Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

[Pangu] iOS 9.1 JailBreak


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
127 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   petrak1

petrak1

    iPH Addict

  • 609 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 12/03/2016 - 00:17

Επειδή παρακολουθώ χρόνια τις εξελίξεις και στα δύο "στρατόπεδα" (έχω αγοράσει όλα τα iPhone από το 3G και μετα καθώς και αμέτρητα Android flagships) μπορώ να πω ότι η διαφορά στην ποιότητα κατασκευής έχει σχεδόν εξαλειφθεί, ενώ σε οτι αφορά το λειτουργικο η Google αρχίζει να σοβαρευεται. Όταν αυτό συνδυαστεί με την απίστευτη παράμετροποιηση και ελευθερία επιλογών, τότε σίγουρα είναι κάτι που κεντριζει το ενδιαφέρον.
Παντα με συγκινουσε το ios και η απλοτητα του, αλλα ταυτοχρονα με κουραζε/εκνευριζε η απραξια στην εξελιξη του καθως και οι εμμονες της apple. Εμμονες σε software και hardware (από την καμερα μεχρι καί τον φορτιστη :) ). Btw, ειναι δυνατον να πωλείται το 6s plus με αυτον τον αρχαιο φορτιστη; ... φορτιζα το Samsung τωρα και σε λιγότερο από 40 λεπτά εχει φορτισει τα 3/4 της μπαταρίας.

Ενταξει ακομα και το marshmallow δεν πλησιαζει καν το ios οποτε η google δεν χρειαζεται απλα να σοβαρευτει. Και οπως ειπε ο Νικος το ios ειναι σε iphone μονο ενω το android σε πολλες συσκευες και καθε εταιρια το προσαρμοζει αναλογα...μην μου πεις τωρα οτι θεωρεις σοβαροτατο παραγοντα τη φορτιση του κινητου.. Για να καταλαβεις αυτο που σου λεω με τ λογισμικο δες το συνδιασμο πυρηνες-ραμ-ταχυτητα στο καλυτερο android και στο αντιστοιχο iphone


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 12/03/2016 - 00:25

Επειδή παρακολουθώ χρόνια τις εξελίξεις και στα δύο "στρατόπεδα" (έχω αγοράσει όλα τα iPhone από το 3G και μετα καθώς και αμέτρητα Android flagships) μπορώ να πω ότι η διαφορά στην ποιότητα κατασκευής έχει σχεδόν εξαλειφθεί, ενώ σε οτι αφορά το λειτουργικο η Google αρχίζει να σοβαρευεται. Όταν αυτό συνδυαστεί με την απίστευτη παράμετροποιηση και ελευθερία επιλογών, τότε σίγουρα είναι κάτι που κεντριζει το ενδιαφέρον.
Παντα με συγκινουσε το ios και η απλοτητα του, αλλα ταυτοχρονα με κουραζε/εκνευριζε η απραξια στην εξελιξη του καθως και οι εμμονες της apple. Εμμονες σε software και hardware (από την καμερα μεχρι καί τον φορτιστη :) ). Btw, ειναι δυνατον να πωλείται το 6s plus με αυτον τον αρχαιο φορτιστη; ... φορτιζα το Samsung τωρα και σε λιγότερο από 40 λεπτά εχει φορτισει τα 3/4 της μπαταρίας.

Η ποιότητα εντός συσκευής είναι το θέμα και εκει πονάει. Όταν θα πρέπει π.χ να κάνεις και εκεί Root για να αφαιρέσεις τις χίλιεςδυο μακακίες της Sammy.

 

Που να δείς το Σεπτέμβρη με το "iAdapter" μιας και το Headphone Jack μας χαιρετάει.

 

Τα υπόλοιπα στο BlaBla γιατί βγήκαμε ήδη Off.. :)


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#33   leon00

leon00

    iPH Enthousiast

  • 504 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 12/03/2016 - 10:14

επειδη ειμαι στην 9.1 :P (iphone 6) το σκεφτομαι σοβαρα

φανταζομαι οτι πρεπει να το ξαναστησω ή μπορει να δουλεψει σωστα περνωντας το pangu οπως ειμαι τωρα

(γιατι το set up as new θελει πολλη ωρα)



#34   petrak1

petrak1

    iPH Addict

  • 609 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 12/03/2016 - 10:24

Λοιπον διαβαζω οτι σε πολλους που το εκαναν και εβαλαν καποια tweaks κολλαει.


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#35   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 12/03/2016 - 10:40

επειδη ειμαι στην 9.1 :P (iphone 6) το σκεφτομαι σοβαρα
φανταζομαι οτι πρεπει να το ξαναστησω ή μπορει να δουλεψει σωστα περνωντας το pangu οπως ειμαι τωρα
(γιατι το set up as new θελει πολλη ωρα)

γιατι να το ξαναστησεις;;;ετσι οπως εισαι κανεις jb..δεν θα αλλάξει κάτι...βέβαια αν η διαδικασία δε πάει σωστά και φάει κανα κόλλημα μετα πας υποχρεωτικά στην 9.2.1 με restore.


You'll Never Walk Alone **JFT96**

#36   panos2000gr

panos2000gr

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/03/2016 - 11:00

Η ποιότητα εντός συσκευής είναι το θέμα και εκει πονάει. Όταν θα πρέπει π.χ να κάνεις και εκεί Root για να αφαιρέσεις τις χίλιεςδυο μακακίες της Sammy.

 

 

Μα και εγώ την συνολική ποιότητα κατασκευής σχολιάζω. Να αναφερθούμε όμως αν θέλεις και σε επιμέρους τεχνολογικά στοιχεία όπως τα modems που χρησιμοποιούνται, η λήψη του σήματος, η ποιότητα και η εμβέλεια του wifi, η ποιότητα μικροφώνων κτλ κτλ

Σχετικά με το root στα android , μπορεί κάποιος να αντικρούσει ότι στα Iphone χρειάζεσαι το JB για τα εντελώς αυτονόητα.

Όπως και φυσικά ότι η αναγκαιότητα root σε android είναι πολύ μικρή, σε αντίθεση με το iphone, που χωρίς JB είσαι λίγο πολύ φυλακισμένος στο λειτουργικό.

 

Για μένα iphone (ακόμη και με το ios 9.2) δεν νοείται χωρίς JB. Αν εξακολουθεί η διαδικασία του JB να γίνεται περίγελος 2-3 ομάδων, ή σήριαλ του Φώσκολου, εγώ δεν ξαναγυρνάω εύκολα σε ios.



#37   petrak1

petrak1

    iPH Addict

  • 609 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 12/03/2016 - 11:03

Μα και εγώ την συνολική ποιότητα κατασκευής σχολιάζω. Να αναφερθούμε όμως αν θέλεις και σε επιμέρους τεχνολογικά στοιχεία όπως τα modems που χρησιμοποιούνται, η λήψη του σήματος, η ποιότητα και η εμβέλεια του wifi, η ποιότητα μικροφώνων κτλ κτλ
Σχετικά με το root στα android , μπορεί κάποιος να αντικρούσει ότι στα Iphone χρειάζεσαι το JB για τα εντελώς αυτονόητα.
Όπως και φυσικά ότι η αναγκαιότητα root σε android είναι πολύ μικρή, σε αντίθεση με το iphone, που χωρίς JB είσαι λίγο πολύ φυλακισμένος στο λειτουργικό.

Για μένα iphone (ακόμη και με το ios 9.2) δεν νοείται χωρίς JB. Αν εξακολουθεί η διαδικασία του JB να γίνεται περίγελος 2-3 ομάδων, ή σήριαλ του Φώσκολου, εγώ δεν ξαναγυρνάω εύκολα σε ios.

Καμια σχεση το jb με το root..ενταξει το android σε θεμα χρηση δυσκολα θα φτασει το ios..σου ξαναλεω δες το συνδιασμο πυρηνες-ραμ-ταχυτητα


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#38   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 12/03/2016 - 12:03

Τα τελευταία Off Topic αφαιρέθηκαν. Για τα υπόλοιπα υπάρχει ήδη Topic στο Bla Bla.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#39   teomos

teomos

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/03/2016 - 14:04

Μπερδευτικα.Τωρα εγω στο plus που εχω την 9.2 και περίμενα το jail να περάσω την 9.2.1 η θα βγει jailbreak κ γιατην που εχω?

#40   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/03/2016 - 14:50

Μπερδευτικα.Τωρα εγω στο plus που εχω την 9.2 και περίμενα το jail να περάσω την 9.2.1 η θα βγει jailbreak κ γιατην που εχω?

Γενικός κανόνας είναι να μην αναβαθμίζουμε ειδικά στις εκδόσεις *Χ.Χ.1* διότι σε αυτές γίνεται πατσάρισμα exploits συνήθως. Μείνε εκεί που είσαι και περίμενε. Αν δείς ότι δεν κινείται τίποτα ανέβα κατευθείαν 9.3 μια και καλή.



#41   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 12/03/2016 - 15:36

Μπερδευτικα.Τωρα εγω στο plus που εχω την 9.2 και περίμενα το jail να περάσω την 9.2.1 η θα βγει jailbreak κ γιατην που εχω?

Της 9.2.1 θα υποστηρίζει και την 9.2 που είσαι τώρα.

 

Απ' ότι φαίνεται όμως κάτι θα δούμε και για την 9.3.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#42   leon00

leon00

    iPH Enthousiast

  • 504 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 12/03/2016 - 16:43

γιατι να το ξαναστησεις;;;ετσι οπως εισαι κανεις jb..δεν θα αλλάξει κάτι...βέβαια αν η διαδικασία δε πάει σωστά και φάει κανα κόλλημα μετα πας υποχρεωτικά στην 9.2.1 με restore.

You'll Never Walk Alone **JFT96**

κατσε γιατι με μπερδεψες

γιατι να παω στην 9.2.1 αφου ειμαι στην 9.1 αν θελω και με jb και χωρις μπορω να ξαναπερασω αυτη που εχω (ή δε γινετα?)


Τελευταία επεξεργασία από: leon00, 12/03/2016 - 16:43


#43   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 12/03/2016 - 16:46

κατσε γιατι με μπερδεψες
γιατι να παω στην 9.2.1 αφου ειμαι στην 9.1 αν θελω και με jb και χωρις μπορω να ξαναπερασω αυτη που εχω (ή δε γινετα?)

δεν μπορείς να περάσεις ξανά την 9.1...απλά κανείς jb έτσι όπως είσαι ώστε να μη χρειαστεί να ξανά στήνεις το κινητό...δε θα χάσεις τίποτα...κρατά ένα back up καλού κακού πριν ξεκινήσεις το jb


Sent from my iPad using Tapatalk

#44   decadence

decadence

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 12/03/2016 - 16:56

Αυτοί που θέλουν να το δοκιμάσουν πάντως ας περιμένουν καμιά μέρα ακόμα γιατί στο forum των Pangu μόλις διάβασα αυτό:

https://www.reddit.c...xable_bootloop/



#45   nickvog

nickvog

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 12/03/2016 - 21:48

Όσον αφορά το θέμα με το bootloop που ανέκυψε στο 9.1 jailbreak, info από reddit (ίδια πληροφορία υπάρχει και από χρήστες το idownloadblog)...

 

"Jailbreak went to 100% and bootlooped a few times. I reset the phone by holding the power and home buttons for 10 seconds and everything worked fine after. Jailbreak has been flawless since".



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες