Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

iPhone X - iPhone 8/Plus (Γενικές Πληροφορίες - Ειδήσεις)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3118 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3031   kinezaki

kinezaki

    iPH User

  • 190 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 04/11/2017 - 11:08

Πλακετα σε στυλ σαντουιτσ...

το πρωτο κινητο στο κοσμο...

στο 2:06



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3032   galanakop

galanakop

    iPH Enthousiast

  • 511 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 04/11/2017 - 11:18

https://youtu.be/D54CDs5MnEc



Nikos IPhone X 256 silver

#3033   FlushRoyal

FlushRoyal

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 04/11/2017 - 11:51


Για το αν καλύπτεται από την εγγύηση πρέπει να το κοιτάξω και θα σου πώ.

Καμία εταιρεία δε καλύπτει burn in σε oled οθόνες, έκτος αν είναι εξ αρχής.
Sent from my SM-G930F using Tapatalk


Σε συνδυασμό (τυχαίο;) με το λανσαρισμα της νέας συσκευής, λίγα λόγια απο την ίδια την εταιρία. (Το οποιο το είδα τώρα)

Apple says that with extended long-term use, OLED displays can show "slight visual changes," which is also considered normal. The iPhone X has been engineered to be the "best in industry" at reducing burn-in effects, but Apple's support document suggests burn-in is still a problem that some users could potentially see over time.
This is also expected behavior and can include "image persistence" or "burn-in," where the display shows a faint remnant of an image even after a new image appears on the screen. This can occur in more extreme cases such as when the same high contrast image is continuously displayed for prolonged periods of time. We've engineered the Super Retina display to be the best in the industry in reducing the effects of OLED "burn-in."
With Apple referring to burn-in as normal behavior, it's not clear how this issue will be treated should it occur in terms of the one-year iPhone X warranty or extended AppleCare+ coverage. Typically, issues that Apple considers normal are not covered.

Apple's wording suggests screen burn-in is going to be a rare occurrence, but Apple does suggest users avoid displaying static images at maximum brightness for long periods of time. If there's an app that keeps the display on when the iPhone X is not in active use, the brightness level should be temporarily reduced using Control Center.

Making sure the iPhone X's display is set to go to sleep after a short period of time will also help prevent any burn-in issues, as it generally happens when the same image is on the display for a long time. Apple recommends setting Auto Lock to "a shorter time."


Με λίγα λόγια μας λέει οτι μοιάζει αναπόφευκτο και κάνε ότι μπορείς να το σώσεις και για πράγματα που μοιάζουν νορμάλ εγω δεν παρέχω εγγύηση.
Τάδε έφη Apple. Τα συμπεράσματα δικά σας.

#3034   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 04/11/2017 - 11:56

δεν ειναι θεμα apple, ολες οι oled ειναι επιρρεπης σε burn in (το ιδιο και παλιοτερα με Plasma TV).

 

ακομα και σε LCD που εχω σπιτι μου, εχω τωρα burn in...το θεμα ειναι να μην το εμφανισει νωρις και με λιγη χρηση (οπως πχ με το Pixel 2 XL).


Τελευταία επεξεργασία από: toxotis70, 04/11/2017 - 11:57


#3035   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/11/2017 - 12:07

Το θέμα ήταν αφού η apple την υιοθέτησε μετά από τόσα χρόνια, θα έπρεπε να ήταν τέλεια χωρίς προβλήματα. Με κάτι λιγότερο από αυτό εγώ προσωπικά δεν συμβιβάζομαι. Σας ευχαριστώ μιας και δεν ήξερα για το πρόβλημα αυτό. 

 

Το pixel όντως έχει τρομερά προβλήματα με την οθόνη, όμως προσπαθούν να τα αντικαταστήσουν, στην apple δεν νομίζω να γίνονταν ποτέ κάτι τέτοιο και για ένα τηλέφωνο που το αγοράζεις 1200 ευρώ, με ένα burn in εκτός εγγυήσεις πόσο θα πάει η μεταπολιτική αξία του. Και από ότι κατάλαβα με αυτά που λέτε ότι το burn in είναι πλέον δεδομένο, απλά προσεχόμαστε να μην εμφανιστεί νωρίς.



#3036   idimpo

idimpo

    iPH User

  • 144 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 04/11/2017 - 12:10

Είτε ανήκετε στην ελάχιστη μερίδα χρηστών που ήδη παρέλαβε το πολυπόθητο iPhone X, είτε ανήκετε στην μεγαλύτερη μερίδα αυτών που περιμένουν υπομονετικά την σχετική ειδοποίηση από το κατάστημα που το έχουν παραγγείλει, το βίντεο-οδηγός βασικών λειτουργιών του iPhone X που ακολουθεί απευθύνεται σε εσάς:


Ωραίο αυτό με τα notifications στην lock screen που δεν εμφανίζεται το preview από την αρχή αλλά μόλις σε καταλάβει το face id.
Ξέρετε αν γίνεται κάπως και στα προηγούμενα μοντέλα με το touch id;

#3037   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/11/2017 - 12:16

Ωραίο αυτό με τα notifications στην lock screen που δεν εμφανίζεται το preview από την αρχή αλλά μόλις σε καταλάβει το face id.
Ξέρετε αν γίνεται κάπως και στα προηγούμενα μοντέλα με το touch id;

Μπορείς να το αλλάξεις από τις ρυθμίσεις- notifications, αλλά με το που βάλεις το touch id θα ξεκλειδώσει στην αρχική οθόνη.



#3038   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 04/11/2017 - 12:17

το pixel το αντικαθιστουν (μαλλον) γιατι ειναι εξ αρχης, ειναι ελλατωματικες οθονες αυτες .

 

Στα υπολοιπα κινητα με Oled (samsung, lg κλπ), μπορει να εμφανιστει μετα απο καιρο... αυτο ειναι "φυσιολογικο" .

 

Φυσικα δεν εμφανιζεται ευκολα, αλλα ακομα και στις Oled tv (εγω εχω LG OLED) μπορει να συμβει και συμβαινει.

Υπαρχουν καποιες τεχνικες που εφαρμοζουν οι εταιρειες, αλλα δεν αποφευγεται παντα...


Τελευταία επεξεργασία από: toxotis70, 04/11/2017 - 12:25


#3039   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 04/11/2017 - 12:20

Μπορείς να το αλλάξεις από τις ρυθμίσεις- notifications, αλλά με το που βάλεις το touch id θα ξεκλειδώσει στην αρχική οθόνη.


Αν πας ρυθμισεις/γενικα/προσβασιμοτητα/κουμπι αφετηριας και κλεισεις το "ανοιγμα με αγγιγμα" δε θα σε παει στην αρχικη οθονη. Απλα ξεκλειδωνει. Μετα αν θες να μπεις απλα πατας το home.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3040   FlushRoyal

FlushRoyal

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 04/11/2017 - 13:12

δεν ειναι θεμα apple, ολες οι oled ειναι επιρρεπης σε burn in (το ιδιο και παλιοτερα με Plasma TV).
 
ακομα και σε LCD που εχω σπιτι μου, εχω τωρα burn in...το θεμα ειναι να μην το εμφανισει νωρις και με λιγη χρηση (οπως πχ με το Pixel 2 XL).


Επίτρεψέ μου εγώ να τα βάζω με την Apple όχι γιατί είναι ενα υπαρκτό θέμα που παιζει παντού αυτό με τις oled αλλά γιατί η τοποθέτηση της πάνω σε αυτό, ήρθε την ιδια μέρα με το λανσαρισμα της συσκευής! Και αυτό γιατί με το καλημέρα είναι κερδισμένη και το γνωρίζουν. Γιατί δεν το ανέφερε πιο πριν..(?)
Εμένα προσωπικά με ενοχλεί αυτό. Και οκ όλοι λιγο ή πολύ έχουμε την τρέλα της τεχνολογιας αυτης που μας φτάνει σε σημείο να αγνοούμε και τα ψιλά γράμματα και έχουμε πει και απο πάνω "μπράβο της και μαγκιά της για το marketing"..
Σε ποιον καταναλωτή όμως αρέσει να του λένε "ωραία η συσκευή και πολλά τα καλούδια της αλλά ξέρεις τι; έχει ημερομηνια λήξης και ισως αυτή να έρθει και νωριτερα" την ίδια στιγμή που ο άλλος έχει σκάσει το 1200αρι ή το 1.400αρι.
Δεν θα σταθώ στο θέμα εγγύησης. Πρόβλημα της είναι αν θα την παρέχει ή όχι που και αυτό κατόπιν εορτής το αναφέρει, αλλά η άποψη μου είναι πως όταν η πλειοψηφία των καταναλωτών σχολιάζει τις τιμές της για το πόσο ανεβασμένες είναι ασχέτως αν είναι εφαμιλλη με την τεχνολογία που τους παρέχει (που δεν είναι), τότε για μένα είναι υποχρέωση της να το πει νωρίτερα αυτό και όχι την ίδια μέρα που λάνσαρε το X.
Έχει ανεβάσει το marketing σε άλλο level (και ξανά μπράβο(για αυτούς)) αλλά είναι πλέον εκνευριστικά αντιληπτό και δείχνει να υπάρχει μια-κάποια έλλειψη σεβασμού στο όλο θέμα χρόνο με τον χρόνο..

#3041   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 04/11/2017 - 13:30

σε κανεναν δεν αρεσει... αλλα οπως σου ειπα, εγω εσκασα 3000 (οχι 1200) για μια τηλεοραση, που γνωριζω εξ αρχης οτι μπορει να εχει προβλημα στο μελλον.

 

Ολοι οσοι ασχολουνται εστω και λιγο ξερουν οτι οι oled οθονες (οπως και οι plasma) ειναι επιρρεπης σε αρκετα θεματα.

 

H Αpple καλα εκανε τοσα χρονια που δεν τις εβαζε, γιατι υπηρχαν ακομα περισσοτερα θεματα ..τωρα απλα εφτασαν σ ενα σημειο ωριμωτητας πια, και τα προβληματα μειωθηκαν αρκετα.

Δεν εξαλλειφτηκαν ομως και μαλλον δε γινεται να εξαφανιστουν ως δια μαγειας...

 

δικαιωμα σου να μην παρεις το X , ουτε εγω αλλωστε θα το παρω, για οικονομικους λογους ομως.

 

Αυτο που σωζει καπως τη κατασταση ειναι οτι το τηλέφωνο δεν το κραταμε πολυ (εγω δεν εχω κρατησει πανω απο 1 χρονο κανενα κινητο) , ενω πχ την τηλεοραση τη "παντρευεσαι" για πολλα χρονια!


Τελευταία επεξεργασία από: toxotis70, 04/11/2017 - 13:32


#3042   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 04/11/2017 - 13:47

Το burn In είναι γνωστό φαινόμενο στις led και στις παλιές πλάσμα ,  δεν ειναι θεμα .



#3043   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 04/11/2017 - 13:48

Επίτρεψέ μου εγώ να τα βάζω με την Apple όχι γιατί είναι ενα υπαρκτό θέμα που παιζει παντού αυτό με τις oled αλλά γιατί η τοποθέτηση της πάνω σε αυτό, ήρθε την ιδια μέρα με το λανσαρισμα της συσκευής! Και αυτό γιατί με το καλημέρα είναι κερδισμένη και το γνωρίζουν. Γιατί δεν το ανέφερε πιο πριν..(?)
Εμένα προσωπικά με ενοχλεί αυτό. Και οκ όλοι λιγο ή πολύ έχουμε την τρέλα της τεχνολογιας αυτης που μας φτάνει σε σημείο να αγνοούμε και τα ψιλά γράμματα και έχουμε πει και απο πάνω "μπράβο της και μαγκιά της για το marketing"..
Σε ποιον καταναλωτή όμως αρέσει να του λένε "ωραία η συσκευή και πολλά τα καλούδια της αλλά ξέρεις τι; έχει ημερομηνια λήξης και ισως αυτή να έρθει και νωριτερα" την ίδια στιγμή που ο άλλος έχει σκάσει το 1200αρι ή το 1.400αρι.
Δεν θα σταθώ στο θέμα εγγύησης. Πρόβλημα της είναι αν θα την παρέχει ή όχι που και αυτό κατόπιν εορτής το αναφέρει, αλλά η άποψη μου είναι πως όταν η πλειοψηφία των καταναλωτών σχολιάζει τις τιμές της για το πόσο ανεβασμένες είναι ασχέτως αν είναι εφαμιλλη με την τεχνολογία που τους παρέχει (που δεν είναι), τότε για μένα είναι υποχρέωση της να το πει νωρίτερα αυτό και όχι την ίδια μέρα που λάνσαρε το X.
Έχει ανεβάσει το marketing σε άλλο level (και ξανά μπράβο(για αυτούς)) αλλά είναι πλέον εκνευριστικά αντιληπτό και δείχνει να υπάρχει μια-κάποια έλλειψη σεβασμού στο όλο θέμα χρόνο με τον χρόνο..

Από την μια ναι έπρεπε να το έχει πει πιο νωρίς, από την άλλη η πλειοψηφία γνωρίζει ότι οι OLED έχουν θέμα burn in. Για μένα οπως ενημέρωσε με το Face ID το ευρύ κοινό έτσι θα έπρεπε να κάνει και με τις oled για τον απλό καταναλωτή που δεν ασχολείται και δεν παρακολουθεί την τεχνολογία.

Αλλά μην φέρνουμε και την καταστροφή. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα το πάθει και η OLED του κινητού που αγοράζουμε. Και οι τωρινές LCD μπορούν να βγάλουν θέματα μετά από καιρό.

Θεωρώ πάντως μεγαλύτερη "απατεωνιά" το γεγονός ότι σου ζητάει το μισό κινητό σε αξία για να αλλάξεις ένα σπασμένο τζάμι στην πίσω μεριά. H Samsung ζητάει "ψίχουλα" για την αντίστοιχη ζημιά.



#3044   7psyxos

7psyxos

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:7psyxos

Δημοσίευση 04/11/2017 - 13:55

Ξέρει κανείς ποσό πάχος έχει το bezel? Είναι λιγότερο από το 8;

#3045   fireleader

fireleader

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 04/11/2017 - 15:51

Φαντάζομαι αυτό δεν είναι κάτι που το παθαίνουν εύκολα συσκευές που προορίζονται για ατομική χρήση ε; Έχω δει σε demo Android συσκευές στα μαγαζιά αυτό που γράφει και ήταν σκέτη φρίκη!
Εγώ που έχω και ολίγον OCD, προβλέπω να τρέμω να αφήνω την οθόνη ανοιχτή στο Spotify να κατεβάζει λίστες

off-topic on:

Επειδή είχα και εγώ το "πρόβλημα" με το spotify που πρέπει να είναι ανοιχτό για να κατεβάζει λίστες και είναι όντως πολύ σπαστικό, βρήκα ότι αν το βάλεις να παίζει κάτι (πχ τη λίστα που κατεβάζεις) στο παρασκήνιο και κλειδώσεις την συσκευή, συνεχίζει να κατεβάζει κανονικά τη λίστα ακόμη και με σβησμένη οθόνη ;) και αν δεν θέλεις να ακούσεις μουσική, απλά κλείνεις την ένταση και είσαι κομπλέ

off-topic off



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες