Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

iPhone X - iPhone 8/Plus (Γενικές Πληροφορίες - Ειδήσεις)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3118 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2011   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2017 - 12:07

..... συν κατι βαριεστημενους τυπους να κανουν την παρουσιαση.

 

Χα χα.. αυτό το παρατήρησα και γω και έλεγα... μπααα είναι ιδέα μου!  :huh:

 

 

Τώρα πιάνω το κινητό μου και το χέρι μου πάει στο touch id, έχει ξεκλειδώσει το τηλ και φέρνω το μενού κατευθείαν στα μάτια μου. 

 

Άντε τώρα να είσαι κάπου έξω και να πρέπει να το φέρεις στη μούρη και άλλα τέτοια η να χρειάζεται να γυρίσω χρόνια πίσω και να βάλω κωδικό...

... και που να έχεις και κάμποσες εφαρμογές κλειδωμένες με το νυν Touch ID

 

Θα πρέπει να βγάζεις καμιά 10αριά "selfie"


Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2012   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2017 - 12:11

Εν μέρη έχεις δίκιο. Πάνω κάτω ξέραμε τι θα δούμε, αλλά θα μπορούσε σαν υλοποίηση να ήταν καλύτερο το αποτέλεσμα. 

 

Αν είχε βγάλει η Apple το S8 και έτρεχε iOS θα γινόταν ο χαμός φαντάζομαι. 

 

Όπως σωστά επισήμανε και ο Ζήσης σε ένα του post για το iPhone X, η απουσία Touch ID για γρήγορη εισαγωγή στο μενού είναι σφάλμα. 

 

Τώρα πιάνω το κινητό μου και το χέρι μου πάει στο touch id, έχει ξεκλειδώσει το τηλ και φέρνω το μενού κατευθείαν στα μάτια μου. 

 

Άντε τώρα να είσαι κάπου έξω και να πρέπει να το φέρεις στη μούρη και άλλα τέτοια η να χρειάζεται να γυρίσω χρόνια πίσω και να βάλω κωδικό...

Προσωπικα το S8 δεν μου αρεσει, too much λογω curved και γενικα η πλατη αλλα οκ αυτα ειναι γουστα και μαλλον εγω ειμαι περιεργος. Διαφωνω με το περιβλημα S8 και λειτουργικο ios αλλα τελοσπαντων. Το face id θα δειξει τι ψαρια πιανει στο κατα ποσο γρηγορο ειναι και κατα ποσο καλη "αντιληψη" θα εχει οσο αφορα την θεση της συσκευης (ευρος) ωστε να γινει η ταυτοποηση. Και σε μενα φαινεται καπως η ολη φαση αλλα θα δειξει στην πραξη. Προς το παρον touch id και ξερο ψωμι.



#2013   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 14/09/2017 - 12:24

Τώρα πιάνω το κινητό μου και το χέρι μου πάει στο touch id, έχει ξεκλειδώσει το τηλ και φέρνω το μενού κατευθείαν στα μάτια μου. 

 

Άντε τώρα να είσαι κάπου έξω και να πρέπει να το φέρεις στη μούρη και άλλα τέτοια η να χρειάζεται να γυρίσω χρόνια πίσω και να βάλω κωδικό...

Tο Face iD το λες και αναγκαίο κακό, αφού δε κατάφεραν/πρόλαβαν να ενσωματώσουν το Touch iD στην οθόνη. Δωσ'τους ένα ελλαφρυντικό.

 

Θα διορθωθεί του χρόνου που θα έχουμε "Safer than ever. 1/10.000.000. Just gorgeous".


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2014   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2017 - 12:34

Το face id πιστεύω ότι στο τέλος θα το συρρικνώσουν σε έναν αισθητήρα. Από την άλλη συμφωνώ ότι είναι θέμα μάρκετινγκ. Εννοώντας ότι επέλεξαν να βγάλουν το Touch ID που θα μπορούσε να μπει στην πλάτη ή σε ένα κουμπί και που δεν πιάνει καθόλου χώρο βάζοντας 6- 7 αισθητήρες στο μπροστινό μπέζελ.

Από την άλλη το πάνελ με το δακτυλικό αποτύπωμα είναι ακόμα σε πολύ αρχικό στάδιο και ίσως είναι απίθανο εάν θα φτάσει ποτέ τα μέτρα ασφαλείας του original δακτυλικού αποτυπώματος. Εννοώντας ότι η οθόνη δεν πιάνει μεγάλη ανάλυση αποτυπώματος.

Τέλος το να παρουσιάσουν ότι το face id έχει μεγαλύτερη ασφάλεια από το Touch ID νομίζω ότι το τελευταίο το έχουν ξεφορτωθεί για τα καλά.

Πως θα το ερμήνευε ο κόσμος εάν έβγαζαν το face id βάζοντας ξανά Touch ID?!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Touch ID στο πλαϊνό κουμπί δεν χωρούσε , πίσω στην πλάτη ναι. Αλλά θα έμοιαζε τόσο μα τόσο με Samsung που μάλλον θα πήγαινε δικαστικά και θα είχε άμεσο κράξιμο δικαιολογημένο.
Τώρα το ερώτημα είναι δεν μπόρεσαν να βγάλουν μια αξιόλογη υλοποίηση και προτίμησαν να την αφαιρέσουν ή απλά το θεωρούν παρωχημένο πλέον τρόπο ξεκλειδώματος και θα δώσουν ώθηση για γενναία τελειόποιηση του face id μελλοντικά ;
Γενικά προτιμώ να περάσουν 1 έστω γενιά μια νέας τεχνολογίας πριν την αποκτήσω .

Θυμάται κάνεις τα πρώτα Wifi a και b? Τραγικές ταχύτητες
Δεν είναι τυχαίο που και η πρώτη επίδειξη του face id είχε αστοχία και μάλιστα σε καλόφωτισμένη σκηνή παρουσίασης

#2015   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 14/09/2017 - 12:35

Παιδιά εγώ πήγαινα από το 6plus , με κλειστά τα μάτια στο Χ, αλλά η αφαίρεση Touch ID, με έκανε να τα ανοίξω...  τώρα πάω στο 8 Plus :P



#2016   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2017 - 12:41

Touch ID στο πλαϊνό κουμπί δεν χωρούσε , πίσω στην πλάτη ναι. Αλλά θα έμοιαζε τόσο μα τόσο με Samsung που μάλλον θα πήγαινε δικαστικά και θα είχε άμεσο κράξιμο δικαιολογημένο.
Τώρα το ερώτημα είναι δεν μπόρεσαν να βγάλουν μια αξιόλογη υλοποίηση και προτίμησαν να την αφαιρέσουν ή απλά το θεωρούν παρωχημένο πλέον τρόπο ξεκλειδώματος και θα δώσουν ώθηση για γενναία τελειόποιηση του face id μελλοντικά ;
Γενικά προτιμώ να περάσουν 1 έστω γενιά μια νέας τεχνολογίας πριν την αποκτήσω .

Θυμάται κάνεις τα πρώτα Wifi a και b? Τραγικές ταχύτητες
Δεν είναι τυχαίο που και η πρώτη επίδειξη του face id είχε αστοχία και μάλιστα σε καλόφωτισμένη σκηνή παρουσίασης

Δεν έχει σχέση το πόσο φωτεινό ειναι ένα μέρος για να ξεκλειδώσει.

Με υπέρυθρες ξεκλειδώνει. και σε απόλυτο σκοτάδι θα ξεκλειδώνει.και δεν χρειάζεται να το φέρνεις στο προσωπο σου...στο τραπέζι εάν το έχεις,και κοιτάξεις στην οθόνη,θα ξεκλειδώσει.



#2017   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 14/09/2017 - 12:47

Δεν έχει σχέση το πόσο φωτεινό ειναι ένα μέρος για να ξεκλειδώσει.

Με υπέρυθρες ξεκλειδώνει. και σε απόλυτο σκοτάδι θα ξεκλειδώνει.και δεν χρειάζεται να το φέρνεις στο προσωπο σου...στο τραπέζι εάν το έχεις,και κοιτάξεις στην οθόνη,θα ξεκλειδώσει.

μακάρι να λειτουργεί από μεγάλες γωνίες θέασης αλλιως.... όλοι θα γυρίσουν στο Touch Id ή στον κωδικό, εκτός απο τους κολλημένους



#2018   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 14/09/2017 - 12:54

Θα συμφωνήσω στα περισσότερα από αυτά που γράφονται αλλά θα δώσω κι ένα "υπερ" στην Apple. Τα ίδια ακουγόντουσαν και όταν έβαλε το Touch ID στα κινητά. Δεν θα δουλεύει σωστά, όλα τα fingerprint scanners έχουν πρόβλημα, δεν βολεύει και πολλά άλλα. Η ιστορία όμως έδειξε ότι όχι μόνο η Apple το υλοποιήσε καλύτερα από όλους τους προηγούμενους αλλά το έκανε και standard πλέον για τα smartphones τα τελευταία χρόνια. 

Νομίζω ότι και το Face ID θα έχει την ίδια πορεία. Τώρα είμαστε σκεπτικοί όλοι μας αλλά αν όντως δουλεύει τότε το Touch ID θα φαίνεται "παρωχυμένη" τεχνολογία σε λίγο καιρό. Θα το δούμε και στην πράξη αλλά το ιστορικό της Apple έχει δείξει ότι στο 90% των περιπτώσεων δεν βάζει κάτι στις συσκευές της που να μην δουλεύει σωστά.



#2019   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 14/09/2017 - 13:09

Θα συμφωνήσω στα περισσότερα από αυτά που γράφονται αλλά θα δώσω κι ένα "υπερ" στην Apple. Τα ίδια ακουγόντουσαν και όταν έβαλε το Touch ID στα κινητά. Δεν θα δουλεύει σωστά, όλα τα fingerprint scanners έχουν πρόβλημα, δεν βολεύει και πολλά άλλα. Η ιστορία όμως έδειξε ότι όχι μόνο η Apple το υλοποιήσε καλύτερα από όλους τους προηγούμενους αλλά το έκανε και standard πλέον για τα smartphones τα τελευταία χρόνια. 

Νομίζω ότι και το Face ID θα έχει την ίδια πορεία. Τώρα είμαστε σκεπτικοί όλοι μας αλλά αν όντως δουλεύει τότε το Touch ID θα φαίνεται "παρωχυμένη" τεχνολογία σε λίγο καιρό. Θα το δούμε και στην πράξη αλλά το ιστορικό της Apple έχει δείξει ότι στο 90% των περιπτώσεων δεν βάζει κάτι στις συσκευές της που να μην δουλεύει σωστά.

ναι εχεις απόλυτο δίκιο, αυτό έχω πει και σε άλλη συζήτηση , οτι πλέον η Apple δεν σημαίνει Καινοτομία αλλά άριστη υλοποίηση υπάρχουσας τεχνολογίας σε βαθμό που επαναπροσδιορίζει την τεχνολογία αυτή. μακάρι να ισχύει και σε αυτή την περίπτωση πάλι, απλά θεωρώ λόγω πρακτικότητας είναι αδύνατο , πόσες φορές δεν έχουμε αφήσει το κινητό στο γραφείο αλλά μακριά από εμάς και απλά πατάμε το κουμπι να δούμε εάν έχουμε κάτι νέο, ή παρόμοια περιστατικά σε αίθουσες που δεν είναι εφικτο το κινητό να βρίσκεται έστω και κατα μεγάλη γωνία στο πρόσωπο. Δεν θεωρώ οτι δεν θα είναι σωστή υλοποίηση απλά δεν θα είναι για όλους



#2020   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/09/2017 - 13:13

ρε παιδιά όταν λέτε μακριά από εσάς αλλά πατάτε το κουμπί πόσα μέτρα χέρια έχετε  ?


Τελευταία επεξεργασία από: manosvitacar, 14/09/2017 - 13:13


#2021   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 14/09/2017 - 13:19

ρε παιδιά όταν λέτε μακριά από εσάς αλλά πατάτε το κουμπί πόσα μέτρα χέρια έχετε  ?

είσαι στον υπολογιστή σου και το κινητό είναι στα 20-30 εκ. απο την εξωτερική πλευρά του αριστερού σου χεριού... πως θα λειτουργήσει. 



#2022   jaymzz

jaymzz

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Twitter:@Jaymzz23
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 14/09/2017 - 13:22

Χάλια το τηλέφωνο δεν μου άρεσε καθόλου χωρίς touch id και πανάκριβο....   μόλις συμπλήρωσα την φόρμα ενδιαφέροντος!!!!



#2023   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 14/09/2017 - 13:24

Καταλαβαίνω όλους για το θέμα του Touch ID έχουν απόλυτο δίκιο. Από εκεί και έπειτα, εάν εξαιρέσουμε το θέμα της τιμής αυτό είναι καθαρά προσωπικό, εγώ θα πήγαινα στο Χ από το 6 plus 64 GB που έχω ( και από αυτά τα 31GB είναι ελεύθερα ) διότι, τον σχεδιασμό τον βαρέθηκα, με κούρασε κάποιες φορές η τόσο μεγάλη διάσταση το Χ έχει τις ιδανικές διαστάσεις για εμένα και του χρόνου δεν θα είναι ο παλαιός σχεδιασμός ο οποίος θα καταργηθεί και φυσικά η οθόνη. Τώρα εάν έιχα 7 θα καθόμουν στα αυγά μου και θα περίμενα το επόμενο... για το 8 ούτε λόγος...απλά για ένα Touch ID...


Sent from my iPad using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: boxer, 14/09/2017 - 13:26


#2024   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 14/09/2017 - 13:27

Χάλια το τηλέφωνο δεν μου άρεσε καθόλου χωρίς touch id και πανάκριβο....   μόλις συμπλήρωσα την φόρμα ενδιαφέροντος!!!!

ποια φόρμα!?



#2025   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/09/2017 - 13:37

είσαι στον υπολογιστή σου και το κινητό είναι στα 20-30 εκ. απο την εξωτερική πλευρά του αριστερού σου χεριού... πως θα λειτουργήσει. 

με το touch id όταν δεν πιάνει τι κάνεις ?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 11

0 μέλη, 11 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες