Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 17 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Revolut


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2281   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 21/02/2019 - 22:19

ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας

 

 Και μια δεύτερη ερώτηση...

Μπορεί η φυσική ή η εικονική κάρτα να δουλέψει μέσω apple pay wallet?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2282   Bill4gr

Bill4gr

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:bill4gr

Δημοσίευση 22/02/2019 - 00:02

ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας

Και μια δεύτερη ερώτηση...
Μπορεί η φυσική ή η εικονική κάρτα να δουλέψει μέσω apple pay wallet?

Δεν το έχω τσεκάρει.. Αλλά θεωρώ ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα..
Ας απαντήσει και κάποιος άλλος που το έχει κάνει..

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#2283   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 467 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 22/02/2019 - 08:28

H Revolut δεν υποστηρίζει Apple Pay.



#2284   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 23/02/2019 - 22:53

Υπάρχει κάποια λίστα με τα συναλλάγματα που υποστηρίζει η Revolut και μπορείς να κάνεις αγορές με την κάρτα ενώ την έχεις φορτώσει με €?



#2285   Bill4gr

Bill4gr

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:bill4gr

Δημοσίευση 23/02/2019 - 23:17

Υπάρχει κάποια λίστα με τα συναλλάγματα που υποστηρίζει η Revolut και μπορείς να κάνεις αγορές με την κάρτα ενώ την έχεις φορτώσει με €?

Πατάς τα 2 βελάκια για ανταλλαγή.. Πατάς το βελάκι δίπλα στο ευρώ.. Πατάς "άλλο" τέρμα κάτω και τα βλέπεις όλα :)

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: Bill4gr, 23/02/2019 - 23:19


#2286   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 23/02/2019 - 23:34

Πατάς τα 2 βελάκια για ανταλλαγή.. Πατάς το βελάκι δίπλα στο ευρώ.. Πατάς "άλλο" τέρμα κάτω και τα βλέπεις όλα :)

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σούπερ, θέλω να σε ευχαριστήσω και παράλληλα να σε εκμεταλλευτώ λίγο ακόμη :)

 

Έχω ακόμη 3  ερωτήσεις:

1.όταν επισκεφτώ μια χωρά εκτός €  πχ ΗΠΑ πρέπει να κάνω αυτή την διαδικασία που μου περιέγραψες παραπάνω και να μετατρέψω τα € σε $ προκειμένου να προχωρήσω σε αγορές σε τοπικό νόμισμα της χώρας ή γίνεται αυτόματα η παραπάνω αλλαγή νομίσματος?

2.Όταν χρησιμοποιήσω ATM στις ΗΠΑ για ανάληψη χρημάτων εκεί τι επιλογές μου εμφανίζει και τι επιλέγω?

2.Στο σημείο που μου περιγράφεις πιο πάνω, μπορώ να μετατρέψω το αποθεματικό της κάρτας μου σε ένα άλλο νόμισμα (πχ$) κερδίζοντας ή και χάνοντας ακόμη έτσι κάποια χρήματα λόγω ισοτιμίας €/$?

 

Σε ευχαριστώ

εκ των προτέρων



#2287   Bill4gr

Bill4gr

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:bill4gr

Δημοσίευση 24/02/2019 - 10:07

Σούπερ, θέλω να σε ευχαριστήσω και παράλληλα να σε εκμεταλλευτώ λίγο ακόμη :)

Έχω ακόμη 3 ερωτήσεις:
1.όταν επισκεφτώ μια χωρά εκτός € πχ ΗΠΑ πρέπει να κάνω αυτή την διαδικασία που μου περιέγραψες παραπάνω και να μετατρέψω τα € σε $ προκειμένου να προχωρήσω σε αγορές σε τοπικό νόμισμα της χώρας ή γίνεται αυτόματα η παραπάνω αλλαγή νομίσματος?
2.Όταν χρησιμοποιήσω ATM στις ΗΠΑ για ανάληψη χρημάτων εκεί τι επιλογές μου εμφανίζει και τι επιλέγω?
2.Στο σημείο που μου περιγράφεις πιο πάνω, μπορώ να μετατρέψω το αποθεματικό της κάρτας μου σε ένα άλλο νόμισμα (πχ$) κερδίζοντας ή και χάνοντας ακόμη έτσι κάποια χρήματα λόγω ισοτιμίας €/$?

Σε ευχαριστώ
εκ των προτέρων

Καλά κάνεις.. Ρώτα ότι θες

1) αν θες κάνεις μετατροπή αλλά δεν χρειάζεται κι ολας. Θα την κάνει αυτόματα με την ισοτιμία ημέρας.

2) Δυστυχώς δεν γνωρίζω.. Δεν έχω κάνει ανάληψη από ΑΤΜ ποτέ..

3) ναι.. Μπορείς.. Βέβαια σε μεγάλα ποσά θα δεις σοβαρό κέρδος.. Σε μικρά ποσά τζάμπα χρόνο θα χάσεις για να βγάλεις 0.5ε

Μην αγχώνεσαι.. Καλό ταξίδι να έχεις

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#2288   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 24/02/2019 - 15:26

Σε ΑΤΜ στο εξωτερικό βγάζει χρήματα στο νόμισμα της χώρας.

Κάνει μόνο του την μετατροπή στην ισοτιμία της ημέρας εκείνης.

Στα ΑΤΜ σε ρωτάει πριν κάνει ανάληψη αν θέλεις μετρητά σε ισοτιμία της τράπεζας που ανήκει το ΑΤΜ. Απαντάς όχι για να κάνει την μετατροπή η Revolut και όχι η τοπική τράπεζα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#2289   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 24/02/2019 - 17:32

Σε ΑΤΜ στο εξωτερικό βγάζει χρήματα στο νόμισμα της χώρας.

Κάνει μόνο του την μετατροπή στην ισοτιμία της ημέρας εκείνης.

Στα ΑΤΜ σε ρωτάει πριν κάνει ανάληψη αν θέλεις μετρητά σε ισοτιμία της τράπεζας που ανήκει το ΑΤΜ. Απαντάς όχι για να κάνει την μετατροπή η Revolut και όχι η τοπική τράπεζα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Σε ευχαριστώ πολύ , χρήσιμη η πληροφορία αυτή δεν την γνώριζα.


Τελευταία επεξεργασία από: prophil, 24/02/2019 - 17:33


#2290   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 24/02/2019 - 17:34

Καλά κάνεις.. Ρώτα ότι θες

1) αν θες κάνεις μετατροπή αλλά δεν χρειάζεται κι ολας. Θα την κάνει αυτόματα με την ισοτιμία ημέρας.

2) Δυστυχώς δεν γνωρίζω.. Δεν έχω κάνει ανάληψη από ΑΤΜ ποτέ..

3) ναι.. Μπορείς.. Βέβαια σε μεγάλα ποσά θα δεις σοβαρό κέρδος.. Σε μικρά ποσά τζάμπα χρόνο θα χάσεις για να βγάλεις 0.5ε

Μην αγχώνεσαι.. Καλό ταξίδι να έχεις

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σχετικά με το 3 που σε ρώτησα, μπορείς να μου εξηγήσεις πως μπορώ να το κάνω?



#2291   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1.429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 24/02/2019 - 18:29

Σούπερ, θέλω να σε ευχαριστήσω και παράλληλα να σε εκμεταλλευτώ λίγο ακόμη :)

 

Έχω ακόμη 3  ερωτήσεις:

1.όταν επισκεφτώ μια χωρά εκτός €  πχ ΗΠΑ πρέπει να κάνω αυτή την διαδικασία που μου περιέγραψες παραπάνω και να μετατρέψω τα € σε $ προκειμένου να προχωρήσω σε αγορές σε τοπικό νόμισμα της χώρας ή γίνεται αυτόματα η παραπάνω αλλαγή νομίσματος?

2.Όταν χρησιμοποιήσω ATM στις ΗΠΑ για ανάληψη χρημάτων εκεί τι επιλογές μου εμφανίζει και τι επιλέγω?

2.Στο σημείο που μου περιγράφεις πιο πάνω, μπορώ να μετατρέψω το αποθεματικό της κάρτας μου σε ένα άλλο νόμισμα (πχ$) κερδίζοντας ή και χάνοντας ακόμη έτσι κάποια χρήματα λόγω ισοτιμίας €/$?

 

Σε ευχαριστώ

εκ των προτέρων

Σχετικά με το τρίτο ερώτημα θα πας στην εφαρμογή μέσα και θα πας στο νόμισμα που θες και θα πατήσεις στο ροζ εικονίδιο (2 βελάκια σαν να κάνουν αναστροφή), θα επιλέξεις από ποιο νόμισμα και πόσα θες να μετατρέψεις σε κάποιο άλλο). 



#2292   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 24/02/2019 - 19:03

Σχετικά με το τρίτο ερώτημα θα πας στην εφαρμογή μέσα και θα πας στο νόμισμα που θες και θα πατήσεις στο ροζ εικονίδιο (2 βελάκια σαν να κάνουν αναστροφή), θα επιλέξεις από ποιο νόμισμα και πόσα θες να μετατρέψεις σε κάποιο άλλο). 

σε ευχαριστώ πολύ



#2293   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 26/02/2019 - 00:02

Σε περίπτωση που επισκεφτώ μια χώρα η οποία έχει € πχ Γερμανία και εκεί χρησιμοποιήσω Ελληνικές κάρτες για τις αγορές μου ή ελληνική prepaid( Master ή Visa),  θα έχω κάποια επιπλέον χρέωση  μέσω τραπέζης?

 

Αν όχι, γιατί τότε να μην χρησιμοποιώ τις δικές μου Ελληνικές κάρτες αντί πχ της REVOLUT???



#2294   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/02/2019 - 08:17

Το να χρησιμοποιείς ελληνική κάρτα στο εξωτερικό δεν είναι πρόβλημα.
Απλά οι ελληνικές κάρτες στο εξωτερικό είχαν συγκεκριμένο όριο αναληψης λόγω μνημονίων ενώ στις ξένες το όριο είναι μεγάλο και μέσω εφαρμογής ορίζεις άμεσα εσυ το δικό σου όριο .

Το δεύτερο που πρέπει να ψάξεις είναι οι προμήθειες που πριν κανα δυο χρόνια που είχα πάει στο Λονδίνο από όσο θυμάμαι συνέφερε να χρησιμοποιώ την Revolut παρά την Ελληνική κάρτα , για αναλήψεις και ισοτιμίες νομίσματος. Για αγορές ήταν πανω κάτω το ίδιο.

Το τρίτο είναι το support .
Έχει άλλη online υποστήριξη και μπορείς να λύσεις θεωρώ πιο εύκολα ότι θέμα πρόκειψει από ότι με μια ελληνική. Ειδικά μια ελληνική prepaid που είχα μια ψώνιζε μια κόλλαγε και δεν δεχόταν την αγορά ψάξε βρες τώρα γιατί στην Ελλάδα δεν Ενέκριναν την συγκεκριμένη αγορά.

Με την Revolut και την Ν26 ποτέ δεν είχα πρόβλημα στο εξωτερικό.
Μια φορά που είχα θέμα σε ένα μπακάλικο του Λονδίνου που δεν πέρναγε η Revolut έστειλα μήνυμα στο support εκείνη την στιγμή και σε 10’ είχε λυθεί το θέμα (δεν έφταιγε η κάρτα αλλά το μηχάνημα του καταστήματος).
Αν έπαιρνα ελληνική τράπεζα τηλεφωνικά από το εξωτερικό ακούγοντας όλα τα μηνύματα , τις επιλογές και περιμένοντας στην αναμονή να με εξυπηρετήσουν θα έτρωγα τουλάχιστον μια ώρα και αν θα έβγαζα άκρη.

Από την άλλη όπως είπα και στην αρχή μια χαρά μπορείς να πας και με ελληνική κάρτα στο εξωτερικό χωρίς κανένα πρόβλημα.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 26/02/2019 - 08:19


#2295   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1.429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 26/02/2019 - 19:22

Το να χρησιμοποιείς ελληνική κάρτα στο εξωτερικό δεν είναι πρόβλημα.
Απλά οι ελληνικές κάρτες στο εξωτερικό είχαν συγκεκριμένο όριο αναληψης λόγω μνημονίων ενώ στις ξένες το όριο είναι μεγάλο και μέσω εφαρμογής ορίζεις άμεσα εσυ το δικό σου όριο .

Το δεύτερο που πρέπει να ψάξεις είναι οι προμήθειες που πριν κανα δυο χρόνια που είχα πάει στο Λονδίνο από όσο θυμάμαι συνέφερε να χρησιμοποιώ την Revolut παρά την Ελληνική κάρτα , για αναλήψεις και ισοτιμίες νομίσματος. Για αγορές ήταν πανω κάτω το ίδιο.

Το τρίτο είναι το support .
Έχει άλλη online υποστήριξη και μπορείς να λύσεις θεωρώ πιο εύκολα ότι θέμα πρόκειψει από ότι με μια ελληνική. Ειδικά μια ελληνική prepaid που είχα μια ψώνιζε μια κόλλαγε και δεν δεχόταν την αγορά ψάξε βρες τώρα γιατί στην Ελλάδα δεν Ενέκριναν την συγκεκριμένη αγορά.

Με την Revolut και την Ν26 ποτέ δεν είχα πρόβλημα στο εξωτερικό.
Μια φορά που είχα θέμα σε ένα μπακάλικο του Λονδίνου που δεν πέρναγε η Revolut έστειλα μήνυμα στο support εκείνη την στιγμή και σε 10’ είχε λυθεί το θέμα (δεν έφταιγε η κάρτα αλλά το μηχάνημα του καταστήματος).
Αν έπαιρνα ελληνική τράπεζα τηλεφωνικά από το εξωτερικό ακούγοντας όλα τα μηνύματα , τις επιλογές και περιμένοντας στην αναμονή να με εξυπηρετήσουν θα έτρωγα τουλάχιστον μια ώρα και αν θα έβγαζα άκρη.

Από την άλλη όπως είπα και στην αρχή μια χαρά μπορείς να πας και με ελληνική κάρτα στο εξωτερικό χωρίς κανένα πρόβλημα.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Επικοινώνησες με το support της Revolut και είχες και λύση σε 10'; Έπρεπε να αφήσεις τα ψώνια και να παίξεις κανένα super lotto.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 10

0 μέλη, 9 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)