Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Μία προσφορά που δεν πρέπει να χάσεις! Αυθεντικός φορτιστής Apple MD836 (12W) στα €18,90 από €29


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
45 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   DrBendova

DrBendova

    iPH User

  • 137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 08/03/2017 - 19:10

Προσέξτε κάτι. Δύο φίλοι μου με ipad και iphone και οι δύο, άρχισαν να φορτίζουν το iphone με τον φορτιστή του ipad. Και οι δύο παραπονέθηκαν ότι το iphone ζεσταινόταν όταν φόρτιζε. Τελικά ανακάλυψα ότι φόρτιζαν το iphone με τον μεγάλο φορτιστή. Κατακλείδα: Φόρτιση μόνο με τον δικό του φορτιστή η κάθε συσκευή.

https://support.appl.../en-us/HT202105
Δεν υπάρχει θέμα απλώς φορτίζουν γρηγορότερα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 08/03/2017 - 19:18

Προσέξτε κάτι. Δύο φίλοι μου με ipad και iphone και οι δύο, άρχισαν να φορτίζουν το iphone με τον φορτιστή του ipad. Και οι δύο παραπονέθηκαν ότι το iphone ζεσταινόταν όταν φόρτιζε. Τελικά ανακάλυψα ότι φόρτιζαν το iphone με τον μεγάλο φορτιστή. Κατακλείδα: Φόρτιση μόνο με τον δικό του φορτιστή η κάθε συσκευή.


Απο το iphone 6 και μετα δεν υπαρχει προβλημα...με παλαιοτερα νομιζω πως χαλαει η μπαταρια


#18   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1.962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 08/03/2017 - 19:51

Εγώ πάντως iPhone 6s το φορτιζω με του iPad καιρό τώρα χώρις κανένα πρόβλημα εννοείται
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα όταν μιλάμε για γνήσιους φορτιστές


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#19   sellia

sellia

    iPH Addict

  • 898 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G

Δημοσίευση 08/03/2017 - 20:05

Εγώ τον πήρα σήμερα. Ο φορτιστής είναι μέσα στο κουτί του, το οποίο περιέχει και το φυλλάδιο της apple. Επίσης είναι τυλιγμένος με τη διάφανη μεμβράνη, όπως και οι φορτιστές που υπάρχουν στις συσκευασίες των iphone/ipad. Επίσης το κουτί ήταν σφραγισμένο με τον τρόπο που είναι σε όλα τα αντίστοιχα προϊόντα της apple. Αν είναι απομίμηση, τους βγάζω το καπέλο! Δείχνει αυθεντικότατος...



#20   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 08/03/2017 - 23:35

Εγώ τον πήρα σήμερα. Ο φορτιστής είναι μέσα στο κουτί του, το οποίο περιέχει και το φυλλάδιο της apple. Επίσης είναι τυλιγμένος με τη διάφανη μεμβράνη, όπως και οι φορτιστές που υπάρχουν στις συσκευασίες των iphone/ipad. Επίσης το κουτί ήταν σφραγισμένο με τον τρόπο που είναι σε όλα τα αντίστοιχα προϊόντα της apple. Αν είναι απομίμηση, τους βγάζω το καπέλο! Δείχνει αυθεντικότατος...


Τα ιδια κανουν και οι κινεζοι με 3 ευρω. Μη βγαζεις καπελο τοσο ευκολα...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

You'll Never Walk Alone


#21   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/03/2017 - 15:01

Προσέξτε κάτι. Δύο φίλοι μου με ipad και iphone και οι δύο, άρχισαν να φορτίζουν το iphone με τον φορτιστή του ipad. Και οι δύο παραπονέθηκαν ότι το iphone ζεσταινόταν όταν φόρτιζε. Τελικά ανακάλυψα ότι φόρτιζαν το iphone με τον μεγάλο φορτιστή. Κατακλείδα: Φόρτιση μόνο με τον δικό του φορτιστή η κάθε συσκευή.

 

 

https://support.appl.../en-us/HT202105
Δεν υπάρχει θέμα απλώς φορτίζουν γρηγορότερα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παιδιά να εξηγήσω κάτι εδώ, όσο "μεγάλος" και αν είναι ο φορτιστής η συσκευή είναι αυτή που καθορίζει την ταχύτητα φόρτισης και όχι ο φορτιστής.

Έχει να κάνει με το φορτίο (current). Τα iphones από το 5 και μετά φορτίζουν με 1 αμπέρ. Αυτό σημαίνει οτι ακόμα και αν ο φορτιστής είναι ικανός να παρέχει στη συσκευή 2 ή και παραπάνω αμπέρ, η συσκευή μας (εφόσον όλα είναι φυσιολογικά και δεν υπάρχει κάποιο βραχυκύκλωμα) θα τραβήξει ένα αμπέρ. Το επόμενο που μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο στην ταχύτητα φόρτισης είναι το καλώδιο το οποίο θα πρέπει να μπορεί να διαχειριστεί φορτίο τουλάχιστον 1αμπέρ. Χαμηλής ποιότητας καλώδια λοιπόν μπορεί να περιορίσουν το φορτίο ρεύματος που θα καταλήξει στη συσκευή και αυτό θα επηρεάσει  εν τέλειτην ταχύτητα φόρτισης.

 

 

Όπως έγραψα παραπάνω, μόλις παρέλαβα 2 από αυτούς τους φορτιστές. Από το κουτί και την εξωτερική τους εμφάνιση δείχνουν original 100%.

Θα ακολουθήσει αναλυτικό post. 


Τελευταία επεξεργασία από: Slacker, 09/03/2017 - 15:03


#22   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/03/2017 - 23:04

http://www.iphonehel...-6#entry1818479
Big things have small beginnings

#23   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 10/03/2017 - 04:18

Με αυτά τα μοντέλα της anker 3 χρόνια τώρα και το "μαμά στο κουτί μαζί με τα ακουστικά ! :)

 

31NEeA6lZQL.jpg618udUV77QL._SX522_.jpg

 

Δουλεύουν άψογα !!

 

Οι προσφορές του ξεστοκάρισματος ποτέ δεν μου άρεσαν εκτός και αξίζει κάτι 100%..


@CaLi@


#24   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 10/03/2017 - 17:06

Εγώ τον πήρα σήμερα. Ο φορτιστής είναι μέσα στο κουτί του, το οποίο περιέχει και το φυλλάδιο της apple. Επίσης είναι τυλιγμένος με τη διάφανη μεμβράνη, όπως και οι φορτιστές που υπάρχουν στις συσκευασίες των iphone/ipad. Επίσης το κουτί ήταν σφραγισμένο με τον τρόπο που είναι σε όλα τα αντίστοιχα προϊόντα της apple. Αν είναι απομίμηση, τους βγάζω το καπέλο! Δείχνει αυθεντικότατος...

serial number έχει φίλε?


Sent from my iPad using Tapatalk

#25   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 11/03/2017 - 02:00

*
ΔΗΜΟΦΙΛΕΣ

Καλησπέρα σε όλους, 
 
Όπως έγραψα πριν μερικές ημέρες, παρήγγειλα δύο από αυτούς τους φορτιστές και όπως υποσχέθηκα θυσίασα τον έναν.
 
Έχουμε και λέμε:
 

Τα πιο αναλυτικά tear-downs του συγκεκριμένου charger στο διαδίκτυο είναι αυτό και αυτό
από το πρώτο δανείζομαι κάποιες φωτογραφίες για να με βοηθήσουν στην παρουσίαση. Προφανώς, οι δικές μου φωτογραφίες βρίσκονται δεξιά. 

 

 
 
1.jpg
 
 
2.jpg
 
Σε αυτές τις φωτογραφίες βλέπουμε το φορτιστή χωρίς το περίβλημά του. 
Η αλήθεια είναι πως σε αυτό το σημείο ήδη τα πράγματα έχουν αρχίσει να μην δείχνουν καλά..
Δεν υπάρχει καμία μόνωση εν αντιθέσει με την αριστερή φωτογραφία του original charger όπου φαίνεται ξεκάθαρα η παρουσία μονωτικής ταινίας γύρω από το μετασχηματιστή καθώς και μονωτικό υλικό άσπρου χρώματος το οποίο συγκαλύπτει συγκεκριμένα σημεία του κυκλώματος. 
 
 
 
 
 
 
3.jpg
 
Εδώ βλέπουμε την άλλη όψη της πλακέτας. Το βασικό που πρέπει να προσέξουμε εδώ πέραν των διαφορών στη διάταξη αλλά και στα χρησιμοποιηθέντα στοιχεία είναι το κόψιμο στην πλακέτα(isolation slot) το οποίο - για να το πω απλά και κατανοητά - ουσιαστικά διαχωρίζει το κομμάτι υψηλής τάσης της πλακέτας (αυτό που συνδέεται με το εναλλασσόμενο ρεύμα της πρίζας) από το κομμάτι της πλακέτες το οποίο διαχειρίζεται το συνεχές ρεύμα χαμηλής τάσης και καταλήγει στη θύρα usb. Αυτός ο διαχωρισμός αποτελεί προϋπόθεση για λόγους ασφαλείας από τον Αμερικανικό οργανισμό ασφαλείας και πιστοποιήσεων UL. 
 
 
 
 
Όπως θα δείτε και στο βίντεο, αρχικά είμαι τόσο σίγουρος πως πρόκειται για original φορτιστή που τον συγκρίνω με έναν άλλον χαμηλής όμως ποιότητας κλώνο και παρουσιάζω τις βασικές εξωτερικές διαφορές οι οποίες μπορούν να βοηθήσουν κάποιον να ξεχωρίσει τον ψεύτικο.
Ο λόγος που φαίνομαι αρχικά τόσο σίγουρος είναι τόσο η προέλευση του φορτιστή όσο το υψηλής ποιότητας κουτί και γενικά η αψεγάδιαστη εξωτερική του εμφάνιση.
Μόλις όμως έφτασα στο εσωτερικό ήταν πολύ εύκολο να διαπιστώσω πόσο λάθος έκανα.
Στην πραγματικότητα και γι' αυτό οφείλω τα εύσημα στον κατασκευαστή είναι ο υψηλότερης ποιότητας κλώνος που έχω πετύχει ever. 
 
 
 
Το πλήρες video εδώ: https://youtu.be/FOrQW2he-gc

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  1.jpg   104,2KB   60 λήψεις
  • Συνημμένο αρχείο  2.jpg   151,33KB   69 λήψεις
  • Συνημμένο αρχείο  3.jpg   202,56KB   73 λήψεις

Τελευταία επεξεργασία από: Slacker, 11/03/2017 - 02:07


#26   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 11/03/2017 - 14:24

Καλησπέρα σε όλους,

Όπως έγραψα πριν μερικές ημέρες, παρήγγειλα δύο από αυτούς τους φορτιστές και όπως υποσχέθηκα θυσίασα τον έναν.

Έχουμε και λέμε:

Τα πιο αναλυτικά tear-downs του συγκεκριμένου charger στο διαδίκτυο είναι αυτό και αυτό
από το πρώτο δανείζομαι κάποιες φωτογραφίες για να με βοηθήσουν στην παρουσίαση. Προφανώς, οι δικές μου φωτογραφίες βρίσκονται δεξιά.








Σε αυτές τις φωτογραφίες βλέπουμε το φορτιστή χωρίς το περίβλημά του.
Η αλήθεια είναι πως σε αυτό το σημείο ήδη τα πράγματα έχουν αρχίσει να μην δείχνουν καλά..
Δεν υπάρχει καμία μόνωση εν αντιθέσει με την αριστερή φωτογραφία του original charger όπου φαίνεται ξεκάθαρα η παρουσία μονωτικής ταινίας γύρω από το μετασχηματιστή καθώς και μονωτικό υλικό άσπρου χρώματος το οποίο συγκαλύπτει συγκεκριμένα σημεία του κυκλώματος.









Εδώ βλέπουμε την άλλη όψη της πλακέτας. Το βασικό που πρέπει να προσέξουμε εδώ πέραν των διαφορών στη διάταξη αλλά και στα χρησιμοποιηθέντα στοιχεία είναι το κόψιμο στην πλακέτα(isolation slot) το οποίο - για να το πω απλά και κατανοητά - ουσιαστικά διαχωρίζει το κομμάτι υψηλής τάσης της πλακέτας (αυτό που συνδέεται με το εναλλασσόμενο ρεύμα της πρίζας) από το κομμάτι της πλακέτες το οποίο διαχειρίζεται το συνεχές ρεύμα χαμηλής τάσης και καταλήγει στη θύρα usb. Αυτός ο διαχωρισμός αποτελεί προϋπόθεση για λόγους ασφαλείας από τον Αμερικανικό οργανισμό ασφαλείας και πιστοποιήσεων UL.




Όπως θα δείτε και στο βίντεο, αρχικά είμαι τόσο σίγουρος πως πρόκειται για original φορτιστή που τον συγκρίνω με έναν άλλον χαμηλής όμως ποιότητας κλώνο και παρουσιάζω τις βασικές εξωτερικές διαφορές οι οποίες μπορούν να βοηθήσουν κάποιον να ξεχωρίσει τον ψεύτικο.
Ο λόγος που φαίνομαι αρχικά τόσο σίγουρος είναι τόσο η προέλευση του φορτιστή όσο το υψηλής ποιότητας κουτί και γενικά η αψεγάδιαστη εξωτερική του εμφάνιση.
Μόλις όμως έφτασα στο εσωτερικό ήταν πολύ εύκολο να διαπιστώσω πόσο λάθος έκανα.
Στην πραγματικότητα και γι' αυτό οφείλω τα εύσημα στον κατασκευαστή είναι ο υψηλότερης ποιότητας κλώνος που έχω πετύχει ever.



Το πλήρες video εδώ: https://youtu.be/FOrQW2he-gc

Χαρα στο κουράγιο σου φίλε καθώς και τα χρήματα που σπαταλησες.Μηπως όμως η σύγκριση θα ήταν 100% αποτελεσματική εάν άνοιγες κι ένα φορτιστή από το κουτί του iPad όπως μας τον δίνει η Apple;;;Δεν το λέω για να σε βάλω σε σκέψεις ούτε να μειώσω την αξιόλογη παρουσίαση που έκανες.Απλα λέω μήπως οι φωτό που χρησιμοποίησες ως δείγμα δεν ανταποκρίνονται στην πραγματική κατασκευή ενός φορτιστή iPad ;;;

#27   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 11/03/2017 - 14:42

Χαρα στο κουράγιο σου φίλε καθώς και τα χρήματα που σπαταλησες.Μηπως όμως η σύγκριση θα ήταν 100% αποτελεσματική εάν άνοιγες κι ένα φορτιστή από το κουτί του iPad όπως μας τον δίνει η Apple;;;Δεν το λέω για να σε βάλω σε σκέψεις ούτε να μειώσω την αξιόλογη παρουσίαση που έκανες.Απλα λέω μήπως οι φωτό που χρησιμοποίησες ως δείγμα δεν ανταποκρίνονται στην πραγματική κατασκευή ενός φορτιστή iPad ;;;


Γειά σου φίλε μου! Φυσικά θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο και σίγουρα θα ήταν κατά έναν φαθμό πιο αξιόπιστη η σύγκριση. Αλλά δυστυχώς δεν έχω στην κατοχή μου και δεν νομίζω να θέλει κάποιος να θυσιασει τον φορτιστή του.
Παρόλα αυτά οι φωτογραφίες που έχουν χρησιμοποιηθεί και στα 2 teardowns που παραθέτω είναι από 100% Original chargers. Ειδικά το πρώτο, έχει ολόκληρη ανάλυση η οποία χρειάζεται ορισμένες τεχνικές γνώσεις για να γίνει κατανοητή αλλά πίστεψέ με είναι πολύ καλή.

#28   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 11/03/2017 - 15:01

Γειά σου φίλε μου! Φυσικά θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο και σίγουρα θα ήταν κατά έναν φαθμό πιο αξιόπιστη η σύγκριση. Αλλά δυστυχώς δεν έχω στην κατοχή μου και δεν νομίζω να θέλει κάποιος να θυσιασει τον φορτιστή του.
Παρόλα αυτά οι φωτογραφίες που έχουν χρησιμοποιηθεί και στα 2 teardowns που παραθέτω είναι από 100% Original chargers. Ειδικά το πρώτο, έχει ολόκληρη ανάλυση η οποία χρειάζεται ορισμένες τεχνικές γνώσεις για να γίνει κατανοητή αλλά πίστεψέ με είναι πολύ καλή.

Δεν το κατέχω καθόλου το αντικείμενο με τους αυτοματισμούς,τα ηλεκτρονικά και τα ηλεκτρολογικά.Εσυ γνωρίζεις και αφού κρίνεις ότι είναι μαϊμού εγώ εμπιστεύομαι την κρίση σου.Πολυ καλή δουλειά μπράβο !

#29   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 11/03/2017 - 15:22

Ευχαριστουμε τον φιλο και περιμενουμε την επομενη μαιμουδια-προσφορα-κινεζια του eshop. Καλες αγορες!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: atari4, 11/03/2017 - 15:23

You'll Never Walk Alone


#30   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 11/03/2017 - 15:29

Ευχαριστουμε τον φιλο και περιμενουμε την επομενη μαιμουδια-προσφορα-κινεζια του eshop. Καλες αγορες!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Για ακόμη μια φορά νιώθεις δικαιωμένος!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες