Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Sony Xperia Z5, Galaxy Note 5, LG G4 ή iPhone 6S: Ποιο κινητό τραβάει καλύτερες φωτογραφίες; Οι αναγνώστες του Android Authority ψηφίζουν...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
19 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 24/10/2015 - 17:34

big-smartphone-camera-shootout-1340x754.

 

Το Android Authority, ένα από τα μεγαλύτερα Android portals του πλανήτη, διενήργησε ένα ενδιαφέρον φωτογραφικό τεστ με τη συμμετοχή των αναγνωστών του.

 

Τα Sony Xperia Z5Galaxy Note 5LG G4 και iPhone 6S χρησιμοποιήθηκαν για να τραβήξουν μια σειρά φωτογραφιών και στη συνέχεια οι αναγνώστες του Android Authority έπρεπε να ψηφίσουν τις φωτογραφίες που θεωρούσαν καλύτερες, χωρίς να γνωρίζουν σε ποιo κινητό αντιστοιχούσαν!

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά των συσκευών. Παρατηρούμε πως στα χαρτιά, το iPhone 6S υστερεί του ανταγωνισμού...

 

Screen-Shot-2015-10-24-at-18.31.25.png
 

 

Το "blind test" του Android Authority ανέδειξε ως νικητή το iPhone 6S, με τους αναγνώστες να το ψηφίζουν ως το κινητό με τις καλύτερες φωτογραφίες σε ποσοστό 38.2% ενώ ακολούθησε το Galaxy Note 5 με 34.1%. Τρίτο καλύτερο ψηφίστηκε το Sony Xperia Z5 με 17.7% ενώ την τελευταία θέση έλαβε το LG G4 με 10% των συνολικών ψήφων.

 

 

big-smartphone-camera-shootout-results.j

 

Αφήνοντας στην άκρη τους αριθμούς και αναλύοντας τα αποτελέσματα πραγματικής χρήσης αποδεικνύεται για μία ακόμη φορά πως τα χαρτιά δεν λένε ολόκληρη την αλήθεια.


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2015 - 17:58

οταν ετρεχε η ψηφοφορια ψηφισα το 4 δηλ το Note σαν συνολικα καλυτερη αποδοση B)



#3   andrikosbo

andrikosbo

    iPH User

  • 141 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:andrikosB0

Δημοσίευση 24/10/2015 - 18:58

Phone C είχα επιλέξει μεν, αλλά να πω την αλήθεια ήμουν σε δίλημμα μεταξύ του C και του D μέχρι τη μέση :D



#4   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2015 - 21:09

Το note 5 τραβάει καλύτερα. Η αλήθεια να λέγεται... Δηλαδή  το D  υπερέχει σε σχέση με τα άλλα.


Τελευταία επεξεργασία από: vagos456, 24/10/2015 - 21:10


#5   azriel84

azriel84

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2015 - 00:11

Irony over 9000... Και δεν έβαλαν καν το 6S Plus που θα είχε λίγο καλύτερα αποτελέσματα στις νυχτερινές λήψεις...

#6   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 25/10/2015 - 14:40

Οσοι ψηφισαν δεν ξέρουν τι τους γίνεται και αμφιβάλω αν είδαν τις φωτογραφίες σε πληρη ανάλυση.

Ειχα για ενα μηνα το Note 5 και εδω και 6 μέρες εχω το iPhone 6s plus το οποίο και θα κρατήσω τελικά αλλά οχι για την κάμερα του η οποία είναι το μονο που δεν μου αρέσει στην συσκευή.

Ναι μεν δεν θα πάρεις ποτέ αχρηστη φωτο αλλα ο αισθητηρας του είναι πολύ πίσω και σωζεται απο το καταπληκτικό software της apple.

 

Δειτε εδώ ενα δειγμα σε συγκριση με το S4 του 2013 που χρησιμοποιώ σαν δευτερο.

Δεν λέω οτι το S4 είναι καλύτερο, αλλά στις φωτο είναι πολύ κοντά. Υστερει σε βιντεο OIS και νυχτερινές.

Το Note 5 όμως είναι σίγουρα πολύ καλύτερο συνολικά σαν κάμερα από το i6S+.

 

22435351165_f8a05c5b9c_c.jpgI6S VS S4_1 by Photos presentation, on Flickr

 

iPhone Auto HDR

22247873389_72c801aab5_c.jpgIMG_0129 by Photos presentation, on Flickr

 

Galaxy S4 HDR

22472213201_5f06e59af7_c.jpg20151024_151441_Richtone(HDR) by Photos presentation, on Flickr

 

iPhone 

21812060514_693055b490_c.jpgIMG_0133 by Photos presentation, on Flickr

 

Galaxy s4

22445789731_871a1ffc9d_c.jpg20151024_145516 by Photos presentation, on Flickr



#7   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2015 - 18:08

Καταρχας ευχαριστουμε για τις φωτο ....

Αυτο που βλεπω εγω αρκετα καθαρα ειναι καλυτερες φωτο απο το 6

 

Οσοι ψηφισαν δεν ξέρουν τι τους γίνεται και αμφιβάλω αν είδαν τις φωτογραφίες σε πληρη ανάλυση.

Ειχα για ενα μηνα το Note 5 και εδω και 6 μέρες εχω το iPhone 6s plus το οποίο και θα κρατήσω τελικά αλλά οχι για την κάμερα του η οποία είναι το μονο που δεν μου αρέσει στην συσκευή.

Ναι μεν δεν θα πάρεις ποτέ αχρηστη φωτο αλλα ο αισθητηρας του είναι πολύ πίσω και σωζεται απο το καταπληκτικό software της apple.

 

Μια κακη αρχη φτανει για να μην ασχοληθει κανεις με τα επομενα που παραθετεις....



#8   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 25/10/2015 - 18:56

Καταρχας ευχαριστουμε για τις φωτο ....

Αυτο που βλεπω εγω αρκετα καθαρα ειναι καλυτερες φωτο απο το 6

 

Μια κακη αρχη φτανει για να μην ασχοληθει κανεις με τα επομενα που παραθετεις....

Φίλε μου θα πρέπει να είμαστε αντικειμενικοί. Οι φωτογραφίες του iPhone οπως είπα σωζονται από το software της κάμερας.

Μόλις τις δεις στην οθόνη του υπολογιστή φαίνεται ξεκάθαρα ότι υποφέρουν:

1ον.  Σε ευκρίνεια,

 

2ον. Το HDR ξεθωριάζει πολύ τα χρώματα και ανεβάζει υπερβολικά το exposure όπου υπάρχει φωτισμός. Παίρνω πολύ καλύτερο αποτέλεσμα κάνωντας edit την οριτζιναλ φωτο στο iPhoto του MacBook μου.

 

3ον. Σε νορμαλ φωτισμό δωματίου, χωρίς auto HDR o θορυβος στα προσωπα είναι υπερβολικός. 

Γενικά η εξέλiξη στις κάμερες κινητών μας έχει δείξει ότι με f2.2 δεν μπορείς να κάνεις πολλά και μαλιστα χωρίς manual ρυθμίσεις κλείστρου και iso.

 

Οπως βλέπεις μιλώ με επιχειρήματα και έχοντας δοκιμάσει τα δύο από τα κορυφαία κινητά του τεστ, τα οποία έχω πληρώσει. Δεν μου τα παραχώρησε κανείς δωρεάν.

Δεν κρίνω μόνο απο τις 2-3 φωτογραφίες των δειγμάτων που παραθέτει το άρθρο.

Μπορώ να αποδείξω αυτά που γράφω, απλά περιμένω να γυρίσω στην βάση μου και να τραβήξω με το iPhone δείγματα στα ιδιους χώρους με αυτούς που έχω φωτογραφίες από το Note5.

 

Όταν οι άνθρωποι του "The Verge" παραδέχονται την ανωτερότητα του Note 5, δεν μπορώ να θεωρήσω βαρύτερη την άποψη ανθρώπων που ψηφισαν βλέποντας βιαστικά 2-3 μη αντιπροσωπευτικά δείγματα.

 

Η τελική μου επιλογή να κρατήσω το iPhone δείχνει ότι είμαι αντικειμενικός. Το ότι έδωσα 1000 ευρώ για να το αγοράσω, δεν με υποχρεώνει να το θεωρώ άριστο παντού.



#9   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2015 - 19:29

δεν ειπε κανεις οτι ειναι αριστο...δεν υπαρχει αριστο πουθενα στο πλανητη φτιαγμενο απο ανθρωπινο χερι γιατι απλα δεν υπαρχει το απολυτο κριτηριο. 

Καλο ειναι να μαθουμε να διαβαζουμε και να φιλτραρουμε σωστα τα παντα ...ακομα και τους "ειδημονες" στον καθε χωρο. Διαφορετικα γινομαστε αφελεις καταναλωτες με αποψη οπαδικη.

Τωρα για τις φωτο που λες...παντα στον υπολογιστη τις κοιταω και κρινω. Και φυσικα οχι στο flickr(εκει αποθηκευω και εγω) το οποιο χρησιμοποιει φιλτρα για να δινει extra sharpness στις φωτο οταν τις κανει resize.



#10   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 26/10/2015 - 01:20

Τα πράγματα είναι απλά δεν χρειάζονται φιλοσοφίες. Η κάμερα του i6s είναι κατώτερη σε κάποιους βασικούς τομείς, ενώ σε άλλους υπερτερεί πχ φυσικότητα χρωμάτων.

 

Με λίγα λόγια η κάμερα δεν συμβαδίζει με το γενικότερα υψηλό επίπεδο της συσκευής. Θα έπρεπε να έχει επιλεγεί ένας καλύτερος και φυσικά ακριβότερος αισθητήρας.

 

Πάντως τα γραφώμενα μου δεν φανερώνουν πουθενά οπαδική άποψη. Αντιθέτως κρίνω εντελώς αντικειμενιά μια παράμετρο της συσκευής που προτίμησα και σκοπευω να κρατήσω μέχρι να βγεί το επόμενο iPhone.

 

Παρεπιπτόντως σε πολλά συγκριτικά αδικείται φανερά μια συσκευή με εξαιρετική κάμερα που αν χρησιμοποιηθεί σωστά είναι καλύτερη όλων, Μιλώ για το LG G4 που στις φωτογραφίες χαμηλού φωτισμού κάνει πλάκα σε ολα τα υπόλοιπα. Μόνο σε βιντεοσκόπιση υστερεί.



#11   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/10/2015 - 02:11

Δεν ειπα για σενα οτι μιλας οπαδικα...κουβεντα κανουμε .Εγω τη πατησα παντως και ψηφισα Νote 5....και αφιερωσα πανω απο ωρα τσεκαροντας τις φωτο.Εν τελει νομιζω οτι τα τελευταια χρονια τα κινητα εχουν κανει αλματα στο θεμα φωτο και βιντεο υπο νορμαλ συνθηκες.Σε πιο ιδιαιτερες συνθηκες καποια τα καταφερνουν ενα κλικ καλυτερα αλλα χωρις εντυπωσιακα αποτελεσματα τοσα ωστε να πεις κρεμαω μηχανες και αφηνομαι στη καμερα του τηλεφωνου. Αυτο μαλλον δεν θα γινει ποτε με βαση τις σημερινες αρχες της φωτογραφιας.

Το 90% κατοχων smartphones ενδιαφερονται για το πως δειχνει αυτο που τραβανε στην οθονη του κινητου τους και ολα τα επιφωνηματα προερχονται απο κει.Οποτε οτι κριτικη και να κανουμε μαλλον γινεται απο χομπιστικο ενδιαφερον και τιποτε αλλο



#12   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/10/2015 - 02:40

Εγώ κλαίω με το i9506 και το iphone 6 μου. Οταν παω να φωτογραφίσω macro με το s4 που υποτίθεται έχει καλύτερο αισθητήρα από το απλό s4 χάνεται η εστίαση και η φωτογραφία βγαίνει θολή. Και τότε αρχίζουν τα γέλια και το iphone απλώς με την φτωχή κάμερα των 8mpixels δείχνει τις δοντάρες του και απαθανατίζει macro αυτό που θέλω δίχως να αλλοιώνεται η ποιότητα από την κουμουτσοθήκη που φοράει.



#13   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 26/10/2015 - 11:08

Εγώ κλαίω με το i9506 και το iphone 6 μου. Οταν παω να φωτογραφίσω macro με το s4 που υποτίθεται έχει καλύτερο αισθητήρα από το απλό s4 χάνεται η εστίαση και η φωτογραφία βγαίνει θολή. Και τότε αρχίζουν τα γέλια και το iphone απλώς με την φτωχή κάμερα των 8mpixels δείχνει τις δοντάρες του και απαθανατίζει macro αυτό που θέλω δίχως να αλλοιώνεται η ποιότητα από την κουμουτσοθήκη που φοράει.


Δεν ξέρω αλλά μέχρι στιγμής το i6s plus μ έχει απογοητεύσει στην φωτογραφία ακόμα και σε σχέση με προγενεστερα iPhone.

Κι εγώ είμαι της άποψης ότι το κινητό δεν αντικαθιστά μια mirrorless η DSLR.
Η απογοητευση μου έχει να κάνει κυρίως με τις φωτογραφίες σε πρόσωπα σε κοντινές αποστάσεις στις οποίες χρησιμοποιούμε τα κινητά μας επί το πλείστον.
Για να έχεις αποδεκτό αποτέλεσμα θα πρέπει να υπάρχει αρκετό φως.
Σε σκιές η με φωτισμό δωματίου υπάρχει πρόβλημα.

Κάποια στιγμή θα ανεβάσω τέτοιες φώτο από το note 5 και το i6s+ για να δείτε πόσο καλύτερα αποδίδει η f1.9 του Note.

Επίσης βλέπω για πρώτη φορά σε iPhone παραμόρφωση στα πρόσωπα που βρίσκονται στις άκρες του πλανου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#14   galanakop

galanakop

    iPH Enthousiast

  • 511 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 26/10/2015 - 12:51

Δεν ξέρω αλλά μέχρι στιγμής το i6s plus μ έχει απογοητεύσει στην φωτογραφία ακόμα και σε σχέση με προγενεστερα iPhone.

Κι εγώ είμαι της άποψης ότι το κινητό δεν αντικαθιστά μια mirrorless η DSLR.
Η απογοητευση μου έχει να κάνει κυρίως με τις φωτογραφίες σε πρόσωπα σε κοντινές αποστάσεις στις οποίες χρησιμοποιούμε τα κινητά μας επί το πλείστον.
Για να έχεις αποδεκτό αποτέλεσμα θα πρέπει να υπάρχει αρκετό φως.
Σε σκιές η με φωτισμό δωματίου υπάρχει πρόβλημα.

Κάποια στιγμή θα ανεβάσω τέτοιες φώτο από το note 5 και το i6s+ για να δείτε πόσο καλύτερα αποδίδει η f1.9 του Note.

Επίσης βλέπω για πρώτη φορά σε iPhone παραμόρφωση στα πρόσωπα που βρίσκονται στις άκρες του πλανου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Κώστα συμφωνώ σε όλα όσον αφορά την κάμερα του splus.
Νομίζω πως το απλό plus σε φωτογραφίες με δύσκολες συνθήκες ήταν πιο αρμονικό στο αποτέλεσμα. Τέλος πάντων όπως και να έχει νομίζω πως το note 5 δίνει τα καλύτερα αποτελέσματα όσον αφορά την φωτογραφία.



Sent from my iPhone using Tapatalk

#15   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 29/10/2015 - 11:44

Για μενα παντως την καλυτερη καμερα την εχει το Note 5.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες