Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

[Lights][Homekit] Έξυπνος φωτισμός Trådfri της IKEA


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
163 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 20/08/2018 - 19:35

Να σου πω την αλήθεια τις Hue της πήρα με κάποια δωροεπιταγή που είχα και πήρα με 20 ευρώ το Starter Pack με τις 3 λάμπες και τη γέφυρα.

 

ΑΝ δεν είχα τη δωροεπιταγή δύσκολα να έδινα τα 200 ευρώ που ζητάει.

 

Σου ξαναλέω λειτουργικά δεν βλέπω καμία διαφορά.

 

Εξίσου γρήγορα δουλεύουν, τα ίδια πράγματα κάνουν.

 

Το συν στις Hue ίσως είναι και κάποια εξτρα αξεσουάρ που μπορείς να πάρεις μετά όπως για παράδειγμα κάποιοι αισθητήρες κίνησης κλπ.

 

Επίσης έχε το νου σου ότι στο ΙΚΕΑ αν δεν πάρεις κάποιο starter pack και πάρεις λάμπες μεμονωμένα, θα χρειαστεί να αγοράσεις και το bridge και οπωσδήποτε ένα τηλεκοντρόλ για τα φώτα αλλιώς δεν θα μπορείς να τα ζευγοποιήσεις.



#107   carouzos

carouzos

    iPH Enthousiast

  • 565 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:carouzos

Δημοσίευση 20/08/2018 - 19:45

Εγω προσωπικα φίλε εχω δει ενα πακετο της philips με 80€ την γεφυρα και 2 λάμπες 9,5watt ασπρες/θερμό...Σαν λεφτα μεχρι εκει ειναι οκ..Τωρα φυσικά θελω να βαλω και καποιες αλλες κυριως με χρωματα σε αλλα σημεια!Απ την αλλη διαβαζω οτι πλεον η ικεα συνεργαζεται με το homekit και με φωνητικες εντολες και η αληθεια ειναι οτι με κάνει να το σκεφτομαι!Στην ικεα που πηγα προχθες ειδα και την γεφυρα και τις λαμπες και νομιζω οτι ειδα και λαμπα με χρωματα και οχι μονο ασπρες...
Ειμαι σε σκεψη γενικότερα...

#108   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 20/08/2018 - 20:14

Της ΙΚΕΑ πλέον συνεργάζονται άψογα με το Homekit δεν έχεις κανένα θέμα.

 

Και αν τις συγκρίνεις σαν τιμή και για μεμονωμένες λάμπες μετά, συμφέρουν πολύ.

 

Έχει και λάμπες με χρώμα η ΙΚΕΑ αλλά όχι σε όλους τους κωδικούς. Στις Ε27 σίγουρα.


Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 20/08/2018 - 20:14


#109   carouzos

carouzos

    iPH Enthousiast

  • 565 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:carouzos

Δημοσίευση 20/08/2018 - 20:46

Της ΙΚΕΑ πλέον συνεργάζονται άψογα με το Homekit δεν έχεις κανένα θέμα.
 
Και αν τις συγκρίνεις σαν τιμή και για μεμονωμένες λάμπες μετά, συμφέρουν πολύ.
 
Έχει και λάμπες με χρώμα η ΙΚΕΑ αλλά όχι σε όλους τους κωδικούς. Στις Ε27 σίγουρα.


Η σκεψη μου για το αρχικο πακετο της philips στα 80€ και μετα ισως αγορα και απο ικεα πως σου φαινεται?

#110   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/08/2018 - 21:33

Τα Starter πακέτα και των 2 εταιρειών είναι πάνω κάτω στα ίδια χρήματα.
Η επεκτασιμότητα δε με πολλές λάμπες οδηγεί για οικονομικούς λόγους και με διαφορά στα TRÅDFRI.
Big things have small beginnings

#111   carouzos

carouzos

    iPH Enthousiast

  • 565 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:carouzos

Δημοσίευση 26/08/2018 - 21:16

Παιδια καλησπερα και απο εμενα παλι!!Εχω τοποθετησει τις λαμπες και θελω να κανω μια ερωτηση..Γιατι οταν παω να μπω απο το τηλ της γυναικας μου η απ το ipad παλι της γυναικας μου γραφει συνεχεια ενημερωση??Και καποιες φορες περναει κανονικα στις λαμπες και καποιες φορες βγαζει απορριψη?το εχει αντιμετωπισει κανεις?

#112   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/10/2018 - 17:33

Έχει δοκιμάσει κανείς τους νέους ασύρματους μετασχηματιστές https://www.ikea.gr/...65146/60342656/

 

Δουλεύουν μήπως απευθείας με Philips Hue Bridge ; 

 

Έχω αρκετά led ikea με τους προηγούμενους, απλούς μετασχηματιστές και αναρωτιέμαι αν με την αλλαγή μόνο των  μετασχηματιστών μπορώ να τα ελέγχω μέσω Homekit ή Hue.   



#113   newoldbei52

newoldbei52

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:none

Δημοσίευση 23/12/2018 - 00:35

Καλησπερα ! Ειμαι σχετικα αρχαριος με το θεμα και δεν ξερω αν γραφω σε σωστο μερος . Αν οχι υποδειξτε μου που . Ψαχνοντας το θεμα με την εφαρμογη Home ( αγορασα προσφατα νεο iphone) και την "πλατφορμα" (??) HomeKit με αποσπασματικη πληροφορηση απο σχολια χρηστων και απο το  site της Apple και προσπαθωντας να ενωσω τα κομματια του παζλ εχω μερικες αποριες. Αν καταλαβα καλα με την εφαρμογη Home "συνεργαζονται" συσκευες αισθητηρες κλπ των εταιριων που ειναι μονο στον καταλογο της Apple για HomeKit, σωστα; Τα προιοντα αλλων εταιρειων (πχ της ΑΒΒ της οποιας εχω προμηθευτει διακοπτες buton κλπ στη μαιζονετα που μενω) , προκειμενου να τα χειριζομαι απο το iphone/ipad  θελουν την εγκατασταση μιας δικης τους χωριστης ειδικης εφαρμογης που διατιθεται στο Applestore , σωστα; Στα περισσοτερα συστηματα τα παντα ξεκινουν απο ενα Access point που να συνδεεεται στο οικιακο δικτυο ενσυρματα (ή και ασυρματα;) και να του εχει δοθει  στατικη IP, σωστα;

Το access point αυτο "συνεργαζεται " με τους διαφορους αισθητηρες ασυρματα μεσω wifi , σωστα; Τι γινεται ομως οταν το σπιτι ειναι μεγαλο και το wifi απο ενα σημειο δεν φτανει παντου επαρκως ; Χρειαζεται καποιου ειδους repeater ; Οι διαφορετικες οικογενειες αισθητηρων ( πχ φωτων θεμοκρασιας καμερων κλπ) θελουν δικα τους  access points η με ενα τα καλυπτεις ολα ;

Για την τοποθετηση των λαμπτηρων ειτε philips hue ειτε ikea φανταζομαι οτι οι διακοπτες των φωτων μενουν συνεχεια ανοιχτοι και η λειτουργια τους ανατιθεται στον διακοπτη bridge ( ειδος access point), σωστα; Ποια η διαφορα του bridge αυτου και των access points ;     Προσωπικα ο ελεγχος των φωτων στο εσωτερικο του σπιτιου μου δεν με απασχολει τοσο οσο το φως της εισοδου εξωτερικα ( ελεγχομενα σποτ τυπου καθρεπτου υπαρχουν αραγε;) . Αυτο που σκεφτομουνα  να κανω ειναι το ανοιγοκλεισιμο 8 ρολλων παραθυρων και πορτων σε συνδυασμο με καμερες και συναγερμο. Το κοστος ομως ειναι απαγορευτικο για τις δυναμεις μου ... θα δω στο μελλον.

Ευχαριστω .



#114   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 31/12/2018 - 00:14

Λείπω τώρα από το σπίτι και μου ήρθε ειδοποίηση από την canary ότι εντόπισε κίνηση. Και είδα ότι άναψαν μόνα τους 3 φώτα από το ικεα. Ξέρουμε τι μπορεί να είναι;

#115   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 31/12/2018 - 16:45

Τι ήταν τελικά;



#116   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 31/12/2018 - 21:01

Μπορεί να ήταν κάποια μικροδιακοπή ρεύματος ή κάποιο φως απλά να κόλλησε.

 

Στον 1 χρόνο που έχω τα φώτα του ΙΚΕΑ 2-3 φορές το παρατήρησα και εγώ.



#117   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 01/01/2019 - 17:30

Μπορεί να είναι από τη διακοπή. Γιατί όντως έγινε. Και εμένα η αλήθεια είναι ότι το μόνο θέμα ήταν μερικές φορές που εμέναν κάποια φώτα ανοιχτά

#118   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 24/02/2019 - 16:51

Ερώτηση! Τώρα που έχω άδεια και είμαι περισσότερες ώρες σπίτι, παρατήρησα ότι μια λάμπα ανάβει και σβήνει μόνη της 3-4 φορές τη μέρα. Δεν υπάρχει προφανώς αυτοματισμος ούτε κάτι στην εφαρμογή ΙΚΕΑ. Έχουμε καμία ιδέα;

#119   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 25/02/2019 - 01:10

Μία λάμπα στο παρελθόν μου έκανε διάφορα χαζά.

 

Ενώ ήταν σε ένα φωτιστικό με άλλες 5 ίδιες και ελέγχονταν όλες από το ίδιο τηλεκοντρόλ, πολλές φορές έμενε αναμμένη.

 

Άλλες φορές στη σκηνή Καληνύχτα ας πούμε, έσβηναν όλες και έμενε αναμμένη.

 

Την έκανα αποζευγοποίηση και ξανά ζευγοποίηση και έστρωσε.

 

Βέβαια τυχαία εκείνες τις μέρες άλλαξα και ρούτερ αλλά δεν νομίζω να έφταιγε αυτό μιας και οι λάμπες μιλάνε με την γέφυρα και όχι με το ρούτερ.



#120   akismetal

akismetal

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina +4G
  • GameCenter:LuCiFeR™

Δημοσίευση 25/02/2019 - 13:44

Μία λάμπα στο παρελθόν μου έκανε διάφορα χαζά.

 

Ενώ ήταν σε ένα φωτιστικό με άλλες 5 ίδιες και ελέγχονταν όλες από το ίδιο τηλεκοντρόλ, πολλές φορές έμενε αναμμένη.

 

Άλλες φορές στη σκηνή Καληνύχτα ας πούμε, έσβηναν όλες και έμενε αναμμένη.

 

Την έκανα αποζευγοποίηση και ξανά ζευγοποίηση και έστρωσε.

 

Βέβαια τυχαία εκείνες τις μέρες άλλαξα και ρούτερ αλλά δεν νομίζω να έφταιγε αυτό μιας και οι λάμπες μιλάνε με την γέφυρα και όχι με το ρούτερ.

Καλημέρα.Αλλαξα προχθές το ρουτερ που ειχα και οι Hue λαμπες μου τρελάθηκαν.Ανάβαν και έσβηναν μονες τους. Το ρουτερ φταιει σιγουρα.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες