Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

iPhone 8/Plus & iPhone X [Γενική Συζήτηση]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
804 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#361   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/09/2017 - 00:01

Περιμένετε να δούμε και το red phone με την holographic display

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#362   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 15/09/2017 - 00:07

Πραγματικά η Xiaomi με το Mi Mix,έχει την καλύτερη υλοποίηση,τουλάχιστον στο “ bezeless" του θέματος.

 

Η μη ύπαρξη κλασικού ακουστικού αλλά και η edge to edge οθόνη,είναι για να παίρνουν μαθήματα οι υπόλοιποι.

 

Όσον αφορά το Face id,σαν μη ώριμη τεχνολογία ακόμη,προφανώς και θα βελτιώνεται.

 

Αντικειμενικά όμως,δεν είναι ότι πιο βολικό να σηκώνεις τη συσκευή στο ύψος του προσώπου απλά για να ξεκλειδώσει.Σκέψου πόσες φορές θα χρειαστεί να κάνεις την συγκεκριμένη κίνηση μέσα στην μέρα.

 

Κατά την άποψη μου,απαιτείται μια όσον το δυνατό απλούστερη διαδικασία για αυτό τον σκοπό.Και το Touch id,νομίζω είναι (ή μάλλον ήταν).

Βολικό δεν είναι σίγουρα. Συνεχίζω να πιστεύω πως ήταν και παραμένει αναγκαίο κακό.

 

Ήθελαν να ενσωματώσουν το Touch iD στην οθόνη. Δε τους βγήκε, δε πρόλαβαν, πήγαν στο Plan B για φέτος.

 

Του χρόνου με όλες τις συσκευές OLED "Super Retina Display" θα γίνει και αυτό και θα 'ναι όλοι ικανοποιημένοι.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#363   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 15/09/2017 - 00:12

Θα παίξει και στα νέα iPad Face iD τον Νοέμβριο..

Εν μέρει ένα δίκιο το έχεις περί Leaks. Η συγκεκριμένη βέβαια πολιτική άλλαξε απο το 5S και μετά..

Απο την άλλη "True Innovation" νομίζω πως δεν υπάρχει πλέον, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει κάτι άλλο να δοθεί.

Το τελευταίο πραγματικό που μπορώ να θυμηθώ είναι το Mi Mix της Xiaomi με την απουσία του κλασικού ακουστικού στην οθόνη, όταν και χρησιμοποιεί πιεζοηλεκτρικό κεραμικό Driver για το ακουστικό με Ultrasonic αισθητήρα.

Τι θέλω να πω.. Πλέον όλοι στοχεύουν στην εξέλιξη. Στο πως θα κάνουν ένα χαρακτηριστικό καλύτερο απο πρίν.

Όσο και να μας χαλάει κάποιους συγκριτικά με το προκάτοχο -λέγε με Touch iD- θεωρώ δεδομένο πως θα είναι πιο αποτελεσματικό σε σχέση με ο,τι έχουν δείξει οι υπόλοιποι όπως η Sammy.

Στο τρίπτυχο εξέλιξη-τελειοποίηση-αποτελεσματικότητα, η Apple είναι μανούλα.


Ακόμα και η xiaomi όμως, εκανε ενα βήμα προς το innovation, χωρις να το τελειοποιήσει ποτέ.

Το mi mix 2, πάλι γύρισε σε συμβατικο ακουστικό δυστυχώς, λόγω των προβλημάτων που παρουσιάστηκαν στο πρώτο mix.

Το καλό είναι ότι υπάρχουν innovative ιδέες εκει έξω. Το κακό είναι ότι σχεδόν κανένας δεν προσπαθει να τις τελειοποιήσει ώστε να ειναι 100% λειτουργικές και χρήσιμες. (Είτε μιλάμε για τα πρώτα face recognition που η Samsung παλεύει από εποχές S3, είτε για το laser focus που η LG εξαφάνισε μέσα σε μια νύχτα, είτε για το «squeezable frame», την ultrapixel camera & τo boomsound της HTC που μας χαιρέτησαν).
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#364   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 15/09/2017 - 00:26

Ακόμα και η xiaomi όμως, εκανε ενα βήμα προς το innovation, χωρις να το τελειοποιήσει ποτέ.

Το mi mix 2, πάλι γύρισε σε συμβατικο ακουστικό δυστυχώς, λόγω των προβλημάτων που παρουσιάστηκαν στο πρώτο mix.

Το καλό είναι ότι υπάρχουν innovative ιδέες εκει έξω. Το κακό είναι ότι σχεδόν κανένας δεν προσπαθει να τις τελειοποιήσει ώστε να ειναι 100% λειτουργικές και χρήσιμες. (Είτε μιλάμε για τα πρώτα face recognition που η Samsung παλεύει από εποχές S3, είτε για το laser focus που η LG εξαφάνισε μέσα σε μια νύχτα, είτε για το «squeezable frame», την ultrapixel camera & τo boomsound της HTC που μας χαιρέτησαν).

Το πρώτο Mi Mix στα μάτια μου παραμένει μια πειραματική συσκευή συνολικά.

 

Παρόλα αυτά δε το φοβήθηκαν όμως. Τόλμησαν.

 

Τους κινέζους της Xiaomi/Huawei συγκριτικά με κάτι HTC (HD Leo του "ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ" μου) δε τους φοβάμαι.

 

Έχουν πλέον το μέγεθος και τη τεχνογνωσία να επιστρέψουν και τελικώς να τελειοποιήσουν.

 

Κάτσε γιατί έρχονται και άλλα "Innovations" σύντομα με τις Flexible οθόνες. Εκεί να δείς γέλια.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#365   alfacinogr

alfacinogr

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα

Δημοσίευση 15/09/2017 - 00:39

Με το iPhone x πως θα κανείς print screen???


Sent from my iPhone using Tapatalk

#366   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/09/2017 - 00:53

Βολικό δεν είναι σίγουρα. Συνεχίζω να πιστεύω πως ήταν και παραμένει αναγκαίο κακό.

Ήθελαν να ενσωματώσουν το Touch iD στην οθόνη. Δε τους βγήκε, δε πρόλαβαν, πήγαν στο Plan B για φέτος.

Του χρόνου με όλες τις συσκευές OLED "Super Retina Display" θα γίνει και αυτό και θα 'ναι όλοι ικανοποιημένοι.

Τι να πω Νίκο!Μακάρι να το επαναφέρουν,γιατί τέτοιες κινήσεις μου θυμίζουν την Samsung (κλπ).

Και η Apple δεν έχει δώσει τέτοια δείγματα.

Μπορεί τα τελευταία χρόνια να μην καινοτομεί,αλλά τάσεις εντυπωσιασμού με τεχνολογίες ανούσιες,δεν είχε.

Ότι έδινε τουλάχιστον,όπως είπες,ήταν και είναι σωστά στημένο.

#367   Thanasiskok

Thanasiskok

    iPH Addict

  • 609 μηνύματα
  • Twitter:@thanasiskok
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:thanasiskok

Δημοσίευση 15/09/2017 - 01:07

Πάντως κατ εμέ το παιχνίδι θα παιχτεί ανάμεσα σε 8 plus και σε X με την πλάστιγγα να Γέρνει αρκετά προς Χ!
Πιστεύω θα είναι μεγάλη μαλακια αν δεν περάσει στα 7 plus τις δυνατότητες του 8 στη κάμερα (έστω ένα μεγάλο μέρος αφού μιλάμε για την ίδια ακριβώς κασεμρα! Το μικρό το 8 (για να μην πω όλη η σειρά, παραγκονιστηκε τελειως!
Μένει να δούμε τα hand on τα αναλυτικά (αν και το Χ συργο πολυ)


Sent from my iPhone using Tapatalk

#368   FlyingFinn

FlyingFinn

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 15/09/2017 - 02:03

Με το iPhone x πως θα κανείς print screen???


Sent from my iPhone using Tapatalk

Θα λες cheese στο face id :P :D :lol:



#369   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 15/09/2017 - 02:10

Με το iPhone x πως θα κανείς print screen???

Power + Volume Up.

 

Τι να πω Νίκο!Μακάρι να το επαναφέρουν,γιατί τέτοιες κινήσεις μου θυμίζουν την Samsung (κλπ).

Και η Apple δεν έχει δώσει τέτοια δείγματα.

Μπορεί τα τελευταία χρόνια να μην καινοτομεί,αλλά τάσεις εντυπωσιασμού με τεχνολογίες ανούσιες,δεν είχε.

Ότι έδινε τουλάχιστον,όπως είπες,ήταν και είναι σωστά στημένο.

Προσωπικά το θεωρώ δεδομένο στην οθόνη για του χρόνου.

 

Θα έχουν όλο το χρόνο που χρειάζονται για να γίνει σωστά.

 

Σε αυτό τουλάχιστον δε μπορείς να τους κατηγορήσεις.. Αυτό που δίνουν δουλεύει χωρίς να σε κρεμάει.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 15/09/2017 - 02:10

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#370   biller

biller

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/09/2017 - 05:49

Δεν υπάρχει περίπτωση , ένα iPhone 7 και είμαι άρχοντας.
Στέρεο ηχεία , αδιάβροχο , το Touch κουμπάκι του που δεν φθείρεται , η οθόνη πίεσης.
Τι άλλο να ζητήσει κανείς ? Τα 800€ του iPhone 8 δεν τα δίνω με τίποτα , ποσό μάλλον τα 1200€ του X , ακόμη και καφέ να έκανε.

#371   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/09/2017 - 07:57

Ο software engineering chief Craig Federighi της Apple απαντά σε κάποιες βασικές απορίες για το Face ID και τα γυαλιά ηλίου.

af01f0bb38835e6090c15c8e68631b94.jpg
Big things have small beginnings

#372   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 15/09/2017 - 08:09

Δε ξέρω.. Ότι και να λέτε κάποιοι ότι το Face id είναι πολύ καλό, οτι δεν είναι φεκιά σαν άλλων εταιριών και θα λειτουργεί αψεγάδιαστό είτε με γυαλιά οράσεως, είτε στο απόλυτο σκοτάδυ, κτλ δεν συμφωνώ.

 

Ούτε οτι η Apple ξέρει τι κάνει και οτι δε περιμένει απο τους Ελληνάρες γνώμη. H Apple μη ξεχνάτε έχει σαν main target την Αμερική. Τους Αμερικάνους και μετά τους υπόλοιπους. Άλλος λαός, άλλη φιλοσοφία, άλλα θέλω και πιστεύω και επειδή έχω ζήσει εκεί, πρόκειται για μωροπίστευτους που ακολουθούν τυφλά τις "εξελίξεις".

Για αυτό και θα διαβάσουμε οτι οι προπαραγγελίες έσπασαν τα ρεκόρ κάθε άλλης προηγούμενης χρονιάς. Είναι όπως με την έρευνα που μας "πούλησαν" οτι το touch id μπορεί να σπάσει 1 στις 50,000 και ότι το face id 1 στις 1,000,000. Απλά δεν κατάφεραν, δεν πρόλαβαν να ενσωματώσουν το touch id μέσα στην οθόνη και για αυτό "εθαψαν" το touch id και εκθείασαν το face id.

 

Το touch ID ήταν και είναι ότι καλύτερο, ασφαλέστερο και πιο γρήγορο για το ξεκλείδωμα. Το δακτυλικό αποτύπωμα του καθενός μας είναι ένα και μοναδικό.

Δε θυμάμαι ποιός έγραψε πιο πριν "σιγά τι είναι να βγάλουμε ένα δευτερόλεπτο τα γυαλιά ηλίου;", "να μη χρησιμοποιείτε το κινητό στο αυτοκίνητο" κ.α. Δε κατάλαβα, γιατί ρε παιδιά;

Δηλαδή αν είμαι κάπου με απόλυτο σκοτάδυ θα ψάξω να βρω φως? Ή θα δίνω στόχο αν ανάβει η οθόνη/φλας όποτε πάει να ξεκλειδώσει το κινητό;

 

Συν οτι πρώτα πρέπει να πατήσεις το power button και μετά να σκανάρεις το πρόσωπο και μετά swipe up.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιοι το θεωρούν καλό όταν κάνουμε τη ζωή μας πιο δύσκολη.



#373   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 15/09/2017 - 08:17

μάλλον δεν τα διαβάζεται όλα κανένα button δεν χρειάζεται να πατάς για να ανάψει  η οθόνη  υπαρχει το "Σήκωμα για αφύπνιση " από το ios10 ,τώρα αν ψάχνουμε δικαιολογίες για να μην σκάσουμε 1200 ευρώ  αυτό είναι άλλο θέμα .



#374   hellenicsun

hellenicsun

    iPH Enthousiast

  • 572 μηνύματα
  • Twitter:@FotisVNakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:hellenicsun

Δημοσίευση 15/09/2017 - 08:21

Δε ξέρω.. Ότι και να λέτε κάποιοι ότι το Face id είναι πολύ καλό, οτι δεν είναι φεκιά σαν άλλων εταιριών και θα λειτουργεί αψεγάδιαστό είτε με γυαλιά οράσεως, είτε στο απόλυτο σκοτάδυ, κτλ δεν συμφωνώ.

 

Ούτε οτι η Apple ξέρει τι κάνει και οτι δε περιμένει απο τους Ελληνάρες γνώμη. H Apple μη ξεχνάτε έχει σαν main target την Αμερική. Τους Αμερικάνους και μετά τους υπόλοιπους. Άλλος λαός, άλλη φιλοσοφία, άλλα θέλω και πιστεύω και επειδή έχω ζήσει εκεί, πρόκειται για μωροπίστευτους που ακολουθούν τυφλά τις "εξελίξεις".

Για αυτό και θα διαβάσουμε οτι οι προπαραγγελίες έσπασαν τα ρεκόρ κάθε άλλης προηγούμενης χρονιάς. Είναι όπως με την έρευνα που μας "πούλησαν" οτι το touch id μπορεί να σπάσει 1 στις 50,000 και ότι το face id 1 στις 1,000,000. Απλά δεν κατάφεραν, δεν πρόλαβαν να ενσωματώσουν το touch id μέσα στην οθόνη και για αυτό "εθαψαν" το touch id και εκθείασαν το face id.

 

Το touch ID ήταν και είναι ότι καλύτερο, ασφαλέστερο και πιο γρήγορο για το ξεκλείδωμα. Το δακτυλικό αποτύπωμα του καθενός μας είναι ένα και μοναδικό.

Δε θυμάμαι ποιός έγραψε πιο πριν "σιγά τι είναι να βγάλουμε ένα δευτερόλεπτο τα γυαλιά ηλίου;", "να μη χρησιμοποιείτε το κινητό στο αυτοκίνητο" κ.α. Δε κατάλαβα, γιατί ρε παιδιά;

Δηλαδή αν είμαι κάπου με απόλυτο σκοτάδυ θα ψάξω να βρω φως? Ή θα δίνω στόχο αν ανάβει η οθόνη/φλας όποτε πάει να ξεκλειδώσει το κινητό;

 

Συν οτι πρώτα πρέπει να πατήσεις το power button και μετά να σκανάρεις το πρόσωπο και μετά swipe up.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιοι το θεωρούν καλό όταν κάνουμε τη ζωή μας πιο δύσκολη.

Με τον fingerprint scanner ξεκλειδώνω τη συσκευή μου πριν καλά καλά τη βγάλω από τη τσέπη - χώρια που η ταχύτητα αναγνώρισης -> ξεκλειδώματος απευθείας στο μενού είναι απίστευτα γρήγορη...και μιλάμε για μια Android συσκευή κόστους κάτω των 200 ευρώ!

 

Όποιος θεωρεί ότι η αναγνώριση προσώπου είναι πιο γρήγορη από την αναγνώριση του δακτυλικού αποτυπώματος (τουλάχιστον στη παρούσα μορφή και των δύο) θεωρώ πως απλώς δικαιολογεί στον εαυτό του καταρχήν τον ενθουσιασμό καθώς και την απόφαση ν' αγοράσει το Χ.



#375   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 15/09/2017 - 08:23

μάλλον δεν τα διαβάζεται όλα κανένα button δεν χρειάζεται να πατάς για να ανάψει  η οθόνη  υπαρχει το "Σήκωμα για αφύπνιση " από το ios10 ,τώρα αν ψάχνουμε δικαιολογίες για να μην σκάσουμε 1200 ευρώ  αυτό είναι άλλο θέμα .

 

Αν είδες στην παρουσίαση, υπάρχει στο πάνω μέρος της οθόνης ένα λουκετάκι, το οποίο πρέπει πρώτα να "ανοίξει" πατώντας το power button και μετά να σκανάρει το πρόσωπο.

 

Το "Σήκωμα για αφύπνιση" δεν βοηθάει στο unlock της συσκευής.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες