Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Το πρώτο μου MacBook Pro. "Απορίες αρχάριου"


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
155 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 12/11/2016 - 14:22

WD εγγύηση! Όλοι οι άλλοι απλά ακολουθούν.......

Δες αυτόν στα 3ΤΒ. Είναι βέβαια 3.5".

 

Σε 2.5" δες αυτόν.

Η αληθεια είναι πως στα Windows χρησιμοποιούσα μονο WD και ήμουν ευχαριστημένος.

Μάλλον τον συγκεκριμένο θα κοιτάξω σε 2,5" είτε σε 2ΤΒ είτε σε 3ΤΒ.

Ευχαριστώ.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2016 - 14:23

Η αλήθεια είναι πως το σκέφτηκα ότι ίσως να μην είναι καλο να πάρω backup σε ένα δίσκο που θα έχει και πολλά άλλα.

Κατά τη γνώμη σου όσο αφορά το backup τι μέγεθος σκληρου να χρησιμοποιήσω?

 

Ποιο είναι το σκεπτικό μου,

Ο Mac έχει 250 GB SSD στον οποιο εκεί θα έχω μονο τα εγκαταστημένα προγράμματα που χρησιμοποιώ και λίγα αρχεία τύπου excel.

Επειδή δεν θέλω να τον φορτώσω με περιττά πράγματα, αυτός είναι ο λόγος που θέλω να αγοράσω έναν εξωτερικό 2,5"

 

Οπότε αν υποθέσουμε πως αγοράζω έναν εξωτερικό για τα περιττά μου αρχεία και ο σκληρός που έχει ο υπολογιστής παραμείνει ως έχει, (μονο με τα προγράμματα που χρησιμοποιώ)

όσο αφορά το backup τι σκληρό πιστεύεις θα πρέπει να αγοράσω?

 

Για τη χωρητικότητα του δίσκου backup μια καλή προσέγγιση είναι να ισούται με τον όγκο του συστήματος επί 3.  Απ' ότι καταλαβαίνω το σύστημα σου δεν πρέπει

να είναι ογκώδες, οπότε δεν χρειάζεται κάποιος μεγάλος δίσκο. Για να ελέγξεις τον όγκο του συστήματος σου και γενικά περί του backup δες το άρθρο

 

Πάντως νομίζω ότι ένας 500άρης θα είναι μια χαρά, όπως αυτός για παράδειγμα (προσωπικά τον συνιστώ).


vires acquirit eundo


#48   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 12/11/2016 - 14:33

Για τη χωρητικότητα του δίσκου backup μια καλή προσέγγιση είναι να ισούται με τον όγκο του συστήματος επί 3.  Απ' ότι καταλαβαίνω το σύστημα σου δεν πρέπει

να είναι ογκώδες, οπότε δεν χρειάζεται κάποιος μεγάλος δίσκο. Για να ελέγξεις τον όγκο του συστήματος σου και γενικά περί του backup δες το άρθρο

 

Πάντως νομίζω ότι ένας 500άρης θα είναι μια χαρά, όπως αυτός για παράδειγμα (προσωπικά τον συνιστώ).

 

Ωραία, νομίζω πως από σκληρούς κατέληξα.

Θα διαβάσω και τους οδηγούς σου και πιστεύω να τα βγάλω πέρα.

 

Μια άλλη ερώτηση,

μόλις τον συνδέσω για πρώτη φορά θα πρέπει να κάνω κάποιο format έτσι ώστε να λειτουργούν και οι δυο για Mac και όχι για Windows?

Λογικά θα είναι μορφοποιημένος είτε σε FAT32 είτε σε NTFS? Έτσι δεν είναι?



#49   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2016 - 14:52

 

μόλις τον συνδέσω για πρώτη φορά θα πρέπει να κάνω κάποιο format έτσι ώστε να λειτουργούν και οι δυο για Mac και όχι για Windows?

Λογικά θα είναι μορφοποιημένος είτε σε FAT32 είτε σε NTFS? Έτσι δεν είναι?

 

Φίλε μου, το forum προσπαθεί να βοηθήσει τους νέους στον κόσμο των Mac ή τους αδαείς (δεν είναι κακό να είναι κανείς αδαής) .

Εάν  λοιπόν είχες ψάξει λιγάκι θα είχες εντοπίσεις το άρθρο φορμάρισμα δίσκου σε Mac format. :)


vires acquirit eundo


#50   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 12/11/2016 - 15:26

Φίλε μου, το forum προσπαθεί να βοηθήσει τους νέους στον κόσμο των Mac ή τους αδαείς (δεν είναι κακό να είναι κανείς αδαής) .

Εάν  λοιπόν είχες ψάξει λιγάκι θα είχες εντοπίσεις το άρθρο φορμάρισμα δίσκου σε Mac format. :)

Συμφωνώ στο ότι δεν είναι κακό να είναι κάποιος αδαής!!

 

Όπως έγραψα πιο πάνω θα διαβάσω τους οδηγούς σου.

 

Είχα βρει τον συγκεκριμένο όσο αφορα το φορμάρισμα, απλα δεν τον θυμόμουν και μιας 

είχαμε τον προηγούμενο διάλογο είπα να σε ρωτήσω, όχι για να μου βρεις τον οδηγό, αλλα για να μου πεις αν όντως πρέπει να κάνω κάτι.

 

Το διευκρινίζω τελείως φιλικά γιατί ίσως να νόμιζες πως "βαριέμαι" να ψάξω στο φόρουμ.

 

Βέβαια μιας και έβαλες τον οδηγό σε σύνδεσμο θα σε ευχαριστήσω δυο φορές! 

 

Μου έχεις λύσει πολλές απορίες μου και ένα απλό ευχαριστώ δεν φτάνει!!



#51   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2016 - 21:26

 

Μια άλλη ερώτηση,

μόλις τον συνδέσω για πρώτη φορά θα πρέπει να κάνω κάποιο format έτσι ώστε να λειτουργούν και οι δυο για Mac και όχι για Windows?

Λογικά θα είναι μορφοποιημένος είτε σε FAT32 είτε σε NTFS? Έτσι δεν είναι?

 

Ναι βέβαια, θα πρέπει να τον φορμάρεις σε Mac format όπως περιγράφεται στον οδηγό που σου έδωσα.


vires acquirit eundo


#52   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 12/11/2016 - 21:48

Ναι βέβαια, θα πρέπει να τον φορμάρεις σε Mac format όπως περιγράφεται στον οδηγό που σου έδωσα.

Τον διάβασα ήδη από το μεσημέρι τον οδηγό και μου φάνηκε εύχρηστος και εξαιρετικά απλός.

 

Με το που ξεκινήσω την διαδικασία θα τον ανοίξω πάλι για επιβεβαίωση των βημάτων, μην κάνω καμια χαζομάρα από μονος μου.

 

Τώρα όσο αφορα τον εξωτερικό σκληρό που λέγαμε το μεσημερι θα αγοράσω αυτόν που μου πρότεινες

μιας και βρήκα τον ίδιο και σε 2ΤΒ αλλα και 3ΤΒ για να επιλέξω ποιον από τους δυο θα προτιμήσω!



#53   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/11/2016 - 08:28

Θα σου έλεγα -σε πρώτη φάση- να πάρεις τον 500άρη δίσκο για backup. O ssd σου μπορεί να πάρει άνετα ίσως και περισσότερα αρχεία από όσα σκέπτεσαι ότι θα δημιουργήσεις (δεν αναφέρομαι σε αρχεία του τύπου Word ή Excel μιας και όγκος ενός εκάστου από αυτά συνήθως είναι μηδαμινός, ή της τάξεως ΚΒ).

 

Πάντως αν στη συνέχεια διαπιστώσεις ότι ο χώρος του δεν επαρκεί διότι προέκυψαν για παράδειγμα πολλές φωτό & videos παίρνεις τότε έναν δίσκο και μεταφέρεις σε αυτόν την Photos Library με έναν εξαιρετικά απλό τρόπο. 


vires acquirit eundo


#54   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/11/2016 - 09:35

Θα σου έλεγα -σε πρώτη φάση- να πάρεις τον 500άρη δίσκο για backup. O ssd σου μπορεί να πάρει άνετα ίσως και περισσότερα αρχεία από όσα σκέπτεσαι ότι θα δημιουργήσεις (δεν αναφέρομαι σε αρχεία του τύπου Word ή Excel μιας και όγκος ενός εκάστου από αυτά συνήθως είναι μηδαμινός, ή της τάξεως ΚΒ).

 

Πάντως αν στη συνέχεια διαπιστώσεις ότι ο χώρος του δεν επαρκεί διότι προέκυψαν για παράδειγμα πολλές φωτό & videos παίρνεις τότε έναν δίσκο και μεταφέρεις σε αυτόν την Photos Library με έναν εξαιρετικά απλό τρόπο. 

καλημερα Γιωργο.αυτο το βλεπεις φυσιολογικο?μονο 2.30 ωρες υπολοιπο?macbook pro 15.4' mid 2010.μηπως πρεπει να παω σε αλλαγη μπαταριας σιγα σιγα?αλλα εχει μονο 137 κυκλους φορτισης!

Συνημμένα αρχεία



#55   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/11/2016 - 09:42

καλημερα Γιωργο.αυτο το βλεπεις φυσιολογικο?μονο 2.30 ωρες υπολοιπο?macbook pro 15.4' mid 2010.μηπως πρεπει να παω σε αλλαγη μπαταριας σιγα σιγα?αλλα εχει μονο 137 κυκλους φορτισης!

 

Καλημέρα

 

Για ρίξε μια ματιά στο άρθρο και βλέπουμε. 


vires acquirit eundo


#56   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/11/2016 - 09:53

Καλημέρα

 

Για ρίξε μια ματιά στο άρθρο και βλέπουμε.

 

με την πρωτη επιλογη ανεβηκε 2 ωρες!ευχαριστω πολυ γιωργο!

Συνημμένα αρχεία



#57   Stratos441

Stratos441

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 13/11/2016 - 10:43

Θα σου έλεγα -σε πρώτη φάση- να πάρεις τον 500άρη δίσκο για backup. O ssd σου μπορεί να πάρει άνετα ίσως και περισσότερα αρχεία από όσα σκέπτεσαι ότι θα δημιουργήσεις (δεν αναφέρομαι σε αρχεία του τύπου Word ή Excel μιας και όγκος ενός εκάστου από αυτά συνήθως είναι μηδαμινός, ή της τάξεως ΚΒ).

 

Πάντως αν στη συνέχεια διαπιστώσεις ότι ο χώρος του δεν επαρκεί διότι προέκυψαν για παράδειγμα πολλές φωτό & videos παίρνεις τότε έναν δίσκο και μεταφέρεις σε αυτόν την Photos Library με έναν εξαιρετικά απλό τρόπο. 

Ευκαιρίας δοθείσης και μετά από σχεδόν δύο χρόνια αρμονικής συμβίωσης με ένα MBP Retina 13" (MGX82), θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους έμπειρους χρήστες της κοινότητας και ιδιαιτέρως το Γιώργο (giodis) και το Δημήτρη (jimmakos) για όλες τις ΥΠΕΡπολύτιμες συμβουλές τους σε όλους τους αρχάριους χρήστες όπως εγώ, τις οποίες θεώρω όχι μονο time, αλλά και money saver!

 

On topic και αναφορικά με τα αντίγραφα ασφαλείας και την επιλογή δίσκου, να πω πως ο εμπειρικός κανόνας για χωρητικότητα (Σκληρός δίσκος x 3) στη δική μου περίπτωση και με βάση τη χρήση που κάνω, είναι ακριβέστατος και future proof, όπως ήθελα.

 

Για την ιστορία, στο μηχάνημα πρόσθεσα εξ αρχής μια SDXC 128GB, στην οποία και έχω μεταφέρει τόσο την Photo Library, όσο και την Music Library του iTunes με μια απλή διαδικασία όπως ακριβώς ανέφερε ο Γιώργος παραπάνω. Επέλεξα αυτή τη λύση για να μη χάσω σε φορητότητα με χρήση 2ου εξωτερικού δίσκου. 

Οπότε και η επιλογή του δίσκου για Time Machine Back Up, έγινε με βάση το σύνολο της διαθέσιμης χωρητικότητας του μηχανήματος. 

 

Βέβαια, επειδή οι ανάγκες του κάθε χρήστη είναι διαφορετικές, μπορεί η παραπάνω λύση να μην είναι η ενδεδειγμένη για όλους.

Στη δική μου περίπτωση πάντως και με την συμπλήρωση 2 ετών, η κατάσταση έχει ως εξής:

 

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2016-11-13 at 09.57.48.png   148,65KB   40 λήψεις



#58   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 13/11/2016 - 11:59

Θα σου έλεγα -σε πρώτη φάση- να πάρεις τον 500άρη δίσκο για backup. O ssd σου μπορεί να πάρει άνετα ίσως και περισσότερα αρχεία από όσα σκέπτεσαι ότι θα δημιουργήσεις (δεν αναφέρομαι σε αρχεία του τύπου Word ή Excel μιας και όγκος ενός εκάστου από αυτά συνήθως είναι μηδαμινός, ή της τάξεως ΚΒ).

 

Πάντως αν στη συνέχεια διαπιστώσεις ότι ο χώρος του δεν επαρκεί διότι προέκυψαν για παράδειγμα πολλές φωτό & videos παίρνεις τότε έναν δίσκο και μεταφέρεις σε αυτόν την Photos Library με έναν εξαιρετικά απλό τρόπο. 

Νομίζω πως όντως ο 500άρης θα με καλύψει μιας και τον SSD του Mac από φωτογραφίες, μουσική και βίντεο δεν θα τον γεμίσω, αφού έχω σκοπο όλα αυτά τα μεγάλα αρχεία να τα αντιγράφω στον δεύτερο σκληρό που θέλω να αγοράσω. Στον SSD δεν νομίζω να χρησιμοποιήσω παραπάνω από 100GB. Ήδη από τα 256 GB έχω καταναλώσει περίπου στα 50 GB και αλλά 50 GB που υπολογίζω να χρησιμοποιήσω με τα μόνιμα αρχεία, πάμε στα 100 GB. Δεδομένου λοιπόν ότι θα γίνουν τα πράγματα όπως αναφέρω ο 500άρης είναι μια χαρά. Ευχαριστώ πολύ Γιώργο.



#59   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 13/11/2016 - 12:09

Ευκαιρίας δοθείσης και μετά από σχεδόν δύο χρόνια αρμονικής συμβίωσης με ένα MBP Retina 13" (MGX82), θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους έμπειρους χρήστες της κοινότητας και ιδιαιτέρως το Γιώργο (giodis) και το Δημήτρη (jimmakos) για όλες τις ΥΠΕΡπολύτιμες συμβουλές τους σε όλους τους αρχάριους χρήστες όπως εγώ, τις οποίες θεώρω όχι μονο time, αλλά και money saver!

 

On topic και αναφορικά με τα αντίγραφα ασφαλείας και την επιλογή δίσκου, να πω πως ο εμπειρικός κανόνας για χωρητικότητα (Σκληρός δίσκος x 3) στη δική μου περίπτωση και με βάση τη χρήση που κάνω, είναι ακριβέστατος και future proof, όπως ήθελα.

 

Για την ιστορία, στο μηχάνημα πρόσθεσα εξ αρχής μια SDXC 128GB, στην οποία και έχω μεταφέρει τόσο την Photo Library, όσο και την Music Library του iTunes με μια απλή διαδικασία όπως ακριβώς ανέφερε ο Γιώργος παραπάνω. Επέλεξα αυτή τη λύση για να μη χάσω σε φορητότητα με χρήση 2ου εξωτερικού δίσκου. 

Οπότε και η επιλογή του δίσκου για Time Machine Back Up, έγινε με βάση το σύνολο της διαθέσιμης χωρητικότητας του μηχανήματος. 

 

Βέβαια, επειδή οι ανάγκες του κάθε χρήστη είναι διαφορετικές, μπορεί η παραπάνω λύση να μην είναι η ενδεδειγμένη για όλους.

Στη δική μου περίπτωση πάντως και με την συμπλήρωση 2 ετών, η κατάσταση έχει ως εξής:

 

attachicon.gifScreen Shot 2016-11-13 at 09.57.48.png

Δεν είχα σκεφτεί ποτέ μια κάρτα SDXC γιατί ποτε δεν τις χρησιμοποίησα. Φαίνεται όμως μια πολύ πρακτική λύση.

Βέβαια από την άλλη δεν ήταν προτιμότερο να χρησιμοποιήσεις ένα USB Stick από ότι μια SDXC?

Το ρωτάω αυτό με το σκεπτικό ότι αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τα αρχεία σου σε έναν άλλο υπολογιστή,

δεν είναι πιο πολλές οι πιθανότητες να βρεις μια θύρα USB από ότι μια θύρα για Memory Card?

 

Μπορεί το σκεπτικό μου να είναι λάθος βέβαια, για αυτό μην παρεξηγήσεις το ερώτημα μου.  :)



#60   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/11/2016 - 12:23

 

 

Για την ιστορία, στο μηχάνημα πρόσθεσα εξ αρχής μια SDXC 128GB, στην οποία και έχω μεταφέρει τόσο την Photo Library, όσο και την Music Library του iTunes με μια απλή διαδικασία όπως ακριβώς ανέφερε ο Γιώργος παραπάνω. Επέλεξα αυτή τη λύση για να μη χάσω σε φορητότητα με χρήση 2ου εξωτερικού δίσκου. 

Οπότε και η επιλογή του δίσκου για Time Machine Back Up, έγινε με βάση το σύνολο της διαθέσιμης χωρητικότητας του μηχανήματος. 

 

 

Παίρνεις Time Machine backup και  της κάρτας ;.


vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες