Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iMac με Intel i7


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
45 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Ikariapower

Ikariapower

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Twitter:@Ikariapower
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 13/02/2010 - 00:04

Τα multirama γενικότερα δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Η πήγη είναι έγκυρη αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να αποκαλύψω... Μην ανησυχείς πάντως, συνήθως το πρόβλημα φαίνεται από την αρχή. Γιατί το σημαντικότερο σε αυτά είναι όπως είχα πει το flickering και το mirroring.

Προς αποφυγή παρεξήγησης εννοούσα διάθεση από την ίδια την apple και όχι από τα καταστήματα. Δεν μιλούσα για ανάκληση των μηχανημάτων.


Δεν μιλαω για το προβλημα αλλα για την διαθεση μιας καιερχεται απο αμερικη !!! Θα το εκτιμουσα αν μου αστελνες ενα pm να ξερω τι μου γινεται ακι αν θα παραλαβω ποτε το μηχανημα ή να παω να ζητησω τα χρηματα μου πισω μιας και το πληρωσα μπροστα για να τρεξει η παραγγελια !!! Εαν δεν μπορεις προτηνε καποια λυση (π.χ. mail στη apple ;;;) Thanks !!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2010 - 01:28

Επειδή έχω παραγγείλει έναν iMac Core i5 απο τα Χριστούγεννα από Apple Authorised Reseller στην Ελλάδα από όπου και έχω ενημέρωση, αλλά και επειδή είμαι στον χώρο της επαγγελματικής φωτογραφίας και έχω πληροφόρηση σε σχέση με το τι "παίζει" με τις παραδόσεις iMac 27" Core i5/i7 ήθελα απλά να παραθέσω την ταπεινή μου ενημέρωση.

Η Apple δεν έχει σταματήσει καμία παραγωγή μηχανημάτων, απλά λόγω των καθυστερήσεων με τα προβληματικά κομμάτια - τα οποία έπρεπε να αντικαταστήσει με άλλα που προορίζονταν π.χ. για Ευρώπη - αλλά και την υπερβολική ζήτηση για τους εν λόγω υπολογιστές, έχει υπάρξει μεγάλη καθυστέρηση στις παραδόσεις από τις ΗΠΑ μέχρι τις μεγάλες Ευρωπαϊκές αγορές (μην χαίρεστε εμείς είμαστε στην κατηγορία Μέση Ανατολή - Αφρική ως αγορά)

Επίσης δημιουργήθηκε έλλειψη στην Ευρώπη από τις ανταλλακτικές οθόνες για τα iMac i5/i7 (σε έναν αριθμό υπολογιστών δεν διορθώνεται το flickering με απλό firmware update καθώς οι νέες αυτές οθόνες παρουσιάζουν μεγάλη ευαισθησία και απέκτησαν το πρόβλημα κατά τη μεταφορά) με άγνωστη ημερομηνία παράδοσης (ETA). Πολύς κόσμος - συμπεριλαμβανω και τον εαυτό μου - έχει δώσει προκαταβολές και λογικό είναι να ζητάει εξηγήσεις. Πολύ πιθανόν κάποιοι - αν και μπορεί να είναι φήμες - να ζήτησαν τα λεφτά τους πίσω στην Αγγγλία και όντως να τα πήραν.

Τόσο το Πλαίσιο όσο και το Public - τα οποία ρωτάω διαρκώς για ημερομηνίες παράδοσης - κάνουν απλές υποθέσεις και εν τέλει παραδέχονται πως δεν εξαρτάται από τους ίδιους (δεν κάνουν παράλληλες εισαγωγές) αλλά από την επίσημη αντιπροσωπεία iSquare.

Η iSquare λοιπόν - αν και δεν έχω πει τα καλύτερα λόγια για την εν λόγω αντιπροσωπεία - έχει παραδόσει τόσο iMac 27" Core i5 και i7 (ελάχιστα βέβαια κομμάτια και κυρίως σε Authorized Resellers - το Public και το Πλαίσιο είναι Authorized Retailers και ενώ παρέχουν πολύ καλές τιμές και ευκολίες πληρωμής δεν είναι εξουσιοδητομένα καταστήματα υποστήριξης και service), άκουσα πως αντιμετώπισε μεγάλο αριθμό προβληματικών i5/i7 που χρειάστηκε να τα στείλει πίσω...

Η ίδια η εταιρεία - σύμφωνα πάντα με τις πηγές μου - θα παραδώσει την νέα φουρνιά μέσα στο επόμενο δίμηνο - εδώ θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου και θα υποστηρίξω την iSquare καθώς το μέγεθος της αγοράς μας (και του τζίρου που κάνουμε στην Apple) δεν μας κατατάσσει και στις πρώτες Ευρωπαϊκές χώρες που θα παραλαβουν τα επισκευασμένα/νέα iMac i5 και i7.

Όπως καταλαβαίνετε έχοντας παραγγείλει από τα Χριστούγεννα ένα (εκπληκτικό για μένα) υπολογιστή/εργαλείο το οποίο μάλλον θα το παραλάβω Πάσχα, ήθελα απλά να δώσω την απλή συμβουλή (που ακολουθώ και εγώ):
ΥΠΟΜΟΝΗ...

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 13/02/2010 - 01:36


#18   crazybullet

crazybullet

    Advanced Member

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/02/2010 - 13:29

Κάπως έτσι όπως αναφέρθηκαν είναι τα πράγματα. Άγνωστη διαθεσιμότητα και άγνωστος χρόνος παράδοσης.

@ikariapower: Η διάθεση λογικά συνεχίζεται (είχε σταματήσει ένα διάστημα λόγω έλλειψης -κυρίως ανταλλακτικών-) Κατά τα άλλα άγνωστο το πότε θα είναι διαθέσιμα. Υπομονή :)

#19   Themistoklis

Themistoklis

    iPH User

  • 188 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 18/02/2010 - 16:28

Kαλησπερα ,

επειδη σκεφτομαι πολυ σοβαρα την αγορα ενος imac27 i7, τι με συμβουλευεται να κανω??? εχουν προβλημα???
το φτιαξανανε??? κ εαν δεν εχουν προβλημα απο που να αγορασω?? ΠΛΑΙΣΙΟ? ΜΟΥΛΤΙΡΑΜΑ??

ευχαριστω εκ των προταιρων..........

#20   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/02/2010 - 17:17

Eγω πηρα το iMac με την ATI και την 1Τ
1469ΕΥΡΩ απο ELITE ΘΕΣ/ΚΗ και εμενα μου ειπαν οτι τα μηχανηματα που παρουσιασαν προβληματα
ηταν τα 27 και οτι με τα firmware update τα λυνουν και οτι εδω στην Ελλαδα μπηκαν λιγα κομματια
Εγω παντως ειμαι καταχαρουμενοσ και εχω πορωθει με τον iMac


Καλορίζικος !

Δηλαδή παιδιά δεν υπάρχουν διαθέσιμοι iMac ;

#21   crazybullet

crazybullet

    Advanced Member

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/02/2010 - 12:21

Με ένα τηλέφωνο στα καταστήματα και στην αντιπροσωπεία θα σας πουν. Από όπου και να το αγοράσετε το ίδιο είναι μιας και αν έρθει η ώρα για service (ελπίζω ποτέ) θα απευθυνθείτε σε κάποιο εξουσιοδοτημένο.

#22   c200amgpacket

c200amgpacket

    Advanced Member

  • 874 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/02/2010 - 12:44

Καλορίζικος !

Δηλαδή παιδιά δεν υπάρχουν διαθέσιμοι iMac ;



Υπαρχουν μονο σαν και αυτον που πηρα εγω \Λογικα περιμενουν καινουργια παρτιδα στις 27 Φεβρουαριου
Απο την ELITE ΘΕΣ/ΚΗΣ αυτα

#23   crazybullet

crazybullet

    Advanced Member

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/02/2010 - 12:58

Ξέχασα να ενημερώσω ότι πλέον είναι όλα οκ με το flickering που διορθώθηκε με ειδικό firmware update. Πριν βγει το update η λύση ήταν αλλαγή οθόνης αλλά πλέον είναι όλα μια χαρά.

#24   Themistoklis

Themistoklis

    iPH User

  • 188 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 02/03/2010 - 09:55

Ωραιος crazyboulet,

την αλλη εβδομαδα παω Γαλλια τηα τον παρω απο εκει!!!!!!!

#25   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/03/2010 - 17:38

Η Apple (αφού λακωνικότατα παραδέχτηκε πριν λίγες μέρες πως όντως υπήρξε πρόβλημα με τις οθόνες των iMac) πλέον και στο site δηλώνει παράδοση 24 ωρών για ΗΠΑ το οποίο μεταφράζετει σε 1-2 εβδομάδες για Ευρώπη.

Συνεπώς οποιαδήποτε νέα παραλαβή δεν θα έχει προβλήματα flickering - το θέμα θεωρείται πως λύθηκε...

Εμείς εδώ τραβάμε το χαβά μας πάντως καθώς από inside πηγές έμαθα πως στην Ελλάδα έφτασαν λέει μόνο μερικά iMac Core i7 και όχι i5 - το οποίο είναι και το εργοστασιακό δλδ το i7 θεωρείται ειδική παραγγελία οπότε λογικά θα καθυστερούσε περισσότερο (το iMac 27" με τον Intel Core 2 Duo 3.06 έχει παραδοθεί εδώ και καιρό, δε ξέρω για πόσα κομμάτια μιλάμε βέβαια)

Επίσης έχω την πληροφορία - καθώς ζήτησα να μου καβατζώσουν ότι "i" έρθει (i5, i7, i-otinanai στις 27") πως η επόμενη παράδοση θα είναι Core i5 (και όχι i7)

Δεν νομίζω να έχω ξαναπαραγγείλει κάτι Χριστούγεννα και να μου έρθει...Πάσχα (λέμε τώρα)

Πάντως με την υπομονή ένα πράγμα μαθαίνεις: περισσότερη υπομονή ;)

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 04/03/2010 - 17:40


#26   c200amgpacket

c200amgpacket

    Advanced Member

  • 874 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/03/2010 - 18:09

Καλορίζικος !

Δηλαδή παιδιά δεν υπάρχουν διαθέσιμοι iMac ;


Mονο σαν αυτον που πήρα εγω
Περιμενουν παρτιδα

#27   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/03/2010 - 03:14

Ήρθε παρτίδα iMac 27" Core i5!!! - και σε authorized retailers και se resellers (Πλαίσιο, Multirama κτλ)

Ως ευτυχής κάτοχος iMac 27" i5 λοιπόν δηλώνω πως... έχω πάθει χοντρή "ζημία" με το όπλο...

Η οθόνη είναι τέρας και διαστάσεων, φωτεινότητας και ευκρίνειας (2560x1440) - πρέπει να κάθεσαι λίγο...μακριά βέβαια, ενώ για video και ταινίες είναι απίστευτο γιατί ως 16:9 γεμίζει τελείως την οθόνη... (Home Theater κανονικά)

Του έριξα ήδη τις πιο βαριές εφαρμογές (να τρέχουν και όλες μαζί φυσικά) και ο τεραπύρηνος επεξεργαστής είναι βολίδα - μετατροπές video σε χρόνο dt (επιτέλους δουλέυω το Air Video στο iPhone), ενώ το Photoshop...δεν το προλαβαίνω!

Και δεν συζητώ καν για την ποιότητα και το design του όπλου, αλλά και του magic mouse και του compact πληκτρολογίου (και βέβαια την άψογη συσκευασία που χαίρεσαι να την ανοίγεις)

Αυτά είναι τα καλά της Apple...

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 11/03/2010 - 03:18


#28   crazybullet

crazybullet

    Advanced Member

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2010 - 09:09

Καλορίζικο! Όντως τα σπάει το 27αρι. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σαν οθόνη μόνο ;) Οπότε δυο σε ένα.

#29   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/03/2010 - 20:24

thx, αλλά είναι και "κακό" αυτό: όταν έχω κόσμο σπίτι "απαιτούν" να δουν έργα στον iMac και όχι στην τηλεόραση :D

Σοβαρά πάντως - επειδή και πριν iMac είχα (ακόμα τον έχω δλδ, έναν G5 20" πρώτης γενιάς) - είναι και ο βασικός λόγος που τον επέλεξα (επειδή δουλεύω Photoshop, δεν υπάρχει οικονομικότερη/καλύτερη λύση).

#30   Ikariapower

Ikariapower

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Twitter:@Ikariapower
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 22/03/2010 - 07:06

Παρέλαβα την Παρασκευή μετά από 2 μήνες σχεδόν και δεν την παλεύω με την καμία, τρελό εργαλείο !!! Άντε περαστικά μου !!! :-)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες