Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

iPhone X - iPhone 8/Plus (Γενικές Πληροφορίες - Ειδήσεις)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3118 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3001   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/11/2017 - 19:42

αηφονελας B)

κατα το Αη Βασιλης?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3002   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/11/2017 - 20:00



#3003   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/11/2017 - 20:58

χαχαχαχαχα παρε 2 ενα για σενα και ενα για μενα και τα βρισκουμε bro

Βάλε τις θήκες. Αλλά μη τα λυπηθείς ε.

 

Τις καινούριες, για να βγούν πιο ακριβές απο το τηλ.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3004   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 02/11/2017 - 21:08

Βάλε τις θήκες. Αλλά μη τα λυπηθείς ε.

Τις καινούριες, για να βγούν πιο ακριβές απο το τηλ.

Εγινε!!
Και το τζαμακι μπροστα εννοειτε!
Αλλα και τον ασυρματο μαμισιο φορτιστη
Τετοια ανοιγμα κανεις, πως να το καλυψω?

Τελευταία επεξεργασία από: vagfilippo, 02/11/2017 - 21:09


#3005   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/11/2017 - 21:34

Εγινε!!
Και το τζαμακι μπροστα εννοειτε!
Αλλα και τον ασυρματο μαμισιο φορτιστη
Τετοια ανοιγμα κανεις, πως να το καλυψω?

Πούλα το "κακό" 7S 8 :P


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3006   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 02/11/2017 - 21:47

Πούλα το "κακό" 7S 8 :P


Το κραταω το plus μεχρι να ηρεμησει ο κακος χαμος με το ποιος θα παρει και ποτε το Χ και αν του εστειλε μηνυμα ο κωτσο ή το πρακτικερ ή το τζαμπο για την μερα και την ωρα.
Μετα βλεπουμε...

Αλλα ειναι πολλα τα λεφτα Αρη (εεε Νικο) :)

#3007   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 03/11/2017 - 16:31

How the iPhone X's Face ID works

 

v8Y9K5a.png


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3008   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/11/2017 - 23:00

Παιδιά να ρωτήσω κάτι που με ενδιαφέρει πολύ, παρ´όλο που δε θα πάρω τώρα το X, το επόμενο μοντέλο σε Plus του χρόνου θα το πάρω σίγουρα...

Αυτό το burn-in που αναφέρει η Apple στο άρθρο κάτω από την κατηγορία OLED Technology, αν το πάθει η συσκευή είναι κάτι μόνιμο, ή επανέρχεται με restart της συσκευής;

https://support.appl.../en-us/HT208191

#3009   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 03/11/2017 - 23:08

Παιδιά να ρωτήσω κάτι που με ενδιαφέρει πολύ, παρ´όλο που δε θα πάρω τώρα το X, το επόμενο μοντέλο σε Plus του χρόνου θα το πάρω σίγουρα...

Αυτό το burn-in που αναφέρει η Apple στο άρθρο κάτω από την κατηγορία OLED Technology, αν το πάθει η συσκευή είναι κάτι μόνιμο, ή επανέρχεται με restart της συσκευής;

https://support.appl.../en-us/HT208191


Το burn in απο οσα εχω διαβασει ειναι θεμα που βγαινει σε ολες τις oled μετα απο καποιο χρονικο διαστημα και δε διορθωνεται.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3010   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/11/2017 - 23:16

Το burn in απο οσα εχω διαβασει ειναι θεμα που βγαινει σε ολες τις oled μετα απο καποιο χρονικο διαστημα και δε διορθωνεται.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Φαντάζομαι αυτό δεν είναι κάτι που το παθαίνουν εύκολα συσκευές που προορίζονται για ατομική χρήση ε; Έχω δει σε demo Android συσκευές στα μαγαζιά αυτό που γράφει και ήταν σκέτη φρίκη!
Εγώ που έχω και ολίγον OCD, προβλέπω να τρέμω να αφήνω την οθόνη ανοιχτή στο Spotify να κατεβάζει λίστες

#3011   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 03/11/2017 - 23:20

Φαντάζομαι αυτό δεν είναι κάτι που το παθαίνουν εύκολα συσκευές που προορίζονται για ατομική χρήση ε; Έχω δει σε demo Android συσκευές στα μαγαζιά αυτό που γράφει και ήταν σκέτη φρίκη!
Εγώ που έχω και ολίγον OCD, προβλέπω να τρέμω να αφήνω την οθόνη ανοιχτή στο Spotify να κατεβάζει λίστες

Το burn in συνήθως ειναι μόνιμο αλλά υπάρχει ενδεχόμενο να αντιστραφεί αν δεν εχει γινει μεγάλη ζημία, μια τεχνική ειναι το invert colors. Το image persistence μπορει να αντιστραφεί πιο ευκολα και πάλι όμως ανάλογα την περίπτωση. 

 

Για να γίνει όμως burn in πρέπει να ειναι για πολλή ώρα αναμμένη η οθόνη, να δειχνει συνέχεια το ίδιο στοιχείο, πχ την μπαρα ή μια static εικόνα και με πολύ brightness. Γι'αυτό και οι συσκευές demo στα μαγαζιά που είναι σχεδόν πάντα ανοιχτές, full brightness έχουν προβλήματα με burn in. Οπότε καλό θα είναι να αποφευγουμε το max brightness στο κινητό και να μην αφήνουμε ανοιχτή την οθόνη χωρις λόγο.

Τα Samsung εχουν ενα συστημα στο software που μετακινεί τα pixels από τα software buttons χωρις να το καταλαβαίνει ο χρήστης για να μην υπάρχει θέμα. Και στο iPhone λογικά θα υπάρχει κάποιο άλλο συστημα, μέχρι στγμής δεν ξέρουμε τι ακριβώς.

 


Τελευταία επεξεργασία από: ChrisDs, 03/11/2017 - 23:22


#3012   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/11/2017 - 23:26

Το burn in συνήθως ειναι μόνιμο αλλά υπάρχει ενδεχόμενο να αντιστραφεί αν δεν εχει γινει μεγάλη ζημία, μια τεχνική ειναι το invert colors. Το image persistence μπορει να αντιστραφεί πιο ευκολα και πάλι όμως ανάλογα την περίπτωση.


Για να γίνει όμως burn in πρέπει να ειναι για πολλή ώρα αναμμένη η οθόνη, να δειχνει συνέχεια το ίδιο στοιχείο, πχ την μπαρα ή μια static εικόνα και με πολύ brightness. Γι'αυτό και οι συσκευές demo στα μαγαζιά που είναι σχεδόν πάντα ανοιχτές, full brightness έχουν προβλήματα με burn in. Οπότε καλό θα είναι να αποφευγουμε το max brightness στο κινητό και να μην αφήνουμε ανοιχτή την οθόνη χωρις λόγο.

Τα Samsung εχουν ενα συστημα στο software που μετακινεί τα pixels από τα software buttons χωρις να το καταλαβαίνει ο χρήστης για να μην υπάρχει θέμα. Και στο iPhone λογικά θα υπάρχει κάποιο άλλο συστημα, μέχρι στγμής δεν ξέρουμε τι ακριβώς.

Χρήσιμες πληροφορίες, να'σαι καλά!

#3013   FlushRoyal

FlushRoyal

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 03/11/2017 - 23:30

Παιδιά να ρωτήσω κάτι που με ενδιαφέρει πολύ, παρ´όλο που δε θα πάρω τώρα το X, το επόμενο μοντέλο σε Plus του χρόνου θα το πάρω σίγουρα...
Αυτό το burn-in που αναφέρει η Apple στο άρθρο κάτω από την κατηγορία OLED Technology, αν το πάθει η συσκευή είναι κάτι μόνιμο, ή επανέρχεται με restart της συσκευής; https://support.appl.../en-us/HT208191


Είναι κάτι που δεν διορθώνεται αλλά εγώ θεωρώ οτι πάνω σε αυτό, απο μόνο του το κινητό βοηθάει για την αποφυγη του καθώς δεν υπερ τροφοδοντούνται τα μπλε led που απαιτουν μεγαλύτερη ενέργεια σχετικά με τα κόκκινα/πράσινα, χάρη στον χαμηλό φωτισμό που έχει απο μόνη της η συσκευή. Αυτό συγκριτικά πάντα με ορισμένα Samsung όπου με τον φωτισμό τους στο maximum προκαλουν μέχρι και "μερική τύφλωση" που λέει ο λόγος, γιαυτό και φλερτάρουν πιο εύκολα με το ghosting.
Αν χρησιμοποιείς και wallpapers με σκουρόχρωμες αποχρώσεις ακόμη καλύτερα, αλλά αυτό δεν γίνεται γιατί σιγά μην κάθεσαι να σκέφτεσαι τι χρώματα θα του "φορας" σε ταπετσαρίες απο τη στιγμή που το παίρνεις για να το ευχαριστηθείς.

#3014   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/11/2017 - 23:38

Είναι κάτι που δεν διορθώνεται αλλά εγώ θεωρώ οτι πάνω σε αυτό, απο μόνο του το κινητό βοηθάει για την αποφυγη του καθώς δεν υπερ τροφοδοντούνται τα μπλε led που απαιτουν μεγαλύτερη ενέργεια σχετικά με τα κόκκινα/πράσινα, χάρη στον χαμηλό φωτισμό που έχει απο μόνη της η συσκευή. Αυτό συγκριτικά πάντα με ορισμένα Samsung όπου με τον φωτισμό τους στο maximum προκαλουν μέχρι και "μερική τύφλωση" που λέει ο λόγος, γιαυτό και φλερτάρουν πιο εύκολα με το ghosting.
Αν χρησιμοποιείς και wallpapers με σκουρόχρωμες αποχρώσεις ακόμη καλύτερα, αλλά αυτό δεν γίνεται γιατί σιγά μην κάθεσαι να σκέφτεσαι τι χρώματα θα του "φορας" σε ταπετσαρίες απο τη στιγμή που το παίρνεις για να το ευχαριστηθείς.

Μωρέ να σου πω, με τόσα λεφτά που θα κοστίζει εννοείται αν είναι θα βάλω και σκέτο μαύρo wallpaper... Απλά με προβληματίζει γιατί μου έχει τύχει από το iOS 11 και μετά αρκετές φορές να με πάρει ο ύπνος με το Messenger ανοιχτό και ενώ έχω ρυθμίσει το autolock στα 30 sec, για κάποιο λόγο, η οθόνη παραμένει ανοιχτή και δε σβήνει μέχρι να ξυπνήσω και να το διαπιστώσω φρικαρισμένη μετά από ώρες, ή ακόμα και το πρωί!!! Φαντάσου τώρα να έχω iPhone με OLED και να πάθω κάτι τέτοιο, πάω για εγκεφαλικό κατευθείαν :P

#3015   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 03/11/2017 - 23:43

Είναι κάτι που δεν διορθώνεται αλλά εγώ θεωρώ οτι πάνω σε αυτό, απο μόνο του το κινητό βοηθάει για την αποφυγη του καθώς δεν υπερ τροφοδοντούνται τα μπλε led που απαιτουν μεγαλύτερη ενέργεια σχετικά με τα κόκκινα/πράσινα, χάρη στον χαμηλό φωτισμό που έχει απο μόνη της η συσκευή. Αυτό συγκριτικά πάντα με ορισμένα Samsung όπου με τον φωτισμό τους στο maximum προκαλουν μέχρι και "μερική τύφλωση" που λέει ο λόγος, γιαυτό και φλερτάρουν πιο εύκολα με το ghosting.
Αν χρησιμοποιείς και wallpapers με σκουρόχρωμες αποχρώσεις ακόμη καλύτερα, αλλά αυτό δεν γίνεται γιατί σιγά μην κάθεσαι να σκέφτεσαι τι χρώματα θα του "φορας" σε ταπετσαρίες απο τη στιγμή που το παίρνεις για να το ευχαριστηθείς.

Υπάρχει περίπτωση που διορθώνεται με tricks αλλά πρέπει να έχεις και λίγο τύχη για να σου κάτσει αυτή. Αλλά ναι γενικά αν σου γίνει burn in κατά πάσα πιθανότητα δεν διορθώνεται. Γενικά το καλύτερο είναι να μην φτάσεις μέχρι εκεί οπότε κρατάς το brightness σε φυσιολογικά επίπεδα και αποφεύγεις να έχεις ανοιχτή την οθόνη να κάθεται χωρίς λόγο. 

Η OLED του iPhone μέχρι στιγμής στα reviews λένε ότι δεν έχει το high brightness των Samsung, το οποίο σε αυτά τα panels είναι εγγυημένο burn in μακροπρόθεσμα. Οπότε στα "χαρτιά" έχει καλύτερη αντίσταση στο burn in η οθόνη του X λόγω των χαρακτηριστικών της.

 

Μωρέ να σου πω, με τόσα λεφτά που θα κοστίζει εννοείται αν είναι θα βάλω και σκέτο μαύρo wallpaper... Απλά με προβληματίζει γιατί μου έχει τύχει από το iOS 11 και μετά αρκετές φορές να με πάρει ο ύπνος με το Messenger ανοιχτό και ενώ έχω ρυθμίσει το autolock στα 30 sec, για κάποιο λόγο, η οθόνη παραμένει ανοιχτή και δε σβήνει μέχρι να ξυπνήσω και να το διαπιστώσω φρικαρισμένη μετά από ώρες, ή ακόμα και το πρωί!!! Φαντάσου τώρα να έχω iPhone με OLED και να πάθω κάτι τέτοιο, πάω για εγκεφαλικό κατευθείαν :P

 

Περίεργο μου φαίνεται στο δικό μου δεν συμπεριφέρεται έτσι το autolock με το messenger, η οθόνη σβήνει ο κόσμος να χαλάσει.


Τελευταία επεξεργασία από: ChrisDs, 03/11/2017 - 23:44


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)