Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

iPhone 8/Plus & iPhone X [Γενική Συζήτηση]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
804 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#511   Constantine32

Constantine32

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Twitter:@cka2684
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 29/09/2017 - 15:37

Καλο ειναι να περιμενουμε να δουμε τι θεματα θα βγαλει το Χ σαν τελειως νεο μοντελο... Γιατι αν βγαλει θα ειναι μεγαλο ζορι για την Apple.

 

Και κατι που δεν ειπαμε. Προς τι απο 64 παμε στα 256 και δεν υπαρχει ενδιαμεσο μοντελο 128 στα 8 π.χ. και το Χ να ειναι μονο 128, 256??????

 

Εγω εχω μαθει στα 128 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Αν πω οτι κανω το βημα για 8 PLUS π.χ. αναγκαστικά παω για 256. Σωστα? Με τα ίδια χρήματα και κατι παραπανω παω στα 64 του Χ.

 

Συμπερασμα το Χ δυσκολα το βλεπω γιατι το να κυκλοφορω με ενα πρωτοτυπο 1400€, στην ηλικια μου δε θα μου κανει καλο..... πολυ ρισκο αν πεσει ή το χάσω....

 

Το 8 Plus 256 ειναι αρκετα ακριβότερο απο όσο είχα συνηθίσει να δίνω για χωρητικοτητα που ισως δε χρειαστω ποτέ....

 

Το 8 απο την άλλη ειναι πολυ κοντα στο 7 που εχω ήδη......

 

ΤΡΕΛΛΛΑΑΑΑΑΑ



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#512   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 29/09/2017 - 16:12

Αυτο που αναφέρεις το έχω αναφέρει κι εγώ κ άλλα παιδια στα διαφορα thread. Και για μενα ειναι foul του Cook που εκοψε το 128GB  γιατι βολευε την πλειοψηφία. Δυστυχώς το 256GB είναι μονόδρομος για φέτος σε όσους έχουν αναγκη για παραπάνω απο 64GB και θελουν να αναβαθμίσουν το κινητό τους.



#513   FlushRoyal

FlushRoyal

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 29/09/2017 - 17:13

Απλά απευθύνεται σε δυο διαφορετικές ομάδες πελατών αλλά και σε μια τρίτη και θα το εξηγήσω.

Η μια ειναι εκείνοι που δεν έχουν προβλημα είτε με τα 128 είτε με τα 256 οπότε κανένα πρόβλημα γιατι πολύ απλά έχουν να το πάρουν.
Η άλλη, όλοι όσοι το θέλουν διακαώς αλλά δυσκολεύονται.. οπότε έστω και στα 64GB μια χαρά για αυτούς, (εφόσον στα 256 η ψαλίδα αυξάνεται...) και τέλος η τρίτη ομάδα
εκείνοι οι οποίοι αμφιταλαντεύονται μεταξύ το 8plus και του Χ με την χρηματική αξία εδω να είναι σχετικά μικρή.. Έτσι στη τελευταία περίπτωση έρχονται και κολλάνε πολύ όμορφα τα 64GB.

Μεγάλο φάουλ δεν είναι για τον Cook και κάθε cook. Δεν τους απασχολεί και πολύ. Ξέρουν πως θα πουλήσουν πανεύκολα.
Το μεγάλο φάουλ θα ήταν να έβγαζαν σχετικά κοντά στην αγορά τα 8αρια με τα 10αρια.
 


Τελευταία επεξεργασία από: FlushRoyal, 29/09/2017 - 17:13


#514   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 29/09/2017 - 17:35

Θα δούμε αν θα του βγει και στα χαρτιά. Μετά από τις τιμολογήσεις στα laptop έχει πέσει γενικά αρκετή δυσαρέσκεια για τις κινήσεις του και όχι άδικα. Το iPhone είναι άλλη κατηγορία προιόντος όμως και δεν νομίζω ότι χωράει πλέον άλλη μελλοντική αύξηση τιμής. 

Το ίδιο στοίχημα βέβαια βάζει και η Samsung γιατί και το Note 8 δεν πάει πίσω, στα 1000+ κοστίζει και αυτό.

Προσωπικά το έχω ξαναγράψει και άλλη φορά θεωρώ ότι ο Cook δεν είναι ο κατάλληλος για CEO. Είναι supply chain genius δεν χωράει καμία αμφισβήτηση σε αυτόν τον τομέα αλλά δεν έχει ούτε το όραμα ούτε το θάρρος να πάρει ρίσκα. Βέβαια φρόντισε να καρατομήσει νωρίς νωρίς τον no 1 μελλοντικό αντικαταστάτη του και ίσως το άτομο που θα πήγαινε ακόμα πιο μπροστά την Apple, τον Forstall, οπότε εκτός απροόπτου θα παραμείνει δυστυχως στην ηγεσία της Apple καιρό ακόμα.

 


Τελευταία επεξεργασία από: ChrisDs, 29/09/2017 - 17:36


#515   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 29/09/2017 - 17:44

Τι να πουλήσουν; Μεχρι στιγμής έχουμε ιστορικό αρνητικό ρεκόρ για τα 8ρια.. Το x θα δούμε τι θα παίξει αλλα από τη μια η τιμή και από την άλλη το ρίσκο του πρωτότυπου ίσως έχουμε δράματα.. Από την άλλη πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι έχουν παραπάνω σαν τεχνικά χαρακτηριστικά τα iPhone από τον ανταγωνισμό πλην του λογισμικού που και αυτό εξαρτάται από το χρήστη τι θέλει


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: ikaros13, 29/09/2017 - 17:45


#516   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 29/09/2017 - 17:58

Ιστορικο αρνητικο ρεκορ για τα 8αρια μπορει να σημαινει και ιστορικο ρεκορ πωλησεων για το Χ...ειπαμε, δεν κρινουμε τον πλανητη με τα δεδομενα της χρεωκοπημενης Ελλαδας. :)

Το ρισκο που πηρε φετος για εμενα  η Apple (και μπορει να μην της βγει) ειναι οτι για πρωτη χρονια μπαινει σε ευθεια αντιπαραθεση specs με τον κοσμο των Android αντι να ριξει 100% το βαρος στο iOS ξανα.

Λεγανε "bezels οικοπεδα το iPhone, ταπεινη LCD το iPhone, RAM με το σταγονομετρο το iPhone, χωρις bluetooth το iPhone, αλλα το iOS ειναι το πιο smooth και αλαγκαριστο λειτουργικο εκει εξω".

Φετος ειναι η πρωτη χρονια που το 8αρι χανει σε speedtest απο τα 7αρια (ακομα και απο τα 6S μερικες φορες) αλλα και απο ορισμενες Android ναυαρχιδες και μπηκαμε στη αντιστροφη λογικη "μπορει το iOS11 να μην ειναι ακομα optimised, αλλα θα παρουμε bezeless AMOLED"...  :rolleyes:  


Τελευταία επεξεργασία από: Dkoukou, 29/09/2017 - 17:58


#517   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/09/2017 - 18:15

Μην αγοράζετε τα καινούργια iPhone γιατί δεν έχουν ραδιόφωνο.



#518   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 29/09/2017 - 18:18

Δεν κρίνουμε από την κίνηση στην Ελλάδα αλλα από το εξωτερικό όπου σε πολλές μεγάλες χώρες οι πωλητές ήταν πολλοί περισσότεροι από αυτούς που κάποτε κάνανε ουρές.. Αλλα και τα στοιχεία κίνησης αυτό δείχνουν ψάξτο λίγο και θα δεις..
Για τα υπόλοιπα που λες δεν διαφωνώ εκ πρώτης όψεως αλλα μην ξεχνάς ότι το iOS είναι το δυνατό όπλο όλα αυτά τα χρόνια και όχι τα specs..που παρόλο που αντικειμενικά ήταν κατώτερα του ανταγωνισμού, τα iPhone έριχναν στα αυτιά σε πολλούς


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#519   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 29/09/2017 - 20:04

Ιστορικο αρνητικο ρεκορ για τα 8αρια μπορει να σημαινει και ιστορικο ρεκορ πωλησεων για το Χ...ειπαμε, δεν κρινουμε τον πλανητη με τα δεδομενα της χρεωκοπημενης Ελλαδας. :)

Το ρισκο που πηρε φετος για εμενα  η Apple (και μπορει να μην της βγει) ειναι οτι για πρωτη χρονια μπαινει σε ευθεια αντιπαραθεση specs με τον κοσμο των Android αντι να ριξει 100% το βαρος στο iOS ξανα.

Λεγανε "bezels οικοπεδα το iPhone, ταπεινη LCD το iPhone, RAM με το σταγονομετρο το iPhone, χωρις bluetooth το iPhone, αλλα το iOS ειναι το πιο smooth και αλαγκαριστο λειτουργικο εκει εξω".

Φετος ειναι η πρωτη χρονια που το 8αρι χανει σε speedtest απο τα 7αρια (ακομα και απο τα 6S μερικες φορες) αλλα και απο ορισμενες Android ναυαρχιδες και μπηκαμε στη αντιστροφη λογικη "μπορει το iOS11 να μην ειναι ακομα optimised, αλλα θα παρουμε bezeless AMOLED"...  :rolleyes:  

Δεν έχω δει μέχρι στιγμής το 8αρι να είναι πίσω σε speedtest από τα 7αρια και από το Note 8 είναι πολύ πάνω σε βαθμολογία στα benchmarks. Εκτός αν έχασα κάτι στο ενδιαμέσο και είμαι λάθος.

Από εκεί και πέρα και στο εξωτερικό γκρινιάζουν για την τιμή του Χ ακόμα και στην Αμερική. Το ότι έχουν την δυνατότητα να το αγοράσουν δεν σημαίνει ότι δεν είναι ακριβό σαν συσκευή. Όπου και να δουμε σε σχόλια από το εξωτερικό είτε από fans σε forums είτε από δημοσιογράφους, bloggers, youtubers κτλ όλοι μα όλοι λένε ότι είναι ακριβό.

Σιγουρα το Χ θα πουλήσει τώρα το πόσο θα το δούμε. Αλλά σαν τιμή νομίζω ότι πιάσαμε το maximum, αν του χρόνου ο Cook κάνει κι άλλες αυξήσεις τότε θα έχει τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα που είχε όταν έκανε ανάλογα "παιχνίδια" με το iPad πέρυσι και θα απομακρύνει αρκετό κόσμο.



#520   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 29/09/2017 - 20:22

 

 

Το ξερουμε οτι ειναι θεμα χρονου να γινουν optimised οι εφαρμογες για το iOS11 και να εκμεταλλευτουν την ισχυ του Α11 αλλα προς το παρον και μονο που ειναι τοσο κοντα  αυτη τη στιγμη σου ερχεται καπως...επισης στα περισσοτερα βιντεο το 7αρι ειναι η το ιδιο γρηγορο με το 8αρι η και ταχυτερο σε καποια τεστ αν το ψαξεις.



#521   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 29/09/2017 - 20:31

Συγνώμη αλλά αυτά δεν είναι έγκυρα speedtests. Όπως σωστά είπες οι εφαρμογές δεν έχουν γίνει optimised πρώτον και δευτερον τo εργαλείo με τo οποίo κρίνονται όλα αντικειμενικά και χωρίς κανένα ίχνος αμφιβολίας είναι τo γνωστo σε όλους μας geekbench.

Συγκριτικά για κάμερες video και φωτογραφία ίσως και να κάνουν καλή δουλειά οι youtubers, με κάθε επιφυλαξη πάντα γιατί ως γνωστόν η πλειοψηφία από αυτούς πλέον έχει σπόνσορες "φαντάσματα". Αλλά όσον αφορά την απόδοση μιας συσκευής το geekbench δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς ανεξαρτήτως πλατφόρμας.


Τελευταία επεξεργασία από: ChrisDs, 29/09/2017 - 20:32


#522   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 29/09/2017 - 20:42

Δεν γραφω εδω για να εκθειασω τη Samsung αλλα για να εκθεσω τις ενστασεις μου σχετικα με την εικονα που εβγαλε στον κοσμο φετος το λανσαρισμα του iOS11.

Προφανως τα speedtest δεν ειναι 100% αξιοπιστα, ομως περυσι σε ολα τα αντιστοιχα βιντεο το 7αρι ηταν μακραν ταχυτερο απο καθε αλλη συσκευη τετοια εποχη-πραγμα που δεν διαπιστωνεται φετος. Γιατι; γιατι το iOS11 θελει δουλεια ακομα και οι developers δεν εχουν αξιοποιησει το θαυμα που λεγεται Α11.

Φετος επεσε ολο το βαρος στο Χ απο πολυ νωρις και η εταιρεια αμελησε να δωσει μια πιο polished τελικη εκδοση του λειτουργικου απο την πρωτη μερα.

Ποτε δεν ηταν 100% ετοιμο το λειτουργικο στο λανσαρισμα αλλα πρωτη φορα βλεπω να "φρεναρει" την αποδοση του νεου μοντελου τοσο εντονα που συχνα παρατηρειται το φαινομενο ο επεξεργαστης του 7 να κοντραρει στα ισια (προς το παρον...) το διαδοχο του σε ανοιγμα εφαρμογων και multitasking.

Ναι, θα φτιαξουν ολα αυτα σε πολυ λιγο, αλλα αυτο απλα επιβεβαιωνει οτι για εμενα προσωπικα η Apple πρωτη φορα φετος δειχνει να θυσιαζει (εστω για λιγο) αυτα που χαρακτηριζαν την ολη φιλοσοφια της περι κορυφαιας υποστηριξης για καθε συσκευη ωστε να ριξει ολο το βαρος στην προωθηση του Χ.



#523   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 29/09/2017 - 20:52

Και βέβαια το iOS 11 θέλει δουλειά ακόμα αυτό το βλέπουμε μέρα με την μέρα και συμφωνώ ότι θα έπρεπε να είναι πιο στρωμένο ειδικά αν σκεφτούμε και πόσες beta έδωσε φέτος. Δεν νομίζω άλλη χρονιά να υπήρχε τέτοιο μεγάλο θέμα με την διάρκεια της μπαταρίας και σε τόσες γενιές iPhone.

Αν σκεφτούμε και ότι ήδη πέταξε την iOS 11.1 beta για το iPhone X είναι φανερό που πέφτει το βάρος κι έχεις δίκιο σε αυτό. Τουλάχιστον φροντίζει να διορθώνει θέματα όπως το crackling noise σε μέρικα iPhone 8 και δεν τα παραμέλησε εντελώς μπροστά στο X. Kαι συμφωνώ απόλυτα αφού αποφάσισε να ρίξει 3 συσκευες φέτος στην αγορά όφειλε να είναι σωστή και στις 3 στο launch τους οσον αφορά το iOS 11.

Πολύ φοβάμαι ότι και στο Χ θα δούμε θέματα όσον αφορά το software και θα χρειαστεί κι εκεί τουλάχιστον η iOS 11.2 για να αρχισει να στρώνει. Μακάρι να είμαι λάθος και με την 11.1 να είναι εντάξει και τα 3 κινητά αλλά το βλέπω δύσκολο.



#524   eddiedimitris

eddiedimitris

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/09/2017 - 22:07

Έχοντας το 7 plus 256gb άσχετα με το τι θα κάνω τελικά θα ναι παράλογο φέτος να πάρω iPhone...

---Το 8plus γιατί δε θα μου προσφέρει τίποτα παραπάνω
---Το 10 γιατί κανείς δε ξέρει αν θα έχει θέματα hardware,γιατί λείπει το Touch ID και επειδή είναι πανάκριβο...Ειδικά η έλλειψη του αποτύπωματος προσωπικά θα με δυσκολέψει πολύ νομιζω

Δεν αποκλείετε του χρόνου να δούμε και face Id αλλά και Touch ID πλαγίως στυλ Sony...

Τελευταία επεξεργασία από: eddiedimitris, 29/09/2017 - 22:07


#525   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 29/09/2017 - 23:42

Χλωμό για Touch ID, ειδικά αν δουλευει σωστά το Face ID. Με βαση τις επισημες δηλώσεις μέχρι στιγμής μάλλον το Face ID θα ειναι το επομενο standard. Θα δείξει. Το Χ δεν θα έχει θέματα hardware εκτος απροόπτου, το ότι ειναι ακριβο ισχύει.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες