Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Apple iPad unveiled


  • Please log in to reply
617 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1,283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/01/2010 - 12:07

Τίποτα παιδιά αν θυμάμαι καλά είχε πει κάτι ο Φρεντυ Γερμανος και παραφραζω. Το ipad δεν θα αντικαταστήσει ποτέ την εφημερίδα στην τελική τι μπορείς να τυλιξεις σε ένα ipad? Οσο για τα βιβλία, έχετε άδικο υπάρχουν στα Ελληνικά αλλά και πάλι υπάρχουν πολύ που διαβάζουν τα προτοτυπα. Αλλά και εκεί χάνει το ipad. Τα καινούργια ebook readers με touch έχουν κάτι πολύ hi tech για την apple που θα το δούμε είτε σαν αξεσουάρ των €100 ή στον ipad 2G. Πενακι για χειρογραφες σημειώσεις πάνω στο ebook.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   angmar

angmar

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 12:08

Ρε, σταματήστε πια την αηδία με τα e-books, δεν είναι δικαιολογία ή προτέρημα του iTampon. Πως μπορούμε να το κάνουμε κατανοητό αυτό; Οι lcd οθόνες ΔΕΝ είναι για βιβλία, δεν κάνουν για διάβασμα. Άμα θέλετε να στραβωθείτε καλώς, δώστε στην apple και σώστε τους οφθαλμίατρους και τους οπτικούς από τις συνέπειες της οικονομικής κρίσης...

EDIT: ktzaf έτσι όπως πας θα βαρεθώ να σου βάζω +1 σε λίγο :P

Τελευταία επεξεργασία από: angmar, 28/01/2010 - 12:09.


#108   n1k3

n1k3

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 28/01/2010 - 12:10

Τι λες τωρα...πες μου απλα ποσες πιθανοτητες υπαρχουν να βγουν βιβλια στα Ελληνικα?? Εδω δεν υποστηριζει καν Ελληνικα...μονο σε Αμερικη,Αγγλια αντε και 2-3 αλλες μεγαλες χωρες απευθηνεται το bookstore...


Aνεξαρτητα απο αυτο φιλε Theoulis. Εστω οτι καποια στιγμη βγαινουν και τα Ελληνικα. Πειτε μου αν ξερετε καποιον που θα καθοταν να διαβασει βιβλιο στο iPad? Υπαρχει ανθρωπος που να μην προτιμαει να εχει το βιβλιο στα χερια του?? Και δεν ειναι ζητημα κοστους. Οσο φτηνα θα ειναι τα βιβλια στο book-store, το ιδιο και πιο φτηνα τα βρισκεις στο internet.
Τοσο δυσκολο ηταν να βγαλουν ενα MacOS lite να το κολλησουν πανω και να ειμαστε ολοι ικανοποιημενοι!! Τι λεω? Εδω τους ειναι δυσκολο να προσθεσουν μια γραμματοσειρα.....

#109   islascanarias

islascanarias

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 28/01/2010 - 12:12

κατ εμε ειναι ΑΠΛΑ ακομα ενα innovation της apple, απ το οποιο θα βγαλει σιγουρα κερδη, γιατι? γιατι ναι μεν δεν εχει τιποτα μα τιποτα να προσφερει, αλλα ειναι μονο για φραγκατους hitechαδες και τετοιοι υπαρχουν πολλοι σε μια παγκοσμια αγορα, ειδικα αμερικη. ελπιζω και περιμενω νεοτερα μοντελα εν καιρο με το πολυποθητο χιλιοειπωμενο multitasking και αλλα καλα!

#110   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1,283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/01/2010 - 12:17

Τώρα που είπες ICD οθόνες. Μπείτε στον κόπο να κάνετε ένα search στη wikipedia να δείτε την καινοτομία της apple και πόσο σχέση έχει με τον επεξεργαστη το ipad όπως ισχυρίζεται το ιερατείο στο video στο site της apple. Η πατέντα είναι της hitachi και είναι τόσο παλιά όσο και οι LCD.

#111   angmar

angmar

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 12:26

Τώρα που είπες ICD οθόνες. Μπείτε στον κόπο να κάνετε ένα search στη wikipedia να δείτε την καινοτομία της apple και πόσο σχέση έχει με τον επεξεργαστη το ipad όπως ισχυρίζεται το ιερατείο στο video στο site της apple. Η πατέντα είναι της hitachi και είναι τόσο παλιά όσο και οι LCD.

Μίλησα για LCD οθόνη ::)
Βέβαια κατάλαβα που το πας και όντως το IPS panel είναι πατέντα της hitachi, αλλά ευτυχώς η apple δεν ισχυρίστηκε ότι το έφτιαξε μόνη της για το iTampon.

#112   nikosjc

nikosjc

    iPH Member

  • 254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 12:34

Καλά ρε παιδιά, τι πράμα είναι αυτό που πήγαν και έβγαλαν? ???

> Είναι Netbook/Laptop/Tablet?
- Δεν έχει λειτουργικό...
- file system...
- usb...
- επεκτασιμότητα...

> Ειναι ipod/mp3 player?
- Τεράστιο για να το κουβαλάς μαζί...

> Είναι video player?
- Χωρίς υποστήριξη codec...
- Με οθόνη μέτριας ανάλυσης... (πιο HD???)
- Αν θες να δεις βιντεο μέσω ιντερνετ αλλά όχι από youtube...?

> Είναι web browser?
- Χωρίς flash το 1/2 των sites δεν λειτουργουν (τουλάχιστον όχι πλήρως)...
[και μην ακούω για html5 και σαχλαμάρες, αν ήταν έτσι ας το έβγαζαν σε κάνα-δυο χρόνια]
- Χωρίς κάμερα, αυτοί που θέλουν video chat δεν τους κάνει...

Και ας πούμε ότι είναι μια συσκευή για να κάνει τη ζωή μας πιο εύκολη από τα PCια και πιο άνετη από τα Phones...
- Τηλέφωνο δεν παίρνει...
- Multitasking δεν έχει... (καλά η μεγαλύτερη μ@λ@κι@ που έκαναν νομίζω)
[Αυτό είναι βλακία ακόμα και για τα iphone/ipod]
- Να βάζεις αρχεία δικά σου μέσα (χωρίς να έχεις ήδη έναν υπολογιστή) δεν μπορείς...

ΤΙ ΣΤΟ Δ!@*$& ΤΟ ΕΒΓΑΛΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ? ? ?
Τελικά τίποτα δεν κάνει...

Και εντάξει, σε ένα mp3/4 player μπορώ να τα παραβλέψω τα παραπάνω, ακόμα και σε ένα τηλέφωνο (αν και εκεί λείπουν πολλά), και όλα τα παραβλέπουμε κυρίως για τις απίστευτες εφαρμογές (app store) και το πολύ καλό λειτουργικό που έχουν αυτές οι συσκευές, αλλά από μια τέτοια συσκευή περιμένεις το κάτι παραπάνω όπως και να 'χει...

ΚΡΙΜΑ!

Και απορώ πραγματικά που κάποιοι προσπαθείτε να το υποστηρίξετε για κάποιον λόγο(?)

Τελευταία επεξεργασία από: nikosjc, 28/01/2010 - 12:41.


#113   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1,116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 12:45

Όπα όπα διότι έχετε πέσει όλοι να με φάτε.
Εγώ δεν μπήκα στην λογική να κάνω review την συσκευή. Απλά αναρωτιέμαι αν θα έχει επιτυχία. Εσείς δηλαδή λέτε ότι θα πάει άπατη? Έτσι νομίζετε?
Εγώ πάντως με το marketing της Apple δεν είμαι ποτέ σίγουρος. Πάντως όπως υποστήριξα πιο πάνω θεωρώ ότι θα έχει επιτυχία.
Στην Ελλάδα αν δεν υπάρχει content για το iPad δεν πρόκειται να έχει αν αυτό θέλετε να πείτε. Μαζί σας. Αλλά πραγματικά πιστεύεται ότι δεν θα πιάσει.

Και αν πιάσει γιατί θα πιάσει. Κάτι καλό θα έχει. Άρα πιστεύω ότι έχει πιο πολύ ενδιαφέρον να συζητάμε τι μπορεί να προκαλέσει την επιτυχία ή την αποτυχία της παρά αν είναι απαράδεκτη για μένα ή τι σκεφτόταν ο Τζομπς και εγώ που είμαι ο σούπερ ντούπερ χρήστης δεν πρόκειται ούτε να την ακουμπήσω!!! Ξέρετε κάτι έχω την εντύπωση ότι το iPad είναι πολύ περισσότερο για την μεγάλη μάζα των καταναλωτών παρά για εμάς τους γκατζετάκιδες ή power users.

Τεσπα ο καθένας ότι νομίζει απλώς για μένα έχει πολύ πιο ενδιαφέρον να εξηγούμε το φαινόμενο παρά να αραδιάζουμε αφορισμούς και κατηγορίες.

#114   DSOdysseas

DSOdysseas

    iPH Enthousiast

  • 470 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 12:55

Μπορεί να έχεις δίκαιο WoodyAllen μάλλον πάνε να πιάσουνε και τους πιο άσχετους με την τεχνολογία...άλλωστε έτσι, πουλώντας μια "κουλή" εύχρηστη συσκευή, θα σε αναγκάσει ή θα σε κάνει να αγαπήσεις και να αγοράσεις όλα τα άλλα προϊόντα που θα υποστηρίζουν το iPad...αν ήθελαν κάτι για τους πωρωμένους, θα έβγαζαν μια συσκευή 2000 ευρώ και iPorosou! Αλλά πόσα έσοδα θα είχαν τότε? Μπορεί να βγάλουν στην συνέχεια και μια έκδοση που θα κάνει παπάδες! υπομονή...

#115   iWizard

iWizard

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Twitter:@limneos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 28/01/2010 - 12:56

Προς τα σχόλια για την έλειψη FLASH...

Πάρτε το χαμπάρι, το Flash έχει πεθάνει εδώ και 2-3 χρόνια (τουλάχιστο με τη μορφή που το ξέρετε).

Όσοι έχετε δει τι μπορεί να κάνει το HTML5 με το CSS3 θα το έχετε καταλάβει ήδη. Οι υπόλοιποι θα το καταλάβετε μέσα στο 2010.


+10000000

#116   angmar

angmar

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 13:08

Εξακολουθώ να μη μπορώ να καταλάβω γιατί οι όποιες ικανότητες του HTML5 αποτελούν έδαφος για να υποστηρίζουμε τα restrictions τα οποία έθεσε μια εταιρία σε μια συσκευή. Δεν είμαι φανατικός του flash ή της adobe και σα linux user θα έλεγα ότι είμαι ακριβώς το αντίθετο, η adobe και η ati με το lame support που παρέχουν στα προϊόντα τους με απωθούν ιδιαίτερα. H apple ήξερε τι θα κάνει το html5 όταν λάνσαρε το iphone 2g; Αγγούρια. Απλά δε βρήκε τρόπο να κάνει το flash να παίζει αξιοπρεπώς στο τηλέφωνο και έκανε το next best thing, το κοψε. Μας το πλάσαρε δε σα καλό για πάρτη μας μιας και μας προσέφερε απίστευτη σταθερότητα, παρ ότι πάμπολα sites ήταν (και ακόμα είναι) απλά αόρατα στα τηλέφωνά μας. Προφανώς θα χαρώ για την πρόοδο και τις καινοτομίες που θα μας φέρει το html5 αλλά ΔΕ θα δικαιολογήσω ποτέ κανένα software restriction. Δείτε την πρόσκληση της apple με ένα άλλο μάτι και αποφασίστε αν σας αρέσει.
Αναρτημένη εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από: angmar, 28/01/2010 - 13:09.


#117   VAGONE

VAGONE

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 13:13

κριμα παντως αυτη η πολιτικη της apple με παραπεμπει να πιστευω οτι στο επομενο iphone θα βαλουν απλα τον επεξεργαστη του ipad και να μην περιμενω πολλα...και απλα θα το λενε iPhone 3GSS (3GS SUPER)XAXAXA!!!και απλα θα τρεχει 3.2 ... Πολυ αργα βηματα αυτη η apple...παντως το ipad δν το υποτιμαω θα πλακωσει πολυ πιτσιρικαρια να το αγορασει...μονο και μονο για τα games...

#118   cybermaster

cybermaster

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:cyb3roulis

Δημοσίευση 28/01/2010 - 13:23

Καλησπέρα σε όλους,

Εγώ πάντως είμαι τις άποψής, ότι έχουμε να δούμε πολλά από αυτήν τι συσκευή.
Πιστεύω ότι ο Hot και μερικά ακόμα παΐδια από το hackindosh, δεν θα αφήσουν την
ευκαιρία να πάει χαμένη, και θα περάσουν σίγουρα στην συσκευή κάποια version του Leopard.
Αν γίνει αυτό, οι πωλήσεις του ipad πιστεύω θα διπλασιαστούν.

Επίσης πιστεύω ότι το jailbreak είναι θέμα ελάχιστων ημερών, μετά την κυκλοφορία της συσκευής, διότι το OS είναι το ίδιο.

Εν αναμονή λυπών..

Τελευταία επεξεργασία από: cybermaster, 28/01/2010 - 13:24.


#119   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1,205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 13:24

gps εχει μονο το μοντελο με το 3g

#120   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1,283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/01/2010 - 13:38

Don't hold your breath για να δεις OSX στο pad. Αν ήταν θα το έβαζε η Apple εξ'αρχής. Το pad είναι το νέο άρμεγμα μέσω appstore. Όπως ειπαν παραπάνω, πάταγο θα κάνει για τα παιχνίδια. Ε και? Τα φράγκα της πιτσιρικαρίας που θα το αγοράσει για τα παιχνιδάκια και για τα iFart apps είναι ελάχιστα μπροστά στα φράγκα του επαγγελματία θα μπορούσε και να δουλεψει και το βραδάκι να τα σκάσει και στο appstore. Και γιατί όχι βάζεις και ένα bootcamp και χτυπας και τα slate.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες