Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2266   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 467 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 18/02/2019 - 22:44

το εξηγείς λίγο καλύτερα εκτενέστερα αυτό φίλε αν δεν σου κάνει κόπος γιατί δεν το γνωρίζω και με ενδιαφέρει σε παρακαλώ ? Όχι τίποτα άλλο αλλά ο Δραγασακης μας έχει σκοτίσει με την ανακεφαλαιοποίηση των Τραπεζών και θα φάμε κανένα άκυρο....


Αυτό που ισχύει είναι ότι οι καταθέσεις των ευρωπαϊκών καταθέσεων που διατηρούν οι ιδιώτες είναι εγγυημένες έως και 100.000 ευρώ ανά τράπεζα, την εγγύηση αυτή στην χώρα μας την παρέχει το ΤΕΚΕ, κάθε χώρα έχει αντίστοιχα το δικό της φορέα που εγγυάται.

Καθαρά προσωπική μου άποψη είναι ότι οι δικές μας τράπεζες βρίσκονται σε πολύ άσχημη κατάσταση εδώ και χρόνια (2006-2007) και αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι δεν μπορούν να δανεισουν χρήματα γιατί πολύ απλά δεν έχουν..........., οπότε δεν είναι σε θέση να πουλήσουν το βασικό τους προϊόν, τα διαθέσιμα τους είναι πολύ χαμηλά και αυτός ήταν και ο λόγος των cc.
Η χρηματιστηριακη αξία των τραπεζών δίνει επίσης μια εικόνα για το που βρισκόμαστε.

Το ζήτημα των τραπεζών σηκώνει πολύ συζήτηση αλλά είμαστε ήδη off topic, επιγραμματικα ισχύει ότι έγραψα παραπάνω.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2267   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 18/02/2019 - 22:56

Κάθε κάρτα έχει διαφορετικό νούμερο έξι είναι το σωστό αφορούν όμως τον ίδιο λογαριασμό που έχεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Οκ με κάλυψες σε αυτό.

Επίσης εάν φορτώσω την κάρτα μου με με ευρώ και πάω αμερική, ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να μετατρέψω τα ευρώ σε δολάρια?



#2268   montzOlee

montzOlee

    iPH Member

  • 335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:montzOlee

Δημοσίευση 18/02/2019 - 23:06

Αυτό που ισχύει είναι ότι οι καταθέσεις των ευρωπαϊκών καταθέσεων που διατηρούν οι ιδιώτες είναι εγγυημένες έως και 100.000 ευρώ ανά τράπεζα, την εγγύηση αυτή στην χώρα μας την παρέχει το ΤΕΚΕ, κάθε χώρα έχει αντίστοιχα το δικό της φορέα που εγγυάται.
Καθαρά προσωπική μου άποψη είναι ότι οι δικές μας τράπεζες βρίσκονται σε πολύ άσχημη κατάσταση εδώ και χρόνια (2006-2007) και αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι δεν μπορούν να δανεισουν χρήματα γιατί πολύ απλά δεν έχουν..........., οπότε δεν είναι σε θέση να πουλήσουν το βασικό τους προϊόν, τα διαθέσιμα τους είναι πολύ χαμηλά και αυτός ήταν και ο λόγος των cc.
Η χρηματιστηριακη αξία των τραπεζών δίνει επίσης μια εικόνα για το που βρισκόμαστε.
Το ζήτημα των τραπεζών σηκώνει πολύ συζήτηση αλλά είμαστε ήδη off topic, επιγραμματικα ισχύει ότι έγραψα παραπάνω.



Αρα το δικό μας , το ΤΕΚΕ η όπως λέγεται το μέγιστο πλαφόν που έχει είναι στις 100.000 αυτή τη στιγμή ; Μπορεί να αλλάξει αυτό κάπως ;
Σορρυ για το off topic

#2269   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 467 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 18/02/2019 - 23:21

Αρα το δικό μας , το ΤΕΚΕ η όπως λέγεται το μέγιστο πλαφόν που έχει είναι στις 100.000 αυτή τη στιγμή ; Μπορεί να αλλάξει αυτό κάπως ;
Σορρυ για το off topic

Η εγγύηση αυτή (100.000) παρέχεται σε περίπτωση που οι τράπεζες για κάποιο λόγο προβουν σε κούρεμα των καταθέσεων.

Το ερώτημα είναι αυτή τη στιγμή πόσοι είναι οι λογαριασμοί στο Ελληνικό τραπεζικό σύστημα με καταθέσεις άνω των 100.000 ευρώ, αν λοιπόν δεν ικανοποιηθουν με το ποσό που θα εξοικονομησουν από τυχον κούρεμα ναι υπάρχει πιθανότητα αυτό το ποσό να κατέβει και άλλα σενάρια που δεν θέλω να σκέφτομαι.

Τα πάντα μπορούν να αλλάξουν τίποτα δεν είναι δεδομένο.

Τελευταία επεξεργασία από: jtheogr, 18/02/2019 - 23:22


#2270   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 18/02/2019 - 23:55

Οκ με κάλυψες σε αυτό.

Επίσης εάν φορτώσω την κάρτα μου με με ευρώ και πάω αμερική, ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να μετατρέψω τα ευρώ σε δολάρια?

Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος ποια διαδικασία ακολουθώ σε περίπτωση που θέλω να αλλάξω το νόμισμα στην κάρτα?

 

Επίσης  αν επισκεφθώ ένα κράτος με διαφορετικό νόμισμα΄πχ ΗΠΑ, πρέπει να κάνω από πριν αλλαγή του ποσού της κάρτας μου σε δολλάρια ή μπορώ να κάνω κανονικά αγορές στις ΗΠΑ? 



#2271   KostasBom

KostasBom

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/02/2019 - 03:16

Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος ποια διαδικασία ακολουθώ σε περίπτωση που θέλω να αλλάξω το νόμισμα στην κάρτα?

 

Επίσης  αν επισκεφθώ ένα κράτος με διαφορετικό νόμισμα΄πχ ΗΠΑ, πρέπει να κάνω από πριν αλλαγή του ποσού της κάρτας μου σε δολλάρια ή μπορώ να κάνω κανονικά αγορές στις ΗΠΑ? 

 Εχεις 2 επιλογες.

-1η Δεν κανεις τιποτα και αφηνεις τα χρηματα σου σε ευρω και καθε φορα που κανεις αγορα η Revolut χρησιμοποιει την τρεχουσα ισοτημια και σε χρεωνει (αφαιρει) απο τον λογαριασμο που εχεις σε ευρω

 

-2η Επιλεγεις τον λογαριασμο σου και πατας ανταλλαγη και μετατρεπεις το ποσο που επιθυμεις σε οποιοδηποτε αλλο νομισμα. Τοτε αποκτας και 2 λογαριασμο συνδεδεμενο με την καρτα που περιεχει το ποσο που εχεις μετατρεψει (πχ σε δολλαρια).

 

Αν εχεις σκοπο να επισκεφθεις την Αμερικη για διακοπες κανε την 1η επιλογη. Αν ομως εχεις σκοπο να πας στην αμερικη για κανα 2μηνο και θες να μετατρεψεις ενα ποσο της ταξης των 10.000 ευρω καλυτερα να περιμενεις να πετυχεις μια ισοτημια δολλαριου-ευρω που σε συμφερει να βγαλεις κανα δολλαριο παραπανω (0.01 δολλαρα στα 10000 ειναι 100 δολλαρια διαφορα)



#2272   stakar

stakar

    iPH Member

  • 213 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 19/02/2019 - 16:32

Να ρωτήσω κάτι κ εγω 

Συνεχεια μου στελνει η revolut για να επιβεβαιώσει οτι μενω ελλαδα να στειλω ταυτοτητα ή διπλωμα. Το δικο μου το διπλωμα ειναι εκεινο το αθλιο 3πτυχο χαρτι γραμμένα τα στοιχεια με το χέρι παρακαλώ. Τι να κάνω σχετικα με την ταυτότητα ? Να την στειλω ή οχι ?

 

Το ρωτάω γιατί θέλω να παω Βουδαπεστη και εχω σκοπο να κανω φιορίνια καποια χρηματα. Επισης εδω θέλω βοηθεια αν εχει παει καποιος Βουδαπεστη ή Ουγγαρια με revolut ας στειλει να πει την διαδικασια αναληψης , μετατροπης κτλ.

 

Ευχαριστώ !!


Τελευταία επεξεργασία από: stakar, 19/02/2019 - 16:37


#2273   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1.429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 19/02/2019 - 19:38

Να ρωτήσω κάτι κ εγω 

Συνεχεια μου στελνει η revolut για να επιβεβαιώσει οτι μενω ελλαδα να στειλω ταυτοτητα ή διπλωμα. Το δικο μου το διπλωμα ειναι εκεινο το αθλιο 3πτυχο χαρτι γραμμένα τα στοιχεια με το χέρι παρακαλώ. Τι να κάνω σχετικα με την ταυτότητα ? Να την στειλω ή οχι ?

 

Το ρωτάω γιατί θέλω να παω Βουδαπεστη και εχω σκοπο να κανω φιορίνια καποια χρηματα. Επισης εδω θέλω βοηθεια αν εχει παει καποιος Βουδαπεστη ή Ουγγαρια με revolut ας στειλει να πει την διαδικασια αναληψης , μετατροπης κτλ.

 

Ευχαριστώ !!

 

Χωρίς ταυτότητα λογικά δε θα σου κάνει άρση των περιορισμών. Από εκεί και πέρα αν θες να κάνεις ανάληψη στο ΑΤΜ θα σου βγάλει αν θες να κάνει μετατροπή ή όχι. Θα επιλέξεις όχι ώστε να κάνει η Revolut μετά με καλύτερη ισοτιμία.

 

https://www.revolut....ithdrawing-cash

 

Να ξέρεις όμως ότι μετά από κάποιο ποσό η Revolut κρατάει προμήθεια.



#2274   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1.429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 19/02/2019 - 19:41

Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος ποια διαδικασία ακολουθώ σε περίπτωση που θέλω να αλλάξω το νόμισμα στην κάρτα?

 

Επίσης  αν επισκεφθώ ένα κράτος με διαφορετικό νόμισμα΄πχ ΗΠΑ, πρέπει να κάνω από πριν αλλαγή του ποσού της κάρτας μου σε δολλάρια ή μπορώ να κάνω κανονικά αγορές στις ΗΠΑ? 

 

Αμερική την χρησιμοποίησα κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα σε διάφορα καταστήματα (εστιατόρια, ψώνια κλπ). Την είχα φορτώσει σε Ευρώ και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ίσα ίσα που βγήκα και ελαφρώς κερδισμένος.



#2275   stakar

stakar

    iPH Member

  • 213 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 19/02/2019 - 19:52

Χωρίς ταυτότητα λογικά δε θα σου κάνει άρση των περιορισμών. Από εκεί και πέρα αν θες να κάνεις ανάληψη στο ΑΤΜ θα σου βγάλει αν θες να κάνει μετατροπή ή όχι. Θα επιλέξεις όχι ώστε να κάνει η Revolut μετά με καλύτερη ισοτιμία.

https://www.revolut....ithdrawing-cash

Να ξέρεις όμως ότι μετά από κάποιο ποσό η Revolut κρατάει προμήθεια.

Ξερεις το οριο ? Εχω σκοπο να βαλω περιπου 400 ευρω και να τα βγαλω σε φιορινια. Επισης πες μου αν ξερεις , υπαρχει η πιθανοτητα αν πετυχω τρελη διαφορα σε ισοτιμια , λεμε τωρα, να κανω την μετατροπη μεσω καρτας?

Τελευταία επεξεργασία από: stakar, 19/02/2019 - 19:56


#2276   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 19/02/2019 - 21:10

Αμερική την χρησιμοποίησα κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα σε διάφορα καταστήματα (εστιατόρια, ψώνια κλπ). Την είχα φορτώσει σε Ευρώ και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ίσα ίσα που βγήκα και ελαφρώς κερδισμένος.

Οπότε όπως καταλαβαίνω δεν χρειάζεται να κάνω κάποια μετατροπή  νομίσματος από το κινητό μου προκειμένου να κάνω αγορές σε νόμισμα διαφορετικού του  Euro.

Σε ποιες χώρες περνάει η Revolut?

 

και μια δεύτερη ερώτηση...

 

Κάπου διάβασα ότι μπορώ να αλλάζω νόμισμα μέσω κάρτας και να μετατρέπω τα χρήματά μου σε άλλο νόμισμά εκτός € με σκοπό να βγω κερδισμένος ή και όχι κατά περίπτωση.

Αυτό γνωρίζεις πως γίνεται?



#2277   stakar

stakar

    iPH Member

  • 213 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 19/02/2019 - 22:15

Ξερεις το οριο ? Εχω σκοπο να βαλω περιπου 400 ευρω και να τα βγαλω σε φιορινια. Επισης πες μου αν ξερεις , υπαρχει η πιθανοτητα αν πετυχω τρελη διαφορα σε ισοτιμια , λεμε τωρα, να κανω την μετατροπη μεσω καρτας?


Απανταω μονος μου ,200 ευρω το μηνα εχω. Εχω την premium

#2278   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 19/02/2019 - 23:57

Οπότε όπως καταλαβαίνω δεν χρειάζεται να κάνω κάποια μετατροπή  νομίσματος από το κινητό μου προκειμένου να κάνω αγορές σε νόμισμα διαφορετικού του  Euro.

Σε ποιες χώρες περνάει η Revolut?

 

και μια δεύτερη ερώτηση...

 

Κάπου διάβασα ότι μπορώ να αλλάζω νόμισμα μέσω κάρτας και να μετατρέπω τα χρήματά μου σε άλλο νόμισμά εκτός € με σκοπό να βγω κερδισμένος ή και όχι κατά περίπτωση.

Αυτό γνωρίζεις πως γίνεται?

κάποιος που να γνωρίζει?



#2279   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/02/2019 - 14:36

Όταν χρησιμοποιούσα την κάρτα Λονδίνο έβλεπε αν έχω μετατρέψει σε λύρες κάποια ευρώ και τράβαγε από τις λύρες. Αν δεν είχα κάνει έπαιρνε ευρώ και τα μετέτρεπε εκείνη την στιγμή σε λύρες με την τρέχουσα ισοτιμία της Revolut που είναι πιο μικρή από τα ανταλλακτήρια και τις ελληνικές τράπεζες.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#2280   Bill4gr

Bill4gr

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:bill4gr

Δημοσίευση 21/02/2019 - 20:47

Δεν ειναι απαραίτητη η μετατροπή.. Μπορείς να την κάνεις αλλά δεν χρειάζεται.. Θα την κάνει αυτόματα την ώρα της πληρωμής

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 10

0 μέλη, 10 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες