Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

iPhone X - iPhone 8/Plus (Γενικές Πληροφορίες - Ειδήσεις)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3118 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2746   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 24/10/2017 - 22:55

Με αυτή τη λογική παιδιά, άμα του χρόνου βγει X Plus να μη το πάρετε, γιατί πιθανότατα θα είναι πολύ κοντά στις διαστάσεις του τωρινού Plus και θα σας πέφτει μεγάλο

Όταν βγει με το καλό του χρόνου, ξαφνικά οι πιο πολλοί θα θυμηθούν τι καλά που είναι να δείχνουν όλα πιο μεγάλα και να πληκτρολογείς με μεγαλύτερη άνεση...

Εγώ πάντως εξακολουθώ να είμαι μέσα σε αυτούς που δε θα πάρουν, ούτε θα έπαιρναν το X το απλό ακόμη κι αν κόστιζε τα ίδια λεφτά με το 8 Plus. Δεν είναι θέμα χρηματικό, είναι θέμα μεγέθους οθόνης και μόνο και απορώ γιατί κάποιοι αδυνατούν να το πιστέψουν...


Αλλα λεει η θειαμ αλλα ακουν ταυτιαμ...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

You'll Never Walk Alone


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2747   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/10/2017 - 23:05

Το Χ εχει μεγαλυτερη οθονη απο το Plus και ειναι μικροτερο σε μεγεθος. Τοσο καιρο αυτο κραζουμε. Εγω προσωπικα το εκανα.

Αν σε 2 χρονια βγει 6+ ιντσες και εχει το μεγεθος του plus θα ειναι γαματο και προφανως θα θελω να το παρω γιατι δε θα εχει αυτα τα ασχημα και τεραστια μπεζελ.
Κινεζικα μιλαμε;

Δηλαδή στις συγκριτικές εικόνες που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο σου φαίνεται όντως ότι overall έχει μεγαλύτερη οθόνη; Πέραν των αριθμών. Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι όλα φαίνονται πιο μικρά σε μέγεθος κι απλά χωράει παραπάνω περιεχόμενο πάνω και κάτω, μικραίνοντας το όμως ταυτόχρονα; Στην πραγματικότητα το να μεγαλώνει η οθόνη σε ύψος δεν προσφέρει κάτι τρομερό, κατ´εμέ. Σε πόση πληροφορία μπορούν τα μάτια να επικεντρωθούν ταυτόχρονα; Όμως θεωρώ σημαντικό την οποιαδήποτε πληροφορία (εικόνα, κείμενο) κοιτάω την εκάστοτε στιγμή να την βλέπω σε όσο το δυνατό μεγαλύτερο μέγεθος γίνεται.

Δε θα με χάλαγε καθόλου αν το 8 Plus δεν είχε τα bezel, συμφωνώ απόλυτα μαζί σας σε αυτό. Απλά θα τα υπομείνω μέχρι να βγάλει μία οθόνη που να είναι μεγαλύτερη και σε πλάτος και σε ύψος, γιατί νιώθω ότι αν πάρω τώρα το X - σε αυτό το κομμάτι μόνο, τα υπόλοιπα specs του μια χαρά τα ζηλεύω - θα χάσω κάτι που με έχει βολέψει πολυ.

#2748   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 24/10/2017 - 23:11

Το Χ εχει μεγαλυτερη οθονη απο το Plus και ειναι μικροτερο σε μεγεθος. Τοσο καιρο αυτο κραζουμε. Εγω προσωπικα το εκανα.

Αν σε 2 χρονια βγει 6+ ιντσες και εχει το μεγεθος του plus θα ειναι γαματο και προφανως θα θελω να το παρω γιατι δε θα εχει αυτα τα ασχημα και τεραστια μπεζελ.
Κινεζικα μιλαμε;

Εισαι σιγουρος γι'αυτο; Πριν λιγες ημερες η κοπελα μας εδειξε παραδειγμα με το περιεχομενο που χωραει στην οθονη του Plus και του Χ αντιστοιχα (κατ'εκτιμηση φυσικα, γιατι μονο απο τα specs μπορουμε να εχουμε εικονα αυτη τη στιγμη).

Το Χ δεν ειναι ενα τηλεφωνο σε μεγεθος "απλου" iPhone με την οθονη του Plus. Οποιος δεν το κατανοει αυτο μαλλον θα εκπλαγει οταν δουλεψει για πρωτη φορα με τη νεα ναυαρχιδα της Apple.

Αυτο μπορει να σε ενοχλει, μπορει και οχι (εμενα προσωπικα μετα απο το περασμα απο S8  μου ειναι αδιαφορο). Αλλα καποιοι ενδεχεται να ξενερωσουν οταν ανακαλυψουν οτι το φετινο Χ δεν ειναι the best of both worlds αλλα ενα  εντελως αλλο concept με ενα νεο form factor.



#2749   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 24/10/2017 - 23:15

Εγραψα πιο πανω οτι το Χ ειναι στενοτερο απο το plus. Ολα αυτα που βλεπουμε ειναι εικασιες. Αν δε δουμε στη πραξη και οταν τα apps εναρμονιστουν με το νεο φορματ του Χ δεν μπορουμε να εχουμε ξεκαθαρη αποψη.

#2750   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/10/2017 - 23:21

Εγραψα πιο πανω οτι το Χ ειναι στενοτερο απο το plus. Ολα αυτα που βλεπουμε ειναι εικασιες. Αν δε δουμε στη πραξη και οταν τα apps εναρμονιστουν με το νεο φορματ του Χ δεν μπορουμε να εχουμε ξεκαθαρη αποψη.

Ισχύει.
Παιδιά πρώτη απ´όλους θα τρέξω να το πάρω αν δεν ισχύουν αυτά που βλέπουμε :P Πιστέψτε με, θέλω πολύ να μην ισχύει η διαφορά που φαίνεται να έχει στο μέγεθος οθόνης...

Είδα ένα βίντεο σήμερα από μία blogger που φαινόταν αρκετά πιο μεγάλο απ´ότι μας δείχνουν τα συγκριτικά, αλλά ίσως να ήταν λόγω ευρυγώνιου φακού...

Παράλληλα, είδα κι ένα συγκριτικό του Phonearena που μου έκοψε ξανά τη φόρα: https://www.phoneare...nes/10414,10411

Άντε να βγουν τα πρώτα reviews να μάθουμε επιτέλους τι παίζει σίγουρα....

#2751   nmamag

nmamag

    iPH User

  • 129 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 25/10/2017 - 02:51

Some carriers offer free AirPods with iPhone X pre-orders

 

https://www.phoneare...-orders_id99226



#2752   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 25/10/2017 - 06:40

Σε γκαλοπ που βλεπω παντως σε μερικα ξενα site το space προηγειται εναντι του silver.
Πρωτη φορα που μου αρεσει το silver εναντι του space.

#2753   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 25/10/2017 - 06:48

Το γουστο ειναι υποκειμενικο βεβαια αλλα ολοι οι Youtubers που το επιασαν απο κοντα στο keynote εψαχναν το silver και η συντριπτικη πλειοψηφια τους δηλωνε οτι το προτιμουν. 

Βεβαια απο την αλλη τα φωτεινα χρωματα "γραφουν" καλυτερα στην καμερα. Και οταν τοποθετηθει σε θηκη μικρη σημασια θα εχει η επιλογη χρωματος αφου απο μπροστα και τα δυο εχουν το ιδιο χρωμα (εκτος αν φορεθει clear case φυσικα).



#2754   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 25/10/2017 - 07:21

Όλα είναι υποκειμενικά. Για μένα το ιδανικό θα ήταν το x να μπορούσε να κρατήσει τις διαστάσεις του plus χωρίς bezels. Ο λόγος που προτίμησα κάποτε το plus ήταν ότι μου καθόταν πολύ καλύτερα στο χέρι και όχι για την οθόνη σε σχέση με το απλό. Τώρα αν το x είναι μικρότερη συσκευή ploblem. Φυσικά θέλω να το δω και από κοντά για σιγουριά


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#2755   krazekas

krazekas

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Twitter:@krazekas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 25/10/2017 - 08:04

https://www.theverge...ne-x-comparison

What if the iPhone 8 Plus is better than the iPhone X?

When you buy an iPhone X, you’re buying into Apple’s vision for the future of the smartphone.

When you buy an iPhone 8, you’re buying the best version of the present. The former is more exciting,

but if you need a new phone today, the latter may prove to be more pragmatic.

 

αφιερωμένο στη soniasim και ολους τους οπαδους του 8+

 

P.s ας είχε διαθεσιμότητα το Χ και το 8+ θα ταν παρελθόν απο 3 Νοεμβριου...



#2756   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 25/10/2017 - 08:58

https://www.theverge...ne-x-comparison

What if the iPhone 8 Plus is better than the iPhone X?

When you buy an iPhone X, you’re buying into Apple’s vision for the future of the smartphone.

When you buy an iPhone 8, you’re buying the best version of the present. The former is more exciting,

but if you need a new phone today, the latter may prove to be more pragmatic.

 

αφιερωμένο στη soniasim και ολους τους οπαδους του 8+

 

P.s ας είχε διαθεσιμότητα το Χ και το 8+ θα ταν παρελθόν απο 3 Νοεμβριου...

Και ποιος σου ειπε ρε φιλε οτι δεν θα ειναι καλυτερο το Χ απο το 8+??

200 και ευρω ακριβοτερο ειναι.

Το θεμα ομως να το δουμε live γιατι ακουγοντε διαφορα για το πως θα ειναι η οθονη και μηπως ειναι σαν το s8/s8+ δηλ μακροστενη, που για μενα

ειναι και ο λογος που δεν θα επαιρνα ποτε s8

 

Απο την αλλη ομως με την ιδια λογικη και το 7+ που εχεις ειναι χειροτερο απο το 8+.

Αλλωστε ειναι και 1 χρονο πισω....

Καλημερα



#2757   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 25/10/2017 - 10:16

Smooth as hell ( Tage, Auxo για μας που καναμε παλια jb )

https://m.imgur.com/a/vfQoI

Τελευταία επεξεργασία από: tgousopoulos, 25/10/2017 - 10:17


#2758   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 25/10/2017 - 10:32

Σοβαρό θέμα (αν ισχύει):

 

Bloomberg: Apple lowered Face ID component specifications to make iPhone X easier to produce

 

https://9to5mac.com/...uction-quality/



#2759   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 25/10/2017 - 10:45

Βίντεο που διέρρευσε από τυχερό χρήστη που έχει ήδη στην κατοχή του το πολυαναμενόμενο iPhone X (υπενθυμίζουμε πως στην Ελλάδα κυκλοφορεί στις 3 Νοεμβρίου με τις προ-παραγγελίες να ανοίγουν αυτή την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου) μας δίνει μια ματιά στην λειτουργία εναλλαγής εφαρμογών, η οποία φαίνεται να ενεργοποιείται με νέα gestures:

 


Behind the Scenes...

#2760   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 25/10/2017 - 11:23

Έχω μια απορία,για το Χ
Έτσι που είναι η οθόνη του,όταν θα ανοίξεις το safari και θα θες να γράψεις στην διεύθυνση κάτι,δε θα σου κόβεται στην μέση;


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 12

0 μέλη, 12 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες