Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

iPhone 8/Plus & iPhone X [Γενική Συζήτηση]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
804 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#301   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2017 - 23:42

Αυτό το Face ID, παρόλο που συμπυκνώνει τεχνολογία γιατί έχω την αίσθηση πως θα αποτύχει, θα υπολειτουργεί ή δεν θα βρίσκει πάντα εφαρμογή;
Τι θα κάνουμε εμείς που λόγω εργασίας το πρόσωπο μας είναι εν μέρει καλυμμένο;
Πως θα κάνουμε unlock όταν φοράμε κράνος ή γυαλιά ηλίου & ένα χονδρό σκούφο βρε αδερφέ ;
Όλοι αυτοί που βρίσκονται σε χώρους με συνθήκες αντισηψίας ;
Τις απόκριες πως θα την παλεύουμε;
Οι κουκουλοφόροι των εξαρχίων τι θα κάνουν;

Αναρωτηθείτε πόσες φορές χρειάστηκε να ξεκλειδώσετε διακριτικά την συσκευή σας χωρίς να την έχετε φάτσα κάρτα;
Στο κομοδίνο ενώ κοιμάστε; Κάτω από το τραπέζι στην καφετέρια ; Μέσα στην τσέπη σας σ´ένα επαγγελματικό meeting; Στην βάση του αυτοκινήτου ή της μοτό ενώ οδηγάτε;
Δεν νομίζω καν να πλησιάσει το Touch ID σε ταχύτητα, αξιοπιστία & εργονομία. :)
Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#302   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/09/2017 - 23:48

Και οι Kardashians είπαν ότι δεν θα το αγοράσουν.

#303   topgunidis

topgunidis

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 13/09/2017 - 00:04

Από όλα αυτά το Apple Watch κάνει την διαφορά... καιρός για το πρώτο μου ρολόι...ελπίζω μονο οι δικοί μας πάροχοι να ενεργοποιήσουν γρήγορα τις δυνατότητες του ρολογιού για χρήση χωρίς sim.

#304   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/09/2017 - 00:31

Αυτό το Face ID, παρόλο που συμπυκνώνει τεχνολογία γιατί έχω την αίσθηση πως θα αποτύχει, θα υπολειτουργεί ή δεν θα βρίσκει πάντα εφαρμογή;
Τι θα κάνουμε εμείς που λόγω εργασίας το πρόσωπο μας είναι εν μέρει καλυμμένο;
Πως θα κάνουμε unlock όταν φοράμε κράνος ή γυαλιά ηλίου & ένα χονδρό σκούφο βρε αδερφέ ;
Όλοι αυτοί που βρίσκονται σε χώρους με συνθήκες αντισηψίας ;
Τις απόκριες πως θα την παλεύουμε;
Οι κουκουλοφόροι των εξαρχίων τι θα κάνουν;
Αναρωτηθείτε πόσες φορές χρειάστηκε να ξεκλειδώσετε διακριτικά την συσκευή σας χωρίς να την έχετε φάτσα κάρτα;
Στο κομοδίνο ενώ κοιμάστε; Κάτω από το τραπέζι στην καφετέρια ; Μέσα στην τσέπη σας σ´ένα επαγγελματικό meeting; Στην βάση του αυτοκινήτου ή της μοτό ενώ οδηγάτε;
Δεν νομίζω καν να πλησιάσει το Touch ID σε ταχύτητα, αξιοπιστία & εργονομία. :)

Το face id θα εχει και φασεις που θα μειονεκτει...
Και το touch id εχει τα θεματα του οταν φορας γαντια ή εχεις βρεγμενα χερια


#305   kostas4

kostas4

    iPH Addict

  • 622 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/09/2017 - 00:45

Αυτό το Face ID, παρόλο που συμπυκνώνει τεχνολογία γιατί έχω την αίσθηση πως θα αποτύχει, θα υπολειτουργεί ή δεν θα βρίσκει πάντα εφαρμογή;
Τι θα κάνουμε εμείς που λόγω εργασίας το πρόσωπο μας είναι εν μέρει καλυμμένο;
Πως θα κάνουμε unlock όταν φοράμε κράνος ή γυαλιά ηλίου & ένα χονδρό σκούφο βρε αδερφέ ;
Όλοι αυτοί που βρίσκονται σε χώρους με συνθήκες αντισηψίας ;
Τις απόκριες πως θα την παλεύουμε;
Οι κουκουλοφόροι των εξαρχίων τι θα κάνουν;

Αναρωτηθείτε πόσες φορές χρειάστηκε να ξεκλειδώσετε διακριτικά την συσκευή σας χωρίς να την έχετε φάτσα κάρτα;
Στο κομοδίνο ενώ κοιμάστε; Κάτω από το τραπέζι στην καφετέρια ; Μέσα στην τσέπη σας σ´ένα επαγγελματικό meeting; Στην βάση του αυτοκινήτου ή της μοτό ενώ οδηγάτε;
Δεν νομίζω καν να πλησιάσει το Touch ID σε ταχύτητα, αξιοπιστία & εργονομία. :)

Συμφωνω απολυτα!Δηλαδη αν αποτυχει να σε σκαναρει σωστα θα κατσεις να το επαναλαβεις και να περιμενεις καμποσα δευτερολεπτα ας πουμε?ΟΧΙ,απλα θα ξοδεψεις 1 μονο δευτερολεπτο για να βαλεις το κλασσικο,παραδοσιακο pin σου για σιγουρο ξεκλειδωμα.Στην τελικη,πισωγυρισματα δηλαδη.



#306   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2017 - 02:38

Η είδηση της ημέρας ήταν το iwatch που πλέον είναι απλά τέλειο. Το iPhone X παίζει μόνο του αλλά φοβάμαι πως θα παίξει τύπου airpods δηλαδή θα το ψάχνει πολύς κόσμος.

 

Αυτό που πραγματικά λυπήθηκα είναι που ένα απίστευτα καλό τηλέφωνο όπως το 8 και ειδικά το 8+ πέρασαν ντούκου. Όλοι ήταν "χ... μας με το 8 ήρθαμε για το 10 το καλό".

 

Είμαι πολύ περίεργος να δώ τι φάση θα παίξει 8 εναντίον 10. Προσωπικά θα πήγαινα κατευθείαν 10. Ειδικά αυτός που είναι για plus μοντέλο νομίζω δε χωράει συζήτηση. Πάντως απο 7+ που είμαι τώρα μόνο για 10 θα αναβάθμιζα.

 

Θέμα θα είναι επίσης πότε θα έρθει Ελλάδα. Edit: Νωρίς έρχεται :D

 

Υ.Γ. Καιρός να δώσουν οι πάροχοι κανα πρόγραμμα για iwatch και να συμφέρει :P


Τελευταία επεξεργασία από: igogos, 13/09/2017 - 02:43


#307   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 13/09/2017 - 02:41

iPhone X και iPhone 8 / Plus στην Ελλάδα: Επίσημες ημερομηνίες κυκλοφορίας


Behind the Scenes...

#308   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2017 - 02:41

Συμφωνω απολυτα!Δηλαδη αν αποτυχει να σε σκαναρει σωστα θα κατσεις να το επαναλαβεις και να περιμενεις καμποσα δευτερολεπτα ας πουμε?ΟΧΙ,απλα θα ξοδεψεις 1 μονο δευτερολεπτο για να βαλεις το κλασσικο,παραδοσιακο pin σου για σιγουρο ξεκλειδωμα.Στην τελικη,πισωγυρισματα δηλαδη.

Eίναι πολύ καινούρια τεχνολογία και ήδη στην παρουσίαση τους έκανε ρόμπα. Φυσικά και θα έχει θέματα τα οποία ήδη τα λένε "σιγά σιγά θα μαθαίνει το πρόσωπό σου". Είναι πάντως ένα βήμα μπροστά που έπρεπε να γίνει. Το μέλλον είναι όλα wireless και face recognition. Φυσικά και θα φάνε κράξιμο όπως φάγανε και με τo headphone jack. Και στοίχημα ότι από αύριο θα αρχίσουν να πετάνε και τηλέφωνα στα βράχια για να μας δείξουν ότι το κρύσταλλο σπάει...



#309   FlyingFinn

FlyingFinn

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 13/09/2017 - 02:48

Δεν γράφω συχνά παρόλου που παρακολουθώ συνέχεια το forum, οπότε καλησπέρα και απο μένα σε όλους.

 

Αν και οπαδός του μήλου, θεωρώ μεγάλη πατάτα την έλλειψη button. H συσκευή σίγουρα θα είναι κάτι πολύ δυνατό, σίγουρα κάτι πολύ ακριβό ως συνήθως, το face id θα είναι για την συντριπτική πλειοψηφία των ωρών χρήσης ευεργετικό (αν δουλεύει όπως παρουσιάστηκε) αλλά ήθελα από την apple να δώ την ενσωμάτωση touch id στην oled. Για μένα θα ήταν το κάτι παραπάνω που μπορεί η εταιρεία και δεν μπορούν οι άλλοι. Δεν ξέρω κατα πόσο ήταν δυνατόν σε οθόνη της samsung αλλα για μένα τον χρόνο που πέρασε αυτό ήταν το μεγάλο στοίχημα.

 

Αν προσθέσω τις ορολογίες Super Retina Display τους μορφασμούς τον animoji και την εντελώς αμερικανομαρκετίστικη προσέγγιση των πελατών της, θα πώ ότι ελπίζω η εταιρεία να ξαναδεί την τελευταία δεκαετία της όχι μόνο μέσα από αποτελέσματα πωλήσεων και να αναθεωρήσει.



#310   hellenicsun

hellenicsun

    iPH Enthousiast

  • 572 μηνύματα
  • Twitter:@FotisVNakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:hellenicsun

Δημοσίευση 13/09/2017 - 08:07

Μου άρεσε:

 

  • Το Watch Series 3 - είναι η πρώτη φορά που κοιτάζω με πραγματικό ενδιαφέρον τη συγκεκριμένη κατηγορία. Ειδικά που δε θα χρειάζεται να έχω μαζί το smartphone.
  • Όλη η εσωτερική αναβάθμιση (hardware) των iPhone 8/8 Plus/X. Αν μη τι άλλο, ο πήχης σε αυτό το τομέα ανέβηκε πολύ ψηλά.
  • Η υποστήριξη ασύρματης φόρτισης Qi.
  • Ότι το iOS 11 είναι η αρχή της εκπαίδευσης του κόσμου σε συσκευές χωρίς κουμπιά.

 

Δεν μου άρεσε:

 

  • Ότι δεν υπήρχε καμία πραγματική έκπληξη. Γνωρίζαμε τα πάντα ήδη - και μάλλον το ήξερε και η Apple. Ειδικά το ..one more thing.. Κρίμα.
  • Ότι η αναπαραγωγή βίντεο σε full screen στο iPhone X καταλαμβάνει όλη την οθόνη με αποτέλεσμα να κόβεται η εικόνα άσχημα. Στο - αντίστοιχου σχεδίου οθόνης - Essential PH-1 αυτό το έλυσαν με το να μην φτάνει ως εκεί η εικόνα ενός full screen βίντεο.

Anyway, αν αγόραζα τώρα iPhone, αυτό μάλλον θα ήταν το 8 Plus λόγω διπλής κάμερας.


Τελευταία επεξεργασία από: hellenicsun, 13/09/2017 - 08:07


#311   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 13/09/2017 - 14:12

Έχω καιρό να γράψω και βρήκα την κατάλληλη στιγμή λόγω του event να πω και εγώ τις απόψεις μου.

Καταρχήν να ξεκινήσω λέγοντας οτι χαίρομαι πάρα πολύ και νιώθω τυχερός που έχω το iPhone 6 Plus (32gb) και αρχές Γενάρη πήρα στη γυναίκα μου το 7 Plus (32gb).

Και λέω τυχερός γιατί ειδικά στο 6+ οι τιμές ήταν ακόμα φυσιολογικές και όχι παράλογες. 1189 Ευρώ για ένα κινητό, το θεωρώ απίστευτα ακριβό και βάζοντας μαζί και το Apple care (plus) η τιμή φτάνει τα 1419 Ευρώ.

 

Το face id, προσωπικά πιστεύω οτι ναι, μεν έχει μια γεύση απο το μέλλον και ταινίες Σπίλμπεργκ, αλλά μειονεκτεί του touch id και είμαι σίγουρος οτι θα παρουσιάσει πολλά θέματα ειδικά στο πρώτο μοντέλο που την υιοθέτησε, το Χ. Ήδη στην παρουσίαση έγινε η στραβή.

 

Θα συμφωνήσω με τον vrachamis και τα όσα είπε. Είναι πάρα μα πάρα πολλές οι φορές που ξεκλειδώνω το κινητό και δεν το έχω μπροστά απο το πρόσωπο μου. Να πω μερικά χαζά και καθημερινά παραδείγματα που χρειάστηκε να ανοίξω το κινητό με touch id? Το βράδυ στο κομοδίνο, στο αυτοκίνητο όταν το έχω τοποθετήσει στη βάση του που βρίσκεται στο κέντρο του αυτοκινήτου, στο γραφείο,  στο σινεμά, στην καφετέρια και όπως αναφέρθηκε σε κάποιο meeting και γενικότερα στιγμές που θέλεις να τσεκάρεις το κινητό σου "κρυφά" και χωρίς να δίνεις στόχο. Δηλαδή θα πρέπει όλη την ώρα να έχουμε στη μούρη μας το κινητό για να το ξεκλειδώσουμε??..

 

Τώρα για την διπλή κάμερα (που γύρισαν κάθετα), τα mp που έμειναν σταθερά στο 12 (υπήρχε και στο 7), το portrait mode στην πίσω και μπροστά κάμερα (το μόνο που αξίζει πραγματικά), τα animoji (...), το bluetooth 5, την σούπερ ρέτινα display ή την true tone, την ασύρματη φόρτιση (επιτέλους), για τα stereo speakers (υπήρχε και στο 7), water and dust resistant (υπήρχε και στο 7) και για πολλά άλλα που απλά έμειναν ίδια με το προηγούμενο μοντέλο δεν θα σχολιάσω τίποτα γιατί η τιμή των συσκευών είναι πολύ παραπάνω απο την πραγματική αξία.

 

Είπαμε και δε το συζητάω ότι το iOS είναι το καλύτερο λειτουργικό για κινητό αλλα.. οκ. Κάπου άρχισε να χάνεται το μέτρο.

 

Και one more thing για όποιον δεν κατάλαβε, ναι, έχω κολήσει στις τιμές και δε μπορώ να δω τίποτα θετικά απο το χθεσινό Event.


Τελευταία επεξεργασία από: vmac, 13/09/2017 - 14:20


#312   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2017 - 14:23

Οταν λοιπον μπει το touch id στην οθονη διοτι αυτο θα ενσωματωνει του χρονου επειδη φετος δεν μπορεσαν να το ενσωματωσουν ενεκα των oled της samsung θα κανουν παλι πισωγυρισμα.

#313   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/09/2017 - 14:36

Του χρόνου 2.0000.0000 ποιο ασφαλές το Touch ID .


Sent from my iPhone using Tapatalk

#314   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2017 - 14:45

Του χρόνου 2.0000.0000 ποιο ασφαλές το Touch ID .
Sent from my iPhone using Tapatalk

Στανταρ!(Δεν εχω αλλα συν)


Μαντευω θα πουν για να κανουμε σκιπ το passcode δακτυλικο αποτυπωμα κατω απο την οθονη.
Ωραια η παρουσιαση. Ομορφο το χ αλλα οχι για τα δικα μου γουστα εκπληκτικο το animoji δειχνοντας τις δυνατοτητες του x αλλα αυτο με τη σκατουλα ηταν απαισιο και χαζο.

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 13/09/2017 - 14:48


#315   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/09/2017 - 15:06

Του χρόνου 2.0000.0000 ποιο ασφαλές το Touch ID .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν νομίζω να ξανά υπάρξει touch id σε iPhone. Από στατιστικά και μόνο τα οποία είναι στο 100%, όταν η apple έβγαζε κάτι από το iPhone ποτέ δεν επανέρχονταν στις επόμενες εκδόσεις.

 

Αυτό που θα αναβαθμίσουν θα είναι το face id που ενώ τώρα στέλνει 30.000 αόρατα ''σωματίδια'' στο επόμενο θα στέλνει 90.000 δηλαδή 150% περισσότερη ασφάλεια. Μπορεί να προσθέσουν και iris scanner.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες