Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Ανά τριετία, αντί διετίας, οι μεγάλες αναβαθμίσεις στα iPhone (;)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
32 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 31/05/2016 - 18:45

Σύμφωνα με την Ιαπωνική εφημερίδα Nikkei η Apple είναι έτοιμη να αλλάξει το χρονοδιάγραμμα κυκλοφορίας των "μεγάλων" αναβαθμίσεων στα μοντέλα iPhone από διετία σε τριετία. Ως "μεγάλες" αναβαθμίσεις λογίζονται τα iPhone χωρίς το διακριτικό s τα οποία αποτελούν "μικρή" αναβάθμιση που αφορά κυρίως το hardware ενώ αφήνει το εξωτερικό design ίδιο με αυτό του προηγούμενου μοντέλου.  
 

Apple will likely take three years between full-model changes of its iPhone devices, a year longer than the current cycle. In a typical two-year term, fall 2016 was supposed to see a major upgrade. But the changes on the model to be launched this autumn will be minor, such as improved camera quality.

 

 

Η Nikkei υποστηρίζει πως η αλλαγή στρατηγικής προέρχεται από 2 παράγοντες (ζήτηση αγοράς και ελαχιστοποιημένο περιθώριο μεγάλων αναβαθμίσεων).

 

The move is largely due to smartphone functions having little room left for major enhancements. A slowing market is another factor.

 

Η αναφορά της εφημερίδας για το επερχόμενο iPhone 7 ουσιαστικά επιβεβαιώνει τα όσα γνωρίζουμε. Η εξωτερική εμφάνιση θα παραμείνει σχεδόν απαράλλαχτη (με μοναδική αλλαγή την αφαίρεση των γραμμών κεραιών στο πίσω μέρος της συσκευής και το αναβαθμισμένο module κάμερας το οποίο συνεχίζει να προεξέχει ωστόσο "δένει" με διαφορετικό τρόπο στην πλάτη της συσκευής). 

 

The new version slated for this autumn will look almost identical to the current iPhone 6.

Functions such as the camera, water resistance and battery capacity will likely be improved, and the headphone jack will be removed. Also, a high-end version of the model will give users better-quality photo capabilities via correction functions.
 

Όσον αφορά το iPhone που θα κυκλοφορήσει το 2017, οι προσδοκίες είναι μεγάλες:

 

…the 2017 model will likely involve major enhancements and design changes, including adoption of an organic electroluminescent display. The new device will also be able to create more complex tactile vibrations on the display because of a tiny, but high-performance motor equipped inside.

 

Δεν θα μας εξέπληττε λοιπόν αν η Apple ακολουθούσε από εδώ και πέρα την παρακάτω στρατηγική ονομασίας / κυκλοφορίας νέων μοντέλων iPhone:

  • 2017: iPhone ("καθαρή" ονομασία, απαλλαγμένη από νούμερα με αφορμή τα 10 χρόνια κυκλοφορίας του iPhone)
  • 2018: iPhone s
  • 2019: iPhone se 

Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/05/2016 - 20:03

εμ αυτά γίνονται όταν ασχολείσαι με την κατασκευή αυτοκινήτου, μειώνεις τους πόρους των άλλον προιόντων, με ένα απλό ο ''χώρος των κινητών δε έχει περιθώρια για αναβάθμιση''.



#3   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 31/05/2016 - 20:16

Κατα την γνώμη μου ο τριετής κύκλος μεγάλων αναβαθμίσεων είναι ο ιδανικός



#4   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 31/05/2016 - 20:32

Να αρχίσει να μας μένει και κανένα ευρώ στην τσέπη


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 31/05/2016 - 23:29

Δηλαδή θα δούμε μελλοντικά πχ iPhone 7, iPhone 7s, iPhone 7se εάν ονομαστεί έτσι. Το οποίο τηλέφωνο θα είναι τρία χρόνια το ίδιο σχέδιο εξωτερικά με μόνο εσωτερικές αναβαθμίσεις; 


Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#6   kostas4

kostas4

    iPH Addict

  • 622 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 31/05/2016 - 23:37

εμ κάθε λίγο και λιγάκι καινούργιο μοντέλα που βγάζουν και όπου να 'ναι δε θα έχουν τι να δείξουν πια...



#7   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 31/05/2016 - 23:51

Βλέπω να 6 Plus & S Plus να με βγάζουν αστέρι για αρκετό καιρό ακόμα... τι διάολο εδώ τόσα χρόνια με 1 GB ram ήμασταν εντάξει τώρα που έχουμε 2GB θα τι διάολο θα κρατήσει κάτι παραπάνω σίγουρα το 6S Plus...  


Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#8   kostas4

kostas4

    iPH Addict

  • 622 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/06/2016 - 00:09

ε του φουστη πια!πιστεύω πως έχουμε μέλλον ακόμα μέχρι να αρχίσουν να σέρνονται.εγώ  παρακαλάω ρε γαμώτο να μου χαλάσει η τηλεόραση γιατί την έχω καμιά 10ετια για να πάρω καινούργια(μια και οι τιμές είναι ξεφτίλα πια)αλλά τελικώς,όταν μου χαλάσει  θα κλαίγομαι μετά και θα καταριέμαι την τύχη μου γιατί ενδεχομένως  δε θα έχω λεφτά..άστο,δε πιανόμαστε με τίποτε :P :P



#9   RedMike7

RedMike7

    iPH newbie

  • 86 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:RedMike77

Δημοσίευση 01/06/2016 - 08:39

Μακάρι να ισχυεί μπας και κρατήσουμε κανα κινητό πάνω από 2 χρόνια.



#10   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 01/06/2016 - 11:32

Γι' αυτούς που δεν ανήκουν στη κατηγορία "πρέπει να έχω το τελευταίο", οι συσκευές βγάζουν πολύ εύκολα 2 χρόνια το λιγότερο.

 

Επίσης το άρθρο μιλάει για τις αναβαθμίσεις και τα νέα χαρακτηριστικά. Όπως γίνεται δηλαδή και τα τελεταία χρόνια.

 

Ας είναι καλά το Marketing της Apple.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#11   SOTKOTMAC

SOTKOTMAC

    iPH Elite Poster

  • 1.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:SOTKOT21

Δημοσίευση 01/06/2016 - 11:45

παιδιά το 6 plus είναι στρατιώτης πιστός αρα για 1- 1,5 χρονο δεν φευγει! καιρός είναι μπας και κάνουμε καμία οικονομία! :P


For those of us climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: Hunt or be hunted. 


#12   RedMike7

RedMike7

    iPH newbie

  • 86 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:RedMike77

Δημοσίευση 01/06/2016 - 11:46

Γι' αυτούς που δεν ανήκουν στη κατηγορία "πρέπει να έχω το τελευταίο", οι συσκευές βγάζουν πολύ εύκολα 2 χρόνια το λιγότερο.

 

Επίσης το άρθρο μιλάει για τις αναβαθμίσεις και τα νέα χαρακτηριστικά. Όπως γίνεται δηλαδή και τα τελεταία χρόνια.

 

Ας είναι καλά το Marketing της Apple.

Εννοείτε πως εύκολα βγάζει 2 χρόνια η συσκευή (και 3 μη σου πω), αλλά όταν βγάζει κάθε 1 χρόνο νέο μοντέλο σε αναγκάζει να το αλλάξεις-πουλήσεις για να μην χάσει την αξία του. Με αποτέλεσμα να μη χαίρεσαι καθόλου το τηλέφωνο, μιας και το έχεις κρατήσει 7-9 μήνες.

 

Είμαι υπέρ στο ότι ένα τόσο ακριβό κινητό πρέπει να το κρατάς 2-3 χρόνια.


Τελευταία επεξεργασία από: RedMike7, 01/06/2016 - 11:47


#13   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 01/06/2016 - 12:03

Kανείς δε σε αναγκάζει.. :)

 

Όλα θέμα επιλογών είναι.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#14   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1.032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 01/06/2016 - 12:15

το 5αρι μου το εχω 2,5 χρονια!! ρολλαρει αψογα ( ειχα αλλαξει κ μπαταρια βεβαια) ...οποτε σε αυτο που λεει ο νικος ισχυει!! Απλα ηρθε η ωρα να αλλαξω γιατι με κουρασε η μικρη οθονη!!



#15   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 01/06/2016 - 14:14

Έχω το 5άρι εδώ και 3,5 χρόνια. Αν και άλλαξα μπαταρία, δεν με ικανοποιεί άλλο σε θέματα ταχύτητας και χώρου αποθήκευσης. Και λίγο η μπαταρία. Είναι περίπου 20 εφαρμογές που χρησιμοποιώ και τις θέλω να ρολάρουν άψογα σε wifi, 4G και οποιαδήποτε στιγμή γενικώς. Το μέγεθος της οθόνης δεν με απασχολεί ιδιαίτερα σε σχέση με την απόλυτη φορητότητα και το iPad mini που έχω ήδη.

 

Οπότε και επέλεξα να χτυπήσω το iPhone SE, για να ξενοιάσω για τα επόμενα 2,5 χρόνια τουλάχιστον. Έχω και αξεσουάρ που δεν θα αλλάξω λόγω μεγέθους. Μου βγήκε φθηνά τελικά η μη αγορά των 6αριών (και 6S). Άσε που σχεδιαστικά είναι κατώτερα κατά την άποψή μου.

 

Το μόνο που έκανα λοιπόν, ήταν που είχα υπομονή και εγκράτεια με την έλευση των νέων προϊόντων, και στην πορεία δικαιώθηκα που έχω ποντάρει την ψηφιακή μου ζωή στην Apple και το οικοσύστημά της, γιατί με σκέφτηκε και εμένα που δεν ήθελα απαραίτητα την μεγαλύτερη οθόνη.

 

Αν λοιπόν μπορεί να εφαρμόσει 3ετή κύκλο στο iPhone, ας το κάνει. Εγώ την εμπιστεύομαι και έμαθα να ζω και με τα όποια χούγια της.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες