Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Sony Xperia Z5, Galaxy Note 5, LG G4 ή iPhone 6S: Ποιο κινητό τραβάει καλύτερες φωτογραφίες; Οι αναγνώστες του Android Authority ψηφίζουν...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
19 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/11/2015 - 02:38

Note 5 είναι overall η καλύτερη επιλογή για auto ρυθμίσεις.

Ακολουθεί το 6s αλλά το αποτέλεσμα είναι FAKE. Άλλο βλέπεις στην οθόνη και άλλο βλέπεις στην οθόνη του υπολογιστή ή στον εκτυπωτή σου.

To G4 στο manual mode είναι στο επίπεδο του Note 5 και σε νυχτερινή λήψη παίζει μόνο του.

Ζ5 δεν έχω δοκιμάσει.

 

Τα παραπάνω από κάτοχο και των 3 συσκευών (Note 5 , Ιphone 6s Plus , LG G4(το χρησιμοποιεί η αδερφή μου).



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   galanakop

galanakop

    iPH Enthousiast

  • 511 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 03/11/2015 - 14:41

Note 5 είναι overall η καλύτερη επιλογή για auto ρυθμίσεις.
Ακολουθεί το 6s αλλά το αποτέλεσμα είναι FAKE. Άλλο βλέπεις στην οθόνη και άλλο βλέπεις στην οθόνη του υπολογιστή ή στον εκτυπωτή σου.
To G4 στο manual mode είναι στο επίπεδο του Note 5 και σε νυχτερινή λήψη παίζει μόνο του.
Ζ5 δεν έχω δοκιμάσει.

Τα παραπάνω από κάτοχο και των 3 συσκευών (Note 5 , Ιphone 6s Plus , LG G4(το χρησιμοποιεί η αδερφή μου).

Απόλυτα συμφωνώ...

Στάλθηκε από το SM-N920C μου

#18   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2015 - 15:27

Note 5 είναι overall η καλύτερη επιλογή για auto ρυθμίσεις.

Ακολουθεί το 6s αλλά το αποτέλεσμα είναι FAKE. Άλλο βλέπεις στην οθόνη και άλλο βλέπεις στην οθόνη του υπολογιστή ή στον εκτυπωτή σου.

To G4 στο manual mode είναι στο επίπεδο του Note 5 και σε νυχτερινή λήψη παίζει μόνο του.

Ζ5 δεν έχω δοκιμάσει.

 

Τα παραπάνω από κάτοχο και των 3 συσκευών (Note 5 , Ιphone 6s Plus , LG G4(το χρησιμοποιεί η αδερφή μου).

να συμφωνησω και εγω αλλα τι θελει να πει  εκει? Συντακτικως δεν το πολυπιανω



#19   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/11/2015 - 00:14

να συμφωνησω και εγω αλλα τι θελει να πει εκει? Συντακτικως δεν το πολυπιανω


Είναι απλό φίλε μου.
Βλέπεις ένα ωραίο αποτέλεσμα στην οθόνη της συσκευής σου αλλά την ίδια φώτο αν τη δεις από οθόνη υπολογιστή ή αν την τυπωσεις θα πάρεις σαφώς χειρότερο αποτελεσμα. Κοινώς αυτό που βλέπεις δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
Όχι ότι δεν είναι καλή ή κάμερα αλλά σε σύγκριση με Note 5 και G4 σε manual υπάρχει αισθητή διαφορά.

#20   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/11/2015 - 02:03

Συμφωνώ κι εγώ με την εξής παρατήρηση.
Σε εξωτερικά πλάνα το iPhone 6s+ κατεβάζει το iso στο 25 και πετυχαίνει πολύ καλά αποτελέσματα παράλληλα με όμορφα χρώματα.

Χάνει όμως σε ευκρίνεια κάτι που φαίνεται αν θελήσεις να πάρεις με crop ένα κομμάτι της.

Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι πολλές φορές όταν φωτογραφίζεις πρόσωπα ακόμα και με συννεφιά τα καίει αν δεν χαμηλωσεις το exposure σερνοντας το δάχτυλο στην οθόνη προς τα κάτω.

Επίσης για πρώτη φορά πήρα κουνημενες φώτο από iPhone.
Όλα αυτά σημαίνουν ότι φέτος χρειάζεται να μάθουμε την κάμερα για να αποφύγουμε τις λίγες παραξενιες της

Μόλις βρω χρόνο θα κάνω ένα συγκριτικό.


Sent from my iPhone using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες