Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 5 ψήφοι

Apple @ WWDC 2016


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
608 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 07/06/2016 - 19:30

Δεν θα φαίνονται και τα καμένα πίξελ!


Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/06/2016 - 19:34

Ακούγεται επίσης πολύ έντονα πως η Siri θα αποκτήσει το δικό της API, άρα θα είναι προσβάσιμη και από τους 3rd party.

Αυτό ανοίγει τον δρόμο για In App φωνητικές εντολές που θα απηχούν
στην εφαρμογή που θα τρέχει στο προσκήνιο.
Big things have small beginnings

#18   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 07/06/2016 - 19:47

Δεν θα φαίνονται και τα καμένα πίξελ!


Αμεσως.... Κακοηθειες!

#19   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 07/06/2016 - 19:49

Ακούγεται επίσης πολύ έντονα πως η Siri θα αποκτήσει το δικό της API, άρα θα είναι προσβάσιμη και από τους 3rd party.

Αυτό ανοίγει τον δρόμο για In App φωνητικές εντολές που θα απηχούν
στην εφαρμογή που θα τρέχει στο προσκήνιο.

Αυτό θα είναι το πιο καλό νέο. Και ας μην έρθει ακόμα στα ελληνικά.

 

Ήδη έχει δώσει εδώ και καιρό κάποια APIs στο Siri, αλλά δεν έχω ακούσει να τα χρησιμοποιεί ο κόσμος. Ο αγγλόφωνος κόσμος.

Facebook και Twitter

 

Προφανώς είναι άμεση συνεργασία της Apple με τις συγκεκριμένες υπηρεσίες, όπως είναι και με το OpenTables, Yahoo Sports και άλλες.

 

Τα περί παραμετροποίησης οθόνης και χρωμάτων με αφήνουν παντελώς αδιάφορο.

Όμως με την έλευση των OLED, και black theme, θα τα καλοδεχτώ, αν είναι θετικοί παράγοντες στην αυτονομία της συσκευής.


Τελευταία επεξεργασία από: iAthanasios, 07/06/2016 - 19:50


#20   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 07/06/2016 - 20:32

Αμεσως.... Κακοηθειες!

Ξέρω τι λέω, έχω καεί !!!


Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#21   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 08/06/2016 - 08:49

To "Dark Mode" ετοιμάζει το έδαφος για τις OLED του 2017.

Split Screen πάλι, η νέα "αποκλειστικότητα" των σPlus & Pro.

+1

Στις amoled το μαυρο χρωμα ειναι "οικονομικο" καθως τα pixels ειναι πρακτικα σβηστα και δεν καταναλωνουν ενεργεια...
Στις led/lcd δεν νομιζω οτι βοηθαει, αντιθετως μαλιστα, αλλα αργα ή γρηγορα θα το δουμε το dark mode πιστευω!
Το spilt screen τωρα πιστευω οτι επρεπε να ειχε μπει ηδη στο iPhone 6/6S Plus αλλα μαλλον θα χρειαζεται συσκευη με τουλαχιστον 2gb ram οπως και στα iPad...


#22   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/06/2016 - 10:10

Το split screen σε ενα τηλέφωνο ακόμα και στο μέγεθος του plus ειναι τελείως άχρηστο. Την δυνατότητα αυτήν την έχει και το s7 και δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κροςωπικα εκτός μια δυο φορές στην αρχή απλα επειδή το έχει. Το είχα κάνει και σε ενα OnePlus one που είχα παλαιότερα, παλι δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ. Στο iPad ειναι κατι πολύ χρήσιμο ειδικά στο μεγάλο. Το dark mode όμως ειναι αρκετά όμορφο. Οχι τόσο για κατανάλωση αλλά για εμφάνιση. Έτσι για αλλαγή δεν ειναι κακή ιδέα.

Τελευταία επεξεργασία από: Reaver, 08/06/2016 - 10:11


#23   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 08/06/2016 - 10:29

WWDC-2016-live-streaming.jpg

 

Συνεχίζοντας την παράδοση των τελευταίων ετών, η Apple ανακοίνωσε πως το keynote του WWDC 2016 θα μεταδοθεί μέσω LIVE streaming (Δευτέρα 13 Ιουνίου στις 20:00).

 

Έτσι, για ακόμη μία φορά, θα έχουμε τη δυνατότητα να παρακολουθήσουμε ζωντανά τα όσα ανακοινώσει η Apple για το μέλλον των λειτουργικών της συστημάτων iOS 10MacOS 10.12watchOS 3tvOS 2 αλλά και να ενημερωθούμε για τις νέες αναβαθμίσεις που αναμένονται στο Siri, το Apple Music, το iCloud, το Apple Pay και σε άλλες υπάρχουσες (ή και πιθανώς νέες) υπηρεσίες της εταιρείας.
 


Behind the Scenes...

#24   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/06/2016 - 10:31

Είστε σίγουροι οτι δεν θα φορεθούν oled μετά το μαύρο φόντο?



#25   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 08/06/2016 - 11:21

Βασικά δεν είναι μαύρο. Σκούρο γκρί το λες.

 

Οι OLED πάνε για το 2017 στο S. Πάντα τα S έφερναν τις Hardware αλλαγές.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#26   st3ve

st3ve

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 08/06/2016 - 13:59

Το split screen σε ενα τηλέφωνο ακόμα και στο μέγεθος του plus ειναι τελείως άχρηστο. Την δυνατότητα αυτήν την έχει και το s7 και δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κροςωπικα εκτός μια δυο φορές στην αρχή απλα επειδή το έχει. Το είχα κάνει και σε ενα OnePlus one που είχα παλαιότερα, παλι δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ. Στο iPad ειναι κατι πολύ χρήσιμο ειδικά στο μεγάλο. Το dark mode όμως ειναι αρκετά όμορφο. Οχι τόσο για κατανάλωση αλλά για εμφάνιση. Έτσι για αλλαγή δεν ειναι κακή ιδέα.


Το οτι θεωρείς το split screen άχρηστο ειναι μια σεβαστή προσωπική γνώμη, αυτο δεν σημαίνει οτι ειναι κιολας. Εγω εχω πιάσει πολλες φορές τον εαυτό μου να θελει να τρέξει 2 εφαρμογές ταυτοχρονα πχ σημειώσεις και αριθμομηχανή. Θεωρώ λοιπον απαραίτητο ενα split screen και γιατι οχι δυνατότητα drag and drop. Καλο θα ηταν να προστεθεί και η δυνατότητα picture in picture ΕΣΤΩ ΣΤΑ plus

#27   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/06/2016 - 14:04

Το οτι θεωρείς το split screen άχρηστο ειναι μια σεβαστή προσωπική γνώμη, αυτο δεν σημαίνει οτι ειναι κιολας. Εγω εχω πιάσει πολλες φορές τον εαυτό μου να θελει να τρέξει 2 εφαρμογές ταυτοχρονα πχ σημειώσεις και αριθμομηχανή. Θεωρώ λοιπον απαραίτητο ενα split screen και γιατι οχι δυνατότητα drag and drop. Καλο θα ηταν να προστεθεί και η δυνατότητα picture in picture ΕΣΤΩ ΣΤΑ plus

φυσικα και ειναι προσωπική άποψη και γιαυτο είπα ότι εμένα μου φαίνεται έτσι. Το picture in picture θα ήταν καλή προσθήκη ειδικά για βίντεο κτλ. Τωρα για την αριθμομηχανή και τις σημειώσεις πχ η μετάβαση απο την μια στην άλλη εφαρμογή ειναι τόσο εύκολη ειδικά με το 3D Touch που διώχνει για μένα την αναγκαιότητα του split screen. Κακά τα ψέματα ειναι δύσκολο σε μια οθόνη 5.5 ιντσών να βάλεις δυο εφαρμογές και πληκτρολόγιο.

Edit: θα άλλαζα τον χαρακτηρισμό άχρηστο σε δύσχρηστο. Άχρηστο δεν ειναι για πολλούς.

Τελευταία επεξεργασία από: Reaver, 08/06/2016 - 14:05


#28   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2016 - 14:09

Το split screen σε ενα τηλέφωνο ακόμα και στο μέγεθος του plus ειναι τελείως άχρηστο. Την δυνατότητα αυτήν την έχει και το s7 και δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κροςωπικα εκτός μια δυο φορές στην αρχή απλα επειδή το έχει. Το είχα κάνει και σε ενα OnePlus one που είχα παλαιότερα, παλι δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ. Στο iPad ειναι κατι πολύ χρήσιμο ειδικά στο μεγάλο. Το dark mode όμως ειναι αρκετά όμορφο. Οχι τόσο για κατανάλωση αλλά για εμφάνιση. Έτσι για αλλαγή δεν ειναι κακή ιδέα.

δεν το χρησιμοποιεις μονο αν εχεις μεγαλη οθονη η οχι,εγω στο 7 edge καθε μερα το δουλευω γιατι θελω να ακουω την μουσικη μου απο το youtube και να ειμαι στο ιντερνετ,πρεπει να εχω μεγαλη οθονη για να τα κανω αυτα?αυτο ειναι το πραγματικο multitasking να κανω δυο διαφορετικα πραγματα συνχρονος και αλλα τοσα στο παρασκηνιο



#29   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/06/2016 - 14:18

δεν το χρησιμοποιεις μονο αν εχεις μεγαλη οθονη η οχι,εγω στο 7 edge καθε μερα το δουλευω γιατι θελω να ακουω την μουσικη μου απο το youtube και να ειμαι στο ιντερνετ,πρεπει να εχω μεγαλη οθονη για να τα κανω αυτα?αυτο ειναι το πραγματικο multitasking να κανω δυο διαφορετικα πραγματα συνχρονος και αλλα τοσα στο παρασκηνιο

αλλο το multi tasking και αλλο το split screen. Το ότι το YouTube δεν λειτουργεί αν κλείσει η οθόνη στο iPhone η η εφαρμογή δεν φταίει η Apple. Η εφαρμογή φταίει. Εγω που χρησιμοποιώ Spotify η Apple Music μια χαρά λειτουργεί όταν έχω άλλες εφαρμογές. Αυτο δεν ειναι πραγματικό multitasking? Δεν χρειάζεται να εχεις ανοιχτές και τις δυο εφαρμογές στην οθόνη όμως. Σιγά το multitasking του edge. Εγω το έχω για την δουλειά και έτσι και ανοίξω τις εφαρμογές του γραφείου καταρρέει το σύμπαν. Δεν κρατάει τίποτα ανοιχτό απο πίσω. Το ίδιο και με πολλά tabs στον chrome. Αλλά απο την άλλη τηλέφωνα ειναι, δεν περιμένω να έχουν τις δυνατότητες του υπολογιστή μου. Όποτε δεν με πειράζει. Την δουλειά του την κάνει και το edge και το iPhone.

Τελευταία επεξεργασία από: Reaver, 08/06/2016 - 14:19


#30   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 08/06/2016 - 14:19

δεν το χρησιμοποιεις μονο αν εχεις μεγαλη οθονη η οχι,εγω στο 7 edge καθε μερα το δουλευω γιατι θελω να ακουω την μουσικη μου απο το youtube και να ειμαι στο ιντερνετ,πρεπει να εχω μεγαλη οθονη για να τα κανω αυτα?αυτο ειναι το πραγματικο multitasking να κανω δυο διαφορετικα πραγματα συνχρονος και αλλα τοσα στο παρασκηνιο

Ότι αφορά την ακρόαση μουσικής από το youtube, τη στιγμή που η google εχει βγάλει για τους αμερικάνους συνδρομητικό πλάνο για audio streaming (youtube red), μου φαίνεται αντι-οικονομικό από θέμα δεδομένων αλλά και ηλίθιο εκ μέρους της google. 

Σε εποχή όπου spotify και άλλες υπηρεσίες προσφέρουν μόνο ήχο.

 

Για το picture in picture όμως θα συμφωνήσω καθαρά για θέαση βίντεο που έχουν να δείξουν κάτι και όχι να ακούω μουσική. Είναι παράλογο να χρησιμοποιείται στο 2016 το youtube για ακρόαση και μόνο της μουσικής. Αν θες να δεις βιντεοκλίπ όμως, πάω πάσο. Έχει λόγω ύπαρξης.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες