Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 5 ψήφοι

Apple @ WWDC 2016


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
608 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2016 - 14:22

Ότι αφορά την ακρόαση μουσικής από το youtube, τη στιγμή που η google εχει βγάλει για τους αμερικάνους συνδρομητικό πλάνο για audio streaming (youtube red), μου φαίνεται αντι-οικονομικό από θέμα δεδομένων αλλά και ηλίθιο εκ μέρους της google. 

Σε εποχή όπου spotify και άλλες υπηρεσίες προσφέρουν μόνο ήχο.

 

Για το picture in picture όμως θα συμφωνήσω καθαρά για θέαση βίντεο που έχουν να δείξουν κάτι και όχι να ακούω μουσική. Είναι παράλογο να χρησιμοποιείται στο 2016 το youtube για ακρόαση και μόνο της μουσικής. Αν θες να δεις βιντεοκλίπ όμως, πάω πάσο. Έχει λόγω ύπαρξης.

παραδειγμα εδωσα εστω δες βιντεο εσυ :P θες να εισαι viber και φβ συνχρονος, εχει ενα σωρο πραγματα να κανεις με το split screen,δεν ειναι λογου οθονης αλλα θεμα διευκολυνσης


Τελευταία επεξεργασία από: PoluxGreece, 08/06/2016 - 14:24


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/06/2016 - 14:28

παραδειγμα εδωσα εστω δες βιντεο εσυ :P θες να εισαι viber και φβ συνχρονος, εχει ενα σωρο πραγματα να κανεις με το split screen,δεν ειναι λογου οθονης αλλα θεμα διευκολυνσης

να πως θα χωρέσεις σε μια οθόνη 4 ιντσών πχ δυο εφαρμογές και ενα πληκτρολόγιο που πιάνει μόνο του 30% της οθόνης; Πως να χωρέσει fb και viber όπως λες; Εμένα δεν μου φαίνεται ότι έχει νόημα τόσο μικρά. Απλα για να υπάρχουν δυο εφαρμογές; Προσωπικά social εφαρμογές για επικοινωνία δεν χρησιμοποιώ συχνά αλλά πχ στα μυνηματα όταν έρχεται ενα και θέλω να απαντήσω χρησιμοποιώ το quick reply απο το notification. Γιατι να έχω όλη την συνομιλία ανοιχτή; :) ειναι σχετικά αυτά τα θέματα με την χρήση που κάνει ο καθένας. Όλα τα πιτσιρίκια με τα άπειρα messengers που έχουν και δέκα να είχαν ανοιχτά στην οθόνη θα βόλευε. Εμένα οι εφαρμογές μου χρειάζεται οθόνη..

Τελευταία επεξεργασία από: Reaver, 08/06/2016 - 14:34


#33   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 08/06/2016 - 14:32

παραδειγμα εδωσα εστω δες βιντεο εσυ :P θες να εισαι viber και φβ συνχρονος, εχει ενα σωρο πραγματα να κανεις με το split screen,δεν ειναι λογου οθονης αλλα λογου διευκολυνσης

Δε λέω, κάποιοι καταφέρνουν και κάνουν πράγματα.

Άλλα προσωπικώς έχω να μάθει να σκέφτομαι αλά Apple.

 

Έτσι αποφάσισα και αγόρασα πρόσφατα το iPhone SE, και ας έχει 4" οθόνη. Έχω και 8" iPad στο σπίτι (και όπου αλλού επιλέξω).

 

Οπότε το θέμα παραγωγικότητας (μέσω multitasking/splitview και άλλα) δεν τίθεται καν όταν έχω μόνο το κινητό. Θα αναβάλω οτιδήποτε για εκτέλεση σε δεύτερο χρόνο.

 

Επίσης είναι προτιμότερο όλες οι εφαρμογές να ενσωματώσουν το iOS ShareSheet, και να μπορείς να πηδάς από την μία εφαρμογή στην άλλη μέσω αυτού, παρά να έχεις Split Screen.

Το ξέρατε ότι επιλέγοντας κείμενο (ή και φωτό και πιθανόν και άλλου είδους αρχεία) σε οποιαδήποτε εφαρμογή, δίνεται η δυνατότητα "Κοινής Χρήσης", όπου και εμφανίζεται το iOS ShareSheet?

 

Έτσι το dragNdrop του SplitScreen έχει νόημα μόνο στα μεγάλα iPad.

 

Και ότι αφορά την αποστολή μηνυμάτων μέσω όλων των εφαρμογών, το QuickReply μια χαρά κάνει την δουλειά του που εμφανίζεται σαν σεντόνι από το πάνω μέρος της οθόνης και το πληκτρολόγιο στην κάτω. Και όλα αυτά εντός άλλων εφαρμογών.

 

Για την ακρόαση μουσικής στα μετόπισθεν εξέφρασα την γνώμη μου.

 

Χωρίς παρεξηγήσεις, αυτά περνάνε από το μυαλό μου και λέω ένα μεγάλο ΟΧΙ σε περιττά πράματα. Όπως κάνει και η Apple.



#34   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2016 - 14:34

να πως θα χωρέσεις σε μια οθόνη 4 ιντσών πχ δυο εφαρμογές και ενα πληκτρολόγιο που πιάνει μόνο του 30% της οθόνης; Πως να χωρέσει fb και viber όπως λες; Εμένα δεν μου φαίνεται ότι έχει νόημα τόσο μικρά. Απλα για να υπάρχουν δυο εφαρμογές;

στις 5.5 ιντσες σε εμενα πως χωρανε? δεν ειναι απαραιτητο να εχεις δυο παραθυρα στην μεση, το παραθυρο με το πληκτρολογιο μπορεις να το μεγαλωσεις και να μικραινεις το αλλο.παρε ενα παραδειγμα στο επομενο μου ποστ να μου πεις αν χωρανε η οχι



#35   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/06/2016 - 14:36

στις 5.5 ιντσες σε εμενα πως χωρανε? δεν ειναι απαραιτητο να εχεις δυο παραθυρα στην μεση, το παραθυρο με το πληκτρολογιο μπορεις να το μεγαλωσεις και να μικραινεις το αλλο.παρε ενα παραδειγμα στο επομενο μου ποστ να μου πεις αν χωρανε η οχι

τονοτι θα χωρέσουν θα χωρέσουν. Αλλά άνοιξε ενα σαφάρι και ενα excel και προσπάθησε να δουλέψεις. Η excel με μαιλ πχ. Αδύνατο. Τωρα για social ειναι δυνατό αλλά για σοβαρές δουλειες οχι τόσο. Το έχω δοκιμάσει. Και εγω 5.5 ίντσες έχω, δεν αλλάζει κατι. Εσυ μίλησες για μικρότερες οθόνες.

Τελευταία επεξεργασία από: Reaver, 08/06/2016 - 14:37


#36   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2016 - 14:39

τονοτι θα χωρέσουν θα χωρέσουν. Αλλά άνοιξε ενα σαφάρι και ενα excel και προσπάθησε να δουλέψεις. Η excel με μαιλ πχ. Αδύνατο. Τωρα για social ειναι δυνατό αλλά για σοβαρές δουλειες οχι τόσο. Το έχω δοκιμάσει. Και εγω 5.5 ίντσες έχω, δεν αλλάζει κατι. Εσυ μίλησες για μικρότερες οθόνες.

εδω χωρανε ναι η οχι?
98ed88c43e2d548cff3966be69494ef3.jpg

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#37   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2016 - 14:40

τονοτι θα χωρέσουν θα χωρέσουν. Αλλά άνοιξε ενα σαφάρι και ενα excel και προσπάθησε να δουλέψεις. Η excel με μαιλ πχ. Αδύνατο. Τωρα για social ειναι δυνατό αλλά για σοβαρές δουλειες οχι τόσο. Το έχω δοκιμάσει. Και εγω 5.5 ίντσες έχω, δεν αλλάζει κατι. Εσυ μίλησες για μικρότερες οθόνες.

δεν μιλαω για μικρες οθονες, εστω στο plus πρεπει να το εχουν,excel και τετοια δεν μπορεις να τα κανεις split screen χωρις root δηλαδη


Τελευταία επεξεργασία από: PoluxGreece, 08/06/2016 - 14:44


#38   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/06/2016 - 14:43

εδω χωρανε ναι η οχι?
98ed88c43e2d548cff3966be69494ef3.jpg

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

το πληκτρολόγιο σαν να μην ειναι εκεί η εγω δεν το βλέπω;επίσης εχεις ανοιχτό το viber για να βλέπεις ενα μυμημα γιατι παραπάνω δεν χωράνε; Εγω δεν βλέπω νόημα σε αυτο.. :) το notification την ίδια δουλειά κάνει. Μου δείχνει το τελευταίο μυμημα.

Τελευταία επεξεργασία από: Reaver, 08/06/2016 - 14:45


#39   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/06/2016 - 14:46

Όπως είπα και παραπάνω για παιχνιδάκια καλό ειναι. Προσπάθησε να εισάγεις δεδομένα σε excel απο μαιλ σε split screen και θα σε παραδεχτώ..

#40   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2016 - 14:53

Όπως είπα και παραπάνω για παιχνιδάκια καλό ειναι. Προσπάθησε να εισάγεις δεδομένα σε excel απο μαιλ σε split screen και θα σε παραδεχτώ..

δυστυχως το excel δεν υποστιριζεται σε split screen,τα μηνυματα χωρανε αναλογος ποσο ανοιγεις το παραθυρο, εξαλλου και τελευταιο μηνυμα διαβαζεις και απαντας.οπως και να το κανεις ειναι μια διευκολυνση εστω και για παιχνιδακια.αφου μπορεις γιατι να μην το κανεις?εστω και τα ποιο απλα πραγματα καλοδεχουμενα ειναι 



#41   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/06/2016 - 14:55

δυστυχως το excel δεν υποστιριζεται σε split screen,τα μηνυματα χωρανε αναλογος ποσο ανοιγεις το παραθυρο, εξαλλου και τελευταιο μηνυμα διαβαζεις και απαντας.οπως και να το κανεις ειναι μια διευκολυνση εστω και για παιχνιδακια.αφου μπορεις γιατι να μην το κανεις?εστω και τα ποιο απλα πραγματα καλοδεχουμενα ειναι

θα προτιμούσα πιο ουσιώδεις λειτουργίες να αναπτυχθούν όπως πχ σωστή ασύρματη φόρτιση. Επίσης να προσθέσω ότι εκεί που έχει νόημα το excel λειτουργεί μια χαρά split screen και αυτο ειναι στο iPad Pro τουλάχιστον στο μεγάλο, στο μικρό δεν ξέρω, αλλά λογικά γιατι οχι; Στο iPad ειναι must το split screen. Και άργησε και να έρθει θα έλεγα.

Τελευταία επεξεργασία από: Reaver, 08/06/2016 - 14:56


#42   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2016 - 14:59

θα προτιμούσα πιο ουσιώδεις λειτουργίες να αναπτυχθούν όπως πχ σωστή ασύρματη φόρτιση. Επίσης να προσθέσω ότι εκεί που έχει νόημα το excel λειτουργεί μια χαρά split screen και αυτο ειναι στο iPad Pro τουλάχιστον στο μεγάλο, στο μικρό δεν ξέρω, αλλά λογικά γιατι οχι; Στο iPad ειναι must το split screen. Και άργησε και να έρθει θα έλεγα.

δεν γνωριζω φιλος παντως στο edge δεν μου το βγαζει στην λιστα παρα μονο με root.στην ασυρματη φορτιση συμφωνο αλλα πιστευω θα περασουν πολλα χρονακια για να δουμε μια σωστη ασυρματη φορτιση και οχι πανω στην βαση.ας βγαλουν μια καλη μπαταρια να κραταει 3 μερουλες και ολα τα αλλα ειναι δευτερευοντα 



#43   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/06/2016 - 18:22

δεν γνωριζω φιλος παντως στο edge δεν μου το βγαζει στην λιστα παρα μονο με root.στην ασυρματη φορτιση συμφωνο αλλα πιστευω θα περασουν πολλα χρονακια για να δουμε μια σωστη ασυρματη φορτιση και οχι πανω στην βαση.ας βγαλουν μια καλη μπαταρια να κραταει 3 μερουλες και ολα τα αλλα ειναι δευτερευοντα

η μπαταρία να σου πω την αλήθεια απο την στιγμή που βγάζει μια μέρα ολόκληρη δεν με πειράζει. Έτσι και αλλιώς φόρτιση θα θέλει. Δεν μου κάνει κόπο να το βάζω κάθε βράδυ αντί κάθε δυο βραδια πχ. Αν όμως φτιάξουν σωστή ασύρματη φόρτιση δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα με την μπαταρία πλέον. Θα φορτίζει εύκολα και παντού. Αυτο για μένα ειναι μια πολύ σημαντική λειτουργία. Ούτε εμένα μου το βγάζει στο edge. Και απο root δεν έχω την παραμικρή ιδέα και επίσης επειδή ειναι εταιρικό τηλέφωνο δεν επιτρέπεται να το κάνω κιόλας όποτε εργοστασιακό και μόνο. :)

#44   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 08/06/2016 - 19:37

Ότι αφορά την ακρόαση μουσικής από το youtube, τη στιγμή που η google εχει βγάλει για τους αμερικάνους συνδρομητικό πλάνο για audio streaming (youtube red), μου φαίνεται αντι-οικονομικό από θέμα δεδομένων αλλά και ηλίθιο εκ μέρους της google. 
Σε εποχή όπου spotify και άλλες υπηρεσίες προσφέρουν μόνο ήχο.
 


Οι εναλλακτικες πηγες (Spotify, Apple Music, Napster, Soundcloud) μουσικης ειναι ανεπαρκεστατες σε σχεση με το θησαυρο περιεχομενου που υπαρχει στο youtube. Επισης τα περισσοτερα εναλλακτικα μεσα audio streaming εχουν συμβασεις με τους καλιτεχνες και αποκλειστικοτητες ενω στο youtube υπαρχουν ολοι! Χαρακτηριστικο παραδειγμα του ποσος κοσμος χρησιμοποιει το youtube για να ακουει τη μουσικη που θελει νομιμα (και δωρεαν) ειναι οτι τα videos με τα περισσοτερα views ειναι συνηθως τραγουδια (και οχι λογο το φοβερου τους videoclip)! Για μενα δεν εχει αντιπαλο...
Το προβλημα εγκειται στο οτι το youtube (οπως και η google) ζουν απο διαφημισεις. Ετσι η google αποφασισε να κοψει την υποστηριξη αναπαραγωγης στο παρασκηνιο του Youtube.app στο iOS προκειμενου να το βλεπεις στην οθονη και μαζι και τις διαφημισεις που περιεχει. Λυση στο προβλημα ειτε αναπαραγωγη απο browser (Safari) με τη δεσμευση οτι το tab που ειναι στο προσκηνιο ειναι του video (αρα δεν μπορεις να ανοιξεις αλλο site παραλληλα εκτος αν εχεις αλλο browser) ή 3d party youtube players οπως ο εξαιρετικος για μενα Tubex!


#45   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 08/06/2016 - 22:52

Οι εναλλακτικες πηγες (Spotify, Apple Music, Napster, Soundcloud) μουσικης ειναι ανεπαρκεστατες σε σχεση με το θησαυρο περιεχομενου που υπαρχει στο youtube. Επισης τα περισσοτερα εναλλακτικα μεσα audio streaming εχουν συμβασεις με τους καλιτεχνες και αποκλειστικοτητες ενω στο youtube υπαρχουν ολοι! Χαρακτηριστικο παραδειγμα του ποσος κοσμος χρησιμοποιει το youtube για να ακουει τη μουσικη που θελει νομιμα (και δωρεαν) ειναι οτι τα videos με τα περισσοτερα views ειναι συνηθως τραγουδια (και οχι λογο το φοβερου τους videoclip)! Για μενα δεν εχει αντιπαλο...
Το προβλημα εγκειται στο οτι το youtube (οπως και η google) ζουν απο διαφημισεις. Ετσι η google αποφασισε να κοψει την υποστηριξη αναπαραγωγης στο παρασκηνιο του Youtube.app στο iOS προκειμενου να το βλεπεις στην οθονη και μαζι και τις διαφημισεις που περιεχει. Λυση στο προβλημα ειτε αναπαραγωγη απο browser (Safari) με τη δεσμευση οτι το tab που ειναι στο προσκηνιο ειναι του video (αρα δεν μπορεις να ανοιξεις αλλο site παραλληλα εκτος αν εχεις αλλο browser) ή 3d party youtube players οπως ο εξαιρετικος για μενα Tubex!


Έχεις δίκιο για την ποικιλία της μουσικής.

Το ερώτημά μου όμως είναι, πόσους πόρους καταναλώνει.
Είτε είναι δεδομένα, είτε μπαταρία, είτε επεξεργαστική ισχύ για να κάνεις άλλα πράγματα ταυτόχρονα.

Κατεβάζει όλο το βίντεο? ήχο και εικόνα?


Sent from my iPad using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες