Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

[Lights][Homekit] Έξυπνος φωτισμός Trådfri της IKEA


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
163 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/10/2019 - 00:56

Με τις HUE είμαι πλήρως ευχαριστημένος, φαντάζομαι όμως οτι όλες οι μάρκες πάνω κάτω τις ίδιες λειτουργείες έχουν. 

 

Πιο πολύ με βολεύουν τα timers της hue, πχ μετά από πόση ώρα να σβήσουν τα φώτα όταν πας να ξαπλώσεις, (με χρονοδιακόπτη που ορίζεις εσυ μέσα στην εφαρμογή), την ωραία επιλογή να σβήνουν όλα τα αναμμένα φώτα ή ξεχασμένα φώτα όταν ξημερώνει, ή ποια φώτα να ανάβουν οταν βραδιάζει με βάση το τοπικό ρολόι του κινητού σου. Καθώς επίσης και από τις routines που μπορείς να φτιάξεις προγραμματισμό -ειδικά όταν λείπεις πχ διακοπές, να ανάβουν συγκεκριμένες ώρες διάφορα φώτα σα να είσαι στο σπίτι (πχ 10 λεπτά το φως της κουζίνας, 20 λεπτά το φως του σαλονιού, 15 λεπτά το φως του υπνοδωματίου, δίνοντας την αίσθηση οτι κάποιος είναι σπίτι και προγραμματίζοντάς το για ποιες μέρες και ώρες της βδομάδας θέλεις να συμβαίνει). 

 

Αυτό όμως που μ αρέσει περισσότερο απ όλα είναι η λειτουργία των "arrive / leave home" όπου με βάση το geolocation του κινητού, όταν φεύγεις από το σπίτι σβήνει όλα τα φώτα (δε σβήνω ποτέ πια φώτα φεύγοντας από το σπίτι) και όταν επιστρέφεις ορίζεις ποια φώτα θέλεις να ανάψουν όταν φτάνεις σπίτι. Ειδικά το δεύτερο είναι σχεδόν μαγικό, μπαίνεις σπίτι και δεν ψάχνεις να βρεις φως να ανάψεις (η λειτουργία του ανάμματος ενεργοποιείται μετά τη δύση του ήλιου, οπότε δε στα ανάβει άσκοπα την ημέρα). 

 

Στο Amazon έχει πολύ καλά flash deals κατά καιρούς για όλα τα πακέτα λαμπών HUE.    

Τα Timers γίνονται εύκολα με τους αυτοματισμούς του Home app, το geolocation επίσης και μπορώ να σου πω το εμπιστεύομαι καλύτερα , καθώς δεν θα ήθελα μια third party εφαρμογή να παίζει με το GPS του κινητού 24/7 λόγω μπαταρίας. 
 

Το 80-90% των Hue μπορεί να το κάνει πλέον και μια άλλη λάμπα πχ Xiaomi. 
 

Οι Hue όμως έχουν άπειρες third party εφαρμογές που σου δίνουν πολύ πετυχημένους χρωματικούς συνδυασμούς , φοβερό οικοσύστημα , τα hue taps, motion sensors (indoor/outdoor) και φυσικά το Dimmer με έχουν βολέψει απίστευτα. Το Hue Sync και τώρα τελευταία το έβγαλε και σε Hardware έκδοση είναι επίσης κάτι αρκετά μοναδικό. Έχει επίσης και τα Hue Labs όπου συνδυάζοντας hue accessories και όχι μόνο μπορείς να δοκιμάσεις πιο ψαγμένα πράγματα πάνω στις Hue.

 

Κλείνοντας, θα έλεγα ότι τα Hue  είναι αρκετά υπερτιμημένα προϊόντα , που εν έτη 2019 έχουν έντονο ανταγωνισμό. Παίζουν άψογα και απροβλημάτιστα αλλά πλέον υπάρχουν προϊόντα (βλέπε Xiaomi ) μπορεί να δίνουν 80% των βασικών δυνατοτήτων των Hue στο 1/4 της τιμής 



#137   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 22/10/2019 - 01:35

Αν απλά την αναβοσβήνεις δεν θα εμφανιστεί το πρόβλημα. Αν δοκιμάσεις να αλλάξεις χρώμα ή φωτεινότητα μέσω του Home app τότε κολλάει στο 50-60% ως max.
Επίσης, δοκίμασε να την ελέγξεις και μέσω του Yeelight app, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, μήπως και εντοπίσεις ότι η λάμπα σου δίνει περισσότερο φωτεινότητα. Είναι πραγματικά φωτεινή λάμπα (περισσότερο από Hue v1,v2 που έχω και τις συγκρίνω)


Φίλε δεν ξέρω χρησιμοποιώ server Germany η φωτεινότητα αλλάζει κανονικά μέχρι το 100% δεν ξέρω αν είναι set το 100 το δικό μου να είναι 60 πραγματικό. Πάντως εμένα μου δουλεύει κανονικά και αλλάζει σε κάθε αύξηση που κάνω. Δοκίμασε πάλι το setup σου

#138   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 22/10/2019 - 08:10

Το hue sync είναι όντως πολύ δυνατό -το χρησιμοποιώ για background φωτισμό τηλεόρασης ανάλογα με το τι παίζει η tv και είναι πολύ εντυπωσιακό. Καθώς επίσης και τα HUE Labs για πιο ψαγμένα πράγματα όπως λές. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος. 

 

Για το Homekit έχεις δίκιο για το location και τους αυτοματισμούς του αλλά ακόμα έχει πολύ δρόμο μπροστά του και στο ios13 είναι αρκετά buggy ακόμα. 

 

Τα πακέτα HUE στο Amazon έχουν πολύ καλά deals για όποιον έχει χρόνο να ασχοληθεί με price tracking και να αγοράσει στη στιγμή που θα το πετύχει. 

Πχ, 2 colored lamps + bridge = 63.02€

 

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  2.jpg   23,36KB   22 λήψεις


#139   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/10/2019 - 09:04

Το hue sync είναι όντως πολύ δυνατό -το χρησιμοποιώ για background φωτισμό τηλεόρασης ανάλογα με το τι παίζει η tv και είναι πολύ εντυπωσιακό. Καθώς επίσης και τα HUE Labs για πιο ψαγμένα πράγματα όπως λές. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος. 

 

Για το Homekit έχεις δίκιο για το location και τους αυτοματισμούς του αλλά ακόμα έχει πολύ δρόμο μπροστά του και στο ios13 είναι αρκετά buggy ακόμα. 

 

Τα πακέτα HUE στο Amazon έχουν πολύ καλά deals για όποιον έχει χρόνο να ασχοληθεί με price tracking και να αγοράσει στη στιγμή που θα το πετύχει. 

Πχ, 2 colored lamps + bridge = 63.02€

Το hue sync το τρέχεις σε PC/MAC ή έχεις πάρει το καινούργιο hardware?

 

Να πω επίσης ότι από τη Hue με έχουν βολέψει αρκετά οι διακόπτες (Hue tap / Hue Dimmer). Έρχεται σε όλους κάποια στιγμή η ανάγκη όπου θα πρέπει να ελέγξουμε την smart λάμπα μέσω κάποιου διακόπτη δεδομένου ότι δεν κυκλοφορούμε στο σπίτι με ένα κινητό στο χέρι...  :D  :D  :D

 

Υπάρχουν στο οικοσύστημα της Hue δύο διακόπτες (Tap / Dimmer) με τον Dimmer να είναι πραγματικό value for money. Το ακόμα πιο απίθανο είναι ότι μπορείς μέσω Homekit να προγαμματίσεις κι άλλες λάμπες (αρκεί φυσικά να είναι Homekit compatible) και έτσι να απεμπλακείς από τις Hue. 


Τελευταία επεξεργασία από: peros550, 22/10/2019 - 09:13


#140   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 22/10/2019 - 09:20

Σε mac mini το δουλευω που εχει συνδεθει με tv. Το gadget hue play πολυ ωραιο αλλα νομιζω αρκετα ακριβο ακομα. Δειχνει πολυ καλο.

Το διακοπτη τον πηρα κ γω αλλα με κινητο και ρολοι τα κανω ολα απο εκει και το συνηθισα ετσι. Μια χαρα και οι δυο options ομως.

Οποιος σκεφτεται για εξυπνο φωτισμο να δοκιμασει αξιζει.


Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

#141   sofnik69

sofnik69

    iPH Enthousiast

  • 584 μηνύματα
  • Twitter:@sofnik1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 22/10/2019 - 09:35

Με Xiaomi βλέπω πως με 200€ εξοπλίζω σχεδόν όλο το σπίτι,ενω με Philips 3 λάμπες στο σαλόνι και παπαλα! Το μόνο μειονέκτημα ίσως στις Xiaomi είναι η κατανάλωση ! 



#142   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/10/2019 - 09:36

Σε mac mini το δουλευω που εχει συνδεθει με tv. Το gadget hue play πολυ ωραιο αλλα νομιζω αρκετα ακριβο ακομα. Δειχνει πολυ καλο.

Το διακοπτη τον πηρα κ γω αλλα με κινητο και ρολοι τα κανω ολα απο εκει και το συνηθισα ετσι. Μια χαρα και οι δυο options ομως.

Οποιος σκεφτεται για εξυπνο φωτισμο να δοκιμασει αξιζει.


Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

καλή ιδέα ένα mac mini στη TV. 

Το hardware hue sync είναι πράγματι (κι αυτό) overpriced αλλά έρχεται να καλύψει σε περιπτώσεις όπου πχ έχεις ένα apple tv, satellite box,  android box, η κονσόλα και θα ήταν πολύ δύσκολο να έχεις αυτή τη δυνατότητα.  



#143   mariosnt

mariosnt

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2019 - 09:51

Συμφέρει να αλλάξεις λάμπες ή διακόπτες σπιτιού τελικά; Έχω μπερδευτεί

#144   Kbls

Kbls

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 22/10/2019 - 10:01

Με Xiaomi βλέπω πως με 200€ εξοπλίζω σχεδόν όλο το σπίτι,ενω με Philips 3 λάμπες στο σαλόνι και παπαλα! Το μόνο μειονέκτημα ίσως στις Xiaomi είναι η κατανάλωση ! 

Σε ποιες Xiaomi αναφερεσαι; Ειναι συμβατες με homekit;



#145   sofnik69

sofnik69

    iPH Enthousiast

  • 584 μηνύματα
  • Twitter:@sofnik1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 22/10/2019 - 10:07

Σε ποιες Xiaomi αναφερεσαι; Ειναι συμβατες με homekit;

Από ότι ξέρω είναι συμβατές, εκτός αν κάνω λάθος. Ξέρεις ποιος είναι συμβατές και ποιες όχι; 



#146   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/10/2019 - 10:09

Συμφέρει να αλλάξεις λάμπες ή διακόπτες σπιτιού τελικά; Έχω μπερδευτεί

ένας διακόπτης μπορεί να κάνει πόσο ? Ας πούμε 15-20 Ευρώ.  Μια λάμπα έχει Hue : 50-60€ και Xiaomi 15-20€.

 

Αν στο πολύφωτο έχεις περίεργες λάμπες ή έχεις πολλές λάμπες και δεν θες να δώσεις ένα σκασμό λεφτά πας σε διακόπτη.

 

Πρόσεχε μονάχα την συνδεσμολογία με τον ουδέτερο, οι περισσότεροι smart διακόπες χρειάζονται ουδέτερο και την σύνδεση πρέπει να στην κάνει ηλεκτρολόγος. Επίσης με τον διακόπτη χάνεις τους χρωματικούς συνδιασμούς και πιθανότατα χάνεις το dimming. 

 

Γενικά στις τιμές που έχουν φτάσει οι Xiaomi θεωρώ είναι καλύτερο να βάλεις λάμπες. Αλλά για τον κάθε ένα υπάρχουν διαφορετικά κριτήρια και προτεραιότητες. 



#147   Kbls

Kbls

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 22/10/2019 - 10:19

ένας διακόπτης μπορεί να κάνει πόσο ? Ας πούμε 15-20 Ευρώ.  Μια λάμπα έχει Hue : 50-60€ και Xiaomi 15-20€.

 

Αν στο πολύφωτο έχεις περίεργες λάμπες ή έχεις πολλές λάμπες και δεν θες να δώσεις ένα σκασμό λεφτά πας σε διακόπτη.

 

Πρόσεχε μονάχα την συνδεσμολογία με τον ουδέτερο, οι περισσότεροι smart διακόπες χρειάζονται ουδέτερο και την σύνδεση πρέπει να στην κάνει ηλεκτρολόγος. Επίσης με τον διακόπτη χάνεις τους χρωματικούς συνδιασμούς και πιθανότατα χάνεις το dimming. 

 

Γενικά στις τιμές που έχουν φτάσει οι Xiaomi θεωρώ είναι καλύτερο να βάλεις λάμπες. Αλλά για τον κάθε ένα υπάρχουν διαφορετικά κριτήρια και προτεραιότητες. 

Τωρα κοιτούσα στο amazon, 12 ευρώ κοστίζει μια hue (σε λευκό). Εκτός αν κάτι μου διαφεύγει (π.χ. να χρειάζεται bridge κτλ), δεν ειμαι τοσο εξοικειωμένος ακομη με τις smart λαμπες.

 

https://www.amazon.c...311&sr=8-3&th=1



#148   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 22/10/2019 - 10:48

Για να παίξεις ωραία με το hue θα θέλεις και το bridge. Θα το βρεις ενσωματωμένο σε διάφορα πακέτα με λάμπες ώστε να μην το αγοράσεις ξεχωριστά. 

Η λάμπα η συγκεκριμένη που βρήκες είναι μια χαρά απλώς μένει σε μια μόνο λευκή απόχρωση. Μετά από αυτή υπάρχει η λευκή ambience που τη γυρνάς σε όποια απόχρωση λευκού θέλεις (λευκό θερμό, λευκό ψυχρό κτλ) και μετά η λάμπα colour ambiance που παίρνει όποιο χρώμα θέλεις αλλά έχει και όλα τα λευκά μαζί. Διακυμάνσεις τιμής ανάλογα την επιλογή. 

 

Στο amazon.de, amazon.fr και amazon.it θα βρεις τα πιο συμφέροντα πακέτα hue. To αγγλικό amazon είναι τσιμπημένο. Την ημέρα του black friday τα HUE τα δίνουν σε απιστευτες χαμηλες τιμές. Εχε το νου σου να ψάχνεις εκείνη τη μέρα από νωρίς. 

Οτι άλλες πληροφορίες θελεις στειλε μου και inbox. 

 

Τωρα κοιτούσα στο amazon, 12 ευρώ κοστίζει μια hue (σε λευκό). Εκτός αν κάτι μου διαφεύγει (π.χ. να χρειάζεται bridge κτλ), δεν ειμαι τοσο εξοικειωμένος ακομη με τις smart λαμπες.

 

https://www.amazon.c...311&sr=8-3&th=1


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 22/10/2019 - 10:51


#149   niktsi

niktsi

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Twitter:@niktsiap
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 22/10/2019 - 10:55

Όπως αναφέρει και στο link που παρέθεσες, χρειάζεται το Hue Bridge της Philips. Επιπλέον, οι αξία είναι σε λίρες και δεν περιλαμβάνονται μεταφορικά που κι αυτά υποθέτω πως δεν θα είναι αμελητέα. Δυστυχώς είναι ακριβές οι Hue για να ολοκληρώσεις ένα σενάριο φωτισμού.



#150   sofnik69

sofnik69

    iPH Enthousiast

  • 584 μηνύματα
  • Twitter:@sofnik1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 22/10/2019 - 11:05

Για να παίξεις ωραία με το hue θα θέλεις και το bridge. Θα το βρεις ενσωματωμένο σε διάφορα πακέτα με λάμπες ώστε να μην το αγοράσεις ξεχωριστά. 

Η λάμπα η συγκεκριμένη που βρήκες είναι μια χαρά απλώς μένει σε μια μόνο λευκή απόχρωση. Μετά από αυτή υπάρχει η λευκή ambience που τη γυρνάς σε όποια απόχρωση λευκού θέλεις (λευκό θερμό, λευκό ψυχρό κτλ) και μετά η λάμπα colour ambiance που παίρνει όποιο χρώμα θέλεις αλλά έχει και όλα τα λευκά μαζί. Διακυμάνσεις τιμής ανάλογα την επιλογή. 

 

Στο amazon.de, amazon.fr και amazon.it θα βρεις τα πιο συμφέροντα πακέτα hue. To αγγλικό amazon είναι τσιμπημένο. Την ημέρα του black friday τα HUE τα δίνουν σε απιστευτες χαμηλες τιμές. Εχε το νου σου να ψάχνεις εκείνη τη μέρα από νωρίς. 

Οτι άλλες πληροφορίες θελεις στειλε μου και inbox. 

Εγώ θα χρειαστώ για αρχή  6 λάμπες σε colour και 4 σε ambience όπως λες ! όποτε ή περιμένω Black friday ή παω σε Xiaomi ? δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένος με τις λάμπες αυτές !






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)