Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Το πρώτο μου MacBook Pro. "Απορίες αρχάριου"


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
155 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 20/11/2016 - 11:42

Ο ορθογραφικος ελεγχος υποστηριζει εφαρμογες οπως το mail και το safari που ειναι εφαρμογες συστηματος. Για chrome firefox κτλ κατεβαζεις απο τα προσθετα που εχει ο καθενας

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/11/2016 - 12:00

Ο chome πάντως δεν έχει για έκδοση mac και o Mozilla το έχει αλλά δεν δουλεύει .


Sent from my iPhone using Tapatalk

#78   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 20/11/2016 - 12:17

Εγω παντως που εχω firefox δουλευει μια χαρα. Απλα πρεπει να κανεις δεξι κλικ και να επιλεξεις τη γλωσσα. Δε δουλευει ταυτοχρονα αν αυτο εννοεις

#79   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 25/11/2016 - 20:21

Παρατήρησα πως αν σηκώσω τον υπολογιστή στον αέρα και τον κουνήσω δέξια αριστερα ακούω ένα θόρυβο σαν να κουνιέται κάτι μέσα κάπου στη μέση του πληκτρολόγιου νομίζω.

 

Να μην έχει βιδώσει κάτι κάλα η όλα έτσι κάνουν?

 

Ας το δοκιμάσει κάποιος να μου απαντήσει η ας μου πει κάποιος που να γνωρίζει.

 

Ευχαριστώ.



#80   tsiliscfu

tsiliscfu

    iPH Member

  • 218 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/11/2016 - 21:52

Καλησπέρα

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας! Ως χρήστης windows μέχρι πρότεινος, έχω 3 εξωτερικούς δίσκους που θα ήθελα να τους πετάξω στο δίκτυο του σπιτιού! Γνωρίζεται αν υπάρχει κάποιο hub usb 3.0 που να κουμπώνει stand alone στο δίκτυο? Δεν θέλω να έχω το pc ανοιχτό για να βλέπω τους δίσκους! Από όσο έψαξα πάντως δεν βρήκα κάτι  σε stand alone. Να ενημερώσω ότι έχω ενα Synology DS215j. Αν του κουμπώσω ένα usb hub στην υποδοχή του και συνδέσω εκεί τους δίσκους λέτε να παίξει ή θα τα κάνει όλα χάλια...? Σημείωση: οι δίσκοι είναι σχεδόν γεμάτοι και ο synology 25% γεμάτος, οπότε δεν μπορώ να κάνω transfers. Ευχαριστώ προκαταβολικά!



#81   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.911 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 25/11/2016 - 22:03

Καλησπέρα

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας! Ως χρήστης windows μέχρι πρότεινος, έχω 3 εξωτερικούς δίσκους που θα ήθελα να τους πετάξω στο δίκτυο του σπιτιού! Γνωρίζεται αν υπάρχει κάποιο hub usb 3.0 που να κουμπώνει stand alone στο δίκτυο? Δεν θέλω να έχω το pc ανοιχτό για να βλέπω τους δίσκους! Από όσο έψαξα πάντως δεν βρήκα κάτι  σε stand alone. Να ενημερώσω ότι έχω ενα Synology DS215j. Αν του κουμπώσω ένα usb hub στην υποδοχή του και συνδέσω εκεί τους δίσκους λέτε να παίξει ή θα τα κάνει όλα χάλια...? Σημείωση: οι δίσκοι είναι σχεδόν γεμάτοι και ο synology 25% γεμάτος, οπότε δεν μπορώ να κάνω transfers. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Ειμαι 90% σιγουρος οτι αν βαλεις το usb hub πανω στο synology, θα παιξει. Δεν το εχω δοκιμασει βεβαια.

 

Αλλα το θεμα ειναι θα σε βολευει ετσι; 

 

Σιγουρα το usb hub πρεπει να ειναι με τροφοδοσια για να σηκωνει και τους 3 δισκους.


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#82   tsiliscfu

tsiliscfu

    iPH Member

  • 218 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/11/2016 - 22:38

Αν παίξει χωρίς να επηρεαστούν τα αρχεία και η δομή τους ως έχει τόσο στους εξωτερικούς όσο και στον synology τότε θα είναι ιδανικά! Πως θα το ξέρω όμως; Λες να στείλω ένα mail στο support της synology? Όσο για το τροφοδοτικό του hub είναι αυτονόητο και δεν με ενοχλεί! Ούτως ή άλλως στο ups θα μπει κ αυτό! Καμιά άλλη ιδέα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#83   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.911 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 25/11/2016 - 22:47

Αν παίξει χωρίς να επηρεαστούν τα αρχεία και η δομή τους ως έχει τόσο στους εξωτερικούς όσο και στον synology τότε θα είναι ιδανικά! Πως θα το ξέρω όμως; Λες να στείλω ένα mail στο support της synology? Όσο για το τροφοδοτικό του hub είναι αυτονόητο και δεν με ενοχλεί! Ούτως ή άλλως στο ups θα μπει κ αυτό! Καμιά άλλη ιδέα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μα γιατι να επηρεαστει η δομη τους;

 

Αφου τους βγαζει σε ξεχωριστους φακελους. usbshare1 καπως ετσι ονομαζει αν βαλεις ενα δισκο. Και ειναι σαν διαφορετικος φακελος.

 

Δεν χανεις και τιποτα να δοκιμασεις. Δεν ειναι ριψοκινδυνο σε κατι.

 

Η θα δουλεψει ή οχι! 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#84   tsiliscfu

tsiliscfu

    iPH Member

  • 218 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/11/2016 - 14:36

Καλημέρα

 

@sakis697: Τελικά είχες δίκιο. Σύνδεσα ένα usb 3.0 hub που είχα στην υποδόχη του Nas και εμφανίστηκαν οι δίσκοι με την ονομασία usbshare1,2,3 κλπ. Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία! Με έσωσες!!!

Ερώτηση δώρο...χεχεχε Γνωρίζεις αν γίνεται να τους κάνω rename απο usbshare σε ότι θα με βόλευε ή θα πρέπει να θυμάμαι ποιός είναι ο καθένας??? Με μια πρώτη προσπάθεια δεν βρήκα τρόπο να το κάνω.



#85   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.911 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 26/11/2016 - 15:12

Καλημέρα

@sakis697: Τελικά είχες δίκιο. Σύνδεσα ένα usb 3.0 hub που είχα στην υποδόχη του Nas και εμφανίστηκαν οι δίσκοι με την ονομασία usbshare1,2,3 κλπ. Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία! Με έσωσες!!!
Ερώτηση δώρο...χεχεχε Γνωρίζεις αν γίνεται να τους κάνω rename απο usbshare σε ότι θα με βόλευε ή θα πρέπει να θυμάμαι ποιός είναι ο καθένας??? Με μια πρώτη προσπάθεια δεν βρήκα τρόπο να το κάνω.



Θυμάμαι το είχα προσπαθήσει αλλά δεν έβγαλα άκρη. Κ πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί η Synology το άφησε έτσι.

Η λογική πάντως έλεγε πως θα παίζει κανονικά!!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#86   alexaras

alexaras

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 26/11/2016 - 15:24

Παρατήρησα πως αν σηκώσω τον υπολογιστή στον αέρα και τον κουνήσω δέξια αριστερα ακούω ένα θόρυβο σαν να κουνιέται κάτι μέσα κάπου στη μέση του πληκτρολόγιου νομίζω.

 

Να μην έχει βιδώσει κάτι κάλα η όλα έτσι κάνουν?

 

Ας το δοκιμάσει κάποιος να μου απαντήσει η ας μου πει κάποιος που να γνωρίζει.

 

Ευχαριστώ.

ορισμενες φορες το κανει και σε μενα. mbk pro 15'' mid 16


Τελευταία επεξεργασία από: alexaras, 26/11/2016 - 15:24


#87   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 10/12/2016 - 22:43

Για να λειτουργήσει το XtraFinder στην έκδοση του OS X El Capitan 10.11.6 έπρεπε να κάνω την παρακάτω διαδικασία.

 

https://sc-cdn.scale...6e621d908b3.jpg

 

Μπορεί να μου πει κάποιος αν είναι ασφαλείς αυτή η εντολή που έδωσα η θα έχω κάποιο πρόβλημα με τον υπολογιστή.

 

Η αλήθεια είναι πως λειτούργησε κανονικότατα το XtraFinder άλλα δεν έχω ιδέα το τι είναι η συγκεκριμένη εντολή.



#88   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/12/2016 - 08:33

Για να λειτουργήσει το XtraFinder στην έκδοση του OS X El Capitan 10.11.6 έπρεπε να κάνω την παρακάτω διαδικασία.

 

https://sc-cdn.scale...6e621d908b3.jpg

 

Μπορεί να μου πει κάποιος αν είναι ασφαλείς αυτή η εντολή που έδωσα η θα έχω κάποιο πρόβλημα με τον υπολογιστή.

 

Η αλήθεια είναι πως λειτούργησε κανονικότατα το XtraFinder άλλα δεν έχω ιδέα το τι είναι η συγκεκριμένη εντολή.

 

Η εντολή που έδωσες -μια καθόλου καλή ιδέα θα έλεγα- απενεργοποιεί το SIP (System Integrity Protection), την εγγενή διάταξη προστασίας του macOS απέναντι σε μoλύνσεις κακόβουλου λογισμικού (malware).  Μεταξύ άλλων  δεν επιτρέπει την εγκατάσταση εφαρμογών που παρεμβαίνουν στο σύστημα, όπως ο XtraFinder για παράδειγμα. Ενώ αν δεν το έχεις ενεργοποιήσει ξανά, έχεις πλέον σοβαρό θέμα ασφάλειας.

 
Δεν έχω άμεση άποψη για τον XtraFinder, πάντως αν προκύψουν προβλήματα στην ομαλή λειτουργία του μηχανήματος ξέρεις τι φταίει.
 
Αλήθεια, τι ουσιαστικό  πιστεύεις ότι σου προσφέρει αυτό το πράγμα ;.

vires acquirit eundo


#89   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/12/2016 - 09:20

 

Η εντολή που έδωσες -μια καθόλου καλή ιδέα θα έλεγα- απενεργοποιεί το SIP (System Integrity Protection), την εγγενή διάταξη προστασίας του macOS απέναντι σε μoλύνσεις κακόβουλου λογισμικού (malware).  Μεταξύ άλλων  δεν επιτρέπει την εγκατάσταση εφαρμογών που παρεμβαίνουν στο σύστημα, όπως ο XtraFinder για παράδειγμα. Ενώ αν δεν το έχεις ενεργοποιήσει ξανά, έχεις πλέον σοβαρό θέμα ασφάλειας.

 
Δεν έχω άμεση άποψη για τον XtraFinder, πάντως αν προκύψουν προβλήματα στην ομαλή λειτουργία του μηχανήματος ξέρεις τι φταίει.
 
Αλήθεια, τι ουσιαστικό  πιστεύεις ότι σου προσφέρει αυτό το πράγμα ;.

 

Το διαγραφώ αμέσως. Ο τρόπος επαναφοράς είναι όντως ο παρακάτω?

 

https://sc-cdn.scale...be2e9b89aa4.png



#90   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/12/2016 - 09:27

Το διαγραφώ αμέσως. Ο τρόπος επαναφοράς είναι όντως ο παρακάτω?

 

https://sc-cdn.scale...be2e9b89aa4.png

Προτείνω την εντολή, στο recovery partion·  csrutil enable


vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες