Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

iPhone 7 Plus με dual lens camera και υποστήριξη 3D Depth Mapping


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1301 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#391   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/06/2016 - 17:03

Δεν διαφωνούμε σε αυτό.

 

Απλά από τη στιγμή που θα ανιχνεύεται κίνηση στο γυροσκόπιο θα ανάβει η οθόνη έτσι και αλλιώς (είτε το βγάλεις από την τσέπη , είτε το σηκώσεις από το τραπέζι κλπ κλπ) οπότε η οθόνη θα ανάβει και μετά με Force Touch θα ξεκλειδώνει.

 

Αλλιώς θα ανοίγεις την οθόνη μέσω Lock Button και θα ξεκλειδώνεις με Force Touch πάλι.

Το Force Touch στο Touch ID δεν ξέρω αν είναι υλοποιήσιμο ή αν έχεις κάποια πληροφορία.... αλλά ακόμα και αν είναι, δεδομένου πως το Raise to wake είναι προαιρετικό, τότε το Sleep Button θα είναι μονόδρομος για να ξεκλειδώσει η συσκευή;; 

 

Ακούγεται κάπως και καθόλου εργονομικό.


Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#392   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 15/06/2016 - 17:07

Το Force Touch στο Touch ID δεν ξέρω αν είναι υλοποιήσιμο ή αν έχεις κάποια πληροφορία.... αλλά ακόμα και αν είναι, δεδομένου πως το Raise to wake είναι προαιρετικό, τότε το Sleep Button θα είναι μονόδρομος για να ξεκλειδώσει η συσκευή;; 

 

Ακούγεται κάπως και καθόλου εργονομικό.

Πως πήγαμε από το άνοιγμα της οθόνης στο ξεκλείδωμα της συσκευής;

 

Η συσκευή θα ξεκλειδώνει ασκώντας πίεση στο κουμπί.

 

Εκτός αν εννοείς από σβηστή οθόνη, πάνω στο τραπέζι, πως θα ξεκλειδώσει απευθείας η συσκευή, τότε είναι πολύ πιθανό να γίνεται με τον τρόπο που έγραψα. Δηλαδή ασκώντας πίεση πάλι (αν και θεωρητικά θα μένει ανοιχτό το pressure sensitive κομμάτι της οθόνης).

 

Πιστεύω πάντως πως ίσως το raise to wake είναι μόνιμο και όχι προαιρετικό feature του νέου iPhone, οπότε και απλά θα ανάβει η οθόνη πάντα και στη συνέχεια θα ξεκλειδώνεις.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#393   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/06/2016 - 17:13

μα υπάρχουν ήδη. Το OnePlus one που εχω στο συρτάρι ξεκλειδώνει με double tap. Ο αισθητήρας. Υπάρχουν τρόποι να το κάνουν μην ενεργοβόρο όποτε δεν καταρρέει τίποτα.

Πίστεψε με πως οποιοσδήποτε σένσορας είναι ανοιχτός 24/7, έτοιμος να "αντιληφθεί" το ερέθισμα για το οποίο κατασκευάστηκε.. πολλαπλασιάζει κατά πολύ την κατανάλωση.

 

Συγκεκριμένα στα iPhones, υπάρχουν tweaks που αφήνουν ενεργό το Touch ID όταν το τηλ είναι σε sleep mode... με καταστροφικές συνέπειες στην αυτονομία.

 

Anyway.... Η αρχική μου απορία παραμένει... οπότε αναθεωρώ την ερώτηση:  Ένα iPhone 7 όπως το παραπάνω, πως θα ξεκλείδωνε χωρίς extra κατανάλωση ενέργειας;;

Μήπως το παραπάνω σενάριο είναι too good to be true? 


Big things have small beginnings

#394   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 15/06/2016 - 17:15

Πίστεψε με πως οποιοσδήποτε σένσορας είναι ανοιχτός 24/7, έτοιμος να "αντιληφθεί" το ερέθισμα για το οποίο κατασκευάστηκε.. πολλαπλασιάζει κατά πολύ την κατανάλωση.

Συγκεκριμένα στα iPhones, υπάρχουν tweaks που αφήνουν ενεργό το Touch ID όταν το τηλ είναι σε sleep mode... με καταστροφικές συνέπειες στην αυτονομία.

Anyway.... Η αρχική μου απορία παραμένει... οπότε αναθεωρώ την ερώτηση: Ένα iPhone 7 όπως το παραπάνω, πως θα ξεκλείδωνε χωρίς extra κατανάλωση ενέργειας;;
Μήπως το παραπάνω σενάριο είναι too good to be true?

μα σου ξαναλέω υπάρχει ήδη η τεχνολογία. Δεν ειναι κατι το τρομερό. Όταν θα το βάλει και η apple θα το βάλει με τροπο τέτοιο ώστε να μην καταστρέφει την μπαταρία η θα βάλει μεγαλύτερη μπαταρία. Τα tweaks που υπάρχουν απλα παρακάμπτουν λειτουργίες ενός κινητού που δεν έχει φτιαχτεί για κατι τέτοιο. Γιατι το βρίσκεις τόσο δύσκολο; Δεν ειναι καθόλου.. Θα κάνει wake με το άγγιγμα στο home και με το 3D Touch θα ξεκλειδώνει με πίεση πχ. Υποθέσεις κάνουμε. Μπορει να ειναι αλλιώς. Μπορει να μην μπει ποτέ. Αλλα δεν ειναι τόσο δύσκολο όσο το παρουσιάζεις σίγουρα.

Τελευταία επεξεργασία από: Reaver, 15/06/2016 - 17:17


#395   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/06/2016 - 17:18

Η συσκευή θα ξεκλειδώνει ασκώντας πίεση στο κουμπί.

 

Δεν υπάρχει γνωστό Hardware που να το κάνει αυτό, οπότε δεν θα ήταν συνετό να υποθέσουμε πως θα υπάρξει.

 

Πιστεύω πάντως πως ίσως το raise to wake είναι μόνιμο και όχι προαιρετικό feature του νέου iPhone, οπότε και απλά θα ανάβει η οθόνη πάντα και στη συνέχεια θα ξεκλειδώνεις.

Αυτό ακούγεται πράγματι πολύ ρεαλιστικό. 


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 15/06/2016 - 17:18

Big things have small beginnings

#396   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 15/06/2016 - 17:21

Δεν υπάρχει γνωστό Hardware που να το κάνει αυτό, οπότε δεν θα ήταν συνετό να υποθέσουμε πως θα υπάρξει.

 

Όταν λέω θα ξεκλειδώνει εννοώ εφόσον έχει ανοίξει η οθόνη και είμαστε στην LS. 

 

Δεν νομίζω ότι θα τους είναι πολύ δύσκολο να βάλουν τον αισθητήρα δαχτυλικών αποτυπωμάτων κάτω από μια presure sensitive οθόνη. Σκέψου αντί για το ζαφείρι (που αν θυμάμαι καλά είναι η επικάλυψη του Home Button) να υπάρχει πολύ λεπτό press sensitive γυαλί (προφανώς με τους ανάλογους αισθητήρες). 

 

Δεν νομίζω ότι είναι απίθανο, απλά ίσως το κόστος του R&D για το συγκεκριμένο να είναι ακόμα ιδιαίτερα υψηλό.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#397   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 15/06/2016 - 17:24

Δεν υπάρχει γνωστό Hardware που να το κάνει αυτό, οπότε δεν θα ήταν συνετό να υποθέσουμε πως θα υπάρξει

υπαρχει και λέγεται Touch ID μαζί με 3D Touch. Και τα δυο υπάρχουν μένει μόνο να συνδυαστούν.

#398   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/06/2016 - 17:26

Συμφωνώ έτσι όπως το θέτετε και οι δύο.

Με αυτό το σενάριο πάντως εγώ θα ενσωμάτωνα το Home Button + Touch ID sensor + Force Touch sensor, μέσα στην οθόνη, με εντυπωσιακά αισθητικά αποτελέσματα + bezels κτλ


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 15/06/2016 - 17:26

Big things have small beginnings

#399   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 15/06/2016 - 17:32

Συμφωνώ έτσι όπως το θέτετε και οι δύο.
Με αυτό το σενάριο πάντως εγώ θα ενσωμάτωνα το Home Button + Touch ID sensor + Force Touch sensor, μέσα στην οθόνη, με εντυπωσιακά αισθητικά αποτελέσματα + bezels κτλ

αυτο θα ηταν εκπληκτικό αλλα θα απαιτούσε ενα τεράστιο Touch ID. Και επισης νομιζω θα περιόριζε το 3D Touch λιγο καθώς θα είχε την λειτουργία του home παντού μόνο. Θα δούμε ωραία πράγματα στο μέλλον φαντάζομαι.

#400   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 15/06/2016 - 17:37

Συμφωνώ έτσι όπως το θέτετε και οι δύο.

Με αυτό το σενάριο πάντως εγώ θα ενσωμάτωνα το Home Button + Touch ID sensor + Force Touch sensor, μέσα στην οθόνη, με εντυπωσιακά αισθητικά αποτελέσματα + bezels κτλ

 

 

αυτο θα ηταν εκπληκτικό αλλα θα απαιτούσε ενα τεράστιο Touch ID. Και επισης νομιζω θα περιόριζε το 3D Touch λιγο καθώς θα είχε την λειτουργία του home παντού μόνο. Θα δούμε ωραία πράγματα στο μέλλον φαντάζομαι.

Eδώ είναι το θέμα. Το Touch ID δεν χρειάζεται να είναι τεράστιο. Μπορεί να είναι ακριβώς όσο είναι τώρα και πατώντας στο κάτω μέρος της οθόνης να λειτουργεί. Αντίστοιχα η λειτουργεία του "home button να γίνεται με τον ίδιο τρόπο , πατώντας στο κάτω μέρος της οθόνης.

 

Δεν έχω σκεφτεί ακριβώς πως μπορεί να συμβεί (δεν είμαι μηχανικός υπολογιστών εξάλλου) , αλλά φανταστείτε κάτι σαν αυτό στη φωτογραφία, μόνο που αντί για μαύρο κουμπί θα έχει κανονικά οθόνη.

 

Συνημμένο αρχείο  iphone-7-concept-4-1024x768.jpg   71,11KB   36 λήψεις


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#401   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/06/2016 - 19:27

το θέμα είναι άλλο, καλά για όσους χρησιμοποιούν το touch id. έχω την εντύπωση οτι θα επιστρέψει στην ολοκληρωμένη έκδοση με απλή επαφή. αυτό που θέλω να πω είναι οτι μερικοί δεν έχουν ενεργοποιημένα τα αποτυπώματα και τώρα για να ξεκλειδώσουν την συσκευή με τον κωδικό τους (μιας και το slide to unlock έφυγε) γίνετε αναγκαστικά με το πάτημα του home button. τώρα το τι άλλες δυνατότητες θα έχει το νέο κουμπί μένει να το δούμε, εγώ πάντως θα ήθελα το περιμετρικό δαχτυλίδι στο home button να ήταν led ειδοποιήσεων.



#402   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 15/06/2016 - 19:53

Πέφτουμε απο τα σύννεφα.

 

Rx0NQyx.jpg


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#403   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 15/06/2016 - 20:07

Πέφτουμε απο τα σύννεφα.

 

Rx0NQyx.jpg

αυτά είναι ο Κινέζος κλώνος είναι έτοιμος ποιο πριν από την original συσκευή.


Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#404   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 15/06/2016 - 20:18

Αν ειναι τετοια πατατα ζητω που καηκαμε.

#405   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 15/06/2016 - 20:31

Πέφτουμε απο τα σύννεφα.

Rx0NQyx.jpg

Νικόλα ήμουν σίγουρος οτι λίγο μετα το rumor θα ποσταρες τη fake αλήθεια..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (4)