Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Το κινητο μου κλάπηκε, αφαιρεσαν το iCloud και το activation lock. Πως έγινε αυτο;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
201 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 09/11/2016 - 20:48

Πηρα στο τοπικό μου αστυνομικό τμήμα, ο αστυνομικός ηταν ξεκάθαρος οτι δηλώνεις κλοπή κτλ αλλά αν βρεθεί η συσκευή σου θα παει στα αζήτητα. Αν κανεις μήνυση κατα αγνώστων και σκάσεις την 80€άρα αν βρεθεί η συσκευή σου με τον οποιοδήποτε τροπο εχεις περισσότερες πιθανότητες να καταλήξει στα χέρια σου. Μακάρι το ηλεκτρονικό έγκλημα να ειναι αυτεπάγγελτα και να γλύτωσω το παράβολο.

φιλε μου μπες μεσα στο site της διωξης ηλεκτρονικου εγκληματος να δεις τι αναγραφουν και ασε τον αστυνομικο του τμηματος που θα βαριοταν να ασχοληθει δυστυχως


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: pats, 09/11/2016 - 20:48


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   iras

iras

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/11/2016 - 20:49

Ακολούθησε ένα αμφιλεγόμενο link στο οποίο έκανε ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ login στο account του. Αυτό που ουσιαστικά έκανε ήταν να δώσει απευθείας στον κλέφτη τους κωδικούς του....

Οπότε στην περιπτωση που μας συμβει κατι τετοιο πρεπει να μπαινουμε απο μονοι μας (να πληκτρολογουμε οι ιδιοι το λινκ της αππλε)...

 

Βεβαια παρολα αυτα δεν καταλαβαινω πως βρηκαν τον αριθμο στον οποιον στειλαν το sms...

και απορώ, που βρήκαν το πλήρες email του ? 



#48   Jimskord

Jimskord

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/11/2016 - 20:53

Λογικά θα αναγράφεται όταν πας κανεις οτιδήποτε. Μίλησα με τη δίωξη ηλ εγκλήματος. Μου λεει κανε καταγγελία στο τμήμα Συντάγματος και μετα μιλά με την Apple Ελλάδας στο τηλ. Αναφέροντας τι εχει γινει.

#49   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 09/11/2016 - 21:01

Λογικά θα αναγράφεται όταν πας κανεις οτιδήποτε. Μίλησα με τη δίωξη ηλ εγκλήματος. Μου λεει κανε καταγγελία στο τμήμα Συντάγματος και μετα μιλά με την Apple Ελλάδας στο τηλ. Αναφέροντας τι εχει γινει.

η καταγγελία προυποθέτει την μηνυση δηλαδη χρηματικο ποσό ή ειναι χωρίς κοστος;
δεν θελω να σε ζαλισω παραπάνω.εγω θα το τραβουσα στα ακρα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: pats, 09/11/2016 - 21:01


#50   Jimskord

Jimskord

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/11/2016 - 21:07

Δεν μου έδωσε περαιτέρω πληροφορίες πέρα του να απευθυνθώ στο τμήμα Συντάγματος και θα με καθοδηγήσουν απο εκει. Μου είπε οτι ειναι αρμοδιότητα του εισαγγελέα που θα πάρει την καταγγελία για το τι θα γινει. Ελπιζω το support Apple Ελλάδας που φαντάζομαι θα εχει παρόμοια περιστατικά ίσως εχει καποια λύση.

#51   eftihis

eftihis

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 09/11/2016 - 21:11

ειπες οτι εχεις και αλλες συσκευες στον λογαριασμο σου.καλυτερα αλλαξε κωδικο αμεσως.



#52   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/11/2016 - 21:12

Η καταγγελια ειναι δωρεαν,η μηνυση με πληρωμή


Sent from my iPhone using Tapatalk

#53   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/11/2016 - 21:17

Δεν μου έδωσε περαιτέρω πληροφορίες πέρα του να απευθυνθώ στο τμήμα Συντάγματος και θα με καθοδηγήσουν απο εκει. Μου είπε οτι ειναι αρμοδιότητα του εισαγγελέα που θα πάρει την καταγγελία για το τι θα γινει. Ελπιζω το support Apple Ελλάδας που φαντάζομαι θα εχει παρόμοια περιστατικά ίσως εχει καποια λύση.

Στο τμήμα που θα πας, θα πρέπει να έχεις μαζί σου την απόδειξη αγοράς όπου και αναγράφεται το ΙΜΕΙ αλλά και το κωδικό της SIM.

 

Θα τα δώσεις εκεί εξηγώντας πως κλάπηκε και θα σου δώσουν τη βεβαίωση αναφοράς συμβάντος.

 

Με αυτή θα πας μετά στο πάροχο σου όπου και θα συμπληρώσουν βεβαίωση μαζί με την αναφορά της αστυνομίας που θα τους πας.

 

Εντός 24 ωρών όπως και θα σου πουν, θα κλειδώσει η συσκευή και δε θα μπορέσει να χρησιμοποιηθεί εντός Ελλάδας με τπυς δικούς μας παρόχους.

 

Νομίζω είναι το λιγότερο που μπορείς να κάνεις να μη τους αφήσεις τη χαρά. Μόνο εσύ μετά θα μπορέσεις να κάνεις άρση του κλειδώματος πηγαίνοντας στο πάροχο σου ξανά.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 09/11/2016 - 21:18

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#54   andreassitia

andreassitia

    iPH User

  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 09/11/2016 - 22:05

Θα πρεπει να κανω μυνηση κατα αγνώστων δηλ. 80€ για να ξεκινήσει η οποία διαδικασία, το εχω σκαφτεί και εγω. Απλά δε θελω να πετάξω ακόμα περισσότερα λεφτά. Ίσως και να το κανω αν απελπιστω τελείως.

Οι κλοπές δεν έχουν παράβολο. Κάνεις την καταγγελία και δεν πληρώνεις τίποτα.



#55   meres

meres

    iPH Enthousiast

  • 459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/11/2016 - 22:09

και απορώ, που βρήκαν το πλήρες email του ?


Το κιν του βρηκαν κ του εστειλαν το λινκ με σμς. Στο phishing site εβαλε το email του (appleid) με το password του

#56   konos

konos

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/11/2016 - 22:23

Ευχαριστουμε φίλε για την ενημέρωση γιατι λογικά και εγώ θα την πατούσα.Τετοιες στιγμές δυστυχως όλα γίνοντε γρήγορα και σίγουρα αν με ρωτούσες μέχρι χτες για κάτι τετοιο δεν θα πίστευα οτι υπήρχε(τουλαχ ελλαδα).Ελπίζω να βρείς κάτι αν και δύσκολο γιατί σίγουρα μιλάμε για επαγγελματιες


Sent from my iPhone using Tapatalk

#57   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 09/11/2016 - 23:16

Insomnia είδες καθόλου μπας και έσκασε μύτη ήδη σε αγγελία ;;;Δες και χρυσή ευκαιρία


Sent from my iPhone using Tapatalk

#58   Jimskord

Jimskord

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/11/2016 - 00:14

Χρυσή ευκαιρια δεν εχει φανεί ακόμα, insomnia θα δω τωρα, ευχαριστώ παίδες για την υποστήριξη. Εύχομαι μην τύχει παρόμοιο σε κανεναν σας.

#59   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/11/2016 - 00:19

Double post

δωσε κανενα στοιχειο. τι χρωμα ηταν. ποσα Gb 



#60   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/11/2016 - 00:35

πανε αυριο μια βολτα στο τελευταιο στιγμα που ειδες το κινητο σου στα μαγαζια που λες οτι εχει εκει κανε τον πελατη και ρωτα αν εχουν κανενα μεταχειρισμενο iphone να αγορασεις.


Τελευταία επεξεργασία από: PoluxGreece, 10/11/2016 - 00:44


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες