Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Μία προσφορά που δεν πρέπει να χάσεις! Αυθεντικός φορτιστής Apple MD836 (12W) στα €18,90 από €29


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
45 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 11/03/2017 - 15:59

Αν αποκτήσατε την προσφορά - και εφόσον το review του Slacker είναι αξιόπιστο (δεν έχουμε λόγο να το αμφισβητούμε) θα σας προτείναμε να επικοινωνήσετε με τον Συνήγορο του Καταναλωτή για να εξεταστεί εις βάθος το ζήτημα.

 

Εμείς από την πλευρά μας, δεν πρόκειται να ξανα-δημοσιεύσουμε προσφορά του συγκεκριμένου καταστήματος που να αφορά αξεσουάρ/προϊόντα στα οποία υπάρχει η παραμικρή υπόνοια πως μπορεί να μην είναι αυθεντικά - ακόμη και αν η περιγραφή τους το δηλώνει ξεκάθαρα.


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 11/03/2017 - 16:26

Αφού έφτασα μέχρι εδώ, και αφού τελικά νιώθω και εγώ ο ίδιος εξαπατημένος αγοράζοντας δύο από τους συγκεκριμένους φορτιστές, θα έρθω τη Δευτέρα σε επικοινωνία με τον ΣτΚ και θα ζητήσω οδηγίες για το πως να κινηθώ.

#33   alabis

alabis

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 11/03/2017 - 17:23

Αφού έφτασα μέχρι εδώ, και αφού τελικά νιώθω και εγώ ο ίδιος εξαπατημένος αγοράζοντας δύο από τους συγκεκριμένους φορτιστές, θα έρθω τη Δευτέρα σε επικοινωνία με τον ΣτΚ και θα ζητήσω οδηγίες για το πως να κινηθώ.


Αυτοί θέλουν εισαγγελέα, πάει πολύς καιρός με αυτές τις απατεωνιές.


Sent from my iPhone 5se using Tapatalk

#34   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 11/03/2017 - 19:34

Ωραίος αν και μου το χάλασες, προχθές παρήγγειλα 2 φορτιστές και δεν τους έχω παραλάβει ακόμη. Με βάζεις σε σκέψεις να τους πάρω η όχι?


Sent from my iPad using Tapatalk

#35   sellia

sellia

    iPH Addict

  • 898 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G

Δημοσίευση 11/03/2017 - 19:36

Από ότι φαίνεται, την πατήσαμε!



#36   Badass

Badass

    iPH Contributor

  • 1.126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 11/03/2017 - 20:21

Αφού έφτασα μέχρι εδώ, και αφού τελικά νιώθω και εγώ ο ίδιος εξαπατημένος αγοράζοντας δύο από τους συγκεκριμένους φορτιστές, θα έρθω τη Δευτέρα σε επικοινωνία με τον ΣτΚ και θα ζητήσω οδηγίες για το πως να κινηθώ.

 

Aν έχεις την όρεξη κυνήγα το όσο θέλεις, μόνο σε καλό θα μας βγεί. Αν όχι έστω μια απλή καταγγελία και όσο προχωρήσει να δούμε τι θα απαντήσουν και πως θα δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. Τα ακουστικά που ήρθαν σήμερα δε θα τα παραλάβω για το γαμώτο. Όπως και να έχει σε ευχαριστούμε.  :)



#37   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 12/03/2017 - 00:28

Καλό θα ήταν να αφήσουμε και μια αξιολόγηση εδώ ώστε να ενημερωθούν και άλλοι επίδοξοι αγοραστές.

 

Βεβαια από ότι βλέπω τα σχόλια ελέγχονται από κάποιον εκπρόσωπο , οπότε υπάρχει πιθανότητα να απορριφθούν, αλλά ας έχουν μερικά να ασχοληθούν


Τελευταία επεξεργασία από: PanosMouz, 12/03/2017 - 00:29

| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#38   giannik

giannik

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:gianni_k

Δημοσίευση 12/03/2017 - 06:28

Και η πλάκα είναι ότι τα ακρίβηναν...

#39   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/03/2017 - 11:23

Καλησπέρα σε όλους, 
 
Όπως έγραψα πριν μερικές ημέρες, παρήγγειλα δύο από αυτούς τους φορτιστές και όπως υποσχέθηκα θυσίασα τον έναν.
 
Έχουμε και λέμε:
 
Τα πιο αναλυτικά tear-downs του συγκεκριμένου charger στο διαδίκτυο είναι αυτό και αυτό
από το πρώτο δανείζομαι κάποιες φωτογραφίες για να με βοηθήσουν στην παρουσίαση. Προφανώς, οι δικές μου φωτογραφίες βρίσκονται δεξιά. 
 
 
 

 
 

 
Σε αυτές τις φωτογραφίες βλέπουμε το φορτιστή χωρίς το περίβλημά του. 
Η αλήθεια είναι πως σε αυτό το σημείο ήδη τα πράγματα έχουν αρχίσει να μην δείχνουν καλά..
Δεν υπάρχει καμία μόνωση εν αντιθέσει με την αριστερή φωτογραφία του original charger όπου φαίνεται ξεκάθαρα η παρουσία μονωτικής ταινίας γύρω από το μετασχηματιστή καθώς και μονωτικό υλικό άσπρου χρώματος το οποίο συγκαλύπτει συγκεκριμένα σημεία του κυκλώματος. 
 

 
 
 
 
 

 
Εδώ βλέπουμε την άλλη όψη της πλακέτας. Το βασικό που πρέπει να προσέξουμε εδώ πέραν των διαφορών στη διάταξη αλλά και στα χρησιμοποιηθέντα στοιχεία είναι το κόψιμο στην πλακέτα(isolation slot) το οποίο - για να το πω απλά και κατανοητά - ουσιαστικά διαχωρίζει το κομμάτι υψηλής τάσης της πλακέτας (αυτό που συνδέεται με το εναλλασσόμενο ρεύμα της πρίζας) από το κομμάτι της πλακέτες το οποίο διαχειρίζεται το συνεχές ρεύμα χαμηλής τάσης και καταλήγει στη θύρα usb. Αυτός ο διαχωρισμός αποτελεί προϋπόθεση για λόγους ασφαλείας από τον Αμερικανικό οργανισμό ασφαλείας και πιστοποιήσεων UL. 
 

 
 
 
Όπως θα δείτε και στο βίντεο, αρχικά είμαι τόσο σίγουρος πως πρόκειται για original φορτιστή που τον συγκρίνω με έναν άλλον χαμηλής όμως ποιότητας κλώνο και παρουσιάζω τις βασικές εξωτερικές διαφορές οι οποίες μπορούν να βοηθήσουν κάποιον να ξεχωρίσει τον ψεύτικο.
Ο λόγος που φαίνομαι αρχικά τόσο σίγουρος είναι τόσο η προέλευση του φορτιστή όσο το υψηλής ποιότητας κουτί και γενικά η αψεγάδιαστη εξωτερική του εμφάνιση.
Μόλις όμως έφτασα στο εσωτερικό ήταν πολύ εύκολο να διαπιστώσω πόσο λάθος έκανα.
Στην πραγματικότητα και γι' αυτό οφείλω τα εύσημα στον κατασκευαστή είναι ο υψηλότερης ποιότητας κλώνος που έχω πετύχει ever. 
 
 
 
Το πλήρες video εδώ: https://youtu.be/FOrQW2he-gc


Χαρα στο κουραγιο σου και στα λεφτα που πεταξες χαριν της κοινοτητας...
Δεν επαιρνες 1 τουλαχιστον να το πας στην infoquest...απο τους κωδικους και μονο θα σου ελεγαν οτι ειναι κοπια και ετσι θα μπορουσες να το γυρισεις και πισω που λεει ο λογος χωρις ΣτΚ κλπ...


#40   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 12/03/2017 - 11:50

Δεν επαιρνες 1 τουλαχιστον να το πας στην infoquest...απο τους κωδικους και μονο θα σου ελεγαν οτι ειναι κοπια 

 

Οι κωδικοι λογικα θαναι αντιγραφη απο αυθεντικους.

 

Εμείς από την πλευρά μας, δεν πρόκειται να ξανα-δημοσιεύσουμε προσφορά του συγκεκριμένου καταστήματος που να αφορά αξεσουάρ/προϊόντα στα οποία υπάρχει η παραμικρή υπόνοια πως μπορεί να μην είναι αυθεντικά - ακόμη και αν η περιγραφή τους το δηλώνει ξεκάθαρα.

 

Καιρος ηταν, αν και επρεπε ναχε γινει αποταν πουλουσαν τα handsfree του 1ε σαν αυθεντικα...


You'll Never Walk Alone


#41   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.454 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 12/03/2017 - 14:45

Στη πρώτη σελίδα παραμένει όμως κανονικά...



#42   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/03/2017 - 13:12

Καλημέρα

 

Μετά από επικοινωνία μου με τη γενική γραμματεία καταναλωτή με ενημέρωσαν πως είναι εξαιρετικά δύσκολο να αποδειχθεί το αν είναι γνήσιο ή όχι και πως για να γίνει αυτό θα πρέπει να κινηθώ νομικά με ότι αυτό συνεπάγεται. Ο ΣτΚ θεωρεί πως μόνο ο κατασκευαστής μπορεί να αναγνωρίσει εάν το προϊόν είναι γνήσιο ή όχι και μετά μπορώ να κάνω καταγγελία και να κινηθώ παράλληλα νομικά..

 

Εντάξει, δεν νομίζω πως θα κάτσω τώρα να ασχοληθώ παραπάνω διότι δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε τα χρήματα και δεν νομίζω να αξίζει τελικά και ο κόπος.



#43   alabis

alabis

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 13/03/2017 - 16:45

Καλημέρα

Μετά από επικοινωνία μου με τη γενική γραμματεία καταναλωτή με ενημέρωσαν πως είναι εξαιρετικά δύσκολο να αποδειχθεί το αν είναι γνήσιο ή όχι και πως για να γίνει αυτό θα πρέπει να κινηθώ νομικά με ότι αυτό συνεπάγεται. Ο ΣτΚ θεωρεί πως μόνο ο κατασκευαστής μπορεί να αναγνωρίσει εάν το προϊόν είναι γνήσιο ή όχι και μετά μπορώ να κάνω καταγγελία και να κινηθώ παράλληλα νομικά..

Εντάξει, δεν νομίζω πως θα κάτσω τώρα να ασχοληθώ παραπάνω διότι δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε τα χρήματα και δεν νομίζω να αξίζει τελικά και ο κόπος.


Τότε αυτό είναι δουλειά της infoquest


Sent from my iPhone 5se using Tapatalk

#44   AntonisSP

AntonisSP

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Twitter:@Antonis_Sp
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/03/2017 - 16:47

Μου θυμίζει αυτό... https://www.engadget...-chargers-fake/
Η ερώτηση είναι αν η Apple θέλει να ασχοληθεί με τη δική μας (μικρή) αγορα.

Sent from my SGP511 using Tapatalk

#45   orotava

orotava

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 20/03/2017 - 00:04

Εγω δεν μπορω να καταλαβω κατι αλλο... ποιος ο λογος να ασχοληθει καποιος να αγορασει φορτιστη APPLE εστω και αυθεντικο απο την στιγμη που υπαρχουν υλοποιησεις της blitzwolf και της Tronsmart ,,, το θεμα δεν ειναι που κατασκευαζεται κατι αλλα με ποιες προδιαγραφες !! Οχι δεν θα ρισκαρω εναν φθηνο φορτιστη επειδη δεν μπορω να δωσω 40 να παρω apple ... με πολυ λιγοτερα παιρνεις εναν Ultra safe και πραγματικα αξιοπιστο φορτιστη. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες