Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόταση (δημιουργίας) εφαρμογής


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
25 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2010 - 20:14

Έχει τύχει, που λέτε, να γράψω ένα βιβλίο. Έχει εκδοθεί, μάλιστα, και (θέλω να πιστεύω πως) κυκλοφορεί εδώ και 8 χρόνια. Ουσιαστικά, είναι το δεύτερο που έχω γράψει, αλλά τέλος πάντων...
Λίγο μετά από την έκδοσή του, η εταιρεία που είχε αναλάβει τη διανομή του σε Αθήνα - Θεσσαλονίκη και 1-2 ακόμα μεγαλουπόλεις, έκλεισε... Λουκέτο, φαλιμέντο, πώς το λένε! Έτσι, το βιβλίο μου προωθήθηκε μόνο στην υπόλοιπη επαρχία. Δε ξέρω τί έχει γίνει από τότε, κι ότι κι αν σας πω, θα σας γελάσω...
Σκέφτηκα, λοιπόν, αφού στάθηκα άτυχος και δε "πούλησα" -και δε είναι, να πείτε, δικό μου το φταίξιμο- να βγάλω το βιβλίο μου σε εφαρμογή και να το προσφέρω τσάμπα στον κόσμο να το γνωρίσει, σαν free application.
Έλα μου, όμως, που δεν έχω ιδέα από αυτά τα πράγματα! (Εδώ, ένα theme θέλω να φτιάξω και το παλεύω κάμποσο καιρό...) Οπότε, όπως καταλαβαίνετε, θα χρειαστώ τη βοήθεια και τη συμβολή κάποιου που να "σκαμπάζει" από το αντικείμενο. Εγώ, από τη μεριά μου, είμαι πρόθυμος να βοηθήσω όσο μπορώ, κι όσο περνάει από το χέρι μου! Μάλιστα, είμαι διατεθειμένος να πληρώσω τα 99 δολλάρια που ζητάει η Apple, σαν "καπάρο", για να φιλοξενήσει την εφαρμογή.
Υπάρχει κανένας που να έχει τον ελέυθερο χρόνο, τη διάθεση και τη καλή θέληση να βοηθήσει στο να φτιαχτεί αυτή η εφαρμογή;
Αντικείμενο του βιβλίου; 70 συνταγές μαγειρικής απ' όλο το κόσμο! "Πιασάρικο", έ; Μη μου πείτε!...

Ευχαριστώ
xilaren

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   prototype

prototype

    iPH Member

  • 225 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2010 - 20:42

Να σε ρωτήσω κάτι που μπορεί να ακουστεί βλακεία : Γιατί δεν το ανεβάζεις σε pdf να το πάρουμε? :P

#3   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2010 - 20:45

Όχι, δεν είναι καθόλου βλακεία... Γιατί, όμως, να μείνει μόνο μεταξύ μας; Ενώ, έτσι, σαν εφαρμογή, θα το χαρούν πολύ περισσότεροι!

#4   prototype

prototype

    iPH Member

  • 225 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2010 - 20:48

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες αν και νομίζω ότι ήδη οι περισσότεροι Έλληνες χρήστες του iphone συμμετέχουν στο φόρουμ οπότε θα το κατεβάσουν. ;)

#5   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2010 - 20:56

Μακάρι να βρεθεί κανας χριστιανός... Γιατί, θα το κάνει καθαρά για χαβαλέ δικό του και για εξυπηρέτηση δικιά μου. Δε θα βγάλει φράγκο, γιατί δε θέλω να δοθεί με πληρωμή το βιβλίο -ούτε, καν, με το ελάχιστο τίμημα, τα 79 λεπτά! Οπότε, όπως καταλαβαίνει, θα το κάνει "για τη ψυχή της μάνας του", που λένε!... Από κει και ύστερα, τα 99 δολλάρια που θα ζητήσει η Apple, θα τα βάλω εγώ από τη τσέπη μου! Δε με νοιάζει και τόσο -άλλο αν θα ζοριστώ να τα βρω, αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο... Απλά, θέλω να μοιράσω το κόπο μου -3 μήνες μου πήρε να το γράψω- και σαν app, είναι -για μένα- ο πιο σωστός και έντιμος τρόπος!

xilaren

#6   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2010 - 20:58

Nά'το... :)

xilaren

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  book2.PNG   162,39KB   0 λήψεις


#7   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2010 - 21:02

δεν γραφει xilaren... Παναγιωτης Λιακος λεει ...βρηκες ενα βιβλιο και το ανεβασες.. :lol:

#8   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2010 - 21:06

Χα χα χα! E, όταν τό'γραψα, δεν είχα λατρεία για τη Κίνα -παρά μόνο για το κινέζικο... Μετά μου προέκυψε! :)

ilaren

#9   prototype

prototype

    iPH Member

  • 225 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2010 - 21:08

Ίσως κάνα παιδί ή καμιά ομάδα που ήδη φτιάχνουν εφαρμογές θα μπορούσε να το κάνει να σε εξυπηρετήσει να γλιτώσεις και τα 99$. Πάντως θα το περιμένω πως και πως προκειμένου να το δείξω στη γυναίκα μου μήπως έχει τίποτα καλό να δοκιμάσουμε. :lol:

#10   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2010 - 21:12

Tί να σου κάνω που εδώ, σπίτι, έχω μόνο 2 κομμάτια -το ένα είναι αφιερωμένο στη σύζυγο... Θα πήγαινα από τον εκδοτικό οίκο να πάρω μερικά (εγώ τα παίρνω μισοτιμής), αλλά, τη τελευταία φορά που είχα πάει, μου ζήταγε λεφτά ο εκδότης!!!

xilaren

YΓ. Μήπως στη γυναίκα σου αρέσουν και οι πασιέντσες; Αυτό είναι το αντικείμενο του πρώτου μου βιβλίου... ::)

#11   prototype

prototype

    iPH Member

  • 225 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2010 - 21:14

μπα δεν ασχολείται με αυτά αλλά επειδή εγώ είμαι καλοφαγάς και μου αρέσει να δοκιμάζω νέα φαγητά γι΄ αυτό το θέλω. :D

#12   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2010 - 21:19

Ε, τότε το βιβλίο θα το λατρέψεις! Παρακάλα κι εσύ, μαζί μου, να γίνει τίποτα και να βρεθεί κανα καλόπαιδο να το φτιάξει. :)

xilaren

#13   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 29/01/2010 - 21:55

Tί να σου κάνω που εδώ, σπίτι, έχω μόνο 2 κομμάτια -το ένα είναι αφιερωμένο στη σύζυγο... Θα πήγαινα από τον εκδοτικό οίκο να πάρω μερικά (εγώ τα παίρνω μισοτιμής), αλλά, τη τελευταία φορά που είχα πάει, μου ζήταγε λεφτά ο εκδότης!!!



Κοίτα, επειδή και εγώ έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο (την συγγραφή βιβλίων, όχι την μαγειρική), πως ακριβώς θα διαθέσεις το βιβλίο ως app χωρίς την άδεια του εκδότη; Γιατί απ΄ όσο γνωρίζω, παίζουν δικαιώματα στην κατάσταση. Εκτός βέβαια κι αν α) έχεις την άδεια του εκδότη, β)είσαι εσύ κάτοχος του συνόλου των δικαιωμάτων του βιβλίου (και για να συμβεί αυτό θα πρέπει ο εκδοτικός οίκος απλά να ανέλαβε τη εκτύπωση - προώθηση με δικά σου έξοδα...)

#14   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2010 - 00:37

Tώρα, μεταξύ μας, φίλτατε Tillter, δε νομίζω να υπάρξει τέτοιο πρόβλημα. Δεν είμαι κανας ξένος, κανας τυχαίος: είμαι ο συγγραφέας του! Είμαι, πιστεύω, το μοναδικό άτομο, μετά τον εκδότη, που έχει λόγο απάνω στο βιβλίο! Εάν θελήσω να το δημοσιεύσω στον τύπο, σε συνέχειες, βάζοντας 1-2 συνατγές κάθε φορά, θα μου πει κανείς "γιατί το κάνεις αυτό;" Διαφημίζω το βιβλίο μου!...
Κι όχι... Δεν έβαλα ούτε δεκάρα από τη τσέπη μου, για να εκδοθεί -απλά, όπως καταλαβαίνεις, έχω πολύ μικρότερα ποσοστά από τις πωλήσεις.
Αυτά! :)
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου

xilaren

#15   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 30/01/2010 - 00:49

Φίλε xilaren , πολύ καλή η ιδέα σου και φαίνεται καλό το βιβλίο!!! :)
(ειδικά για εμάς τους καλοφαγάδες... :D )

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες