Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

iPhone 8/Plus & iPhone X [Γενική Συζήτηση]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
804 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#331   Azureus32

Azureus32

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 13/09/2017 - 22:08

Τελικά νομίζω ότι ο μόνος τρόπος για να εντυπωσιαστεί κανεις από την apple είναι να κατασκευάζει καινούργιες συσκευές σε δικό της εργοστάσιο μέσα στο Cupertino να τις παρουσιάζει, να μένουν όλοι με το στόμα ανοιχτό και μετά να τις βάζει στην παραγωγή. Τότε δεν θα κράζαμε κι όταν βλέπαμε τα χαρακτηριστικά σε 2 ώρες όλα χωρίς διαρροές θα μέναμε άφωνοι. Τώρα που τα ξέραμε όλα 5 μήνες πριν μας φαίνεται λίγο.....
Όσο θα υπάρχουν διαρροές ποτέ κανεις δεν θα είναι ικανοποιημένος. Τώρα εγώ προσωπικά εάν ήμουν στο χειρουργείο θα ήθελα ο γιατρός να με εγχειρησει κι όχι να παίζει με το κινητό του!!! Ομοίως εάν οδηγούσα είτε μηχανή είτε αυτοκίνητο θα χρησιμοποιούσα Bluetooth ή CarPlay για να μιλήσω κι εάν κάποιος τα έχει χρησιμοποιήσει, εφόσον έχει συνδεθεί το κινητό με το αυτοκίνητο, δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα συσκευής για κλήση!!!
Ακριβό αρκετά ιδίως για Ελλάδα και δεν ξέρω εάν η διαφορά τιμής δικαιολογεί τα 60gr γυαλί, faceid, oled οθόνη κλπ κλπ
Προβληματισμός, σε 2 χρόνια θα φορτίζει από τον ήλιο, θα είναι αδιάβροχο στα 100m, θα ξεκλειδώνει με irisid ακόμα κι αν φοράς στολή δύτη, κλπ κλπ , τι κόστος θα έχει κ. Apple??? 2500$????


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#332   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 13/09/2017 - 22:12

Και ενώ αυτό ακριβαίνει , εμείς ζούμε τα χειρότερα . Ακριβό σπορ .

#333   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/09/2017 - 22:17

Φιλαρακι μου ειπε κατι που εμαθε απο γνωστο σε apple store εξωτερικου, οτι υπαρχει λενε στο σχεδιασμο του επομενου να βαλει και touch id κουμπι πισω.
Φημη ειναι και δεν ξερω αν ειναι αληθης ή οχι παιδια...
Αλλα παμε για αλλο εντελως τηλεφωνο (τυπου αντροιντ με κουμπι πισω)

* δεν το υοθετω, απλα ενημερωνω σαν φημη

Μας είχαν λείψει οι Inside πληροφορίες, του μπαταζανάκη της θείας του ξαδέρφου της γειτόνισσας στο 1ο.. :)

 

Του χρόνου λογικά θα κάνει αυτό που δε πρόλαβε/κατάφερε φέτος. Να το ενσωματώσει στην οθόνη.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#334   dimitrisnt

dimitrisnt

    iPH Contributor

  • 1.166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/09/2017 - 22:17

Τελικά νομίζω ότι ο μόνος τρόπος για να εντυπωσιαστεί κανεις από την apple είναι να κατασκευάζει καινούργιες συσκευές σε δικό της εργοστάσιο μέσα στο Cupertino να τις παρουσιάζει, να μένουν όλοι με το στόμα ανοιχτό και μετά να τις βάζει στην παραγωγή. Τότε δεν θα κράζαμε κι όταν βλέπαμε τα χαρακτηριστικά σε 2 ώρες όλα χωρίς διαρροές θα μέναμε άφωνοι. Τώρα που τα ξέραμε όλα 5 μήνες πριν μας φαίνεται λίγο.....
Όσο θα υπάρχουν διαρροές ποτέ κανεις δεν θα είναι ικανοποιημένος. Τώρα εγώ προσωπικά εάν ήμουν στο χειρουργείο θα ήθελα ο γιατρός να με εγχειρησει κι όχι να παίζει με το κινητό του!!! Ομοίως εάν οδηγούσα είτε μηχανή είτε αυτοκίνητο θα χρησιμοποιούσα Bluetooth ή CarPlay για να μιλήσω κι εάν κάποιος τα έχει χρησιμοποιήσει, εφόσον έχει συνδεθεί το κινητό με το αυτοκίνητο, δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα συσκευής για κλήση!!!
Ακριβό αρκετά ιδίως για Ελλάδα και δεν ξέρω εάν η διαφορά τιμής δικαιολογεί τα 60gr γυαλί, faceid, oled οθόνη κλπ κλπ
Προβληματισμός, σε 2 χρόνια θα φορτίζει από τον ήλιο, θα είναι αδιάβροχο στα 100m, θα ξεκλειδώνει με irisid ακόμα κι αν φοράς στολή δύτη, κλπ κλπ , τι κόστος θα έχει κ. Apple??? 2500$????
Sent from my iPhone using Tapatalk

Ξερεις σε αιθουσα χειρουργειου υπαρχουν και γιατροι πιυ δεν χειρουργουν α και προσωπικο που δεν χειρουργει α και αναισθιισιολογοι πιυ αν παθει ανακοπή θα παρει τηλεφωνο ισως το γραφείο αναισθησιολογων για βα ερθουν να βοηθησουν...
Τι λες τωρα?

Αα επισης υπαρχουν συστηματα παθητικης ρομποτικής για ορθοπεδικα χειρουργεια που χρησιμοποιούν ipad και μονο ....
Στο ποιο φανταζομαι θα καταργηθει κ εκει το κουμπι
Η καινοτομια της apple και η χρησιμοποίηση της δεν ει αι μονο facebook και viber...

Τελευταία επεξεργασία από: dimitrisnt, 13/09/2017 - 22:27

IPhone 14 pro - Macbook air m2


#335   Dionisaras

Dionisaras

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/09/2017 - 00:11

Ξερεις σε αιθουσα χειρουργειου υπαρχουν και γιατροι πιυ δεν χειρουργουν α και προσωπικο που δεν χειρουργει α και αναισθιισιολογοι πιυ αν παθει ανακοπή θα παρει τηλεφωνο ισως το γραφείο αναισθησιολογων για βα ερθουν να βοηθησουν...
Τι λες τωρα?
 

Δεν φοράνε γάντια αυτοί?



#336   Tekton

Tekton

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 14/09/2017 - 00:17

Υποθέτω οι κυρίες στις αραβικές χώρες θα έχουν ένα μικρό θεματάκι με face id με μπούρκα. :)

#337   wrangler

wrangler

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2017 - 04:53

Δηλαδή στο iPhone x κάθε φορά που θες να ξεκλειδώσεις θα πρέπει να βγάζεις τα γυαλιά ηλίου?Αληθεια?😎

Τελευταία επεξεργασία από: wrangler, 14/09/2017 - 04:54


#338   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 14/09/2017 - 05:45

Μας είχαν λείψει οι Inside πληροφορίες, του μπαταζανάκη της θείας του ξαδέρφου της γειτόνισσας στο 1ο.. :)
 
Του χρόνου λογικά θα κάνει αυτό που δε πρόλαβε/κατάφερε φέτος. Να το ενσωματώσει στην οθόνη.


Νομίζω στον 3ο μένει χαχαχαχα
Καλημέρα

#339   FlushRoyal

FlushRoyal

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 14/09/2017 - 19:24

Δεν νομίζω να ξανα υπάρξει touch ID. To Face ID ήρθε για να μείνει με την διαφορά να το κάνουν ίσως πιο ασφαλέστερο στα μελλοντικά τηλέφωνα ίσως και σε συνδυασμό με την ίριδα.

#340   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 14/09/2017 - 19:58

Έχει πλάκα η γκρίνια, ειδικά όταν κανένας δεν μπαίνει στη διαδικασία να δει τι παρουσιάστηκε και με ποιο τρόπο λειτουργεί.

 

Ας τα βάλουμε όλα σε μια τάξη. Face ID λοιπόν, ο νέος τρόπος ξεκλειδώματος. 

 

Πως λειτουργεί;

 

Κάνει 3D Scanning & Mapping σε περίπου 30.000 σημεία του προσώπου με αποτέλεσμα να δημιουργεί ένα τρισδιάστατο Pattern ξεκλειδώματος.

 

Τι σημαίνει αυτό;

 

Ότι για να ξεκλειδώσει η συσκευή, χρειάζεται να βρεθεί μπροστά της ένα πρόσωπο που να ακολουθεί αυτό το τρισδιάστατο Pattern. Καμία φωτογραφία δεν μπορεί να αντικαταστήσει ούτε να ξεγελάσει αυτό το Pattern. Η μόνη περίπτωση να ξεκλειδώσει λοιπόν το κινητό (πέραν του να το ξεκλειδώσει ο κάτοχος) είναι να μπει κάποιος στη διαδικασία να κάνει 3D Print ακριβείας το πρόσωπο του ιδιοκτήτη (διαβάζοντας την προηγούμενη φράση, λογικά είπατε "τι μ@κακίες γράφει αυτός εδώ) Οπότε ας δεχτούμε μια και καλή ότι το κινητό δεν ξεκλειδώνει από άλλον πέρα του ίδιου του χρήστη.

 

Τι συμβαίνει αν φοράω γυαλιά, κράνος μηχανής, το τσεμπέρι της γιαγιάς μου, τη μάσκα στο χειρουργείο κλπ; 

 

Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι η συσκευή πάλι θα ξεκλειδώνει με το Face ID και εξηγώ.

 

Όπως είπα στην αρχή, το Face ID είναι ουσιαστικά ένα μοναδικό pattern από 30.000 σημεία που αντιπροσωπεύουν τον κάθε ένα από εμάς. Αυτό δεν σημαίνει ότι για να ξεκλειδώσει η συσκευή χρειάζεται να ταυτιστούν και τα 30.000 σημεία. Μπορεί με 1000-2000-5000-10000 σημεία ταύτισης, να ξεκλειδώνει. Τι σημαίνει αυτό; Ότι ο αλγόριθμος πολύ πιθανόν να γνωρίζει (μέσω του νευρωνικού δικτύου που ανέφερε η Apple) πότε κάποιος φοράει γυαλιά, μάσκα, κράνος και ανάλογα να συμπεριφέρεται. Το ότι θα υπάρχει το πρόσωπο σας μέσα στο κινητό, θα δίνει τη δυνατότητα στη συσκευή να δημιουργήσει μέσω του νευρωνικού δικτύου, παραπλήσια pattern ξεκλειδώματος, που θα αφορούν τη χρήση γυαλιών ηλίου, μάσκας κλπ. Έτσι το κινητό πάλι θα ξεκλειδώνει βλέποντας κομμάτι του προσώπου και όχι το πρόσωπο μας ολόκληρο. 

 

Το παραπάνω σημαίνει ότι η συσκευή θα είναι λιγότερο ασφαλής και θα μπορεί να την ξεκλειδώσει ο καθένας;

 

Εδώ η απάντηση μου είναι πάλι όχι (προσωπική άποψη), αφού είναι θεωρητικά απίθανο 2 άνθρωποι να ταυτίζονται σε αρκετό πλήθος σημείων (πέραν του να είναι μονοζυγωτικά δίδυμα ή έστω αδέρφια με μεγάλη ομοιότητα) ώστε η συσκευή να μπορεί να ξεκλειδώσει.

 

Που καταλήγουμε;

 

Α) Η Apple δεν είναι ηλίθια, ούτε πρωτάρα ώστε να μην έχει σκεφτεί όλα τα σενάρια χρήσης. Δεν περίμενε τον "Έλληνα mastermind" ώστε να σκεφτεί τι θα συμβεί με γυαλιά, μάσκες κλπ.

Β) Το Face ID ίσως είναι αρκετά ασφαλέστερο οποιουδήποτε άλλου τρόπου ξεκλειδώματος έχουμε δει μέχρι τώρα. Δεν ξεκλειδώνει με φωτογραφία, αφού δεν είναι το ερασιτεχνικό αποτέλεσμα που έβαλαν άλλες εταιρείες στις συσκευές τους (ναι Samsung, για εσένα μιλάω)

Γ) Δεν παίζουμε με το κινητό πάνω στη μηχανή , μέσα στο αμάξι, στο χειρουργικό τραπέζι. Αν είναι τόσο σίγουρο ότι θα υπάρξει ανάγκη, φροντίζουμε να μην έχουμε κωδικό κλειδώματος. (Φαντάζομαι εξάλλου ότι όσο αναγκαία είναι μια μάσκα στο χειρουργείο ή ένα κράνος στη μηχανή, άλλο τόσο είναι τα γάντια (και στις 2 περιπτώσεις). άρα το Touch ID δεν θα ήταν πιο εύχρηστο).


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#341   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/09/2017 - 20:02

Αφού λένε οτι πρέπει να το κοιτάξεις για να ανοίξει.



#342   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 14/09/2017 - 20:10

Αναφέρομαι σε γυαλιά μυωπίας. Του ηλίου μπορείς να τα βγάλεις 1 δευτερόλεπτο εκτός αν είσαι ο Bono.

 

Γιατί είμαστε και εμείς που φοράμε γυαλιά μυωπίας και φακούς επαφής, οπότε το πρόβλημα θα ήταν πιο σημαντικό από χειρουργεία και μηχανές 


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#343   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.691 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2017 - 20:20

Αναφέρομαι σε γυαλιά μυωπίας. Του ηλίου μπορείς να τα βγάλεις 1 δευτερόλεπτο εκτός αν είσαι ο Bono.

 

Γιατί είμαστε και εμείς που φοράμε γυαλιά μυωπίας και φακούς επαφής, οπότε το πρόβλημα θα ήταν πιο σημαντικό από χειρουργεία και μηχανές 

ποσο σιγουροι ειμαστε οτι οι υπερυθρες μπλοκαρονται απο τα γυαλια ηλιου?



#344   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 14/09/2017 - 20:22

ποσο σιγουροι ειμαστε οτι οι υπερυθρες μπλοκαρονται απο τα γυαλια ηλιου?

Θεωρητικά δεν μπλοκάρονται, γιατί αν δεν κάνω λάθος και το iRIS Scanner της Samsung  που δουλεύει με υπέρυθρες ακόμα και με γυαλιά ηλίου είναι κομπλέ.

 

Απλά βάζω έναν αστερίσκο για τα γυαλιά ηλίου σαν υποπερίπτωση. Γενικά πιστεύω δεν θα υπάρχουν τέτοια θέματα. 


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#345   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 14/09/2017 - 20:28

Εγω ποστευω οτι θα δουλευει ρολοι, μπορει να μην ειναι σουπερ ντουπερ feature που μολις βγηκε στην πιατσα αλλα οτι βγαζει η apple δουλευει.
Σε αντιθεση με αλλους που βγαζουν ενα εκατομυριο features και μετα στην πραξη τις μισες φορες ειναι fail !
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες