επηρεαστεί η κρίση μου) βλέπω ότι η μπαταρία ώρες ώρες κυλάει σα ταξίμετρο με τριπλή ταρίφα. Τώρα ειναι ιδέα μου ? Εχω επηρεαστεί και απο αυτά που ακούω? Η μπαταρία ΔΕΝ είναι εφάμιλλη του 6plus μπορώ να το πω, αλλα δεν μπορώ να ξέρω αν υπάρχει και εσωτερική διαφορα μεταξύ των 6splus. 

 

Εμένα δεν με ενδιαφέρει μια δοκιμή που να συγκρίνει ενάν ανύπαρκτο χρήστη που υπακούει στο μέσο όρο.Θα είχε μαγαλύτερο ενδιαφέρον σύγκριση μπαταρίας με 6plus , 6splus-sam και 6splus-tsmc κάτω από διαφορετικές απαιτήσεις υπολογιστικής ισχυός αλλα πανομοιότυπες συνθήκες. Και φυσικά να γίνεται και μνεία για τους χρόνους ολοκλήρωσης (για κάποιους ενδιαφέρει και η ταχύτητα - μπρίζες υπάρχουν παντού) 

 

 

PS 

τελικά μπήκα στον πειρασμό έλεγξα και πραγματικά θα ορκιζόμουν ότι είχα samsung καθώς έβλεπα να τρώει την μπαταρία αδηφάγα και το κινητό να έχει εκπληκτική ταχύτητα. Έκπληξη : έχω TSMC σε 6splus.

Αρα πιστεύω ότι υπάρχει σε μεγάλο βαθμό αυθυποβολή όταν δεις Samsung να πιστεύεις ότι κάτι τρέχει με την καταναλωση μπαταρίας

Βέβαια εξακολουθώ να θέλω μια επίσημη μέτρηση και σύγκριση για να πειστώ οτι οι διαφορές είναι ανάξιες λόγου


Τελευταία επεξεργασία από: AlG, 16/10/2015 - 10:22


#85   Nikosaei

Nikosaei

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 16/10/2015 - 10:16

μην ασχολειστε τα ιδια ειναι η apple ξερει τι κανει



#86   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 16/10/2015 - 10:24

Eγω αντιθετα πιστευω οτι εχουμε ξεφυγει λιγο...Και εξηγουμαι: Καθομαστε και διυλιζουμε τον κώνωπα και ασχολουμαστε τοσο πολυ με λεπτομερειες που τελικα χανουμε την ουσια!

 

Δηλ. το ποιον επεξεργαστη εχουμε για μενα ειναι ανευ σημασιας και για το αν το 6s μας εχει θεμα ή οχι με τη μπαταρια του. Γιατι πολυ απλα ο καθε ένας μας ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ. Δηλ εγω πχ μπορει να λιωνει στο fb και στο ινσταγκραμ και στο imessage και να βλεπω ολη μερα να κραταει η μπαταρια το πολυ 7 - 8 ώρες, ενω ο άλλος να τοχει μονο για κλησεις, μηνυματα email και λογικο σερφαρισμα ή ακομη το δικο μου ναχει σφαιρα σημα άρα και 4g και του αλλου να σερνεται. Δηλ ειναι θεμα επεξεργαστη ή προβληματος της μπαταριας??

 

Οπως εχω ξαναπει απολαμβανουμε το κινητο μας οπως ο καθενας γουσταρει και για να μην μας ζαλιζονται και τα π@@@ια μία ειναι η λυση: ΣΒΗΝΟΥΜΕ το γ@@οποσοστο της μπαταριας και ζουμε καλυτερα :)


Τελευταία επεξεργασία από: vagfilippo, 16/10/2015 - 10:25


#87   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2015 - 10:25

ΕΛΕΟΣ με τον επεξεργαστη!! Απολαυστε το κινητο ρε παιδες!! Στο τελος θα βλεπουμε αγγελιες του τυπου:

 

Ανταλλασετε 6s με επεξεργαστη γρηγορο και ενεργοβορο με 6s και επεξεργαστη αργο αλλα με καλυτερη αυτονομια μπαταριας και 10 ευρα απο μερους σας!! ΕΛΕΟΟΟΟΣ

Πιστεύω αν υπάρχει καποια δόση αλήθειας, του χρόνου όσοι είναι με TSMC θα το διαφημίζουν μπας και γίνουν πιο ανταγωνιστικοί και οι samsung απλα θα λουφάζουν για να περάσει στο ντούκου !!!!!



#88   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2015 - 10:32

Eγω αντιθετα πιστευω οτι εχουμε ξεφυγει λιγο...Και εξηγουμαι: Καθομαστε και διυλιζουμε τον κώνωπα και ασχολουμαστε τοσο πολυ με λεπτομερειες που τελικα χανουμε την ουσια!

 

Δηλ. το ποιον επεξεργαστη εχουμε για μενα ειναι ανευ σημασιας και για το αν το 6s μας εχει θεμα ή οχι με τη μπαταρια του. Γιατι πολυ απλα ο καθε ένας μας ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ. Δηλ εγω πχ μπορει να λιωνει στο fb και στο ινσταγκραμ και στο imessage και να βλεπω ολη μερα να κραταει η μπαταρια το πολυ 7 - 8 ώρες, ενω ο άλλος να τοχει μονο για κλησεις, μηνυματα email και λογικο σερφαρισμα ή ακομη το δικο μου ναχει σφαιρα σημα άρα και 4g και του αλλου να σερνεται. Δηλ ειναι θεμα επεξεργαστη ή προβληματος της μπαταριας??

 

Οπως εχω ξαναπει απολαμβανουμε το κινητο μας οπως ο καθενας γουσταρει και για να μην μας ζαλιζονται και τα π@@@ια μία ειναι η λυση: ΣΒΗΝΟΥΜΕ το γ@@οποσοστο της μπαταριας και ζουμε καλυτερα :)

Αυτο παλεύουμε να μάθουμε. Ολοι λίγο πολύ πληρώσαμε τα ίδια (ας πούμε για λόγους απλοποίησης).Πώς θα σου φαινόταν ότι αν τυχαία είχες πάρει τον Χ επεξεργαστη το κινητό θα έκλεινε 1 ώρα νωρίτερα και αν τύχαινες στον Υ 1 ώρα αργότερα για την ίδια πάνω κάτω χρήση? Δεν θα εκνευριζόσουν? Τώρα μένει να αποδειχθεί. Αλλά φυσικά για την Apple έχει κάθε λόγο (οικονομικό) να το υποβαθμίσει σα θέμα. Ας είμαστε αντικειμενικοί λοιπόν (όσο γίνεται) και ας μην παίρνουμε αβίαστα τη μία ή την άλλη θέση.



#89   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 16/10/2015 - 10:36

Αυτο παλεύουμε να μάθουμε. Ολοι λίγο πολύ πληρώσαμε τα ίδια (ας πούμε για λόγους απλοποίησης).Πώς θα σου φαινόταν ότι αν τυχαία είχες πάρει τον Χ επεξεργαστη το κινητό θα έκλεινε 1 ώρα νωρίτερα και αν τύχαινες στον Υ 1 ώρα αργότερα για την ίδια πάνω κάτω χρήση? Δεν θα εκνευριζόσουν? Τώρα μένει να αποδειχθεί. Αλλά φυσικά για την Apple έχει κάθε λόγο (οικονομικό) να το υποβαθμίσει σα θέμα. Ας είμαστε αντικειμενικοί λοιπόν (όσο γίνεται) και ας μην παίρνουμε αβίαστα τη μία ή την άλλη θέση.

Ναι σιγα!! Δηλ θα παει καποιος στο ταδε μαγαζι και θα ζητησει να αγορασει ενα 6s με TSMC και θα κατσει το μαγαζι να στο ανοιξει, να το τεσταρει και μετα να στο πουλησει ή οχι??

 

Αυτα ειναι βλακειες. Και επισης αυτα τα τεστ ουτε η επισημη apple δεν τα κανει πόσο μαλλον να δικαιολογειτε αυτη η εμμονη στον α ή β επεξεργαστη!

 

Και ας ερθει καποιον με real test και μεγαλο δειγμα να μου αποδειξει οτι ο α ειναι καλυτερος απο τον β. Το κινητο λεγεται iphone 6s και ετσι το πουλαει η apple γνωριζοντας τι εχει μεσα..

 

Σιγα μην το κανουμε και θεμα οπως η VW στα αυτοκινητα με τις μουφομετρησεις της!!

 

Απολαυστε το κινητο παιδες!!!ΔΕΝ θα καταλαβετε ποτε θα περασει ο καιρος και θα παμε στο 7 ;)



#90   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 16/10/2015 - 11:12

Επίσης εκφράσεις του στύλ ...πάρε το παλιοsamsung σου από εδώ , είναι μέσα στο παιχνίδι  :P

 

διπλό post...


Τελευταία επεξεργασία από: gas, 16/10/2015 - 11:19


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες