Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Apple iPad unveiled


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
617 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   leuterismarkakis

leuterismarkakis

    iPH Enthousiast

  • 419 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:iLeuteris

Δημοσίευση 28/01/2010 - 00:29

Για την κάμερα που λέμε μπορεί να είναι επιπρόσθετη!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/01/2010 - 00:29

Συμφωνώ και γω ότι δεν είναι ακριβώς ότι θα περιμέναμε για να πουμε ότι η Apple έβγαλε κάτι πραγματικά επαναστατικό, αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν με τρώει το χέρι μου να το πάρω..... :P :rolleyes: :rolleyes:

#48   damgr

damgr

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 00:30

Ισως κάνει πάταγο όταν βγάλει jailbrake ο geohot...γιατί αποκλείεται το παλιόπαιδο να μην κάνει τπτ :P Ως τότε να το χαίρονται έτσι όπως το αφήσανε μισο-τελειωμένο(γιατί στην ουσία του λείπουν πολλά,τα οποία μπορείς να βρείς σε ένα απλό netbook) το μόνο που μου τράβηξε το ενδιαφέρον είναι η βελτιωμένη έκδοση wifi με μεγαλύτερη εμβέλεια σήματος...κατά τα άλλα (όπως ήδη αναφέρθηκε) είναι ένα μεγάλο iphone το οποίο όπως το "κοβω" θα το "εξαφανίσει" το επερχόμενο 4G.

#49   filippoz

filippoz

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 00:32

http://www.apple.com/ipad/gallery/

#50   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 28/01/2010 - 00:32

Το iPad ανακοινώθηκε μόλις πριν απο λίγες ώρες ωστόσο το Engadget κατάφερε να πάρει στα χέρια του ένα και μας παραθέτει τις πρώτες εντυπώσεις από την χρήση του:

  • It's not light. It feels pretty weighty in your hand.
  • The screen is stunning, and it's 1024 x 768. Feels just like a huge iPhone in your hands.
  • The speed of the CPU is something to be marveled at. It is blazingly fast from what we can tell. Webpages loaded up super fast, and scrolling was without a hiccup. Moving into and out of apps was a breeze. Everything flew.
  • There's no multitasking at all. It's a real disappointment. All this power and very little you can do with it at once. No multitasking means no streaming Pandora when you're working in Pages... you can figure it out. It's a real setback for this device.
  • The ebook implementation is about as close as you can get to reading without a stack of bound paper in your hand. The visual stuff really helps flesh out the experience. It may be just for show, but it counts here.
  • No camera. None, nada. Zip. No video conferencing here folks. Hell, it doesn't have an SMS app!
  • It's running iPhone OS 3.2.
  • The keyboard is good, not great. Not quite as responsive as it looked in the demos.
  • No Flash confirmed. So Hulu is out for you, folks!


Παρακολουθήστε το πρώτο video το οποίο παρουσιάζει το μενού του iPad: link
Behind the Scenes...

#51   agoraphobic

agoraphobic

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/01/2010 - 00:40

Νομίζω ότι δεν έχετε πιάσει το νόημα αυτής της συσκευής. Ένα ενδιαφέρον άρθρο πάνω στο θέμα.
http://i.gizmodo.com...ssinate-laptops

Είναι ακρίβως όπως το φανταζόμουν, εάν είχε και κάμερα για iChat θα ήταν super.
Αυτό με τα ελληνικά κι εγώ δεν το καταλαβαίνω.
Έχω πει εδώ κι ένα χρόνο, ότι θα το πάρω όταν βγει, και θα το πάρω.

#52   chris

chris

    iPH newbie

  • 94 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/01/2010 - 00:43

Ωχ αρχισαμε να λεμε παλι τι του λειπει... iPhone series v2! και το σιριαλ συνεχιζεται..

#53   jimfp

jimfp

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/01/2010 - 00:46

Όλα καλά και όλα ωραία αλλά πραγματικά χωρίς multitasking δε γίνεται δουλειά. Γιατί άλλο να μην έχεις στο κινητό και άλλο σε ένα μηχάνημα στο οποίο υποτίθεται οτι θα θέλεις να κάνεις και δουλειά. Μην ξεχνάμε οτι μπαίνει στα χωράφια των netbook. Φανταστείτε να είστε στο iWork και για μια απλή αναζήτηση να πρέπει να σώσετε το αρχείο μετά άνοιγμα τον Safari, μετά κλείσιμο και άνοιγμα το αρχείο.. Είναι όμορφο και θα κάνει θράυση σε μικρές ηλικίες λόγω παιχνιδιών αλλά απο εκεί και πέρα...

#54   angmar

angmar

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 00:48

και γιατί να μην αρχίσουμε; επειδή είναι απλ οι τραγικές ελλέιψεις του πρέπει να μένουν ασχολίαστες;

#55   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 00:53

Η τεχνολογία προχωράει πολύ γρήγορα! Ακόμα και εκείνοι που δεν έχουν πείρα με τους υπολογιστές έχουν ξεκινήσει και ζητάνε αποθηκευτικό χώρο, μεγάλες αναλυσεις οθόνης, Blu - ray drives, Usb 2.0 για τα flashακια τους!

Μέσα σε όλα αυτά έρχεται για μία ακόμα η Apple να μας δώσει ένα "Creation" που όσο και να θέλει να το λέει "Latest" (για την ίδια), είναι πολύ πίσω απο τις προσδοκίες όλων μας! Οκ σίγουρα είναι σταθερά τα λειτουργικά της, σίγουρα είναι καλοφτιαγμένα τα προιόντα της, αλλά τις απαιτήσεις μας δεν τις καλύπτουν! Έρχεται λοιπόν να μας δώσει μια συσκευή που ούτε usb έχει, ούτε flash, ούτε καν καμερα και μαλιστα με καμοία δυνατότητα επέκτασης!

Λυπάμαι αλλά δεν το αξίζει! Ο τρόπος που το βλέπω εγώ είναι οτι προσπαθεί να δαμασει τα πλήθη με την δική της ιδιοτροπία! Είναι λες και μας λέει πως δεν χρειαζόμαστε flash όταν τα περισσότερα site έχουν flash based menu!

Κατα την γνώμη μου λοιπόν είναι ένα άχρηστο μηχανάκι τουλάχιστον για την ώρα!

#56   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1.205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 00:56

δεν υποστηριζει ελληνικη γλωσσα (θα κρεμομαστε παλι απο την rainbow)
δεν λεει και ποση ειναι η ram (αρα θα ειναι λιγη)
η αναλογια στην οθονη ειναι 4:3 οχι 16:10

Συνημμένα αρχεία



#57   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 28/01/2010 - 00:56

Όσοι ήταν μέσα στην αίθουσα και φώναζαν ξετρελαμένοι για το super wow προϊόν της apple θα έπρεπε μαζί με την αγορά του iPad να τους δώσουν και μια κουδούνα για να καταλαβαίνει ο υπόλοιπος κόσμος για τι πρόβατα πρόκειται. Και αυτό θα πρέπει στο μέλλον να εφαρμοστεί και σε άτομα έξω απο την συγκεκριμένη αίθουσα.

Το iPad είναι πολύ κακή ονομασία για το tablet. iFail θα του ταίριαζε πιο πολύ.

To iPad παίρνει θέση δίπλα στο iPhone 3GS ως προϊόντα κατώτερα του ύψους των περιστάσεων.

#58   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 01:12

Λοιπόν πιστεύω να συμφωνούμε όλοι πως το iPad δεν ήταν αυτό που περιμέναμε, αλλά αν βάλουμε κάτω τι είχε ειπωθεί και περίμενε ο καθένας, θα είχαμε μια συσκευή που θα στοίχιζε ...μερικές χιλιάδες δολλάρια.

Πα'όλα αυτά είναι καινοτόμος συσκευή και έρχεται με τους όρους και τις προϋποθέσεις της Apple και ίσως το βασικότερο από όλα είναι η τιμή του που θα το κάνει προσιτό σε πολύ κόσμο.

Σίγουρα διίνει πολύ χώρο και δουλειά στους developers, προσφέρει multitouch σε μεγαλύτερη οθόνη - άρα περισσότερες δυνατότητες - τόσο στις ήση γνωστές εφαρμογές του iPhone/iTouch όσο και στα παιχνίδια και εφαρμογές που θα σχεδιαστούν ειδικά για αυτό, αλλά βάζει και στο παιχνίδι το διάβασμα βιβλίων/εφημερίδων, ένα νέο store (το iBook παράλληλα με το iTunes και App Store) αλλά και το iWork - επεξεργασία κειμένου, spreadsheet και presentations μαζί με την δυνατότητα προβολής υλικού (παρουσιάσεων κτλ)

Κάποια πράγματα λείπουν, κάποια ενδεχομένως να έρθουν επιπρόσθετα (π.χ. κάμερα), όμως σε γενικές γραμμές εγώ τουλάχιστον βλέπω ένα νέο προϊόν/κατηγορία προίόντος από την Apple το οποίο αν μη τι άλλο διαφημίστηκε πέραν του δέοντος και κατ'εμέ θα πουλήσει/διαδοθεί πάρα πολύ και θα απασχολήσει πολύ κόσμο στο developing εφαρμογών και προσφοράς υλικού για αυτό.

Δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε ούτε με υπάρχοντα Tablet (τα οποία εξάλλου σήμερα αποτελούν κάτω από το 1% της αγοράς ηλεκτρονικών υπολογιστών/συσκευών) αλλά ούτε και με τα netbooks ή ακόμα και τα smartbooks (π.χ. Lenovo)

Καλώς ή κακώς το iPad (νομίζω τελικά αυτό είναι το σωστό όνομα αυτής της συσκευής και όχι iTablet) είναι μια κατηγορία από μόνο του και σίγουρα μολις καταλαγιάσει ο σχολιασμος αλλά και οι σκέψεις σχετικά με το τι περιμέναμε και το τι θα θέλαμε να είχε, θα δούμε πιό καθαρά τι καινοτόμο προσφέρει και πόσο μεγάλη απήχηση θα έχει.

@filippoz: Το άρθρο που παραθέτεις στο πρώτο ποστ είναι αυτούσια αντιγραφή/μεταφορά από το www.pestaola.gr και θα έπρεπε να δώσεις τα αντίστοιχα credits.

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 28/01/2010 - 01:13


#59   damgr

damgr

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 01:14

Όσοι ήταν μέσα στην αίθουσα και φώναζαν ξετρελαμένοι για το super wow προϊόν της apple θα έπρεπε μαζί με την αγορά του iPad να τους δώσουν και μια κουδούνα για να καταλαβαίνει ο υπόλοιπος κόσμος για τι πρόβατα πρόκειται. Και αυτό θα πρέπει στο μέλλον να εφαρμοστεί και σε άτομα έξω απο την συγκεκριμένη αίθουσα.

Το iPad είναι πολύ κακή ονομασία για το tablet. iFail θα του ταίριαζε πιο πολύ.

To iPad παίρνει θέση δίπλα στο iPhone 3GS ως προϊόντα κατώτερα του ύψους των περιστάσεων.

ΟΛΟΣΩΣΤΟΣ ! Είπαμε σπέρνει η Αpple αλλά όχι και ότι βγαζει να το χρυσώνουμε....το όλο project iPad ικανοποίησε μόνο αυτούς που δεν περίμεναν πολλά απο την Apple,εμένα προσωπικά που περίμενα πολλά δεν μου τράβηξε το ενδιαφέρον,απεναντίας μου έδειξε για άλλη μια φορά (η πρώτη ήταν με το 3GS)οτι δυσκολευται να εξεληχθεί και να πάρει πρωτοβουλίες

#60   geoko86

geoko86

    iPH newbie

  • 64 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 28/01/2010 - 01:28

Και εγω εχω μια απλη ερωτηση...αντε και το αγοραζεις...τι το κανεις; ποια η χρησιμοτητα του...
θελω να πω οτι ειμαι απο τους φανατικους της apple, έχω το iphone 3gs και το νεο imac...αλλα τώρα αυτό το προιον συγνωμη ρε παιδια τι παραπανω θα μου προσφερει που θα με προσελκυσει να το παρω; Ειναι απλως ενα μεγαλο iPod Touch...εχει μεγαλη οθονη, κατα τα αλλα ολα γνωριμα ειναι. Θα ηταν μεγαλη καινοτομια εαν ηταν ενα laptop...εκει μαλιστα το γουσταρω...τωρα αυτο αντε να το παρω μαζι μου και θα μου προσφερει σχεδον οτι μου προσφερει το iphone.
Καταλαβαινω η apple ηθελε να γεφυρωσει αυτο το κενο μεταξυ iphone/ipod touch και macbook αλλα να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους....αυτο το κενο το χε νιωσει κανεις μας;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες