Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Θεμα εγγυησης iphone6


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
62 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   JohnLaz4

JohnLaz4

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 25/02/2016 - 23:38

Καλησπερα στην παρεα,

 

Πριν απο 11 μηνες αγορασα δωρο στη  γυναικα το iPhone 6 απο τον Κωτσοβολο, και την περασμενη βδομαδα ο μικρος την ωρα που φορτιζε την ειδε

καουμποις το εκανε λασο και το πεταξε στο πατωμα και η οθονη εγινε σμπαραλια.. 

Το θεμα ειναι οτι οταν το αγορασα του εκανα και την ασφαλεια συσκευης που δινει ο Κωτσοβολος..

Πηγα εκει και μου ειπαν οτι οκ ειναι ακομα μεσα στον χρονο της ασφαλειας και οτι μεσα σε μια εβδομαδα θα με καλεσουν να μου δωσουν αλλο..

Ρωταω τι αλλο? Μου λενε πιθανον ενα ανακατασκευασμενο απο την Apple.

Λεω μα οταν το εκανα και πληρωσα 100€ για την ασφαλεια μου ειπατε οτι παθει μεσα στο ετος γινετε αντικατασταση με καινουριο..

Εκει ο υπαλληλος λιγο μου τα μασησε λεγοντας οτι ναι πιθανος να γινει και ετσι.

Εσεις που τα ξερετε καλυτερα τα πραγματα τι με συμβουλευετε να κανω και τι να πω? 

 

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   pinturicchio

pinturicchio

    iPH Hero

  • 4.114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 25/02/2016 - 23:48

Καλησπερα στην παρεα,

Πριν απο 11 μηνες αγορασα δωρο στη γυναικα το iPhone 6 απο τον Κωτσοβολο, και την περασμενη βδομαδα ο μικρος την ωρα που φορτιζε την ειδε
καουμποις το εκανε λασο και το πεταξε στο πατωμα και η οθονη εγινε σμπαραλια..
Το θεμα ειναι οτι οταν το αγορασα του εκανα και την ασφαλεια συσκευης που δινει ο Κωτσοβολος..
Πηγα εκει και μου ειπαν οτι οκ ειναι ακομα μεσα στον χρονο της ασφαλειας και οτι μεσα σε μια εβδομαδα θα με καλεσουν να μου δωσουν αλλο..
Ρωταω τι αλλο? Μου λενε πιθανον ενα ανακατασκευασμενο απο την Apple.
Λεω μα οταν το εκανα και πληρωσα 100€ για την ασφαλεια μου ειπατε οτι παθει μεσα στο ετος γινετε αντικατασταση με καινουριο..
Εκει ο υπαλληλος λιγο μου τα μασησε λεγοντας οτι ναι πιθανος να γινει και ετσι.
Εσεις που τα ξερετε καλυτερα τα πραγματα τι με συμβουλευετε να κανω και τι να πω?


Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Εγω δεν εχω καταλαβει γιατι εν ετει 2016 αγοραζετε απο καταστηματα τυπου Κωτσοβολος...

Το μονο πασο που παω ειναι για τις ατοκες δοσεις τις μετρητοις..


Sent from my jb iPhone 4 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: pinturicchio, 25/02/2016 - 23:50


#3   JohnLaz4

JohnLaz4

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 25/02/2016 - 23:55

Εγω δεν εχω καταλαβει γιατι εν ετει 2016 αγοραζετε απο καταστηματα τυπου Κωτσοβολος...

Το μονο πασο που παω ειναι για τις ατοκες δοσεις τις μετρητοις..


Sent from my jb iPhone 4 using Tapatalk

 

Ακριβως για αυτον τον λογο φιλε μου.. Δεν ειχα 750 στο χερι να το παρω και μπορεσα και τα εκανα σε δοσεις.



#4   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 25/02/2016 - 23:58

Αυτός είναι ο τρόπος που λειτουργεί η Apple.

 

Αντικαθιστά συσκευές με ανακατασκευασμένες για οικονομία χρόνου κυρίως και γιατί γενικά έχει πολύ μειωμένη αλυσίδα επισκευών.

 

Η ανακατασκευασμένη που σου λένε είναι στην ουσία καινούρια συσκευή.

 

Έχει ξαναπεράσει από το εργοστάσιο, έχει επισκευαστεί το όποιο πρόβλημα είχε, έχει ελεγχθεί από την αρχή, έχει καινούρια ΟΛΑ τα εξωτερικά μέρη και την μπαταρία. Στην ουσία ενα ολοκαίνουριο τηλέφωνο.

 

Και θα έχει και άλλους 3 μήνες εγγύηση ενώ το δικό σου ήταν κοντά στη λήξη.

 

Τώρα όσο για τα "γιατί πάτε στον Κωτσόβολο κλπ", μην ακούε τίποτα. Μόνο κερδισμένος βγήκες.

 

Πλήρωσες το τηλέφωνο περίπου 100 ευρώ ακριβότερα από το skroutz και έδωσες 100 ευρώ για ασφάλεια. 200 ευρώ.

 

Αν δεν είχες την ασφάλεια θα έπρεπε να δώσεις 380 για ανακατασκευασμένο. 180 ευρώ κέρδος βλέπω εγώ.



#5   karasarinis01

karasarinis01

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα

Δημοσίευση 26/02/2016 - 00:03

Καλησπερα στην παρεα,

Πριν απο 11 μηνες αγορασα δωρο στη γυναικα το iPhone 6 απο τον Κωτσοβολο, και την περασμενη βδομαδα ο μικρος την ωρα που φορτιζε την ειδε
καουμποις το εκανε λασο και το πεταξε στο πατωμα και η οθονη εγινε σμπαραλια..
Το θεμα ειναι οτι οταν το αγορασα του εκανα και την ασφαλεια συσκευης που δινει ο Κωτσοβολος..
Πηγα εκει και μου ειπαν οτι οκ ειναι ακομα μεσα στον χρονο της ασφαλειας και οτι μεσα σε μια εβδομαδα θα με καλεσουν να μου δωσουν αλλο..
Ρωταω τι αλλο? Μου λενε πιθανον ενα ανακατασκευασμενο απο την Apple.
Λεω μα οταν το εκανα και πληρωσα 100€ για την ασφαλεια μου ειπατε οτι παθει μεσα στο ετος γινετε αντικατασταση με καινουριο..
Εκει ο υπαλληλος λιγο μου τα μασησε λεγοντας οτι ναι πιθανος να γινει και ετσι.
Εσεις που τα ξερετε καλυτερα τα πραγματα τι με συμβουλευετε να κανω και τι να πω?


Ευχαριστω για τον χρονο σας.


Καινούριο σφραγισμένο στο κουτί θα πάρεις φίλε. Το ίδιο πριν 1 μισή χρόνο είχα πάθει εγώ με 5s και μου έλεγαν τα ίδια. Ανακατασκευασμενο και τέτοια. Τελικά με πήραν να πάω να παραλάβω κ ήταν καινούριο σφραγισμένο στο κουτί. Μου έμεινε ο προηγούμενος φορτιστής και τα ακουστικά. Δεν τ ζήτησαν πίσω!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#6   JohnLaz4

JohnLaz4

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 26/02/2016 - 00:10

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.. Κατατοπιστικοτατοι! Μακαρι να μου δωσουν νεο σε κουτι! 

Στην περιπτωση που μου δωσουν ανακατασκευασμενο χωρις κουτι τι γινεται?

Θα εχω κουτι απο το παλιο και το κινητο δε θα ταιριαζει με τους αριθμους του κουτιου.

Υπαρχει θεμα με αυτο?

 

...

 

Τώρα όσο για τα "γιατί πάτε στον Κωτσόβολο κλπ", μην ακούε τίποτα. Μόνο κερδισμένος βγήκες.

 

Πλήρωσες το τηλέφωνο περίπου 100 ευρώ ακριβότερα από το skroutz και έδωσες 100 ευρώ για ασφάλεια. 200 ευρώ.

 

Αν δεν είχες την ασφάλεια θα έπρεπε να δώσεις 380 για ανακατασκευασμένο. 180 ευρώ κέρδος βλέπω εγώ.

 

Εγω το βλεπω οτι βγαινω κερδισμενος ως εξης.. Σε σερβις που ρωτησα σε 2 μαγαζια εδω Θεσσαλονικη μου ειπαν και οι δυο 145€ συν ΦΠΑ για αντικατασταση οθονης.

Αρα με τα 100€ που εδωσα στην ασφαλεια βγηκα κερδισμενος περιπου 80€ (με το ΦΠΑ) καθως επισης και οτι θα παρω ενα νεο τηλεφωνο χωρις ολα τα χτυπηματα που ειχε το προηγουμενο απο την πτωση στο πλακακι.



#7   dimvavas

dimvavas

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 26/02/2016 - 00:14

Πέραν αυτού, στα σέρβις που ρώτησες έχουν οθόνες μαϊμού και όχι αυθεντικές, επομένως αμφίβολης ποιότητας


Sent from my iPhone using Tapatalk

#8   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/02/2016 - 00:15

Το θέμα είναι πως εδώ η Apple δεν έχει καμία αρμοδιότητα μιας και η συσκευή είναι εκτός εγγύησης.

 

Το όλο θέμα περνάει στην επιπλέον υπηρεσία που πλήρωσες και σου δίνει ο Κώτσο. Η αντικατάσταση που κάνουν είναι με καινούρια συσκευή.

 

Για να καταλήξω, σφραγισμένο καινούριο θα πάρεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#9   JohnLaz4

JohnLaz4

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 26/02/2016 - 00:36

Μαλιστα.. Ευχαριστω πολυ παιδια.. Θα ενημερωσω απο βδομαδα που θα με καλεσουν να δουμε τι εγινε..

Ερωτηση : Εαν πχ δεν πληρωνα αυτη την ασφαλεια απο τον Κωτσοβολο και εμπαινα απο το επισημο site της Apple και αγοραζα πακετο AppleCare+ δε θα ηταν το ιδιο;

#10   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 26/02/2016 - 00:40

επειδη δουλευω στην αλυσιδα απο οπου αγορασες το κινητο σου ,να σε ενημερωσω πως θα παρεις σφραγισμενο του κουτιου και οχι ανακατασκευασμενο.


Τελευταία επεξεργασία από: karless, 26/02/2016 - 00:42


#11   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/02/2016 - 00:42

Αν δεν είχες την επέκταση, η αμέσως καλύτερη λύση θα ήταν ταξιδάκι σε Apple Store και αντικατάσταση οθόνης.

 

Κάνουν αλλαγή με 100Ε περίπου. AppleCare εδώ για iPhone το ξεχνάς.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#12   JohnLaz4

JohnLaz4

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 26/02/2016 - 00:43

επειδη δουλευω απο την αλυσιδα που αγορασες το κινητο σου ,να σε ενημερωσω πως θα παρεις σφραγισμενο του κουτιου και οχι ανακατασκευασμενο.

👌🏼👌🏼👌🏼 🙂 Ευχαριστω πολυ! Μου φτιαξατε το βραδυ! Μακαρι να γινει ετσι!

#13   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 26/02/2016 - 00:46

Ευχαριστω πολυ! Μου φτιαξατε το βραδυ! Μακαρι να γινει ετσι!

εται ο Κωτσοβολος δεν προμηθευεται ανακατασκευασμενα iPhone,αυτα τα δινουν μονο τα εξουσιοδοτημενα service στο πλαισιο της 2ετης εγγυησης.Η ασφαλιση αυτη που εκανες ειναι για σπασιμο και βρεξιμο της συσκευης οπου ισχυει για 1 χρονο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: karless, 26/02/2016 - 00:46


#14   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 26/02/2016 - 00:58

Το θέμα είναι πως εδώ η Apple δεν έχει καμία αρμοδιότητα μιας και η συσκευή είναι εκτός εγγύησης.

 

Το όλο θέμα περνάει στην επιπλέον υπηρεσία που πλήρωσες και σου δίνει ο Κώτσο. Η αντικατάσταση που κάνουν είναι με καινούρια συσκευή.

 

Για να καταλήξω, σφραγισμένο καινούριο θα πάρεις.

Ναι ρε συ αλλά ο Κωτσόβολος με αυτήν την λογική μπορεί ο ίδιος να πηγαίνει ως πελάτης με αυτή τη συσκευή στο service και να παίρνει με τα 380 το ανακατασκευασμένο και να στο δίνει.



#15   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.555 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 26/02/2016 - 01:27

Συγγνωμη παιδια αλλα μηπως δεν καταλαβα κατι καλα ;
Πριν απο 11 μηνες αναφερει ο δημιουργος του θεματος. Αρα για ποια διετη εγγυηση και Κωτσοβολο συζηταμε ;
Δεν εμπιπτει στον πρωτο χρονο της apple ;

Για την ιστορια για αντικατασταση του 6 300€ μου ζητησαν στην ινφοκουεστ συν 20€ εργασια για την διαγνωση βλαβης του δικου μου.


Sent from my iPad Air using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες